SND - nový web

problem je podla mna iny : taketo male osbtaravanie sa dalo spravit prieskumom trhu, kde mas presne volnost aku chces, len sa to da aj zneuzit.
Ak by to mal byt ale vzor aj na vacsieveci, tak prva firma ktora chce spravit zle ( a to je bezne ze sa taka najde) taketo obstaravanie potopi.
Ak to mal byt manual na dobry prieskum trhu, tak je to spravene prilis komplikovane, ak na VO, tak je to naivne.
Je pravdepodobne ze sa v tomto pripade nikto nepokusi obstaravanie torpedovat, ale ako vzorove VO by som to nikomu nedoporucil. Staci si len prezriet rozhodnutia UVO, ak nie je uplne jasny sposob vyhodnocovania tak je to dovod na zrusenie.

1 Like

A presne toto je na Slovensku chore. Taketo praktiky nas zenu do obstaravani s KO kriteriami, len aby nahodou neboli napadnutelne, ale na druhej strane sa z nich uplne vytraca skutocna sutaz. Zda sa ze forma “exaktnych kriterii” dnes nefunguje a potrebujeme sa posunut niekam inam… toto je z mojho pohladu presne ten pokus o posunutie sa.

Mozno mam vnimanie pokryvene skusenostou z UK. Ale tam som zazil obstaravania, ktore boli presne takto nadefinovane ako SND. Kriteria vo forme cielov, ktore sa sleduju, nie vo forme exaktnych metrik. Islo teda aj o sikovnost, ako niekto vedel predat svoje skusenosti vzhladom na ciel, ktory sledoval obstaravatel.

suhlasim, dnesny system vo sa zvrhol, ale tu bol ciel navrhnut vzorove vo, ktore je znovu pouzitelne a to sa nepodarilo

pockal by som na vysledok a potom mozme zhodnotit, co fungovalo a co bolo naivne ocakavat. Bez ironie. Urcite z toho budu poucenia a tie treba spisat. Ale dovtedy je kritika predcasna podla mna…

Ahojte,
no neviem, už je asi neskoro, ale aspoň pre informáciu.

Dnes som natrafil na zmluvu, kde sa rieši upgrade drupalu6 na drupal7 pre http://www.stateopera.sk/. Neviem, či bola zmluva podpísaná, ale malo to byť podla nej zrealizované 8/2015 (či to bolo zaplatené asi vie niekto preveriť?), ale web/podľa použitých modulov/ stále beží na drupal6.

Hlavne je na tom podľa mňa zaujímavé, že dve blízke štátne inštitúcie riešia separátne skoro rovnaké weby /ešte aj napojenie na navstevnik.sk/.

tu je tá zmluva: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1923764&l=sk

Sme veľmi radi, že dnes SND verejne oznámilo výsledky obstarávania nového webu SND a gratulujeme spoločnosti Wezeo k víťazstvu!

Jedným z cieľov tohto nákupu bolo ukázať, že aj vo verejnej správe sa dá IT nakupovať transparentne a férovo. Aj preto sa SND po dohode s uchádzačmi rozhodlo zverejniť:

Vyjadrenia poroty k nákupu:

Marián Chudovský, generálny riaditeľ SND: „Víťazná ponuka nás najviac zaujala tým, že priniesla riešenie, ktoré korešpondovalo s divadelným charakterom našej inštitúcie a zároveň predpokladá kreatívne využitie nášho multimediálneho archívu.“

Michal Truban, Slovensko.Digital: „Konečný výsledok bol veľmi tesný. Vyhrala ponuka, ktorá porotu oslovila odvahou a nadčasovosťou a zároveň splnila aj technologické podmienky"

Daniel Rabina, riaditeľ Centra marketingu SND: „Cesta, ktorou sme sa vybrali, bola síce pracná a komplikovaná, no v konečnom dôsledku priniesla prekvapujúcu kvalitu. Boli by sme radi, kedy sa naše obstarávanie stalo inšpiráciou aj pre iné inštitúcie verejnej správy.“

Vyjadrenia súťažiacich firiem po skončení nákupu:

