SND - nový web

@vliv2 Dobre ratas aj pri nizkych hodinovkach by bol projekt niekde okolo 100 tisic. Doupresnim svoju myslienku, ze ak by novy klient prisiel ponovom za nami s takymto projektom, tak viem si predstavit, ze debata by pre nas bola zaujimava ak by mal budget aspon 50-70 tisic a snazil by som sa ho smerovat k prvej verzii aby bol hodnotny zaklad, na ktorom sa da stavat. Neradi totiz robime velku komplexitu naraz lebo predstavy sa menia v case podla toho ake vystupy vidis atd.

CENOVY ODHAD
Interne, ked sme to nacenovali prvy krat, tak sme to videl z toho briefu na nejakych 20-25 tisic ako biznis cenu co ale ako vidis tiez stale bolo velmi daleko od pravdy. Isli sme do toho ale s tym, ze dame to na naklady ako sa tu niekde pisalo, ze sak okreseme rozsah aby sme sa na naklady zmestili co bol tiez mylny predpoklad. Plus chceli sme podporit dobru myslienku, preto cely projekt som PMkoval viac manej ja s nasim CTO cize neboli tam juniori.

Uplne suhlasim, ze treba vediet aky rozsah sa investuje do charity a my sme si dali este +5tisic ako budget ako nas peniaz na dobru vec + publicita. Kedze som bol PM ja, tak v strazeni budgetu som zlyhal ale miestami sme sa dostali s klientom do konfliktov, kde to bolo o tom, ze bud to cele zabalime a nedostaneme nic alebo dokoncime a aspon dostaneme nieco. Kazdopadne stale sa odhalovala postupne ta komplexita a stale nieco pribudalo a tym, ze brief bol dost vagny, tak pod jednotlivym bodmi sa dalo interpretovat viac menej hocico.

Aby sme boli uplne transparentny, tak cena zakazky bola 12K a budget bol doplneny o 3K ale to bol tak jasny change request, ze tam sme nechceli ustupit a povedali sme klientovi, ze to jednoducho neurobime ak to nedoplatia.

Co sa tyka delenia manazmentu, tak v tom pravdepodobne zohrala nasa neskusenost s statnym zakaznikom. Lebo standardne mame manazment cca do 10 percent ale tu ak zratam do jedneho celku specku aj cisty manazment lebo ta specka by bez toho manazmentu nevznikla. Moj kolega na developmente bol mega samostatny, kedze to bol nas CTO a takto to vychadza manazment + specka cca 20 percent. Pri statne sprave by som kludne dal aj 50 percent :slight_smile:

Stanovenie ceny predpokladanej zakazky fakt netusim ako vzniklo mam iba spostredkovane info a tie by som nerad siril lebo to je na urovni “jedna baba povedala”.

AGILNY PRISTUP
Co sa tyka agilneho pristupu, opat dam kontext kedysi sme robili viac waterfall alebo taky mix toho aj toto bol ten pristup, ze najprv sme chceli urobit detailnu analyzu a potom vyvoj ale postupne sa to zvrhlo na agilny pristup iba v nasom ponimami. Zacali sme robit vyvoj lebo sme nemohli cakat na dokoncenie specky, tak sme si rozkuskovali casti, ktore sme vedeli dodavat samostatne a zacali sme na vyvoji lebo inak by termin nebol splneny aj tak sa prekrocil z viacerych dovodov. Ale tu musim jedno velke ALE lebo tu sa to tak zvrhlo, ze my sme sice agilne dodavali lebo ina moznost nebola vzhladom na terminy ale financie a zmluvne podmienky vobec nereflektovali agilny pristup. Ak by to teoreticky aj tak bolo nastavene zmluvne, tak klient by vycerpal a este by musel doplatit cely svoj budget iba na analyze co by v podstate znamenalo to co pises, ze by nedostali ziadny projekt lebo by si vycerpali budget. S agilnym pristupom sa tu operovalo viac krat ale malo kto chape, ze agilny musi byt cely setup spoluprace aj na strane klienta / zmluv atd. Tu zmluvu si viete pozriet na nete a bola aj verejna, ta nezohladnovala tento pristup od zaciatku a to som viac krat namietal. Mali sme aj rokovania s ich pravnikmi ale opat sme toho vela nepresadili.

