Spolupráca s UVO - obstarávanie SLA

Pred niekoľkými týždňami sme boli oslovení z ÚVO na spoluprácu pri obstarávaní ich SLA zmluvy.

Situácia:

  • so súčasným dodávateľom je podpísaná dohoda o ukončení spolupráce. Súčasná zmluva platí do marca 2019
  • dodávateľ odovzdá kompletnú dokumentáciu a zdrojové kódy. Právami k dielu už disponuje ÚVO
  • Scope Zmluva.zip (5.2 MB)
    zahŕňa prevádzku a rozvoj cca. 6 aplikácií + prevádzka infraštruktúry

Prístup:

  • ÚVO chce obstarávanie novej SLA nastaviť tak, aby sa umožnila vyššia konkurencia a zároveň sa nenarušila prevádzka súčasných systémov
  • prvým krokom má byť zistenie záujmu trhu o túto súťaž formou predbežného workshopu pre záujemcov. Ten sa plánuje na 28.5. o 10 hod.

Bolo by zaujímavé počuť názory, čo sú podľa komunity faktory úspechu takéhoto obstarávania a akým spôsobom by mohlo fungovať ako model aj pre iné VO na SLA, resp. na nový vývoj.

Neuvazuje sa, ze by UVO popri tomto zamestnalo aj jedneho cloveka na drobne upravy?
Minimalne by sa im tam hodil clovek co by mohol pripravovat na poziadanie rychlejsie nove datove exporty pre data.gov.sk aby sa kvoli kazdej hluposti nemuselo ist za dodavatelom

Jednou z tem ktore riesime je prave to, aby UVO ziskalo lepsiu kontrolu nad vlastnymi systemami. Na to je klucovy hlavne post architekta, ktory sme UVO navrhli obsadit. Je klucovy aj z hladiska rozdelenia zakazky na mensie casti, ale aj z hladiska dalsej prevadzky rieseni a usmernovani dodavatelov. Dalsie in-house zdroje by asi mali nasledovat.

1 Like

no som zvedavy, ked som im to navrhoval naposledy tak problem bol rozpocet
zohnat schopneho cloveka za tie tabulkove platy co tam maju na takych ludi bude celkom problem, ale snad sa najde dobra dusa co bude ochotna to zobrat :slight_smile:

Drzim palce, ja som bol davnejsie architekt za dodavatela od ktoreho su tie systemy a na UVO vyslovene chybal architekt alebo hoci aj vola mat architekturu pod vlastnou kontrolou, ak sa podari tak to bude dobry krok pre UVO.
Taktiez dufam, ze im tato vola vydrzi, lebo predtym co IT riaditel, to ina koncepcia a strategia a vela bolo podriadene vyssej politickej moci.

5 Likes

…osobne si myslim, ze priprava opendata datasetov nebude priority liste vysoko…ale zalezi ako UVO pristupi k identifikacii problemov, ktore chce v ramci novej SLA vyriesit a ich prioritizacii…

…otazne je, ci cielom SLA je rezim “svietit a kurit” alebo nejaka systematicka konsolidacia aj vo vztahu k pripravovanym aktivitam dobuducna…

…tak asi vies z fleku popisat muchy, ktore treba vychytat a problemy, na ktore by sa malo UVO primarne sustredit…

1 Like

Teraz nahnevam byvalych kolegov alebo ludi z UVO, ale tymto som sa boril ja:

  • chybajuca koncepcia rozvoja IT zo strany UVO
  • z toho vyplyvajuci chybajuci zaujem o architekturu na strane UVO
  • slaby project management na UVO - nesledovanie projektov, zla spolupraca s odbornymi garantmi, zla prioritizacia
  • nesledovanie zmien zakonov na strane UVO - trebalo im vraviet co potrebuju… to je sice pekne pre dodavatela, ale zle z pohladu UVO
  • stare aplikacie a legacy technologie - najma kvoli malemu rozpoctu
  • integracna architektura bola slabsia z rovnakeho dovodu
  • chybajuca vnutorna dokumentacia - ako funguju procesy, zodpovednosti… to za nich dodavatel nevyriesi
  • chybajuce integracne procesy pre systemy inych organizacii ako napr elektronicke trhovisko a ine.
  • bolo tam otrasne spravovana infrastruktura, ale to opravili ked som tam este bol