EVERLUTION, s.r.o.
„Výberové konanie vnímame veľmi pozitívne. Počas celého procesu výberu bolo zo strany SND cítiť férovosť a transparentnosť. Vážime si priamu a otvorenú komunikáciu od formulácie zadania, až do zverejnenia výsledkov výberového konania. Veríme, že podobné výberové konania budú na Slovensku pribúdať.“

DOTCOM.SK, s.r.o.
„Od začiatku výberového konania je zreteľná veľká snaha o transparentnosť zo strany vyhlasovateľa. Veľmi vítame aj možnosť získať otvorenú spätnú väzbu s jasne nastavenými kritériami hodnotenia a hodnotením jednotlivých porotcov. Zapojenie tretej strany ako odborného garanta vnímame tiež veľmi pozitívne a motivačne. Bolo nám cťou zúčastniť sa, i keď víťazstvo patrí iným.“

WEZEO, s.r.o.
„Tento tender mal výborne pripravené podklady a zadefinované ciele pre nový web. Tie nám pomohli lepšie zanalyzovať aktuálny stav a navrhnúť riešenie zodpovedajúce požiadavkam. Osobne nás teší, že súčasťou hodnotenia nebola len cena, ale aj ukážky navrhovaného riešenia. Pri iných tendroch sa často stretávame s voľbou najlacnejšieho riešenia, ktoré ale nemusí znamenať aj výslednú kvalitu. Oceňujeme tiež transparentnosť a otvorenosť v komunikácii.“

Poďakovanie na záver:
Keď vám uchádzači, ktorí nemali to štastie a nevyhrali, po skončení VO ďakujú za férovú a transparentnú súťaž, tak viete, že niečo sa naozaj podarilo. Veľká vďaka patrí SND za odvahu ísť do takéhoto procesu. A rovnako veľká vďaka patrí celej komunite Slovensko.Digital - každému, kto svojím názorom prispel k zvýšeniu kvality súťažných podkladov a transparentnosti celého VO. V štátnej správe sa dá IT nakupovať férovo! To je veľmi dôležitý odkaz. Ideme ďalej a tento príklad snáď inšpiruje aj ďalšie inštitúcie a ľudí vo verejnej správe, ktorí sa neboja vyčnievať z radu.

4 Likes

Pekne, utesene, ako z rozpravky :slight_smile: mozno raz sa nieco podobne udeje aj pri vacsich VO…hm, snivajte s nami :slight_smile:

ja si myslim, ze to mozne je. nie pri kazdom a vzdy. ale keby po celom tomto Xrocnom marazme dohadovaciek za dverami a v bordeloch, sa slo obstaravat transparentne, SU by bola vopred transparentna. prebehal by vobec diskusia o tom, ci danu vec treba/netreba. tak by sa nasli aj firmy, ktore keby prehrali tak by pochvalili, ze to konecne nebolo ako v 90tych rokoch.

Prilis casto sa zacina pouzivat"transparentna", na ukor dalsich dolezitych parametrov. Myslim ze nemenej dolezite (vo vysledku mozno aj viac) je pouzivat slova “kvalitna”, “efektivna” a “cenovo vyhodna”.

Ja mam slovo transparentna spojene s priehladnou foliou na meotar. A pamatam si ze medzi transparentynmi foliami bol znacny rozdiel. Niektore sa zacali skoro vlnit, blednut, nedali sa ocisitit atd. Vsetky sice boli transparentne, ale niektore som coskoro zahodil :slight_smile:

nemusime sa tu slovickarit a byt za vtipnych. asi chapeme, co tym myslime. toto riesenie pre snd je aj kvalitne, lacne, rychle a transparentne. a verim tomu, ze ked sa spoja vsetky prvky ake sa spojili pri SND (super zakaznik, co nechce zarobit a chce aby dobre bolo, poradcovia ktori nechcu zarobit a chcu aby dobre bolo, dodavatelia ktori chcu zarobit normalne a chcu aby dobre bolo). k tomu vsetkemu sa to otvori aj odbornej verejnosti na pripomienkovanie. a celu dobu sa zverejnuje progress. robi sa to agilne atd… tak sa to da aj u vacsich projektov dosiahnut.

