Value for Money v informatizácii

No, realne su tusim piati, to co od nich chcu nevedia spravit ani keby co robili. Ale ked to tak pekne znie, hodnota za peniaze

Možno by sme mohli urobiť CBA na ich partiu, koľko priniesli za tie ich platy :smile: a kedy bude návratnosť projektu UHZP

nič osobné, každý je potrebný a ja si myslím, že je treba konštruktívnu kritiku, ale treba vnímať aj to, že štát nemá mať princíp len zarobiť na každej korune prínosom, niekedy proste len musí niektoré veci urobiť

To zavana Kapitanom. :slight_smile: Plus vazne: rozne verzie MS Office tiez navzajom nie su 100% kompatibilne …

nie, to su dlhorocne skusenosti, bezny uradnik mal co robit aby zvladol office a akakolvek zmena je na ukor jeho produktivity a to vyrazne. Aj ked je jeho plat maly, tak uz za mesiac je strata rovna nakladu na office. Zazil som to :slight_smile:
Toto je debata nezmyselna, mozno v buducnosti vyvoj pojde bez officu ale teraz dava zmysel len ich aspon skolit.
na desktopoch je jednoducho windows a office.

1 Like

Tak aby som si ujasnil priority: Cize pohodlie a produktivita uradnika ma byt nad slobodnou hospodarskou sutazou, ochranou informacii, vyhybanim sa ovlyvnovaniu zahranicnou firmou atd. a pod.? “Nech to stoji co to stoji” ?

V zasade - ak mas teda pravdu - si potvrdil co pisu v clanku: MS nas ako stat uz drzi za gule.

Ak (alebo ked) sa bude migrovat, tak samozrejme skolenia, skolenia, skolenia.

Jedna citacia na ilustraciu:

We need ongoing word processor courses - not concrete product courses.

Zdroj: http://documents.mx/technology/openofficeorg-at-the-budapest-metropolitan-court.html

ms drzi za gule cely svet :), a ano myslim ze tu bojovat netreba.

Dávam za pravdu, je tu kopec super nápadov od geekov, ale realita je bohužiaľ taká ze naučiť tety používať libre offrice proste nejde.

1 Like

Možno by bolo lacnejšie spraviť skin, aby to vyzeralo ako MS Office… :smiling_imp:

Ked bude libre office normálne použiteľný produkt tak možno sa bude dat zákazník týmto oklamať.

1 Like

Môže niekto spomenúť, ktoré funkcie sú najvážnejším problémom pre úradníkov, prečo nevedia používať LibreOffice?
Ja si predstavujem, že úradník píše žiadosti, odpovedá na ne, píše zápisnice. Na takéto úkony mu stačí niečo, čo vie oformátovať text. A na formátovanie textu má LibreOffice podobné ikony ako má Word.

urob par skoleni pre uradnikov :slight_smile:

1 Like

úradníkom pár školení stačiť nebude. Bohužiaľ. Oni sú naučení, že dodávatelia za nich urobia všetko - od prípravy VO, cez organizáciu VO, pokračujúc samotným VO a realizáciou projektu keďže za nič nenesú zodpovednosť. A keďže ich nadriadení nenesú P/L zodpovednosť tak toto nikdy nič neprinesie. Tu treba zvoliť úplne iný prístup

1 Like

Osobne som očakával správny vietor zo strany IFP, ale potom harakiri, čo predviedli pri projekte centrálneho ekonomického systému, už neočakávam nič pozitívne v smerovaní štátneho IT.

1 Like

možno by nebolo zle, tak ako pri oných OpenSource produktoch, si dať za cieľ aspoň zvyšovať využitie resp. požadovať od MS aby pre štát dal teda možnosť ich produktov ako OpenSource … :slight_smile:

reálne ako píšete úradník naozaj potrebuje len texty s trochou formátovania (bold, odrážky, odsadenie …) a keby neboli do stupidity riešené elektronické formuláre a k nim súvisiace evidencie v systémoch, tak úradník naozaj nepotrebuje žiaden WORD.

Ale pozrime sa na základný formulár listu v elektronickej štátnej správe - všeobecná agenda. Viete, posielať nejaké listy cez tento formulár nezávidím žiadnemu úradníkovi, že sa mu nepáči ten výstup…
Skúsim sa na to pozrieť ako bežný občan. Myslím si, že väčšina úradníkov ked posiela list a je pekne štruktúrovaný, tak formátovaním dáva neverbálne informácie občanovi / podnikateľovi a je vidieť, že to robil človek ten list. Je tam od koho, komu, kontakty, zvyčajne aj nejaké logo a pod…
Ked ale čítate podanie, čo Vám prišlo cez všeobecnú agendu, máte pocit, že ste dostali list od stroja.

Teda, možno zlepšenie by bolo urobiť poriadnejšie ten formulár listu úradníka, poskytnúť ho ako normálnu jednoduchú apku prepojenú na UPVS alebo nejaký HUB pre routovanie listov medzi úradníkmi (aj vnútrorezortne - napr. registratúra?) a môžete zrušiť WORD u nich, lebo ho nebudú potrebovať.