DOKONCENY ROZSAH
Aby som opat uviedol do obrazu, my sme odmietli robit v nejakom momente iba veci, ktore boli uz jasne nadramec specky. Zial ten brief bol taky vagny a mal tam v odrazkach tolko veci, ze ked sa aj hociako interpretoval nejaky bod, my sme nemali kam ustupit a tu funkcnost sme urobili nechceli sme sa vyhovarat a hrat sa na schovavacku. Projekt sme odovzdali si dovolim povedat vo velmi dobrom stave a s plnou funkcnostou ako to bolo v tendri za cenu brutalnej straty na nasej strane.

Novy dodavatel Altamira to od nas prevzal a do dnes sme nedostali od workshopu ani jeden mail od nich s nejakou otazkou alebo pripomienkou, ze sme nieco urobili zle (urcite to nebolo dokonale ale neodflakli sme to lebo my tak nerobime). Aj stare vedenie SND aj nove podla mna mali predstavu, ze to co za 12k mozu dostat je Ferrari ale mali jednoducho na koleso z skodovky. Altamira podla mna chytro odmietla robit veci zadarmo co my sme neurobili a preto sa navysili change requestmi budget o dalsie peniaze. Poviem to takto aj my sme ratali sak, ked uz sme na tom diele prerobili aj gate, tak na supporte aspon za realne ceny nejako skusime vykompenzovat ale tie podmienky tiez boli ako som pisal nerealne a davam za sikovnost Altamire, ze si vydupali tie change requesty a mohli s cistym stitom povedat, ze to neurobia. Co mi pride ale opat ako zlyhanie, ze ten support bol nastaveny ak si dobre pamatam, ze boli tam vseobecne podmienky cize nebolo uplne jasne, ze klient preplati change requesty, preto sme aj do toho nesli nechceli sme sa uz hadat, ze ci to je vec akoze neokoncenia diela co si dovolim podotknut, ze vzhalom na rozsah, ktory sme urobili je usmevne nieco take tvrdit, tak oni tymto bremenom neboli zatazeni a preto mohli kludne byt drsnejsi na klienta. K tomu este dodam vsetko bolo verejne a da sa dohladat aj rozsah, ktory sme dodali a v akom stave lebo vsetko bolo na public GITe.

NA ZAVER
Poviem to este raz a hovoril som to pocas projektu aj po projekte klientovi aj S.D urobit za 12k (lebo to bola original cena za projekt) nie je mozne v takom rozsahu. Viem si predstavit iba 2 scenare, kedy je to mozne:

  1. Okrese sa radikalne rozsah v tomto pripade ale si myslim, ze to nebolo mozne lebo tam bolo toho vela na vela stran. Ale sme to aj ponukali/navrhovali ale bolo zamietnute. Jedna pikoska, ked doslo na integraciu s navstevnik.sk tak sme zistili, ze API ktore malo byt hotove nie je a ze ani nikdy nebude, napriek tomu, ze v zadani bolo ze sa ma integrovat. Cize fakt ten brief siel velmi velmi po povrchu.

  2. Ak by niekto mal hotove uz nieco taketo co opat ale znamena, ze klient by sa musel mega mega prisposobit podmienkam dodavatela, tak si viem predstavit, ze sa to ofarbickuje a pusti von. Ale to by bola cista spartakiada a urcite by tam neboli take haluze napr. bola debata ako urobit, ze vsetci (Opera / Balet / Cinohra atd) by sa videli v rovnakom rozsahu na uvodnej stranke. Je tam obmedzeny rozsah, tak sme navrhli, ze vieme urobit script aby detekoval spravanie uzivatela a zobrazoval prioritizovany obsah pre uzivatelov podla toho co ma rad ci Balet alebo Cinohru. Aj taketo veci sme robili v ramci budgetu :slight_smile:

Na ilustraciu aj keby to trvalo hoc 1000h a bol by idealny setup, ze mame tu nejakeho supertalenta co by dal vsetko sam, proste velmi velmi sikovny freelancer, tak by to robil pol roka cisteho casu.

