Systém pre kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky

ano, musis uviest adresu pobytu. Treba im do doplnit ako odpoved na tuto vyzvu.

Práve mi prišla odpoveď. Prikladám nižšie.

Mne poslali to iste ako odpoved.

Q: Prosim zaslite dokumenty.
A: VO bolo zrusene, lebo dokumenty neboli schvalene.

Ako toto suvisi? VO robili uplne bez dokumentov?

Mne prišlo presne to isté že VO bolo zrušené…Uploading…

jj, tiež mám tú istú odpoveď.

Myslím že je to zaujímavá právna situácia.
Ale Jano správne naznačuje, že keď raz začalo nejaké konanie podľa dokumentov, tak by mali byť dostupné.
Evokuje to ale dalsiu otázku: Kto spôsobil takýtto protiprávny stav, keď sa vypíše VO na základe neplatných dokumentov.
Aké náklady mal štát s vypísaním tendra za 40 Mio … Z praxe viem že len pre účastníka takého tendra môžu ísť akvizičné náklady aj na 20 000 aj viac EUR.
Vyvodí niekto voči takýmto vyhlasovačom postih ? keď pominieme všetky tie IT sračky, tak minimálne (vedome?) pochybili pri procese vyhlasovaní tendra … Čo by malo mať aspoň pracovne-právny dosah, ak nejdeme takú osobu hneď bez dôkazov kriminalizovať …

Tancuj , tancuj, vykruuuuucaj … :slight_smile:

1 Like

Aj mne prislo, ze zrusene. Tu som uploadol dokument (bez mojej adresy):

Pozdravujem,

mal by som jeden tip. Podla toho, co citam, vyzera, ze bol poruseny Infozakon. Povinna osoba (MVSR) podla vsetkeho pozadovane informacie (dokumenty) ma k dispozicii. Ak nenastal dovod nespristupnit ich podla §§ 8, 9, 10 a 11 Infozakona (utajovane skutocnosti, obchodne tajomstvo a pod.), povinna osoba pozadovane informacie mala spristupnit. Ak ale povinna osoba nespristupnila informacie - cize ak nevyhovela ziadosti co i len scasti, mala vydat pisomne rozhodnutie, podla § 18 ods.2 Infozakona. To, co si uploadol, nie je rozhodnutie. To je obycajny list (prsnejsie povedane “pamflet”).
V taktomto pripade, podla § 18 ods.3 Infozakona doslo k vydaniu fiktivneho rozhodnutia - akoby vydali rozhodnutie o nespristupneni informacii.
No a klucove je, ze aj voci fiktivnemu rozhodnutiu sa da odvolat. A na Vasom mieste by som to urcite urobil. Za odvolanie nic neplatite. Je dobre, aby tuto nenormalnost pri vybavovani infoziadosti vyriesil nadriadeny organ, ked povinna osoba celkom zjavne zlyhala.
Tiez je odvolanie potrebne, aby ste pripadne mohli pouzit dalsie prostriedky napravy, napriklad zalobu. Ak sa neodvolate, nemozete v buducnosti nad zalobou ani len uvazovat.

Vyzera, ze konkretne JUDr. Rovňáková porušila zákon, kedze ziadost vybavovala asi v rozpore s Infozakonom. Okrem odvolania proti fiktivnemu rozhodnutiu by som na Okresny urad podal aj podnet na presetrenie priestupku, spachaneho podla § 21a Infozakona zamestnancom MVSR pri vybavovani ziadosti o informacie. Hoci je to krajne riesenie (!), ale uradnikov, co servilne plnia prikazy nadriadenych aby porusovali zakon, alebo ich nebodaj porusuju iniciativne a dobrovolne, treba “posteklit” pokutou.

ako ma vyzerat odvolanie? kam by som to mal poslat? (a kolko by stal sudny poplatok, keby som dal taky navrh na sud?)

