Spolupráca s UVO - obstarávanie SLA

no ja zial vidim na ministerstve asi 20 systemov a nikoho, kto by vedel nakreslit big picture. Su tam len neustale schodzky, kde vacsinou sa iba hovori a nevysvieti sa ziadna schema. Liniovi manazeri sa pravidelne menia a ked maju dilemu tak vyeskaluju rozhodnutie na uroven ministra alebo statneho tajomnika, ktori o vizii, strategii a hlavne big picture modeli sucasneho stavu systemov a ich prepojeni nevedia nic … ale kludne rozhodnu.
Mozno som to prehnal s tymi komptenciami, ale to je o ludoch ktorym vies ulohy rozdelit. O schopnych projektakoch alebo architektoch na nizsich urovniach. Strasne mi chyba ta zjednocujuca vrstva, ktora v dolezitych rozhodnutiach vezme zodpovednost …

Stale hovorime o Slovensku…? :sweat_smile:

Ja nerozumiem co tu pisete… togaf v plnom rozsahu pre uvo je overkill, uvo nie je velka organizacia z pohladu it.

Gestorov maju - vedia co treba
PM maju - financie, terminy, projekty, zmluvy(pravne)
Riaditela IT maju - rozhodoval o tom co treba a sem tam tvoril strategiu

Tam chyba architekt, ktory bude vediet ako treba implementovat strategiu a spolupodielat sa na nej, ake systemy treba, ake maju mat hrube rozhrania a ktore procesy ich pouzivaju, ako to ma vseko spolu hrat. proste by mal udrziavat a tvorit IT architekturu UVO.
Taky mix enterprise architekt + kusok solution architekta. Na velkost UVO jeden taky clovek staci a ani nebude plne vytazeny.
Aplikacnych architektov pripadne cast solution architektury nech si riesi dodavatel a architekt uvo nech len na to dozera.

1 Like

ano, presne obsadenie tejto tole sme UVO dorazne odporucali. je to klucove pre uspech akehokolvek rozdelovania SLA, resp. akejkolvek snahy ziskat vacsiu kontrolu nad vlastnym IT