Snapshoty doručenia rozhodnutia do eschránky spolu s doručenkou

Je tu niekto s NASESu, kto nám predvedie snapshoty elektronického doručenia rozhodnutia do dátovej schránky spolu s doručenkou, ktorá sa vracia OVM?

@G2C nemáš možnosť predviesť ako bude tvoj úrad doručovať dokumenty do vlastných rúk cez eschranky - samozrejme cvične

Pokúsim sa to nejak zabezpečiť…dohodli sme sa aj s Mišom Ch. že to rozbeháme do 8.augusta…takze toto bude jedna z vecí…:slight_smile:

Nemam nic s NASES-om, ale nieco by som vedel aj ja spravit, takuto vec som uz integroval niekolkokrat a presla UAT u zakaznikov (OVM)

My mame kopa screenshotov z kontrol na mieste…ale to bolo vacsinou na testovacom prostredi…kontrolovanie v produkcii by mala byr jedna z mnoha uloh uradu…

Mohol by som poprosit zakaznika (OVM) ci by mne neposlal take dake “rozhodnutie” na ostrom prostredi. Keby to NASES-u malo moc dlho trvat.

mňa zaujíma screenshot z pohladu OVM -uradnicky
dalej užívateľský, ako vyplňa doručenku adresát -užívateľ schránky
v neposlednom rade ma zaujíma samotná doručenka -ideálne pdf/a výstup

a nebolo by zle prizvat niekoho z pracovnej skupiny mssr, aby prezentoval ako vyuziju elektronicme dorucenky ori elekrronickej komunkkacii so sudmi, predvsetkym s pripravovanym elektronickym sudom v banskej bystrici

podla videa z pohladu uzivatela -uzivatel nevidi aku dorucenku podpisuje -v podstate ju podpisuje bianko, takze treba dorobit interface tak, aby videl od koho mu prichadza podanie, datum odoslania podania, datum kolko dni bude sprava ulozena na prijatie, poucenie o nasledkoch nedorucenia.

zaujima ma pdf/a vystup dorucnky, ci je k nej pripojena casova peciatka prevadzkovatela datoej schranky

1 Like

Pohlad OVM, obcana a pravnickej osoby - statutara je v eDesku rovnaky, neexistuje specializovane GUI pre jednotlive typy osob / role.
Co sa tyka dorucenky tak tu adresat nijako nevyplna, generuje ju system automaticky pri prevzati elektronickej spravy.
No a format dorucenky je XML tak ako ostatne elektronicke formulare, existuje vizualizacia do html aj PDF ale to uz nema byt preco pdf/a format.
Je to ako so zltym listockom na poste, tiez viete len zakladne informacie o zasielke a de facto podpisujete prijatie niecoho neznameho.
Akonahle by clovek vedel aky typ zasielky mu dosiel (napr. prikaz exekutora) mohol by robit naschval obstrukcie :slight_smile:

Predpokladam ze ten xml súbor podpisuje eID kartou, keď zadáva bok. Rozhodne by mal užívateľ vidieť, aký dátum je na doručenie uvedený.

Čo sa GUI úradníka týka, zrejme bude kapanek rozdielne, kedže OVM musia mat zoznam všetkých aktívnych schránok, a filter podľa ktorého nájdu správnu schránku na doručenie. Či?

Kto má PDF formulár doručenky nech sa hlási!

Žltý lístok nie je doručenka, žltý lístok je oznámením o uložení zásielky. Doručenkou je časť, ktorá sa preukazuje prijatie zásielky adresátom.

To GUI nie je odlisne, ked ma niekto opravnenia na viac schranok tak si v ramci prihlasenia v mene ktorej organizacie (schranky) chce konat a je jedno ci to konatel viacerych firiem alebo OVM s viacerimi podriadenymi organizaciami (schrankami).
Inak tomu hladaniu spravnej schranky nerozumiem… Uradnik moze mat dostupnu schranku svojho OVM ak ma opravnenie, ak nieco chce dorucit fyzickej alebo pravnickej osobe tak dorucuje do schranky tejto osoby jednoznacne identifikovanej specificikou adresou.
PDF formular by sa nasiel aj ked asi z minuleho roka este, obsahuje udaje o odosielatelovi (identifikator schranky), prijimatelovi (identifikator schranky), datume a case dorucenia, identifikator spravy a identifikator elektronickeho dokumentu ktoreho sa schranka tyka takze sa da jednoznacne naparovat… A este aby som nezabudol, vizualizacia je skareda… A nie, nie som autorom dorucenky ani schranok.
Inak mi zatial chyba pointa tejto diskusie

To prave existuje ,OVM maju navyse v EDesku funkcionalitu na vytvaranie rozhodnuti + vyhladavanie adresatov.

Dorucenka prijde do OVM nepodpisana, ona sa len autorizuje a to overi modul MED-ED a nasledne vystavi dokument prijmatelovi a dorucenku odosielatelovi.
Pdf a xml co som teraz spravil na DEV prostredi dorucenka.zip (33.3 KB)

1 Like

Mňa zaujíma GUi v ktorom úradník vytvorí podanie, v ktorom zada parametre - napr doručenie s fikciou, bez fikcie, kde zada spisovú značku, predmet, ku ktorému pripojí rozhodnutie a prílohy, ktoré odošle.