FEEDBACK
Podla mna sa netreba schovavat a treba si priznat chyby lebo urobili sme ich vsetci v tomto projekte, tie nase som hore uz pomenoval a urcite by sa naslo este kopec dalsich ale za partnerov ak mozem trochu bez diplomacie a neurazte sa na mna chalani lebo to nemyslim nijako zle a viete, ze som to hovoril na vsetkych forach ale nech viete aj nas pohlad aj takto verejne lebo transparentnost je klucova:

S.D

  1. Vystup mal byt uz davno, cakal som najprv ked sa skoncil projekt, cakali sme ked to prevzala Altamira a niekto tu si dal namahu aby zistil o aku sumu sa navysilo. Toto ma trochu nahnevalo ale iba v dobrom lebo Altamira to dala a klienta nejako presvedcila aby platil a my nie :slight_smile: Urcite su dolezitejsie veci ako nejake SND ale pre nas to mal byt vzorovy projekt a preto sme do toho isli a cakal som, ze aj pre vas. Jeden fail neznizi vela dobreho co ste urobili ale treba si ho priznat a v ramci transparentnosti aspon povedat vase stanovisko v normalnom case aj ked mozno nebudeme sa zhodovat v bodoch al podme diskutovat, ze kde sme mohli urobit viac.

SND

  1. Za klienta urcite by som prijal aby do buducna zohladnili realitu a nie iba tlacili na dodavatela lebo napriklad za nas na dlhu dobu nie sme ochotni sa nejako aktivne podielat na takychto projektoch a inych dodavatelov by som varoval, ze nech si daju velmi velmi zalezat co je v zmluve a nech su neustupcivy alebo vobec nech radsej nerobia taketo zakazky. A ano na konci dna to dodavatel da kvoli zmluve a kvoli tom, ze si chce zachovat reputaciu ale je to na ukor vykrvacania toho dodavatela.
6 Likes

ale ved jasne, to len jano trochu vyvadza. taketo pripady sa deju a ako mlady itckar som to tiez zazil. a samozrejme trochu prispel hypemarketing o novej ere obstaravania. a k tomu ze nejde o procesy, bohuzial pri vo ide o procesy. a prvy zakladny ktory zlyhal je stanovenie phz. ten hovori ze ked viem co idem obstaravat, tak musim nejako odhadnut cenu. v tomto pripade sa to bud urobilo zle alebo vobec. a je to legitimna otazka. rozumiem ze sd bojuje proti vysokym odhadom ale toto je priklad ze podstreleny odhad rovnako prinasa problemy. a tam smerovala moja otazka aky bol vas odhad?
pretoze nocna mora objednavatela je to ziska dodavatela ktory ho zoderie s koze na change requestoch.

2 Likes

Hore som ti dal odpovede, neviem ci ma este nejake otazky.

Suhlasim! Skoda, ze tu bol niekolko krat napisany presny opak toho predpokladu.

ja furt nechapem preco k tomu s.d nenapise aspon NIECO. Chapem ze niekolko krat bolo prislubene, ze jedneho dna to NIECO s.d publikuje, ale okrem toho je cierna komunikacna diera. Pani nehnevajte sa, ale robite presne to, voci comu bojujete.

Ved ten report uz skoro napisal za vas dodavatel. Uz len nejake doplnky typu ako vznikla PHZ a nejake pointy co zlyhalo a naco si dat pozor nabuduce. Alebo bude coskoro vonku rovno ten slubovany blueprint a nechcete sa zdrziavat ciastkovymi reportmi ? Sak aspon naznacte.

Kedze ja k tomu viac napisat neviem, tak uz nepisem nic.


