Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

Red flag nebol sposobeny byrokraciou, ale primarne necinnostou MIRRI a nedostatocnym spracovanim studie. Nechcem tu vytahovat emaily, ktore sli na MIRRI pred rokom (!) a ako nas uistovali, ze vsetko bude transparentne a uz-uz to bude. Vysledok je ten, ze sa neudialo vlastne nic, s prichodom SKIT sa to cele este viac spomalilo a uzatvorilo do seba. Dodnes neexistuje ani verejne dostupna analyza existujucich rieseni ci zmapovane moznosti ako riesit mobilnu identitu.

A to aj napriek nejakym tym explicitnym uloham z riadiaceho vyboru.

Zo sirsia: kde ja napisana nejaka strategia ci aspon cielovy stav? Bude mobilna identita, autorizacia klikom, OP s NFC (tam bude kep?), remote signing (kde a na co?), spravi si MV vlastnu mobilnu appku na podpisovanie? Toto su uplne zakladne strategicke otazky pricom nie je vobec jasne ako to vlastne bude.

Naozaj je to z mojho pohladu presne tak, ako pise @rotteast. Nespravila sa domaca uloha, MIRRI/SKIT sme dlhodobo upozornovali (ja som to hovoril snad uplne vzdy, ked sa o tomto vravelo, interne, externe, proste vsade). Ten projekt povazujem ideou za vyborny, mohla to byt vlajkova lod a konecne nieco uzitocne. Z mne neznamych dovodov, “odargumetnovanych” spickami informatizacie ako “strategicke rozhodnutia” sa tajili informacie do posledneho momentu, ktore nedavalo vobec ziadny zmysel tajit. Nasledne sa to cele preklopilo do rezimu “casovej tiesne” a “potrebujeme to rychlo uzavriet, lebo pride riadiaci vybor”. Toto nie je participacia, toto je iluzia participacie. Ak toto bola strategia, tak taketo nieco na nas nefunguje a v prostredi verejnej spravy to povazujem za mimoriadne zly napad. Ak to nebol umysel, tak potom si za to tiez mozete sami.

Medzicasom v CZ:
https://www.lupa.cz/aktuality/cz-nic-spustil-aplikaci-mojeid-klic-pro-dvoufaktorovou-autentizaci-k-mojeid

Ad oslava: Ospravedlnte moju politicky nekorektnu poznamku, ale ja oslavujem to, ze ked mi zase nejaky troll bude tvrdit, ako SD vsetko tejto vlade odpusti a vsetko sa im prepecie, tak tu mam konkretny priklad toho, ze to tak nie je. A nie, red flag som nedaval preto, aby som toto mohol povedat.

7 Likes