Socialna poistovna

Ahojte natrafil som na premna jeden nepochopitelny byrokraticky nezmysel.
Ak chcete zamestnat niekoho napr v obcianskom zdruzeni (OZ) na dobu urcitu napr 7 dni ako v nasom pripade a o nejaky cas opat mat niekoho zamestnaneho na par dni, tak musite:

  1. podpisat a zriadit na SP elektronicky pristup pre OZ a registrovat sa ako zamestnavatel
    cakat cca 24 hod kym je pristup funkcny
  2. elektronicky prihlasit zamestnanca
  3. po skonceni prac. pomeru odhlasit zamestnanca
  4. v pripade ze nemame zamestnanca zrusit registraciu zamestnavatela.

ak napr o mesiac potrebujete zamestnat na nejaky cas jednu osobu opat musite ist osobne zriadovat elektronicky pristup na SP, co je premna nepochopitelne. Takto tam mozte chodit aj niekolko krat do roka a zbytocne mat stale ine prihlasovacie meno a heslo…

Nebolo by pre teba lepsie zamestnat niekoho na dohodu? Tym padom si stale zamestnavatelom ale vyplacas len odpracovane hodiny (napr. tych 7 dni x odrobene hodiny).

Dobrý deň, odregistrovať a zaregistrovať sa ako zamestnávateľ musíte, ale všetky prístupové mená, heslá pre elektronickú komunikáciu zostávajú - to nemusíte vybavovať nanovo, proste “vytiahnete zo šuplíka” tie, čo už ste vybavili pri prvom zamestnancovi. A teda aj tie registračné listy za zamestnávateľa posielate elektronicky.

Dakujem za info. Pani na urade nam vravela ze musime prist opat osobne. tak uvidime, snad bola len slabsie informovana a bude stacit vytiahnut papiere zo suplika.

Sociálna poisťovňa zrealizuje strategické zámery | TREND
Zamery, zamery, v tej organizacii maju uz 20 rokov zamery a co sa akoze z tychto zamerov zrealizovalo, ved aj pred 8 rokmi tam boli zamery aj pred 4 rokmi a kde za tie roky sa organizacie posnulua? Opat nove zamery ästare boli zle?) a, ale kde je realizacia tych zamerov? Naposledy tu sa rozoberalo ePN (bol to zamer a mal byt zrealizovany do konca tohto kalendarneho roka) a co je teraz s tymn zamerom? Mame nove a takto to dokolecka ide uz roky …

Pardon, dam sem znosku z Twiterr-u, ale su tam teda aj vcelku konkretne polozky na Socialku & co. a dali by sa to tagnut aj ako #lepsiesluzby :slight_smile:

Web v roku 2022 neresponzivny, zarovnany na stred s malymi fontami. Dokonca akesi behajuce “marquee”, ktore nesplna ani povinnu pristupnost. Ten web porusuje vsetky standardy, ktore existuju.
To je institucia, s ktorou zial musi komunikovat vacsina obcanov pravidelne a toto je ich web.

1 Like

UseCase - vola mi externa uctovnicka ze uz nemoze podavat za mna vykaz do socialnej poistovne, ze musim ja svojim eID. Hovorim si OK. Skusime.
Pridem na esluzby SP, zvolim prihlasenie eID a po zadani BOKu to na mna vybalia

Registrácia eID karty
Zadajte aktivačný kód

a to je co WTF? To je nejaka nova uroven bezpecnosti, ze BOK uz nestaci?

A prisli ste na to?
Tiez ma to zaujima.

Návod je tu.
https://www.socpoist.sk/aktuality-ako-vstupit-do-elektronickych-sluzieb-socialnej-poistovne-pomocou-elektronickeho-obcianskeho-preukazu/48411s67647c

Tiež som to asi pred mesiacom pomáhal riešiť keď mala končiť grid karta, ale nepodarilo sa to aktivovať na prvý krát.
Potom zašla osobne na pobočku a tam jej vysvetlili, že sa prihlásila občianskym, ale nezvolila správnu identitu (vyberá osobu alebo živnosť) a preto sa to už nedalo spárovať, kým to “neopravili” u seba.