Tiez by som tiez uvital, keby ste takto vystrajali pri povedzme o jeden ci dva alebo tri rady vacsich statnych projektoch. Tie platite z vlastnych dani. :wink:

si vazim, ze si hrdinsky doteraz pisal co si pisal :slight_smile:
Ani ja sa uz nebudem opakovat, kazdemu kto to tu cita je jasny stav.

*Ale ked som upozornoval ze budu problemy a ilustroval to prikladom o psikovi a macicke, bol som ten najhorsi papľuh.

Snazil som sa uviest na pravu mieru aspon to, co tu boli uplne nezmysly. Ziadne hrdinstvo v tom nevidim.

Argument “ja som vam to hovoril” je moj oblubeny, nabuduce budeme viac pocuvat tvoje navrhy. Oh wait. :smiley:

K tej cene som napisal v jednej z prvych pripomienok

Ked sa nehovori o eurach ale o dnoch tak sa da lahsie zistit, ci to je realizovatelne.

Toto je pristup, kde vsetci varuju, ze nefunguje.
Ak dodavat agilne, tak o tom musia vediet obe strany. Riziko musia znasat obe strany, teda dodavatel, ze must have musi dodat stoj co stoj a obstaravatel, ze could have (a mozno aj should have) nedostane.
Ak obstaravatel nevie, co chce, a nevie ako sa k tomuto dostat, tak obstarat analyzu (napr. aj ako vstup do agilneho vyvoja).

Neviem, ci v sucasnom mindsete v state je moznost vobec nieco dodat agilne, pretoze za nevycerpanie penazi je trest, takze nikto nestanovi budget tak, ze uvedie strop, za co by to chcel a k tomu vatu, keby sa nieco pokazilo. Lebo ked tu vatu nevycerpa, nabuduce ju nedostane.

A v SND bol zase opacny extrem, ze oni mali fakt malo penazi a chceli za to vela, aj ked nevedeli vlastne coho.

1 Like

…skus konkretizovat…lebo ak:

  • ides cez EU fondy, tak za nevycerpanie ziaden trest nie je,
  • ides cez statny rozpocet, tak nevycerpany rocny rozpocet mozes viazat do dalsieho roku a pouzit ho v dalsom roku…ak by si nezaviazal, tak sa ti tazsie odovodnuje potreba rozpoctu na buduci rok, ale o ziadnom treste neviem…

…ano v state pretrvava mindset, ze co je v zakone, tak musi byt zrealizovane…teda vo vacsine pripadov…ale vzdy je priestor na prioritizaciu poziadaviek…cize ked mam na nejaku agendu 22 podani rocne, tak sa ju snazim vyriesit inym sposobmi ako ked mam agendu, kde je tych podani 10 000…

…problem v agilite EU fondovych projektov vidim v tom, ze nie je agilnejsie a akvitnejsie riadeny operacny program…napr. uvolnovanie penazi na jednotlive projekty postupne - najprv vyriesenie must have poziadaviek, validacia z viacerych pohladov, specifikacia dalsich poziadaviek a nasledne uvolnenie dalsich penazi, atd…

…a si zober, ze sa odhaduju a robia VO na projekty napr. vo vyske 15 mil. EUR a viac…vies si predstavit, ze niekto v SR, vie odhadnut komplexitu projektu, ktoreho cena je 15 mil. EUR a viac a dodanie je do 2 rokov?..

2 Likes

v com sa vyjadruje komplexita projektu, v akych jednotkach ? Alebo to myslis ako “mala”, “velka” ?

to je dost dobry point. Ale nevypada to ze na EU urovni s tym mal niekto ambiciu nieco riesit. Funguju akurat kontroly a korekcie. Tam vedia byt agilni azaz :slight_smile:

tu ale neslo o EU projekt, slo o maly projekt z rozpoctu s minimom povinnej administrativy.
A sice to u jana posobi ako utok ale skutocne nie, Skor som dufal ze sa SD pride s prikladom ako sa da komunikovat zlyhanie, pretoze dnesny stav je podla mna chory, na jednej strane je nazor ze vsetko je zle a na druhej strane sa nikdy ziaden problem neprizna. Ok, skoda nevyuzitej prilezitosti.
SND ma koniec koncov svoj web, sice drahsie ako si mysleli a neskor ako chceli ale vyzera celkom dobre. Wezeo sa poucilo ze statna sprava je ina ako komercny sektor, sice skolne zaplatilo vysoke ale dobre vzdelanie nieco stoji,
Blueprint na obstaravanie webov asi nebude a po tychto skusenostiach sa zrejme SD do odbornej garancie obstaravania webov uz asi nepohrnie.

