V súťaži rýchlych prstov o príspevok na obnovu domu mnohí neuspeli

Tak sme k tomu dali tlačovú správu: TS_SAZP.pdf

5 Likes

SAŽP reagovala, že nevidí dôvod výzvu opätovne otvárať, pretože cieľ obnoviť 25-tisíc domov plní. Pripustila však, že záujem prevyšuje kapacitu.

Tak toto asi po dobrotky nepôjde.

Rozkaz znel jasne. Dosiahnut ciel za kazdu cenu.
Aj za cenu nepriamej diskriminacie.

PS: Je dobre, ze ste do tlacovej spravy dali aj digitalne vylucenie, lebo to sme tu sice nepreberali, ale je zjavne. A o to silnejsia, mozno uz aj priama diskriminacia.

Stretol som sa v vedením SAŽP. Bude k tomu nejaké spoločné vyhlásenie, zrejme v pondelok. Stručne povedané, výzvu č.4 opakovať nebudú, budúce výzvy však nebudú robené takto na čas, bude špeciálna výzva pre znevýhodnené skupiny, bude možnosť v regionálnych centrách asistovane vyplniť žiadosť pre toho kto nevie ako. V zásade musia zvládať kopu rizík niekedy aj protichodných, napr. že nechcú nasierať ľudí ak by museli najprv komplet vytvoriť žiadosť+prílohy a následne po čase sa dozvedeli, že sa im peniaze neušli, versus že ak bude najprv jednoduchý výber, kto dostane podporu, tak sa nahlási kopa ľudí, ktorí následne nebudú vedieť všetky podklady pripraviť.

Ináč tému diskriminácie som konzultoval so SNĽSP. Právnici mi vysvetlili, že v zmysle antidiskriminačných zákonov to, ako prebehla výzva č.4, nie je “zakázané konanie”, a to najmä preto, že každý mal rovnakú možnosť zúčastniť sa, vedel o tom dostatočne vopred, bolo aj verejne známe, že ľudí je veľa a bude nával a dostatočnému množstvu ľudí (10k) sa to aj reálne podarilo - každý mal možnosť vopred zvážiť, či bude môcť v tom čase žiadosť podať, ak na to nemá čas/schopnosti, mohol slobodne zvoliť prostriedky, ktoré mu pomôžu (napr. si nájsť/zaplatiť asistenciu, či zastupovanie). Ale teda reálne sme to rozoberali asi 20 minút, občiansky tiež vidia “hodinu na podanie” ako nevhodnú, len to nie je diskriminácia z pohľadu našich právnych predpisov.

3 Likes

Právnik nie som, ale takouto logikou by sa dali asi odpáliť aj všetky požiadavky na prístupnosť nie? Takmer vždy si predsa môžeš slobodne nájsť niekoho, kto to za teba spraví.

5 Likes

Dobry clanok.A jasne, neviem co vlastne riesime, zoznam s nahodnym vyberom je najspravodlivejsi, ale to by uradnici z danej institucie vratane riaditelka nesmeli diskriminovat a museli by zacat pouzivat rozum.

Tesne po 9:00 sa mi podarilo na 1. nacitat formular 1/5 a pri prekliku na 2/5 bolo spojenie pre mna na dalsich 60 minut nedostupne(som to takmer vzdal). Druhy pokus po 10:00 bol (cez mobil, pingli mi cez messenger o 9:58, ze “uz to opat ide”) takmer uspesny az po formular 5/5, teda az na ulozenie, kde bol dosiahnuty limit 10k uz o 10:10. Jedna z odpovedi na poziadavku cez 211ku zo SAZP(“MIRRI”), ktore poslali sice obratom ale az po pripomienke k poslanej poziadavke, ze su uz po limite nielen 7 ale uz aj 15 dni:

strana 2 odpovede 2:

strana 3/3 odpovede 2:

Rad by som im este poslal upresnenu podotazku 2.1 k tym zrusenym/spadnutym spojeniam, na ktoru zatial neodpovedali. Druhu doplnkovu 2.2 otazku mam k poctom uspesne podanych ziadosti, ktore poslali, no upresnenu podla okresov/krajov v case. Niekde po kritike zverejnili celkovu uspesnost podla krajov a vyzeralo to proporcne k poctu podla velkosti. V case to vsak nemuselo byt tak… .

Poslednu, v ziadosti k otazke 4.,. k hromadnemu uploadu, kde ma odbili, ze to mali osetrene. Len neviem, ci som spravne polozil otazku. Mal som na mysli to, ze “niekto” mohol mat k dispozicii predvyplnenu mapu a nahral data, ako hovori klasik s lusknutim “takto”.

1 Like

Zvysne “odpovede” na dodatocne otazky:



Upload zmluv asi len za TT kraj, kedze sumar bol do 1000. Ziadal som ale aj za okres, mesto…

Príloha č. 1 Počet registrovaných formulárov žiadostí - Trnava.pdf (257.3 KB)

1 Like