Studia uskutocnitelnosti vs. Opis predmetu zakazky

Podľa mňa samotný formulár pre SÚ je OK, problém je v jeho aplikácii. Každý tvorca SÚ (bohužiaľ nie úrad ale budúci dodávateľ) hľadá spôsob ako natlačiť do jasného formuláru vlastné ciele. A @rho tiež o tom vie svoje

S týmto názorom nesúhlasím. VO by sa malo vypísať podľa štúdie. Ale nechápem prečo by nemalo byť možné posudzovať alternatívne architektúry alebo postupy. V každom VO je možnosť navrhovať aj alternatívne možnosti.

s tymto by sa dalo polemizovať, či naozaj dodávateľ. Hierarchia cieľov by mala byť jasne identifikovateľná už zo strategických dokumentov a prepojenia na prijímateľa, na ktoré sa SU nadväzuje.

Mne napríklad v SU chýba popis a flow procesov, ako vlastne v stave TO BE tie elektronizované procesy budú fungovať. Dnes sú tam len strešné popisy a väzby, z čoho nie je vždy jasne ako to bude potom fungovať

Kto ma robit SU, buduci dodavatel? Urcite nie. AK tam dava svoje veci, tak problemhladajte v tom, ze to robi buduci dodavatel a hlavne, ze pri studii

No v templejte je predpisany Archimate Biznis Proces ViewPoint a Product viewpoint. To je presne to miesto, kde sa to ma popisat. Ak vsak studia pokryva velky megaprojekt, tak tam nacmaraju nieco ako diagram z 10 poschodia … Ak to ma byt podrobne, vyziadalo by si to niekolko diagramov rozdelenych do subdomen … ale to by niekto musel chcet takto hodnotit. Pokial to prechadza cez hodnotenie v tejto forme , tak je to cesta lahsieho odporu :slight_smile:

žiaľ, uvedené veci dnes v SU popisujú len ako väzby medzi objektmi, nie samotné kroky procesov, aspoň zatiaľ som nevidel také. Možno by aspoň v prílohe SU mohli byť obrázky podľa UML alebo BPML by sa tam hodili,

http://pubs.opengroup.org/architecture/archimate2-doc/chap08.html

no ale to je problem autorov studie a schvalovatelov.

UML a BPMN podla mna patri do detailnej specifikacie. Studia uskutocnitelnosti je predsa len nieco ine a predpisane viewpointy su do nej vhodny vyjadrovaci prostriedok.

aspoň základné flow procesu (aj s popisom) by tam mohlo byť, hlavne ak sa ku štúdii robia aj “procesné” reformné zmeny z EVSka :slight_smile: ako potom vôbec niekto môže vyhodnotiť, že sú tieto veci v súlade ?

Samozrejme, prave preto su tam predpisane tie procesne viewpointy aj s priestorom pre ich textovy popis. A ako som pisal, ak to tam autori nedaju, je to problem najprv ich, a ak toto aj niekto schvali tak aj problem schvalovatelov …