Chcem ta po niekolky krat razne upozornit, aby si tu prestal sirit klamstva.

Naozaj mi unika zmysel toho preco tu neustale pises uplne vymysly, ktore jednoducho nie su pravda.

Ten trest som nemyslel bicovanie alebo nieco podobne, ale to, ze kto neminie peniaze tak na dalsi rok nevie zdovodnit, preco potrebuje viac ap. Takze kazdy dava maximum, lebo vie, ze mu skrtnu. a ked neminie, vie ze mu skrtnu viac. Keby mohla lahsie relokovat peniaze pocas roku, asi by sa zvysila aj ta agilita.

co je presne vymysel ?
april 16 : “Vyzva komunite” budeme radi za kazdy feedback. ci je zadanie zrozumitelne a da sa na zaklade neho predpoklad, ze sa vyberie najlepsia a najkvalitnejsia ponuka pre SND. zadanie nie je finalne a po pripomienkach sa budu opravovat chyby.
Toto bolo hodnotenie v 16: " toto riesenie pre snd je aj kvalitne, lacne, rychle a transparentne. a verim tomu, ze ked sa spoja vsetky prvky ake sa spojili pri SND (super zakaznik, co nechce zarobit a chce aby dobre bolo, poradcovia ktori nechcu zarobit a chcu aby dobre bolo, dodavatelia ktori chcu zarobit normalne a chcu aby dobre bolo)"
Ťažko sa verí že ten smiešny psicek a naivná mačička nielen že niečo naozaj uvarili ale ešte si všetci zúčastnení pochutili a dokonca si pýtajú duplu.

po informacii ze dodavatel skoncil a ani nesutazil SLA :
Je to zaujimave, ze o prebratie existujuceho IS sutazili az dvaja ini dodavatelia. Kiez by to aspon takto bolo aj pri velkych obstaravaniach.
december 17 :
Čo sa dialo odvtedy, je pre mňa záhadou a plánujem sa najprv stretnúť s SND a ak bude záujem tak aj s dodávateľom (Altamira), ktorý projekt prebral, prečo tam boli potrebné dorábky.Dovtedy by som bol opatrný pri slovách ako “zlyhanie” a podobne
Pretože zlyhanie evokuje, že vieme, kto/čo zlyhalo. Vieme? Ja teda nie. Najprv si pozistujeme fakty a potom si povieme lessons learned.
“redefinicia problemu” :Slo o to ukazat, ze o IT zakazky sa da sutazit aj ferovo a transparentne . A to sa podarilo.
“Jasny uspech” To by som naozaj rad videl, kto mi ukaze s podobnym budgetom podobne komplikovanu a vyzerajucu webstranku, ktoru navyse prebral kompletne iny dodavatel a cele to bude stat 30k eur (ci kolko to spolu vychadza). Mam pocit, ze ti co tu mudrujete si ste to asi ani nepreklikali.
“Vysvetlenie preco netreba debatovat”: Poprosim jednu link na takuto verejnu debatku o lubovolnom statnom IT projekte, kde budu politici takto odpovedat. Dakujem.

Tu je sumarizacia sprostych vymyslov, ak teda SD sa nikdy k cene nevyjadrovalo ani to zakaznikovi nepovedalo, tak sa ospravedlnujem za sproste zavadzanie, ale v takom pripade ste nemali robit odbornu garanciu. Ak ste nedali zakaznikovi vediet ani to ze nazory na podhodnotenu cenu boli aj tu, tak je to chyba.

