Štátny issue tracker - výber softvéru

tu je aky problem ?
Ved dnes plati bud priamo stat, alebo dodavatelia si zapociatju do ceny projektu niekolko instancii JIRA. A veselo sa platia rocne poplatky za onsite instancie, o cloude neviem (aj ked to neznamena ze nie je pouzivany) … kedby sa tieto premigrovali do centralnej instancie a nieco sa priplatilo, tak ako L2 a L3 bugtracker to moze fungovat skoro hned … a na L1 by som dal nieco oooovela jednoduchsie, alebo nakonfil JIRA Helpdesk na velmi jednoduche obrazovky a na integraciu s roznymi poskytovatelmi identit a zintegroval ich spolu s L2. Zase fakt netreba byt papezskejsim ako papez … ved na informatizaciu je furt miliarda, tak par tisic za poriadne riesenie nemoze byt problem.
To vsak neznamena ze musi byt JIRA, len reagujem na post o cenovom probleme.

1 Like

Tak povedzme, ze gitlab mame dnes uplne zadarmo. Keby to malo stat viac ako 0 eur tak sa spusti proces obstaravania, ktory bude trvat asi tak kolko?

K alternativam este mozeme pridat Trac (https://trac.edgewall.org/). Vcelku fajn.

Jira pri zlozitejsich alebo vacsich veciach za tie peniaze zvycajne stoji. Len treba samozrejme vymysliet lepsi model nez kupit 5M licencii pre vsetkych obcanov SR. (popri cca 40-50M€ ktore platime za MS licencie kazde tri roky by sa cena Jira myslim “schovala”)

V BA-NM sa IIRC k Jira robia aj custom GUI (nahlasovanie plus reporty), ale to sa musim opytat (neriesim ja, riesia kolegovia).

Spominalo sa nejake to “komu to prospeje”. Ja by som to spociatku ohranicil na “odbornu verejnost”, tot aby to na zaciatok bolo co najskatulovejsie existujuce riesenie. A zaroven by som to ukotvil, ze kto (s akym mandatom) to bude bezat (napada ma samozrejme UPVII, nech to nie len prevadzkuje ale ma aj nejaky ten vykonavaci vytlak/pravomoc, plus by to rovno mohli utilizovat aj pre pracovne skupiny a pod.).

Plus doraz na “delegovanie” issue do podriadenych systemov (obdoba toho, ako ked napr. niekto nahlasi bug do Fedory ci Ubuntu a oni ho eskaluju na “upstream”, t.j. konretkny SW/projekt, v ktorom ten bud je) tak, aby boli pokial mozno automaticky synchronizovane. Co sa ciastovne kryje s API (spomnal @jan.garaj).

Nieco ako OTRS (https://www.otrs.com/) ci Request Tracker (https://bestpractical.com/request-tracker/)?
Oba OSS s dlhorocnou historiou a tiez relativne hojne vyuzivane v komercii aj v statnej sfere ci samosprave.

Kazdopadne suhlasim s tym nazorom, ze co najjednoduchsia pouzitelnost pre ne IT ludi je dolezita - to sa ale pomerne tazko posudzuje prave IT ludom. :slight_smile: (profesionalna deformacia)

Prihodis do tabulky? Na prvy pohlad je to moc user friendly nevyzera :confused:

Ja by som chcel aby tam bolo minimum povinnych poloziek. Neznasam ked kliknem “odoslat” a polku obrazovky mam cervenu ze musite vyplnit hento a tamto a tomto.

2 Likes

Moznost atorizovat sa cez obciansky by mala byt urcite mozna, ale podat issue na helpdesk by mal vediet kazdy kto overi podanie cez mail povedzme.

JIRA sa v takomto nasadeni predava s modulom ServiceDesk https://www.atlassian.com/software/jira/service-desk. Jedna z vyhod je jendoduche gui pre obcana a lepsie licencovanie pre guest usera.
Zakladanie taskov cez jednoduche gui beziace cez nieco ine ako jira a zakladanie issue/ticketu v jira cez api. Pripadne uplne jednoduche integracie ako napriklad sme v ramci aktivit Utopie testovali sme tento easy pristup na Novom meste http://pr.banm.sk/liferay/web/nove-mesto/http://pr.banm.sk/liferay/web/nove-mesto/

Ak bude mat dany issue tracker API, ako bolo spominane vyssie, tak da sa vyuzit jestvujuce GUI aj ked zlozite a k tomu dorobit prave to jednoduche GUI. A dat k dispozicii API aj pre developerov aplikacii, ktori mozu spravit este lepsie a jednoduchsie GUI, resp. inteligentnu aplikaciu, ktora vystava ticket tym ze pozbiera data.