Veľa dobrých rád okolo Infozákona je na stránke Via Iuris. Majú tam aj tento vzor odvolania:

Ján Novák, ul. Kvetná č. 23, 042 21 Lehota

Krajský stavebný úrad v Lehote
Ul. Hlavná č. 12
042 21 Lehota

Vec: Odvolanie proti fiktívnemu rozhodnutiu o nesprístupnení informácií

Dňa 2. októbra 2006 som v zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobode informácií požiadal
Krajský stavebný úrad v Lehote o sprístupnenie informácie o výške odmeny prednostu
Krajského stavebného úradu v Lehote, ktorá mu bola udelená v roku 2006.
V zákonnej lehote 8 pracovných dní – t. j. do 12. októbra 2006 – mi krajský stavebný úrad
požadované informácie nesprístupnil, ani nevydal písomné rozhodnutie o nesprístupnení
informácií. V zmysle § 18 ods. 3 zákona o slobode informácií tak prišlo nečinnosťou úradu
k vydaniu rozhodnutia o zamietnutí mojej žiadosti o informácie (tzv. fiktívneho rozhodnutia).
Podľa zákona sa toto rozhodnutie považuje za doručené v tretí deň od uplynutia lehoty na
vydanie rozhodnutia – teda dňa 15. októbra 2006.
Proti tomuto fiktívnemu rozhodnutiu o nesprístupnení informácií podávam odvolanie.
Krajský stavebný úrad svojou nečinnosťou porušil ustanovenie § 18 ods. 2 zákona o slobode >>
informácií. Toto ustanovenie jednoznačne ukladá úradu v prípade, ak nevyhovie žiadosti,
povinnosť vydať v zákonom stanovenej lehote písomné rozhodnutie o nesprístupnení
informácií. Toto rozhodnutie musí obsahovať všetky náležitosti rozhodnutia – t. j. výrok,
odôvodnenie a poučenie o odvolaní.
Zákon o slobode informácií neumožňuje úradu zostať nečinným a vznik tzv. fiktívneho
rozhodnutia nastáva iba v záujme ochrany žiadateľa. Úrad je povinný vydať písomné
rozhodnutie. Túto skutočnosť mnohokrát potvrdila aj súdna prax.
Tzv. fiktívne rozhodnutie neobsahuje ani odôvodnenie, v dôsledku čoho je nezákonné
a nepreskúmateľné.
Navyše, neexistuje žiaden zákonný dôvod na nesprístupnenie požadovanej informácie.
Žiadam odvolací orgán, aby tzv. fiktívne rozhodnutie zrušil a požadované informácie
sprístupnil alebo vec vrátil Krajskému stavebnému úradu v Lehote na ďalšie konanie.

V Lehote, 22. októbra 2006

Ján Novák


Odvolanie treba poslať vždy na ten úrad, ktorý ste neúspešne žiadali o informáciu. Pretože má možnosť odvolaniu vyhovieť a chybu sám napraviť. Ak tak neurobí, musí odvolanie poslať nadriadenému orgánu, nech rozhodne on. Odvolací orgán tiež musí o veci rozhodnúť písomným rozhodnutím. Podľa jeho obsahu prichádza do úvahy žaloba.

So žalobou sa ale zatiaľ netrápte, dôležité je odvolanie. Máte na neho 15 dní.

Okrem odvolania by som ešte využil prokuratúru. Podnet na prokuratúru je tiež bezplatný. Myslím si, že vecne príslušná bude Generálna prokuratúra (GP), keďže povinnou osobou je Ministerstvo. Ak je vecne príslušná iná prokuratúra, tiež sa tým netrápte. GP ju odstúpi tej správnej, a dajú Vám o tom info. De jure - ak pošlete podnet na ktorúkoľvek prokuratúru v SR, je to úplne jedno, lebo je ich povinnosťou podania postúpiť tej správnej, ktorej patria, ak sa občan pri adresovaní náhodou netrafí. Ale ako som písal vyššie, podnet na preskúmanie by som adresoval na GP.

Podnet by vyzeral asi takto:

Meno a priezvisko - týmto podávam podnet na preskúmanie postupu a rozhodnutia MVSR vo veci žiadosti o sprístupnenie informácie. Mám za to, že postupom pri vybavovaní mojej žiadosti o informácie a fiktívnym rozhodnutím vo veci došlo k porušeniu práva na sprístupnenie informácie. Žiadosť o sprístupnenie informácie a odpoveď povinnej osoby zasielam v prílohe podnetu. Povinná osoba žiadanú informáciu nesprístupnila a zároveň nevydala písomné rozhodnutie podľa § 18 ods.2 Infozákona, čím došlo k jeho porušeniu.
Žiadam príslušnú prokuratúru o vydanie protestu prokurátora voči fiktívnemu rozhodnutiu povinnej osoby.
Ďakovačky, pozdravovačky …
a podpis.

