SND - nový web

Čo ja viem, tuto to asi nebolo úplne šťastné, ale príde mi toto úplne normálne pri opensource projektoch, kde sa to snáď ani inak nerobí. Ja som svoje opensource veci veľakrát len testoval na teste lebo logicky nemám dosah na ich produkčné nasadenia. Tým chcem len povedať to, že tu by som problém naozaj nehľadal pokiaľ nebolo produkčné prostredie výrazne iné.

Spravne :slight_smile:

V kazdom pripade, velmi sa prihovaram za to, aby sa to dotiahlo do konca, zistilo sa co najviac podrobnosti o tom co islo hladko, v com bol problem, co sposobilo ze to dopadlo tak ako to dopadlo…urcite to budu hodnotne poucenia, na ktorych sa bude dat v buducnosti stavat.

2 Likes

suhlas. Koniec koncov - uz poucenia z VO SND nam dost pomohli pri VO Trenčin. Takže má to zmysel si dať také zaverečné review.

Momentálne čakám odpoveď od SND na moju ponuku na stretnutie.

asi mali menej dakovat uchadzaci a viac dakovat mohlo SND :),

Ďakovalo aj SND. Možno je načase uveriť že tu všetkým išlo o férovú súťaž.
Na rozdiel od väčšiny tendrov v štátnom IT, kôli ktorým dnes znášame
korekcie…

Nemyslim, ze je tu naznacovane, ze sutaz nebola ferova, ale o to, aby dalsie sutaze boli nielen ferove, ale aj produkt bol dodany za vysutazenu cenu.
Napr. rozdelenie sutaze na 2 casti pre takyto projekt bolo mozno zbytocne, ale dobre na tom je, ze sa to odskusalo a treba prist na to, ako nastavit podmienky, aby takyto system fungoval. (zadefinovat API medzi dodavatelom a prevadzkovatelom).

Mna by aj zaujimalo, ci vitazne firmy mali z projektu zisk, pripadne aky (je to interna vec, takze ziadat sa to neda).

jasné v tom nie je rozpor. Ako som povedal na ITAPE - je vlastne super, že sa môžeme baviť o výsledkoch a kvalite produktu a nie o tom, ako “pokútne” sa k zákazke nejaká firma dostala. Potreboval som to pripomenúť aj niektorým účastníkom tejto debaty so skúsenosťami z obstarávania v štátnom IT :slight_smile:

Myslím že od začiatku do toho súťažiace firmy išli s tým, že je to pre ne investičný projekt - t.j. nie pre zisk, ale pre referenciu. V komercii, ale aj inde na svete v GovIT je to bežné, že aj také projekty sa robia. Ziskovosť je však asi interná vec firiem a je na dobrovoľnosti dodávateľa, či to zverejnia.

Bohuzial, potom chyba informacia, aka mala byt odhadovana cena. Aj vo ferovej sutazi nie je mozne neustale ocakavat projekty ‘pre referenciu’. Preto by bolo fajn informaciu, aka by bola komercna cena s primeranym ziskom ziskat pre buducnost (mozno aj od neuspesnych uchadzacov).

Taktiez je snaha robit projekty agilne, tam tiez treba pristupovat k cene mierne inak. Odhad pracnosti nie je jedno cislo ale interval, podobne aj odhadovana cena by mala byt davana ako interval. Pripadne mat v cene aj verejne znamy buffer na nepredvidane okolnosti, pripadne dodanie ‘nice to have’ funkcnosti.

2 Likes

Súhlasím. V prípade mesta Trenčín (obstarávanie, ktoré nasledovalo po SND) sa už cena zdvihla - ak si dobre pamätám tak to bolo 25k.

Myslim si, ze nejake relativne jednoduche WEB stranky by vobec nemali figurovat v zaujem Slovensko DIgital, ktore sa posuje do role oponenta k eGov. Robit tender na WEB stranku a serioznu IS s rozumnymi sluzbami su uplnbe odlisne veci, teda davta vzor tender na WEB SND ci mesta Trencin su absolutne nerelvantne vzoryi k sutazi na seriozne sluzy a vzorov v zapadnej civilizacii je dost. To aky bol tender je 50% uspechu dodaneho riesenia. AK nedopadlo najlepsie riesnie WEBu SND, tak 50% je chyba v tendri a vybere dodavatela.