Mas tam presnu citaciu, kde zavadzas a klames. Viac na teba nereagujem, je mi to luto, neda sa s tebou diskutovat.

:slight_smile: a zvyšok s.d sa mlkvo prizera diskusii a takticky dúfa že to nejako celé upadne do zabudnutia. chápem, sú dôležitejšie a urgentnejsie veci. :wink:

milý @IvanK. Mám pocit, že ťa zaujíma môj denný program. Tak za dnešok to máme takto:

  • 9:00-11:00 stretnutie ku koncepcii ľudských zdrojov v štátnom IT (megalomanšký problém toho, že štát nevie normálne zaplatiť kvalitných ľudí a potom zadania projektov píšu externisti za 500-700 EUR/MD)
  • 11-11:30: príprava na stretnutie k EDUNET (finišovanie pozičného dokumentu)
  • 11:30-12:30 obed
  • 12:30 - 13:00 presun a koordinácia pred okrúhlym stolom EDUNET
  • 13:00 - 17:00 nekonečné rokovanie o EDUNETe na ministerstve školstva. Projekt za 60m EUR, ktorý zabetónuje spôsob dodávania internetu do škôl na 4 roky a podľa môjhpo názoru výrazne ničí trh.
  • 17:00 - 18:00 - stretnutie k téme Ľudské zdroje - príprava diskusie, prečo potrebujeme dobrých a dobre zaplatených úradníkov
  • 18:00 - 20:00 - súkromný program - dovolil som si večeru s manželkou
  • 20:00-20:30 - presun domov
  • 20:30 - ??? (odhadujem to asi do 23:00) - písanie Red Flags hodnotení k novým projektom za cca. 20m EUR

Ďakujem, že sa zaujímaš. Prosím, nehejtuj. Vďaka.

1 Like

Opat sa to tu nazbieralo, tak za seba skusim zareagovat k jednotlivym bodom (esteze mam priestor v lietadle pocas letu)

@Sveto e-shop nebol sucastou dodavky, ak si dobre pamatam po otazkach viacerych dodavatelov, toto nastastie klient odstranil uz pocas obstaravania s zadania.

S tym agilnym mindsetom mozem len suhlasit. My dnes nijako inak ani nerobime alebo teda robime taky hybrid ale prax je, ze uz kvoli tomu, ze klient nema aspon zakladny setup a ochotu riesit veci agilne, tak 9z10 odmietame alebo oni sami odmietnu lebo im to nie je pohodlne. Vacsina ludi nechce spolocne manazovat riziko, jednoducho chcu aby si sa zaviazal a potom ta “bicuju”. Ja to aj chapem ten postoj lebo pre nas agilny vyvoj znamena velku vzajomnu doveru a vysoku kvalitu a spolahlivost aj na strane dodavatela zaroven zmysel chapat, ze nie vsetko pojde podla planu ale budeme o tom vediet a spolocne hladat riesenia a vychodiska s cielom naplnit milniky a vizie nasho partnera. Jednoducho postoj musi byt, ze software house nechce zneuzit svoju expertnu prevahu ale ani klient nezneuziva svoju financnu silu. Vacsina obchodov je ale o pozicnom pretlacani, nie o vzajomnej dovere a spolocnom dosahovani cielov z mojej skusenosti. Z tohto pre buduce ponaucenie by som urcite navrhoval:

  • ak sa presadzuje agilny pristup, tak by mal byt nejake mini skolenie co to vlatsne znamena a vyhodnotenie ci pre tento ucel je ochota a nastavenie mindsetu ludi, tak k veciam pristupovat
  • ak je teda vsetko ok, tak urcite agilny pristup, treba preniest do zmluvneho vztahu a ak je vzorova zmluva sucastou uvodnych podkladov, tak by mala byt tak aj nasetupovana.