Xml súbor je hádam podpisovaný užívateľom schránky, či?

A bolo by vhodne, aby PDF výstup bol aspoň podobný bežnej alebo sa približoval bežnej doručenke.

Pozor OVM nemusi pouzivat EDesk, vsetky tieto ukony mozu vznikat po integracii v internych informacnych systemoch.
V edesku to vyzera takto pri ziadnej integracii a pri nepouziti vlastnych formularov:
vytvaranie rozhodnutia.zip (232.8 KB)

To je dosť prieser, lebo ak chceš mat vykázané doručenie, musíš mat odtlačok užívateľa, jeho podpis. Podpis alebo pečiatka “poštára” nestačí. Musí to byt podpis užívateľa. Hej pane pošťáku, podepište mně!

Naviac užívateľ ma právo odmietnuť podanie. A opäť poučenie o odmietnutí by mal podpísať.

Ideálne podpis užívateľa + následne časova pečiatka “poštára” pričom PDF form tieto údaje zobrazi v úradníkom známej podobe doručenky

Inak .zip súbory neviem zobraziť na tablete, skús ich narodiť ako JPEG alebo PNG

Ved na tom videu je vidiet autorizacia pouzivatela cez jeho eID.
Co znamena odmietnut podanie? Jeho neprevzatie? Ved tu spravu v eDesku ho nikto nenuti otvarat akurat je tu institu fikcie dorucenia pre ludi co zo zasady neprijimaju zasielky, neviem kedy odmienutie zasielky vyriesilo pricinu vzniku tej zasielky.
A ako bolo napisane, rozhodnutia sa robia v specializovanych agendovych systemoch, eDesk sluzi primarne na elektronicke dorucovanie v zmysle zakona o eGov.

Podla odseku(5) §30 zakona o egov 2013-305 je dorucenka platna ak sa nepreukaze opak, o podpise sa tam nehovori nic.
Tu sa bezmedzne veri postarovi - modulu elektronickeho dorucovania na upvs. Ak on povie, ze to to prijmatel prevzal tak to prevzal.

1 Like

bavím sa veru, štát pri úradnej ekomunikácii lipne na zepe, rodnom čísle v certifikáte, ale v schránkach podpisuje užívateľov poštár

Civilný sporový poriadok
111
Doručovanie písomností do vlastných rúk
(1) Do vlastných rúk sa doručuje tak, že adresát potvrdí prijatie písomnosti na potvrdení o doručení písomnosti (ďalej len „doručenka“); údaje v doručenke sa považujú za pravdivé, ak nie je dokázaný opak. Doručenka je verejnou listinou.
(2) Do vlastných rúk sa doručujú písomnosti, pri ktorých tak ustanovuje zákon, a písomnosti, pri ktorých to nariadi súd.
(3) Ak nemožno doručiť písomnosť na adresu podľa § 106, písomnosť sa považuje dňom vrátenia nedoručenej zásielky súdu za doručenú, a to aj vtedy, ak sa adresát o tom nedozvie.

Adresát pochopiteľne nie je poštár. Ach, pri tých koláčikových stretnutiach pracovných skupín k egovu vymýšľali hranaté koleso.

113 Odopretie prijatia písomnosti
Ak adresát alebo príjemca písomnosti bezdôvodne odoprie prijať doručovanú písomnosť, považuje sa písomnosť za doručenú dňom, keď prijatie písomnosti bolo odopreté.

Ja teda nie som pravnik, iba obycajny itckar. Ale si myslim, ze toto neplati na elektronicke dorucovanie (nie pisomnost ale elektronicky dokument a nie dorucenka ale elektronicka dorucenka), to upravuje prave spominany zakon o egov…
Aky je zmysel tejto temy?

Zmysel témy je jednoduchý, budúci týžden budú, aktivované schránky a malo by sa začať komunikovať elektronicky. Doručovanie je jedna z najvýznamnejších právnych skutočnosti, s ktorou sa spája vznik, zmena a zánik práv. Preto je dôležité aby edorucivanie bolo správne implementované, aby nebolo na ujmu subjektom, ktorých sa týka.

Ale ako tak pozerám, asi sa nezačne. Doručenka PDF je zatiaľ úplne nepoužitelná na akékolvek konanie. S týmto ani netreba ísť do produkcie. Treba si zobrať klasickú doručenkou a upraviť edorucenku tak, aby bola čitateľná pre IT analfabeta.

PDF nemoze mat pravnu platnost, lebo to nie je elektronica dorucenka, ale len vizualizacia tej elektronickej dorucenky. Jedine po zarucenej konverzii by sa to malo mat pravnu platnost.
Samotna elektronicka dorucenka je to xml a je pravda ze tam chyba podpis.

Úplne narovinu, viem ze fantázii sa medze nekladu, ale ľudía očakávajú od elektronizácie zjednodušenie života spôsobom, ktorý je im blízky. určite ľudom nie sú blízke xml štruktúry bez náležitej interpretácie.