Univerzalny rezervacny system MVSR

Pokiaľ ide o eID, žiadne návaly nie sú. Žiadostí o nový občiansky preukaz je teraz podstatne menej ako v januári-marci a cca. polovica oproti decembru 2022 keď sa NFC eID začali vydávať. Je ich aj podstatne menej ako bolo v septembri-novembri 2022 pre pôvodné eID. Už 4 mesiace je počet žiadostí menší ako 5000 za deň a aj najväčší “nával” bol (7.12.2022) iba 7963 žiadostí/deň.

Jasné že rezervačný systém je “na všetko”, nielen OP, ale aj v súčte sú to tak malé čísla na dnešné pomery IT, že zlyhávanie rezervačného systému je vysvetliteľné iba jeho zásadnou návrhovou chybou, alebo dlhodobým nezvládnutým útokom zvonka.

Ináč ak si tu dávame odporúčania, kde je najviac voľných termínov, tak napr. Banská Štiavnica je dobrá kombinácia málo ľudí (5 krát menej ako v Malackách) + pekný výlet…

1 Like

Dakujem za info aj tipy, cielom rezervacneho systemu asi nema byt, aby som chodil cez polovicu Slovenska. Zacina mi to pripominat jar 2020 a neschopny rezervacny system NCZI.

1 Like

Toto je dosť drsné:

  1. Ak používateľ, ktorý sa na rezervovaný termín nedostaví a rezerváciu riadne nezruší najmenej 12 hodín pred termínom, systém ho zablokuje na 60 dní na všetky agendy, kde sa možno objednať. Čas zablokovania začne plynúť od dátumu vynechanej rezervácie.

ani som netusil, ako dobre som predpokladal pred par dnami, ze sa rezervacky zneuzivaju…

na obsadzovanie väčšiny termínov, a to vo veľkej miere aj fiktívnymi osobami. Rezervácie potom títo špekulanti predávali za poplatok občanom

Takže to zadávanie dátumu narodenia, čísla dokladu bolo zbytočné žiadna kontrola či taký občan existuje nebola robená?
Rovnako ten text pri rezervácii, “rezervácia je platná pre konkrétnu osobu, ktorej meno a priezvisko musí byť zhodné s dokladom totožnosti”.

Prečo takých ľudí neotočili od okienka preč, že nemajú platnú rezerváciu? Keby ich nevybavili tak by nenakupovali u špekulantov.

Neviem si predstaviť žeby takto fungovali letecké spoločnosti/cestovky, nakúpim v predstihu lacno letenky a potom ich predávam cudzím ľudom bež žiadnych poplatkov za zmenu mena.

Takze priznali, ze system je nefunkcny. Vyborne, akurat riesenie take typicke uradnicke.

Čiže problém bol jasný a zadefinovaný: ako spraviť rezervácie pre ľudí a obmedziť zneužívanie systému.

Aj keď sa určite núkali viaceré riešenia problému ( napr. overenie občana, obmedzenie počtu termínov pre jednu osobu, analýza obsadenosti vs. reálne návštevy…) si štát vybral výrazne represívnu cestu, ktorá síce nepomôže zpriechodniť rezervačný systém, ale aspoň viem, že nemusím otvoriť web ak náhodou raz nestihnem termín (lebo 60 dní ban).

Toto je skvelý kandidát na vysvetľovanie zákazníckej prístupnosti. V kategórii: Ako sa to dá spraviť čo najhoršie.

2 Likes

MinV a ich zelene policajne rozmyslanie. Tam je mentalne policajny asi aj webovy tim, ak vobec nejaky maju.

Taketo blbe napady zvycajne neprichadzaju od realizacneho timu, ale z hora…

Maju jasne identifikačné udaje, jednou query sa da zistit, kto opakovane bral terminy v akom pocte. Nezablokuju tych/neposlu varovanie, namiesto toho akesi pseudouniverzalne pseudoriesenie namiesto technickeho osetrenia.

Ci zhora alebo zdola, stale zelene rozmyslanie.

K tomu len tolko: Cela informatizacia by vyzerala inak, keby mohli rozhodovat ti, co tomu rozumeju. (A nemaju postranne umysly…)

2 Likes

Keby len informatizácia .

3 Likes

Stale nic, rovnaka nedostupnost aj po pseudorieseni pseudoministerstva.

Mimochodom to bookovanie na v priemere 45 dni je tiez riadna blbost, priklad: na konci maja sa neda booknut ani na zaciatok jula. A navyse, preco nie je mozne urobit booking na +9 mesiacov? Aha, zrazu by boli volne terminy, cize komu vyhovuje aktualna uradnicka neschopnost?

PS: Na moju staznost, ze system nefunguje, mi kedysi dosla “kvalitna” odpoved od inspekcnej sluzby - ze kde je problem, oni ho nevidia. Napisal som im mile slova, ze ak su neschopaci, tak ho nevidia. Uz sa neozvali, staznost “odlozili”, lebo presne to im vyhovuje.

no je to veru krasna implementacia s uzasnymi napadmi :frowning:

“Jedna (1) konkrétna osoba si môže vytvoriť maximálne dve (2) rezervácie na jednu (1) agendu v priebehu pätnástich (15) kalendárnych dní.”

Clovek by povedal ze ked si rezervaciu zrusim tak sa mi ten pocet znizi. Nie.
Cize ked sa som sa 2 x pomylil, nevyhovuje termin a pod a teda 2 x vytvoril + 2 x zrusil = mam 0 aktivnych rezervacii, mozem cakat 15 dni na dalsiu, lebo sa rata vytvorenie nie aktivne

o tom ze zrusenie trva par hodin ani nehovorim

Plus trva cca 30 sekund, kym to natiahne akukolvek stranku od bodu “Prejst na rezervacny system”. Dalej, naco si pytaju datum narodenia, ked si pytaju aj cislo ID karty. Atd. Cele to UX tvoril nejaky absolutny packal.

PS: Hlasim volne terminy Tomasikova 6.-7.9. po tom, ako tam 4 mesiace nic volne nebolo.

O rok neskôr. 1 voľný terním 19. Náhoda? Nemyslím si.

2 Likes

ja som v lete potreboval pas (pri tej prilezitosti uz aj nove eID) … v okoli 100 km od BA (vrátane BA) som nenašiel termíny na jednotnom pracovisku pod 2,5 mesiaca …
Ale potom som klikol na Skalicu … a ajhľa … pozajtra a ďalšie dni voľné … tak som si spravil (s manželkou) výlet do Skalice na motorke a milé tety s geniálnym akcentom šecko vybavili aj sme pokecali …
Keby ešte služba ponúkala vyzdvihnutie hotového v inom JP ako sme boli odfotení, bolo by to super. takto som do tej sklaice musel ísť ešte raz …

Ako anekdota dobre. Ale naozaj to povazujes funkcny system, ak musis cestovat niekam 100 km?

tak asi problem nie je v IT systéme, ale v organizačno - technických možnostiach …a možno v tom, že na prevádzkové dáta sa nik nepozrie a nevyvodí z nich žiadne opatrenia …

Hned si identifikoval barieru - vyzdvihnutie inde nie je mozne (absurdne). Kurier inam mozny je?