1 Like

vdaka za feedback. To preco sme isli do tychto spoluprac sme popisovali vyssie. Neslo o to, ze web stranka ma zachranit eGovernment. Islo o to ukazat, ze o IT zakazky sa da sutazit aj ferovo a transparentne. A to sa podarilo.

PS: stretnutie s SND malo byt dnes ale prelozilo sa na buduci tyzden koli zaneprazdnenosti ludi z SND. Tam sa chceme rozpravat o tom, ako prijekt prebiehal a v com sa dal spravit lepsie.

1 Like

Myslím, že štát by nemal robiť vôbec žiadne weby. Mal by tak maximálne poskytovať API rozhranie na dáta a weby nech si robia súkromné firmy, ktoré majú o to záujem. A kto mu jeden CMS systém s rôznymi informáciami.

ciste prakticky ak sa dodal predmet obstaravania de facto na dva krat, tak doslo k poruseniu zakona o deleni zakazky a zlym postupom podla VO. Zle nastavena cena predpokladanej hodnoty tak mohla viest k diskriminacii uchadzacov a pozadovane podmienky zjavne odradili viacere firmy, ktore podobne riesenia realne poskytuju.
pri VO su tri zakladne principy, transparetnost, nediskriminacia a efektivnost. Dva principy podla mna neboli dodrzane,

Ešte raz sa spýtam - vy už viete čo vlastne na stránke SND robilo Wezeo a potom Altamira posledných 12 mesiacov? Lebo ja ešte nie a snažím sa to zistiť. A v takej situácii mi prídu Vaše závery ako napríklad, že “podmienky zjavne odradili uchádzačov” značne predčasné.

O tom ze cena odradila vacsinu uchadzacov sa snad nemusime bavit :wink:

to ze podmienky odradili niektorych uchadzacov nesuvisi s tym co sa dialo potom, to mne a urcite aj vam hovorili viacere firmy.

Áno, ak by bol budget 150ka nie 15k, asi by sa prihlásilo viac firiem. Súhlasím. Problém mám len s tým, že argument “podmienok, ktoré odrádzajú od účasti” sa používa úplne v inom kontexte. Rozlišoval by som medzi tým, keď si ministerstvo pri VO vypýta absurdný certifikát, aby cez vstupné podmienky prešli len tí, čo majú prejsť (a dnes za takéto VO platíme korekcie) a tým, keď má klient limitovaný budget. To len tak na margo.

Súťažilo sa o “najlepší možný web za 15k”(inak už neviem povedať, že to je pointa agilného prístupu) s rámcovými parametrami stanovenými vo VO.

Ale už asi tretíkrát opakujem, že bez toho, aby sme reálne vedeli, čo sa vlastne dialo, je to tu taká pivná debata… :slight_smile:

Jano dobrymi úmyslami je dláždená cesta do pekla.

Toto mi pripomína ten vtip ako sa operácia podarila, hoci potom pacient zomrel. Sorry, ale to bola vyslovene nahrávka na smeč. Len aby sme si uvedomili koľko ľudí sa dostalo do podobnej situácie a nemali šancu dokázať, že chybu urobil niekto iný, alebo že to nebola plánovaná krádež … Proste pri ozaj veľkých projektoch je komplexita rádovo iná a šanca niečo nedotiahnúť tým pádom rádovo väčšia. Preto sa musí vyžadovať totálna profesionalita na všetkých stranách, žiadne výkyvy z plánu (ktorý musí byť reálny) a dodržiavanie procesov SDLC. Smutné je keď sa ale nejaké kritérium použije len na odstrel konkurencii, ale v relanom projekte sa ci uz dany expert, alebo jeho skillsy vobec nepouziju.

Ja tu zasnem. To by som naozaj rad videl, kto mi ukaze s podobnym budgetom podobne komplikovanu a vyzerajucu webstranku, ktoru navyse prebral kompletne iny dodavatel a cele to bude stat 30k eur (ci kolko to spolu vychadza). Mam pocit, ze ti co tu mudrujete si ste to asi ani nepreklikali.

Viem, ze toto je vynikajuca prilezitost si na oplatku teraz kopnut do SD, ale reci o zomretom pacientovi, nedodani “v case, kvalite ani rozsahu”, deleni zakazky su trosku predcasne (kym sa nezisti, co tam rok robil ten dalsi dodavatel a preco padlo rozhodnutie to nepustit live uz po dodani od wezeo).

http://startupquote.com/post/2484215075