MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Moj zapis zo stretnutia vo stvrtok 27.6.2019

Pred stretnutim bola distribuovana schvalena metodika. Pracovala na nej SUXA a UPVII. Upozornil som, ze sa nam nepozdava tento sposob, kedze od tohto by mala byt PS a malo by to byt pripomienkovatelne pred schvalenim.

Metodické usmernenie pre tvorbu používateľsky kvalitných elektronických služieb verejnej správy (1).docx (1.1 MB)

metodika

  • vysvetlene bolo to narychlo lebo uz idu VO a chcu, aby sa s tym ratalo, takze preto to rovno schvalili
  • chcu to dostat, aby to bolo zavazne do konca roka (plus prechodne obdobie pre stare systemy)
    • navrhol som, ze pre kriticku cestu (prihlasenie, slovensko.sk, podpisovac, odoslanie) by malo byt riesene prioritne
  • mozeme posielat pripomienky
  • chybaju tam napr. proaktivne sluzby

Odvolavky na standardy v dokumente - Pytal som sa ci boli nejako opatovne validovane. Napr. “sledovanie pokroku, pocet procesnych krokov” - je v rozpore s gov.uk, niekedy sa ani neda urobit, europska unia to hodnoti. - co s tym?

dizajn manual

  • pripomienky od MHSR, SUXA, Nases, MSSR (niektore vyriesene)
  • kratkodobo
    • prechod na novy kod (nutnost co najskor)
    • pro-bono (strazca kvality kodu) - upozornil som, ze toto dlhodobo nebude fungovat (napr. na udrzbu)
  • strednodobo
    • dovysvetlit aplikaciu dizajn manualu (vysvetlit co je ok a co nie je ok nedodrzat)
    • webstranka pre vystupy prace BRISK (behavioralne inovacie)
  • dlhodobo
    • interny technicky tim
    • upozornil som, ze urcite ma zmysel pred vyvojom kompoenntu otvorit diskusiu na gov.uk a pripadne nase komponenty tlacit hore

Bude stretnutie k technickym veciam + fork

Standarizacia URL

  • kazde ministerstvo to ma inak, skratky, anglictina…

NEXT

  • pripomienkovanie metodika - poslu pokyny
  • buduci tyzden - technicke stretko (zatial nemam ziadne info)
  • spravia si plan, ze co budu kedy riesit - poslu

Za nas by mala byt uzsia spolupraca s upstream teamom gov.uk, nie sme jediny co to forkli (napriklad aj Holandsko), snazit sa tam otvarat diskusiu o komponentoch a pull requesty (outsourcovat udrzbu)

1 Like