Socialna poistovna

ach ty moj krk…vyplnat tolko udajov ked som prihlaseny cez eID :roll_eyes:

2 Likes

Moja čerstvá skúsenosť s fungovaním sociálnej poisťovne.

Východiskový stav, senior 70+, posťažoval sa, že mu prišiel papier od sociálnej poisťovne o zvýšení dôchodku, ale poštárka mu stále nosí rovnakú sumu dôchodku, tak ju podozrieval či mu “nekradne” z dôchodku.

Po preskúmaní som zistil, že má účet v poštovej banke (hoci tvrdil že on banku nepoužíva) za ktorý platí mesačný poplatok 2.90€ a platí si službu za 2€ kde mu poštárka vyberie peniaze z účtu a donesie domov.
Preto mu nosila stále rovnakú sumu ako si to vtedy zriadil. On ani účet v banke nechcel, dotlačila ho k tomu poštárka.
Poštárke v hotovosti vyplatí SIPO (voda/elektrina, poplatok 1.30€), kredit na mobil si dobije na pošte a magio TV platí faktúru/šek na pošte. V poštovej banke má okrem bežného účtu aj sporiaci účet s 0.5% úrokom, tam má trvalý príkaz z bežného účtu na sporiaci 50€. Platobnú kartu nemá a nechce. Chce aby mu poštárka nosila dôchodok domov tak ako doteraz.
Keď dostal vianočný dôchodok, bol si ho vybrať osobne na pobočke za poplatok okolo 8-10€.

Navrhol som mu riešenie.
Celý dôchodok si vyplácať v hotovosti domov, pozeral som web SP, že je to bezplatná služba a nepotrebuje mať bankový účet v poštovej banke.
Zriadiť si bezplatný účet vo FIO tam bude mať sporenie 3% úrok a môže chodiť na pobočku bezplatne vyberať a vkladať hotovosť na sporení. Minimálne raz do mesiaca aj tak ide na nákup do okresného mesta.
Do budúcna možnosť zriadiť inkaso na SIPO tak nebude platiť 1.30€ ale len 0.30€ a nemusí doma striehnuť na poštárku kedy donesie dôchodok, ak by nebol doma si ho vyberie na pošte a SIPO bude mať zaplatené cez banku. Kvôli tomu raz nešiel ani na liečenie lebo vychádzalo na termín výplaty dôchodku.
A do budúcna (zatiaľ odmieta) sa môže naučiť používať platobnú kartu a dobíjať si kredit na mobile z domu.

Prvý krok bolo zmeniť výplatu dôchodku z účtu na hotovosť.
Na webe SP som našiel stránku
https://www.socpoist.sk/kto-som/dochodca/poberatel-dochodku/starobny-dochodok/vykonat-zmeny/posielat-dochodok-v-hotovosti

Napíšte neformálnu žiadosť (list), v ktorej požiadate, aby vám bol dôchodok posielaný v hotovosti na vašu adresu prostredníctvom pošty. V žiadosti nezabudnite uviesť presnú adresu vášho bydliska.
Podpísanú žiadosť doručte ústrediu Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1)

V novembri som mu napísal list so žiadosťou, podpísal ho a poslal poštou na ústredie. Potom čakal kedy mu príde oznámenie o zmene.

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA:

Ak vám pred podaním žiadosti chodil dôchodok na účet v banke, ktorý sa chystáte zrušiť, nerušte ho skôr, ako dostanete zo Sociálnej poisťovne oznámenie o výplate dôchodku v hotovosti prostredníctvom pošty. V opačnom prípade môže dôjsť k prerušeniu výplaty dôchodku.

Ako dlho trvá, kým mi Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodok v hotovosti prostredníctvom pošty?

Maximálne tri mesiace, tie však treba počítať od dátumu splátky dôchodku nasledujúcej po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť doručená Sociálnej poisťovni.

Prešli 3 mesiace, žiadna zmena nenastala ani neprišla odpoveď od SP, tak sa išiel spýtať osobne na pobočku SP.
Pracovníčka hovorí že to sa takto nerobí, žiadosť o zmenu sa musí podať u nej a na predpísanom tlačive. Hovorím že to majú na svojom webe, tak že to neplatí a treba u nej na jej tlačive. Pýtam sa prečo mu aspoň nedali nejakú odpoveď. No to keby mali každému odpisovať tak nerobia nič iné.
Ešte sa pýtam či vie pozrieť či tam evidujú ten list, nevie sa pozrieť jej to vypadlo a nevie sa pripojiť do Bratislavy.
Takže berieme tlačivo, vyplní sa a čaká znovu v rade.
Medzitým je už iná pracovníčka, tej sa pýtam či vie pozrieť predošlú žiadosť, tej už ide spojenie do Bratislavy ale že neeviduje tam nič.
Upozorní že zmena nastane až na tretí dôchodok.

Skontroluje tlačivo a upozorní že v systéme majú inú adresu ako je na OP (senior sa nikde nesťahoval, v roku 2000 obec pridelila adresám orientačné čísla)
Tak vypíše ešte ďalšiu časť na zmenu adresy.
Pýtam sa, prečo si zmeny adresy automaticky neaktualizujú z registra obyvateľstva alebo z registra adries.
To oni nemôžu sami meniť adresu, veď niektorý bývajú inde a majú uvedenú kontaktnú adresu, nie trvalú podľa OP, treba to nahlásiť osobne na tomto tlačive.
Snažím sa vysvetliť, že pán sa nesťahoval, nemenil adresu, iba obec zmenila/premenovala adresu a to si systém má sám zistiť a zmeniť, rovnako ako dodávateľ elektriny poslal automaticky faktúru na “novú adresu” bez ohlasovania zmeny. Ale to nikam nevedie, oni majú všetko v poriadku a zmeny treba hlásiť osobne na predpísanom tlačive.

Moje otázky.
Prečo majú na webe zavádzajúcu informáciu ktorá prakticky nefunguje?
Prečo zmena trvá 90 dní? Čo je tam také náročné zmeniť údaj v “systéme”.
Prečo neodpovedia na zaslaný list?
Prečo neurobili integráciu na referenčný register adries a neaktualizujú si automaticky adresy v systéme?

Keď už poštárka zmanipulovala dôchodcu do bankového účtu ktorý nechel, (predpokladám že kvôli provízii a odmene) mohla mu aspoň zradiť inkaso na SIPO aby platil o 1€ menej.

1 Like