Ak nepomôže ani odvolanie, ani podnet na prokuratúru, budeme uvažovať nad žalobou. Ale to je ešte ďaleko …

Keby nahodou:
http://www.viaiuris.sk/aktivity/postupy-manualy/ako-ziskat-informacie-.html

2 Likes

vedel by si urobiť vzor toho odvolania na MVSR tak aby sme si tam pomenili len mená a dátumy a žiadanú informáciu tí čo posielali tých 5 žiadostí ?

Inak pozoruhodné je, že pod listom je na odpovedi podpísaný Mgr. Ivan Netík a pod emailom tá JUDr. Dušana Rovňáková…všimli ste si žeby sa niekto chcel hodiť zodpovednosť na niekoho iného ?

Skúsim pripraviť vzor odvolania, čo by ste mohli použiť opakovane, ak vám príde takýto pamflet. Ale najskôr cez víkend. Veď času je dosť, na odvolanie je 15 dní.
Bude to ale niečo stáť. Beriem 60 minút na hodinu :slight_smile:

Myslím, že zodpovednosť za prípadné porušenie Infozákona padá na JUDr. Rovňákovú. Predpokladám, že žiadosť bola na vybavenie pridelená jej. Oprávnenie podpisovať úradné listiny má Netík, čo ale ju nezbavuje zodpovednosti za správnosť vybavenia veci. Ak posielala mail, vlastne iba posielala dokument podpísaný oprávneným vedúcim pracovníkom. V tom by som háčik nevidel.

3 Likes

@jozef.ma vdaka, ze si sa toho tak aktivne chytil. Bude super, ak by si navrhol template:

  • odvolania na MV
  • podnetu na GP
    , aby ho ludia tu mohli pouzit.

Ak to nejak pomoze, prikladam odvolanie (ale nie to prve), ktore sme podavali na MV este v tej prvej infoziadosti, kde sme si pytali vsetkcyh 6 bodov naraz: https://drive.google.com/open?id=0B7xRFSPoK71RNmhfV1QzdFBzbGs

Sakra :((
Podla priloženého dokumentu usudzujem, že ministerstvo si z Vás opakovane robí “dobrý deň”. Zdá sa mi, že podnet na GP je nevyhnutný. Aj keď dobre všetci vieme, že niet v našej krajine funkčného orgánu, kde by ste sa rýchlo a efektívne domohli nápravy pri porušovaní práv.

Možno by mohlo s.d. osloviť Vladimíra Šárnika. Počul som, že je postrachom v oblasti Infozákona. Ale v pozitívnom význame. Veľakrát úspešne žaloval povinné osoby, čo hrubo porušovali Infozákon. Myslím, že aj Aliancia Fair play s ním spolupracuje. Spojiť sa s ním by preto asi nemal byť problém.

Cez víkend sa na to pozriem. Niečo pripravím.

1 Like

Ak chces, spoj sa prosim s @RastoDiovcos z Aliancie Fair Play, ktory pre nas pripravoval tie odvolania. Asi bude poznat aj p. Sarnika.

1 Like

Jasné, Vlado Šárnik nás aj zastupoval vo väčšine súdnych sporov. Ak by bola potrebná moja pomoc, tak som k dispozícii (rasto@fair-play.sk). Toto sú také škôlkarske vyhováračky ministerstva. Je to už tuším štvrtý odlišný dôvod odmietnutia :slight_smile: (i keď, voči tomuto bude ťažšia argumentácia). Zamotávajú sa ešte viac, čo je fajn. Asi by si to zaslúžilo ďalšiu žiadosť k tomu, čo píšu Jano Suchal s Robertom Kucharom - kto to mal schváliť, kto pustil VO s neschválenými materiálmi, dali si to robiť externe a zaplatili za to, kto dostal za toto poza ucho, atď ?

2 Likes

Bolo by super spravit spolu s @jozef.ma nejaky template odvolania alebo podania na GP, ktore mozu tito 5 ludia podat. Nasu prvu ziadost tahame dalej (tym chcem povedat, ze odvolanie som poslusne podal :slight_smile: )

1 Like

hehe … uz je jasne ze nebolo tazke sa venovat 5 bodom naraz … .ale na vsetkych 5 bodov dat rvnaku vyhovorku … Nieco nove s odvolanim, ci si ho lajsnem sam ?

1 Like

@jozef.ma @janhargas podarí sa ten template ? prvé odvolanie ( ak bude ten template ) ide teda asi ešte na MVSR či rovno to podáme na GP ?

@robert.kuchar ak by si pisal odvolanie zaves sem vzor ak by ho chalani nemali cas urobiť. Nech podáme aspoň niečo …