Statna IT firma (zdielana IT kapacita na strane statu)

Nasiel som si trochu casu a pozrel toho co najviac co sa dalo z toho reformneho zameru ale kedze to ma viac ako 70 stran je to prilis vela na moju casovu kapacitu. Zhrnutie je v prispevku vyssie a pekne to napisal @IvanK. Ak mate zaujem o moje podrobnejsie pripomienky paci sa nizsie, mozno si z toho niekto nieco zoberie.
Videl som ale ze na stranke minv.sk, je viacero zaujimavych “refomnych” zamerov, napr. taky refomny zamer ZVJS s IT projektikom za smiesnych 32 mil. EUR, hadam aby podnikatel mohol cez svoju elektronicku schranku oznamit ZVJS termin svojho nastupu na vykon trestu :smirk:

Summary
  1. Datova kancelaria verejnej spravy je dobra myslienka, ale pise sa tam aj "ďalšou súčasťou činnosti dátovej kancelárie je aj výkon koordinačnej, riadiacej a kontrolnej kompetencie v oblasti migrácie dát a systémov do cloudu, a to predovšetkým do vládneho cloudu.
    Ake su vlastne kompetencie co sa tyka cloudu? kto to vlastne cele riadi MF SR? MV SR? Urad?

  2. "Detailný dizajn interakcie medzi ÚPPVII, Sekciou verejnej správy MV SR (reforma verejnej správy), NASES (zmeny Ústredného portálu verejnej správy) a navrhovanými medzirezortnými Radami („Rada pre aplikáciu metód umelej inteligencie a strojového učenia v procesoch verejnej správy“, „Rada pre behaviorálne inovácie“) ……… "

Pani to naozaj? Cize z nasich dani bude platena rada pre aplikaciu metod umelej inteligencie a mne nevie financna sprava dorucit do e-desku? MV SR mi nevie poslat novu SPZ postou? Kataster zostal v 90tych rokoch. No taaaak, to ma byt vysmech obcanom?

  1. K laboratoriu lepsich sluzieb, samostna myslienka je velmi dobry napad, myslim si ale ze urad moze prejst SK.Digital platformu a ma zasobnik navrhov na zlepsenie minimalne na 2 roky. Ked preukaze ze je schopny zavadzat vyznamne zmeny, nielen o nich hovorit, potom ma zmysel zriadenie takejto kancelarie. Inak su to vyhodene peniaze na externistov. Krasny priklad to ukazal teraz nedavno @jsuchal, myslim ze vyhral ten Ideahack s napadom notifikacii pri zmenach v katastri. Urad s UGKK namiesto toho aby prisli s tym ze to idu implementovat urobia tlacovku k duplicitnemu mapovemu klientovi, ktory je podla mna horsi ako mapka. Tu vidiet ako sa nestretli dopyt a ponuka.

  2. Navrhol by som UPPVII SR ozrejmit preco sluzba „moje data“ bude stat dalsich viac ako 7 mil. EUR (7mil. je priamo uvedenych pri projekte moje data a dalsie peniaze pre „moje data“ su sucastou projektu Rozvoj platformy integrácie údajov (nové centrálne služby). Podla mna ide o prehnanu sumu vzhladom k tomu ze uz existuje MUK, boli vybudovane referencne registre, interne registre jednotlivych uradov, ktore predpokladam loguju, kto a kedy si od nich vyziadal udaje. Mozno ale viete lepsie posudit v SK.Digital.

  3. V RZ sa pise “Na Ministerstve vnútra vznikol tím na metodické a procesné definovanie služieb a kreovanie životných situácii. Na ÚPVII však absentuje realizačný tím, ktorý má byť komplementárny a zabezpečovať realizáciu a dostupnosť týchto životných situácií prostredníctvom rozvoja interoperability a integrácií medzi systémami.” Nema urad vytvorenu tu architektonicku a programovu kancelariu, ktory ma prave toto strazit? Ci sa jedna len o preplatenie ich platov?

  4. Cielove hodnoty KPI – su prakticky nedosiahnutelne, prekvapuje ma ze si ich urad takto zvolil, ale to skor svedci o miere kompetencie ktoru tam maju. Za vsetky vyberiem 3:
    Kvalita údajov (pre jednotlivé organizácie verejnej správy). V roku 2020 99 % inštitúcií VS dosiahne prahové hodnoty. Myslim ze to potvrdi ktokolvek kto prisiel do styku s uradmi, urady ani nevedia ake data vlastne maju, nieto aby ich mali v dostatocnej kvalite, VS predsa zahrna aj samospravu a male urady bez prostriedkov, ako chce UPVII dosiahnut napr. kvalitu dat u nich som sa nedozvedel.