1 Like

prisiel tak ako pise @Val, SP potrebuje eID sparovat s podnikatelskym uctom cez aktivacny kod, ktory ziskate po prihlaseni s grid kartou :smiley:

ked k tomu pridam otravny BOK ktory musim zadat minimalne 3x ked idem nieco poslat statnej sprave tak uvazujem nevratime sa ku grid kartam?

3 Likes

Kedze este nemam eID (lebo Linux), tak som samozrejme za.

Dost sa mi nepaci, ze stat este tieto veci nevyladil ani len na sebe a uz sup, sup, s.r.o. to maju povinne.

Plus ja teda platim (a rad) p. uctovnicke, ze tie veci vybavuje za mna. Ale teda tie “uspory z eGov” sa u mna prejavuju ako zvysene naklady na uctovnictvo. Funfujem uz dve dekady, porovnavaciu vzorku teda mam. Cisla to nie su velke, ale cakal som skor “mierny pokles”, nie “mierny narast” nakladov.

Ale berte to prosim zatial v rovine hunbrania, zatial sa mi nechcelo tie FA za X rokov dozadu aj preliezt a presne zratat.

Len pre informaciu: Prihlasenie cez SSN/heslo plus 2FA funguje aj s Duo Mobile appkou (mal som ju uz kvoli inym veciam a nechcelo sa mi instalovat dalsie, a preslo to).

Dúfam, že bude takýchto zmien pribúdať, palec hore.

najlepsie je, ze ten aktivacny kod ziskas na pobocke …wtf???

3 Likes

Nie, už to ide aj vzdialene.

Špeciálny aktivačný kód zostáva potrebný, ale dá sa o zapnutie služby požiadať online.

  • Doposiaľ mohol občan získať aktivačný kód pre prihlásenie cez e-občiansky len po osobnej návšteve pobočky.
  • Po novom stačí vyplniť editovateľný PDF súbor a poslať ho inštitúcii cez Slovensko.sk.

Treba na to eID… Ja som si tým už prešiel, akurát sa mi stále nedarí prihlásiť, tak som to vzdal :grinning:

Malo by to ísť aj bez PDF, majú na to formulár.

1 Like

obavam sa, ze toto je esluzba ktorou nedostanem aktivacny kod pre pristup cez eid…

na helpdesku mi povedali, ze musim ist na pobocku.,.pokial na to nemaju dedikovanu esluzbu, ale mam to posielat cez vseobecnu agendu, tak to mozem ist rovno tam kam ma poslali - na pobocku…

fakt nechapem preco im nestaci statna autentifikacna schema ale vyzaduju dalsie overenie…

Vyskúšal som si zriadiť “Elektronický účet poistenca”
vyplnil som formulár Katalóg služieb -... - UPVS
do návodu Sociálna poisťovňa naň nedali link

O 8 dní prišiel mail:
…v súvislosti s Vašou žiadosťou o zriadenia prístupu pre elektronickú službu – Elektronický účet poistenca, Vás žiadam o oznámenie Vášho telefónneho čísla. Uvedený údaj nemáte vyplnený v žiadosti a je potrebný k zaevidovaniu žiadosti.

Poprosím o čo najrýchlejšie oznámenie.

Poslal som telefónne číslo, prišiel druhý mail.
…k zriadeniu EÚP je potrebné okrem e-mailovej adresy zadať aj číslo na mobilný telefón. Buďte tak dobrý a pošlite mi t.č. na mobil.

Dobrý deň,
v žiadosti o zriadenie EÚP uvádzate telefónne číslo ako nepovinný údaj. Preto som ho nevyplnil do formulára.
Pošlite mi odkaz na dokument podľa ktorého požadujete číslo na mobilný telefón.

…telefónne číslo by slúžilo výlučne na jednoduchšiu a rýchlu komunikáciu. Plne rešpektujeme Vaše rozhodnutie neposkytnúť nám Vaše mobilné číslo.
Ďakujem a ostávam s pozdravom

na druhý deň prišlo do schránky slovensko.sk Prihlasovacie meno (SSN) a EID Aktivačný kód

Chápem číslo na mobil ak by posielali SMS s kódom, ale to nikde nespomínali, preto som chcel dokument, možno som niečo prehliadol, telefónne číslo na formulári majú ako nepovinné, dám im telefónne číslo na pevnú linku a je to málo :slight_smile:

2 Likes