K tomu ci obstaravetel vedel co chcel, no nie je to ciernobiele bolo to asi takto z mojho pohladu. Ak si dobre pamatam web SND bol v sprave inou spolocnostou neviem tusim 7-8rokov. Za tu dobu sa jednoducho urobil moloch co sa taky obsahu a vzniklo vela vela bordelu a nekonzistencii. Potom tu prisla snaha urobit to na zelenej luke a zjednodusene povedane za par mesiacov sa chcelo urobit vsetko co bolo lepene niekolko rokov a optimalizovat vsetky procesy (vysvetlim nizsie). Dalsia vec je, ze pred novym webom bol nastveny uplne minimalny support a napr. ak SND chcelo hocico aj urobit aby ten stav upratal ten support budget im vystacil tak na zaplatenie reakcie od dodavatelskej firmy. Ci to bolo nevedome zanedbavanie alebo realne nebol budget lebo su ine priority neviem ale priklanam sa k mixu. Toto nezazlievam SND lebo mat know how ako systematicky rozvijat portal, kde chodi statisice ludi a je to hlavny zdroj (tusim cca 80% prijomv za kulturne aktivity z kulturnych institucii SR chodi do kasy ministerstva kultury z SND). Toto nedavaju ani niekotre firmy a nie to statna institucia, ktora nie je trhom tlcena k vykonu a efektivite. No a potom sme nastupili my idealisti, ktori chceli a sedeli so vsetkymi ludmi s SND od posledneho cloviecika, ktory nahadzoval obsah. Vypoculi sme si ich vsetky poziadvky, ktorych sa nazbieralo za tie roky hodne s vsetky veci, kde mali problemy co by chceli urobit inak az na urovni CMSka aby sa im efektivne manazoval portal. Napr. mali tam take haluze, bez aplikacnej logiky, kde jednu vec museli na xxx roznych miestach nahodit aby vobec publikovali nejaky kontent. A v podstate toto uz vam pisem cast procesu analyzy a teraz k pointe. SND vedelo, ze chce novy portal so vsetkym rozsahom, ktory sa urobil za 7-8rokov, chceli to moderne, responzivne a multyjazycne. To co si neuvedomovali bolo, ze to je rozsah, ktory sa neda za 12k urobit a ani za stanoveny cas. Ked sme odovzdavali portal este nebol ani vsetok obsah ready zo strany SND. V podstate ich ciel nebol nejako okresat rozsah ale cele to upratat do prehladneho stavu a pridat este nove veci co sa aj stalo.

@peter_k za 15mil sme projekt cisto my nerobili ale spolupracovali sme s firmami na casti vyvoja aj na ovela vacsich projektoch. V slovenskych realiach podla mna nemozme pozerat na to kolko ten dany projekt stal ak chceme vyhodnotit jeho velkost lebo to je uplne mimo realitu. Kazdopadne hociaky projekt ci za 100k alebo 15mega by sme rozkuskovali na co najmensie celky, ktore sa daju deliverovat a sledovat zamer, ktory maju naplnit. Ak by niekto trval, na tom, ze sa nesmie rozkuskovat alebo by bol nejaky relevantny dovod, preco sa to tak neda urobit a musime to riesit ako celok zo vsetkych stran, tak na to by som potom pri 15mil projekte ziadal 200k cisto na prvotnu analyticku pripravu ale ako pisem toto musi mat opodstnenie.

K ostatnemu, mna by tiez osobne zaujimalo ako vznikl cena a kto robil ten brief (prvotne zadanie) a kto mal aku rolu vo vytvarani odhadu.

Tiez by ma zujimalo ako S.D samo seba vnimalo v tomto projekte? Teraz nijako hejtersky ale asi komunita z dostupnych info ocakavala inu rolu S.Dcka a zase S.D zas malo asi svoju predstavu za co ma byt zodpovedne.

Ostatnym asi iba, ze chvilku strpenia na odpovede musime mat. Kazdopdne by si @janhargas mohol dat nejaky nastrel, v akom horizonte ludia maju cakat odpovede lebo vytazeni sme vsetci a to neber v zlom :slight_smile:

Uz pristavam, takze uz aj ja koncim s mojim komentarom :slight_smile:

3 Likes