Dalsi KPI Percento agend, ktoré nevyžadujú od občanov a podnikateľov údaje, ktorými už verejná správa disponuje, vysledok v roku 2020 ma byt 100%. Ja si to neviem predstavit ani vo sne. Ved tu sa nejedna len o register fyzickych osob alebo register pravnickych osob a o nejakych par agiend. Tento ciel by minimalne znamenal ze kazdy mensi uradik a obec musi byt prepojena na MUK, na ktory budu zaroven prepojene vsetky zdrojove registre. Vsimnite si este raz moju poznamku kolko trva katastru projekt ESKN.

Posledny super KPI - Podiel dát o subjekte sprístupňované cez službu „moje dáta”, cieľová hodnota 95%. Rovnako ako som napisal vyššie, predpokladam, že UPPVII nema absolutnu predstavu o tom kde sa vsade data o subjekte nachadzaju a ktore institucie ich potrebuju. Konkretne podnikatel, poskytuje tolko udajov od statistiky, cez socialnnu poistovnu, danovy urad, pri vselijakych moznych kontrolach, inspekcia prace, hygiena, policia, zdravotne poistovne, uvo, itms, registre, sudy, kataster,

  1. Dalej som to len prescrolloval ale predsa este 2 vseobecne pripomienky.

Refomny zamer vobec nereflektuje problem, ktory sa tu omiela dookola a to nedostatocne kapacity pre manazment IT na strane statu, vytvorenim tych kancelarii sa nic nezmeni, kedze zvysok statnej spravy nebude mat cas, kapacitu ani chut nad ramec svojich povinnosti venovat pozornost vymyslom externistov z behavioralnej kancelarie. Podla mna to skonci tak ze externista z behavioralnej kancelarie bude musiet komunikovat s externistom nejakej institucie, dohodnu sa na niecom co nikto nechce, zaplatia sa eurace a v 2021 si tu budeme opat vypisovat ako zlepsit interne kapacity. Ako chcu na UPPVII koncepcne budovat digitalnu a inovativnu VS bez internych zamestnancov?

Nechapem tiez preco je reformny zamer orientovany zase len na statnu spravu, ved aj tu na platforme prebieha diskusia, kde je zrejme ze samosprava objektivne nema kapacity aby sa vobec zorientovala, nie aby bola este inovatorom. Ja som tu mal konieckoncov konstruktivnu diskusiu s @Rudo_Horvath , z ktorej je zrejme ze hoci DCOM ako projekt moze byt OK, bez toho aby sa zmenil pristup samospravy k IT a pomohlo sa tym tetuskam tak tu mozeme mat moje data, aj tvoje data aj ich data, aj data vsetkych, ale vysledok bude rovnaky ako je dnes.

3 Likes

@rotteast to spisal velmi dobre.

Ja si z zaujimavych KPI vyberam ciel znizit

“Počet závažných problémov v produktívnej prevádzke” o 70% z hodnoty “N/A - v súčasnosti nie sú incidenty v IT prevádzke informačných systémov verejnej správy centrálne systematicky monitorované vyhodnocované”

:slight_smile:
V tejto situacii, ked nie su merane ani len vypadky systemov ako UPVS, CEP atd. mi je zvlastne, ze niekto chce implementovat nudge unit a behavioralne inovacie. Ale mozno by to skoncilo ako CSRU - sice to stalo 10M, ziadny prinos, ale tak skusme znova, mozno pomoze zvysenie rozpoctu…

3 Likes

Sice @Peter_Cmorej asi nie je clenom Laboratoria lepsich sluzieb ale uz im usetril niekolko clovekdni

Mimochodom neviete akym sposobom je mozne poslat pripomienky k reformnym zamerom? Posielate nieco za Slovensko.digital?

Takéto otázky ľúbime. @Lubor ti povie detaily. Jasné, že posielame.

1 Like

5 posts were split to a new topic: Monitoring dostupnosti stanych webov

Otazne je ci ked to funguje v GB, ci moze fungovat v SK. V Chorvatsku tiez maju statnu firmu (APIS), problem ktory maju co dodava APIS (nezastresi vsetko), musi to byt jasne vydefinovane, co robi statna firma a co sukromny sektor alebo statna vsetko (to nemoze) a osttani su dodavatelia pre statnu firmu (ci uz na konkretny projekt alebo na dodanie kapacit).

Zaujímavá myšlienka, ale zrejme by sa malo najskôr urobiť to, čo píšete v príklade, t.j. urobiť treba zmenu procesov - legislatívy a direktív, ktoré zbytočne zaťažujú občanov a podnikateľov.