Ku gitlab a lokalizacii (@jsuchal): https://gitlab.com/gitlab-org/gitlab-ce/issues/4012 - zatial nie je a ani skoro nebude. A asi ani sa nechce. (kolega mi takto nasepkal)

Ano to som nasiel, vyhoda je, ze pri OS si to vieme spravit.

Je otazne ci robit lokalizaciu alebo spravit len nove GUI nad tym podobne ako trello/waffle robia na github. Issue tracker v gitlab je velmi podobny github, teda issue ma subject a komentare (v podstate diskusne forum) a k tomu stav Open.close a este tagy/labels. Podpora workflow je velmi mala, musel by sa definovat proces. pristupove prava len na urovni projektov.
Skor si ten gitlab viem predtavit na zverejnovanie datasetov (gitlab projekt per dataset) a trackovanie chyb v datach - tam by sa vyuzilo viacej komponentov (repository pre samotne data, issue tracker pre reportovanie chyb, proposals na zmenu dat v pull requestoch, popis dat vo WiKi). Vieme si takto predstavit namapovanie statnych aplikacii?

Inak suhlasim s @peterk, ze na zaciatku treba zadefinova features/stories/akceptacne kriteria, co vlastne od systemu ocakavame a ako s nim pracovat a ake vyhody z neho mat. Potom sa da lashie najst, cim to realizovat. Preco nezacat na nejakom issue trackeri zber takychto udajov, issue per feature napr. na githube alebo gitlabe on premise. Kedze momentalne o tom bude diskutovat komunita a nie siroka verejnost, tak nevadi chybajuca slovencina a ani vzhlad, odskusame si jednak proces a jednak jeden tool a zaroven budeme mat podklad pre projekt.

2 Likes

Toto bola presne pointa, ktora tu nejako nezaznela. Vobec netusime co sa stane ked toto spravime, stavat dopredu proces je cesta vodopadom s jasnym koncom, ktory pozname.

2 Likes

Vodopad nevodopad, aj v agilnych metodikach mas backlog s ktorym zacinas a toto co tu zatial je, je varenie z vody… napad od @Sveto s vyskusanim si zberu poziadaviek pouzitim jedneho systemu z ponuky sa mi zatial naviac paci a k tomu by som sa aj rad pridal.

1 Like

Len upresním JIRA Servicedesk sa licencujú len agenti a spolupracovníci (JIRA SW alebo Core) zákazníci čo majú prístup do Servicedesk portálu sa nelicencujú. Teoreticky tam teda môžu byť 3ja agenti za 10$ a milión zákazníkov.

3 Likes

JJ, toto presne som tymto

myslel … :slight_smile:

Servicedesk sa da kupit bez samotnej Jira a vytvorit tak reporterov kolkokolvek? Treba zvazit pouzitie, lebo pri naraste agentov to uz celko pekne rastie (do 5 za 1500$, do 10 za 3000$, 50 za 12000$). Kolko ich bude pri beznej prevadzke treba?
Stale je to o tych poziadavkach, v tomto pripade poziadavky uzivatelov z druhej strany systemu.

Tak tak, JIRA ma velmi fajnovu nastupnu cenovu politiku, ale potom to ide prudko hore. Je to ale fakt sialeny tool. Nastavit to je robota na tyzden ale potom je to fajn. Ale teda beznemu cloveku by som to velmi pouzivat asi nedal.

JIRA SD vieš kombinovať s JIRA Core napríklad, tam je licencia podstatne lacnejšia. Čiže máš napr 10agentov na servicedesk, spolupracovníci majú JIRA Core licenciu a zákazníci sa nelicencujú. Súhlasím, že samotná JIRA je pre bežného používateľa overkill, ale na to je tu jednoduchý portál SD, vidˇ napr tu https://confluence.atlassian.com/servicedeskcloud/configuring-the-customer-portal-732528918.html.
Hlavné výhody:

  • jednoduché formuláre pre zákazníka- detailné pre riešiteľa
  • user vidí len svoje tickety, prípadne svojej organizácie
  • prepojenie na knowledge base (Confluence), už pri písaní ticketu sa userovi zobrazujú how to article a tak ak mu pomôžu, nemusí ticket ani zakladať…
1 Like

Takze pri Jira Core je 10 userov za 10$ a Confluence 10 userov za 10$, service desk ich prepouzije a prida 3 agentov za 10$. Kolko ludi ma teda account finalne a kto moze co robit?

Plati toto aj pre zakaznika? A v tom pripade je zakaznik stale ‘zdarma’?

Toto som aj ja spominal ako feature co by som tam ocakaval (ak nie aj automaticky pri zakladani tak aspon vediet hladat v knowledge base a prelinkovavat tickety s knowledge base.)

Ta cena aj keby sa kupovala vo finale pre vela organizacii nemusi byt vysoka, ked porovname kolko sa plati za MS licencie tak ten benefit tuto moze byt omnoho vacsi, dokonca to moze aj suplovat slovensko.sk v niektorych situaciach.