2 Likes

Jedna teoria o projektovom managemente hovori ze nemozes mat vsetko z trojuholnika lacne, rychle a kvalitne :slight_smile:
Tesi ma zvolene riesenie (Drupal), aj ked ma velmi netesi verzia v ktorej to ma bezat. Tesim sa na GitHub repozitar, snad bude verejny a cim skor.

jop. v tomto pripade to rychle som tam len tak napisal v rozculeni :)) v zasade casu nato je dost. cize nikto netlaci na nejaky sibenicny deadline.

mna hlavne tesi, ze je zvoleny CMS s obrovskou podporou komunity. (co ma svoje vyhody a nevyhody) ale ze to nie je nejaky interny firemny obskurny cms, ktory sa uz niekolko rokov nevyvija a je tak ci tak nasobne horsi ako taketo public veci. to, ze pojdu kody von je uz iba dalsi bonus.

taktiez teraz chceme ustrazit, aby sa to vyvijalo agilne. cize nech uz aj beta verzia je vonku na pripomienkovanie a iteracie, kym nahradi oficialnu webku.

Mišo nechaj tak. Ťažko sa verí že ten smiešny psicek a naivná mačička nielen že niečo naozaj uvarili ale ešte si všetci zúčastnení pochutili a dokonca si pýtajú duplu.

Vyborne. Gratulujem vitazom a tesim sa na prvu betu. Uz si brusim konstruktivne pindy. :slight_smile:

2 Likes

Ahojte, ako ucastnik tendra, ktory sa umiestnil na druhom mieste, sa chcem velmi pekne podakovat za to, ze tu dokaze KONECNE byt nieco realne fer. Bola to makacka a zaroven velmi prijemna skusenost s feedbackom, co je dost raritou. Gratulujem vitazom, s ktorymi si to urcite rozdame este v nejakom dalsom tendri :wink:

Thumbs up tejto platforme.
Petra

6 Likes

Ked som toto cital, myslel som, ze sa mi este sniva. Musel som sa ustipnut :slight_smile: Dakujeme velmi pekne za feedback aj za ucast v tendri. Vasa ponuka bola velmi pekne spracovana a bolo vidiet ze ste do nej dali vela usilia. Malo to pekny pribeh. Verim, ze podobnych tendrov bude pribudat. Po pravde - uz vcera sme sedeli so zastupcami mesta Trenčín, ktori sa chystaju na podobne obstaravanie webu a budeme im aj s SND pomahat (link na nové vlánko), aby ten proces a podmienky sutaze boli nastavene podobne otvorene.

Budem veľmi rád ak si z procesu SND spíšeme lessons learned, aby sme ten ďalší spravili ešte lepšie: https://docs.google.com/document/d/1XBDR8PR0xHyNT9glP0NR-04SX5zv_HFlCVWobEOuc0s/edit

Ale no. Som rad ze sa vam to vysledku podarilo a takisto som rad ze na tento pozitivny precedens sa chytaju aj dalsi ostaravatelia. Respektujem a vazim si rastucu kompetentnost s.d v oblasti informatizacie VS (aj ked z mojich prispevkov to tak mozno nevyzera). Ale…hm, to dalsie som vymazal radsej :slight_smile: Vsetko ma asi svoj cas.

na to sa da povedat len toto: https://docs.google.com/document/d/1XBDR8PR0xHyNT9glP0NR-04SX5zv_HFlCVWobEOuc0s/edit

Podme sa ucit a vylepsovat.

2 Likes

Testovacia verzia nového webu SND je tu. Čo hovoríte na výsledok? Zapojte sa a dajte vedieť Váš názor priamo na stránke - http://novywebsnd.sk/

1 Like

Pozeram to na starsom ipade so starsim iOSom. A tam je ta stranka bohuzial nepouzitelna. Stale mi naskakuje nejaky banner Carovna flauta (alebo labutie jazero), ktory mi zakryje tretinu obrazovky a neviem sa ho zbavit, keď klikam na buttony nic sa nestane, viem sa prekliknut iba na www.snd.sk. Proste nemam asi vhodne koncove vybavenie. Ale na inych strankach tieto problemy nemam.