Ak by sa urobilo to, čo sa už dávno malo urobiť, t.j. pozrieť sa na katalog služieb štátu a pozrieť sa, či naozaj taká “rozbujnená” regulácia štátu je potrebná vo všetkých týchto “službách”, ktoré zo svojej podstaty nie sú službami ale skôr obmedzovaním ľudí.

aj my sme mali / mame nieco take IVES :wink: https://www.ives.sk/portal/

3 Likes

Nenesiel som vhodne forum, tak davam sem, ponuka z Linkedin

3 Likes

Práca bude vykonávaná na základe dohody o vykonaní práce so sadzbou od 9,00 eur/hod (hrubá mzda). Rozsah práce je predmetom diskusie. Predpokladané obdobie realizácie je jún-august 2018.

Zohľadňované znalosti, zručnosti, skúsenosti:
tvorba webových stránok na pokročilej úrovni
tvorba databáz v prostredí webových stránok na pokročilej úrovni
schopnosť samostatnej práce
precíznosť

Zatial co u nas sme za napady ako delenie zakazok na mensie casti, agilny vyvoj ci opensource povazovani za uplnych exotov, tak v UK byvaly IT na ministerstve spravodlivosti a byvaly sef IT celej australie proste na hulvata povie, ze aj vývoj IT ma byt in-house.

https://twitter.com/paul_shetler/status/1044863238217900037

2 Likes

napad nie je zly ale ako zabranis aby vsetci ti manazeri z datalanov, tempestov a pod zrazu nesli “pomahat statu”

U nas len verejnym tlakom (si myslim). Ono, kludne nech pomahaju, ale nech je vysledok Open Source. Aby sme vedeli posudit, ako dobre pomahaju. :slight_smile:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=570360976865409&id=132935950607916

Toto vyzerá na zaujímavý experiment

pripravuje sa nejaký projekt na NOVY RIS??

Toto je v dokumente napísané…
Upozornenie
Jedným zo zadaní projektu Hodnota za peniaze je ekonomicky posudzovať plánované verejné investície. Tento materiál je hodnotením Ministerstva financií SR k pripravovanému projektu v zmysle uznesenia vlády SR č. 453/2018 a 471/2017, úloha C.2. Hodnotenie pripravili Štefan Kišš, Juraj Mach a Martin Kmeťko a na základe štúdie uskutočniteľnosti projektu.

Zda sa, ze krach Wirecard (a jeho sw pobocka v KE) sa ukazal ako prilezitost pre “acquihire” na statny sw house.

Predpokladam, ze toto sa trhu velmi pacit nebude (tak ako sa onehda stalo v US).

2 Likes

Nuz, vypocul som si to. A som fakt zvedavy co bude nasledovat :slight_smile:

1 Like

Je to skutocne velka prilezitost. Ak by stat vedel postavit silne riadenie projektov a devops vo vlastnej rezii, moze sa rola statu zmenit do podoby vacsiny velkych korporacii. Dodavky sice mozu ciastkovo dodvat komercne subjekty, ale kontrolu nad projektom ma zakaznik. Ak by sa toto podarilo dosiahnut bolo by to super.
Pre tento model, ale nie su postatne developerske role (je fajn ked ich stat ma, ale tie sa daju nakupit) to nie je game changer. Zasadna zmena by prisla so silnou prevadzkou a devopsom a este vacsia zmena by nastala keby pribulo mnozstvo projektakov, business konzultantov a architektov.

4 Likes

Nejake nesurode myslienky k tomuto.

  • prilezitost kupit cely zabehnuty tim (resp. timy) je nieco co je velka prilezitost a netreba sa tvarit, ze nie. komercia to robi presne takto.
  • problem statneho IT nevidim je v tom, ze nemame internych programatorov na delivery. Interny programator je dnes “komodita” a da sa kupit na trhu za pomerne smiesne peniaze. Problem statneho IT je, ze nevieme efektivne obstaravat, nevieme robit dobre zadania, na strane statu nie su analytici/projektaci, ktori by dokazali dupat na krk dodavatelom, aby to dodali co treba poriade a nic viac.
  • skor ci neskor pride otazka “bude to interne lacnejsie ako nakupit na trhu?”, mame tu kartelove dohody, pochybne podmienky do obstaravani, roky rokuce krutime hlavami nad tym, ze to je strasne drahe. Toto je opacny extrem. Insourcing, ani outsourcing nie je liek na vsetko. Bude velmi dobre treba zvazovat kedy sa oplati to ci ono.
  • akou schemou to chcu zaplatit? ludia z wirecard urcite nemali tabulkove uradnicke platy, budu cakat aspon priblizne rovnake platy ako su v komercii.
  • egov ma svoje extremne specifika a pokial tam teraz nabehnu ludia, ktori nemaju s egovom ziadne skusenosti, tak si zarabame na velky problem. Tychto ludi bude treba podporit ludmi co s egovom uz skusenosti maju. Odkial ich zoberieme? zaroven je vsak fajn ak sa na egov ako taky pozru novi ludia bez nejakych mantinelov a budu vediet uvazovat “out-of-the-box”.
2 Likes