ALE na druhu stranu musim povedat, ked som odchadzal tak sa zlepsovalo. Dnes tam tie problemy nemusia vobec byt a mozu tam byt uplne ine :slight_smile:

Osobny pocit

Pre mna ako cloveka bol hlavny problem politika. Niektore rozhodnutia od niektorych zodpovednych ludi na UVO boli pomaly az za hranou zakona. Pre tychto ludi boli zaujmy (sub)dodavatela/ov pred zaujmami UVO. Rozpocet sa dal najst pre spriaznenych na vyslovene chujoviny, kdezto na potrebne veci sa uz nedalo. Castokrat vztah dodavatel-subdodavatel bol len na papieri ale realne to vyzeralo inak.

Tieto politicke veci som videl na viacerych uradoch/ministerstvat a znechutilo mi to tak pracu, ze teraz pracujem v uplne inej oblasti it a v inej krajine.

Ale to uz je len plac nad rozliatym mliekom

5 Likes

@miso vedel by si v odrazkach napisat, v com boli rezervy z pohladu externeho subjektu/IS pri integrovani sa na sluzby UVO?

Byvalych kolegov nenahnevas, prave naopak, si teraz v pozicii, kedy si mozes dovolit ten “stav” pomenovat na plnu hubu. Myslim, ze sucasny stav je stale viac-menej taky ako pises, i ked s miernym naznakom progresu, ale ten tam bol asi vzdy…
Inak, tiez ma tesi, ze tam je vola… uz len aby bola aj snaha… :wink:

1 Like

https://www.uvo.gov.sk/uvod/aktualne-temy-2a8.html?id=332

1 Like

Ako dopadlo stretnutie z vasho pohladu?

Stretnutie bolo určite prínosné, podľa spätnej väzby, ktorú sme dostali to bolo obojstranne prínosné.
Medzičasom sa pracuje na prevzatí kompletnej dokumentácie od súčasného dodávateľa a príprave 2 workshopov:

  • technický workshop (architektúra, úvaha o rozdelení riešenia do budúcnosti, integrácie, atď.)
  • workshop k propozíciam zadania (podmienky účasti, metóda súťaže, kritériá hodnotenia, timeline, atď.)

Kedže jedným z princípov našich spoluprác s verejnou správou je transparentnosť, dohodli sme sa s UVO, že raz za mesiac budeme robiť krátke “review” a výstupy z neho budeme zverejňovať na našej platforme.

Prvé takéto review sme robili v máji a výstup z neho nájdete tu

1 Like

jedna z tém ktoré intenzívne s UVO riešime je prechod zo “single-vendor” (jeden dodávateľ SLA na všetky systémy a všetky úrovne - od aplikácií až po HW a siete) na “multi-vendor” prostredie (rozdelenie SLA na jednotlivé časti). Otázky, ktorým sa intenzívne venujeme (a budeme vďační za názory / odkazy / myšlienky k nim):

  • procesné nastavenie vzťahov (vnútorné SLA medzi systémami a jednotlivými vrstvami architektúry)
  • obchodné nastavenie vzťahov (vťahy k UVO, vzťahy medzi dodávateľmi navzájom)
  • rola system integrátora (samostatná rola / inhouse na UVO / priradená k jednému z komponentov)

Dnes sa tieto otázky veľmi neriešia, pretože sú skryté v komplexite sub-dodávateľských štruktúr. Celé riziko nesie prime kontraktor a s ním aj kontrolu nad systémami a maržu. Ak chce verejná správa získať viac kontroly nad svojim IT a robiť niečo aj s cenou dodávky, bude podľa mňa nevyhnutne musieť naviazať kontakt s jednotlivými dodávateľmi a rozbíjať systémy (a teda aj SLA) na menšie celky. A tým sa zavŕta do tejto komplexity. Ako píšem vyššie, tvoríme náš Point of View a budeme vďační za inšpirácie na modely, prístupy, atď.