Voľakedy mali ministerstvá riadenia vizuálu listov, t.j. bol akýsi štandard, ako by mali vyzerať. Dnes neviete nájsť nejaký štandard, ako by malo vyzerať formátovanie rôznych listov (a to isté platí aj pre WEB) a teda potom je to celé také rôzne… a úradník obhajuje Word, aj ked by ho možno ani nepotreboval.
Proste ak by mal šablonu (v podstate iným spôsobom formulár), tak je vysmiaty a štastný :slight_smile:

1 Like

Môže niekto napísať viac o skúsenostiach, prečo je problém pri prechode z Wordu na LibreOffice? Veď tie funkcie sú naozaj podobné na bežné formátovanie.
U nás v Banskej Bystrici pripravujú nakúpiť (alebo naprogramovať) softvér, ktorý dokáže oskenovať dokument a vložiť ho ako textový súbor do Office 365.

Keď sa budú takéto softvéry vyvíjať, tak to oveľa viac zabetónuje Office a už sa o alternatívach úplne prestane debatovať.
(V tom článku na spomenutej URL sa spomína aj, že mesto využije pre informačný systém cloudové služby MS Azure. Nedal by sa použiť aj vládny cloud? )

U nás v BB zasadá tento štvrtok (15.6.) mestská komisia, ktorá má na starosti informatizáciu. Neviem v akom štádiu majú pripravené ďalšie napojenia na MS technológie, ale ak to takto ďalej pôjde, tak už potom bude naozaj jedno, či sa oplatí preškolenie.

ja sa na tú komisu chystám, tak sa skúsim niečo dozvedieť, a trocha im aj prehovoriť do duše :slight_smile:

No Office 365 portal je v podstate SharepointPortal Server v nejakej verzii. V tomto rieseni ho chap ako ECM/DMS system. Ma nejaku funkcionalitu out-of-the box zabudovanu (manipulacie s DOKUMENTOM - akymkolvek - cize obycajne Drag&Drop) a nejaku mu mozes dorobit (napriklad ho naucit Faktury, Prihlasky Psov … a automatizovat pracu s takymito specializovanymi dokumentami).
Statna sprava ma niekolko (desiatok) Sharepointov nakupenych, ale su kadejako limitovane a hlavne ich prevadzka a licencie su platene z roznych rozpoctovych kapitol. Ak vladny cloud skutocne zavedie ECM/DMS system ako hlasa NKIVS, tak potom by to bolo mozne nahradit. Ak nie … tak hladaj ekvivalent. BTW: Myslim si ze zaviest jeden ECM napriec rezortmi je architektonicka samovrazda …

1 Like

Skus experiment. 4 paniam 35+ ktore cely zivot pouzivali office daj zrazu LibreOffice. A nech robia s novym prostredim. Potom sa uz nebudes vypytovat tu ale bude ti vsetko jasne. Ty si myslis ze to je takmer rovnake. Pre nich to bude nieco uplne, uplne ine.

1 Like

a bude si to myslieť aj po 5 dňovom preškolovaní? Mne to príde takto: mesto BB platí cca 20 000 eur za 200 licencii “Ofice 365” ročne. Keby sme tieto peniaze chceli dať na preškolenie tak môže sa to spraviť takto:
Skupiny po 5 zamestnancoch na preškolenie: 200 / 5 = 40 skupin
Rozpočet 20 000 eur / 40 skupín = 500 eur na 1 skupinu.
Plat školiteľa 100 eur za deň: môže sa venovať 5 dní jednej skupine

Samozrejme by školenie muselo byť skutočné, nie nejaké cez eurofondy za 100 eur na hodinu…
Školitelia nemusia byť “ťažkí drahí odborníci”, stačí iekto, kto tety zaučí do LibreOFffice. Preto cena za preškolenie nemusí byť taká veľká. Ale povedzme stojnásobme cenu školiteľa (300 eur za deň) a investícia sa vráti na štvrtý rok, a každým ďalším rokom mesto ušetrí ďalších 20 tisíc.

Jedná sa o Banskú Bystricu kde je na Univerzite Mateja Bela odbor “Učiteľstvo informatiky” tak so zaučovaním môžu pomôcť aj študenti, budú to mať ako “krst ohňom”:slight_smile:
Podla mňa sa to dá keď sa chce, lebo s každým ďalším rokom budú náklady na prechod len stúpať a bude to len horšie.

2 Likes

Preco by nejake panie mali chciet vysedavat na skoleni a dorabat robotu po veceroch? Z ich pohladu je to akurat tak maximalny opruz. Konecne akotak zvladaju office a zrazu ich niekto zacne nutit robit v niecom inom. Produktivita prace rapidne padne, volania na hotline/support dramaticky vzrastu. Ja neobhajujem office. Lenze it profici nejako nechapu, ze pre obycajnu administrativnu silu takyto prechod nie je vobec jednoduchy a myslia si ze par dni skolenia vsetko vyriesi. Proste it neprofici maju jednoducho zrucnosti slabsie.

3 Likes