Ďalšou otázkou, ktorú s UVO riešime je vlastné odovzdávanie podkladov k dielu preto, aby sa dali pripraviť podklady pre novú súťaž. A tak sme natrafili na tieto otázky:

  • Ako procesne a obsahovo zabezpečiť prevzatie zdrojových kódov. Čo je minimum, ktoré by chcel uchádzač dostať, aby vedel zodpovedne zhodnotiť stav systému a pripraviť ponuku?
  • ako procesne zabezpečiť odovzdanie zdrojových kódov? good practice?
    Budeme vďační za nápady a príklady z komunity.

Predošlá otázka o nastavení vzťahov v rámci rozdelenej IT zákazky je stále relevantná. Budeme vďační za návrhy a príklady z GOV praxe alebo komercie.

1 Like

Standardne v tendroch/projektoch vonku su etapy: end-over (odovzdanie) a take over (prebratie). V projektoch su to etapy (cca pol roka) a v tendri (hlavne take over) je hodnoteny dokument, kde uchadzac hovori ako a za akych podmienok je ochotny prebrat riesenie a v dokuemtne End-over hovori ako ho dovzda ak mu bude koncit zmluva. Teda samotny uchadzaci na zaklade znalsoti a na zaklade dobre popisanych vstupnych dokumentov do tendra navrhnu sposob prebratia a odovzdania. ten kto nenapise dobry dokument, nedostane dostatok bodov alebo nedosiahne treshold a konci. NEda sa jednozancne povedta, ze takto, ale standardne sa to riesi v tendri. Vonku v tendroch samotna cena nikdy nie je viacej ako 50% hodnotenia

2 Likes

toto vidim trochu inak. V prvom rade budu potrebovat obsadit miesta enterrprise architektov (kludne zaradenych do tabuliek ako hlavnych statnych radcov) na jednotlivych urovniach Rezort (/ subdomena) / Organizacia. Tito si uz urobia strategiu a po jej schvaleni budu oni riadit “kontakt s jednotlivymi dodavatelmi” … Ale je tam este nieco xo architekt nedokaze ovplyvnit. A to mozu byt nevypovedatelne, alebo tazko vypovedatelne zmluvy (SLAs)

tak len trochu reality, hlavny statny radca ma hruby plat cca 1200 EUR,
a druha rovina co presne ma byt problem s SLA, ktory riesi architekt ? vypovedanie zmluvy k jeho starostiam nepatri, rovnako strategia nie je jeho starost.
Ma zodpovednost za to ze objednavky su v sulade so schvalenou architekturou, jeho kompetencia je znalost modelovacich nastrojov a idealne aj realne skusenosti napr. java aplikacnymi servermi , ale neriesi rozpocet organizacie ani priority ani prevadzkove problemy ani nie je vecny gestor a pod.
A ani neriadi dodavatelov, atd.
Nie je to teda zazracny clanok, co vyriesi vsetky problemy.

no ale to potom odporucam aj prekopat pracovnnu napln enterprise architekta na rezorte.
Architekt co navrhuje dom, riesi aj jeho rozpocet, aj dozera na dodavatelov, aj dizajnuje, resp. komunikuje s dizajnerom … detto v IT.
Zazil som metodiky v korporacii, ale aj TOGAF metodiku … Kto iny by mal v hlave komplexny pohlad ? kto iny ma vypracovavat Strategiu, viziu ? V togafe su to jednoznacne architektonicke dokumenty. A musia obsahovat aj financie…

podla mna je to jeden z dovodov problemov,. nemusi ich riesit. Ale musi mat o nich prehlad a musi sa k tomu vyjadrovat. Ako posudi vhodnosg navrhovanych rieseni, ked nepozna problem prevadzky v danom rezorte ? Ako a kto akceptuje dodavky ? Sucasny stav ked preberaky podpisuju politicki nominanti … je zufaly …

A btw … su rezorty a to aj klucove a silove, kde ziaden realny architekt nie je … projekty bezia a vypisuju sa paralelne vedla seba, ani po rokoch nevedia o sebe a ked pytas nejaky BigPicture model aby si svoju dodavku navrhol do celkoveho konceptu, s hrozou zizstis ze nic take nemaju … a ani v hlave to jeden clovek nema …

Skoda ze nezijem v tvojom svete :slight_smile: To fakt poznas takeho architekta?
Ak by mal EA robit a vyjadrovat sa k tomu vsetkemu co pises, musel by mal superschopnosti.
Edit: to by som nezvladol ani ja

1 Like