Slovensko.sk podpisuje dodatky bez súťaže a Truban za to viní Pellegriniho

Pellegrini sice bol sef informatizacie, ale fakticky NASES presiel pod UPVII az 1.1.2019

https://www.vicepremier.gov.sk/aktuality/informatizacia/nases-sa-presunul-do-posobnosti-upvii/index.html

Nakolko je ta zmluva protizakonna, to sa uvidi. Doslo tam k nejakemu zasadnemu rozsireniu predmetu zakazky ci co sa tam deje?

Podla mna si ps robi medialny vyskum, ci tieto temy rezonuju. Ja to citam ako lacnu predvolebnu kampan.
Osobne by som chcel vidiet Misa v kozi ludi z nasesu co musia udrzat system v prevadzke. System vo vendorlocku a ty mas zakonnu povinnost udrzat sluzbu v prevadzke.

https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=4343949&l=sk

tu je posledny dodatok.

Je tam vselico, ale k tomuto by som velmi rad videl vykazy prac.

image

Taka edemokracia za 300k mesacne (prevadzka a support) znie velmi podozrivo.

1M mesacne za prevadzku slovensko.sk, len dodavatelovi. Impresivne.

2 Likes

Hmm, to je cca 50-100 kontraktorov typu “Hanecak” na full-time ekvivalent.

To uz je cca “150-300 Hanecakov”, hmm :thinking:

Presne tak. Ako to urobit aby aj koza zostala cela… Nevieme si predstavit ten cirkus ktory by vypukol ak by ten system lahol. To by potom vznikla zaujimava situacia. Ti povodni pracovnici by tvrdili ze chybu spravili novi a novi ze chyby boli na strane starych a tym bol by to nazor proti nazoru. Teraz treba aby prevadzka isla dalej a nebol stres na nove veci a vylepsovani starych.

Ale je tu jeden problem na ktory pekne uviedol priklad @hanecak. Ato ze stat ked sa dany nazvime to modul vyvyjal a isiel implementovat zaplatil tazke peniaze.
Preto vznika otazka “Dodal dodavatel dodavatel nedokoncene dielo? Ked prevadzka a udrzba stoji take nekrestanske prachy?” Ako pocitaju ceny za tieto sluzby to si ich cucaju z prsta? to vyvjaju denne novy produkt? Alebo preco sa mesacne plati taky obrovsky poplatok? Ako zdovodnil dodavatel tu cenu, to ma denne zapojenych do prace na chode toho modulu desiatky programatorov a odbornikov za stovky eur na hodinu kazdeho? Na tych Hanecakoch(prepac ale je to krasny priklad) sa zda ze tie ceny su nielen prestrelene ale aj nerealne. Ake prace sa daju dodavat v takychto cenach to sa pocita cloveko sekundaalebo cloveko milisekunda alebo ako sa k nim prislo? Co su to za prace je to nedorobene? ale potom to treba reklamovat
Alebo je to zneuzitie ze stat je uz na danom dodavatelovi totalne zavisly? Potom asi treba legislativu, aby zmluvy ktore su totalne nevyhodne/DoOciBijuce pre stat boli automaticky neplatne aby sa nikomu taketo nerealne prace/sluzby neoplatilo vobec uzatvarat so statom. Alebo co s tym… Zakon o cenach sa na toto nevztahuje? Ved cena by sa mala o niecoho realne odvijat neni mozne aby nejaky modul mesacne stal tolko penazi kolko by kludne vyzivilo 50 programatorov a pri tom v skutocnosti to udrzuje par ludi a aj ti nerobia 24 hodin v kuse.

1 Like

skoro urcite :slight_smile:

jisteeeee … keby sme spocitali MD ktore si pocitaju len v SLAckach tradicni dodavatelia statu, zistime ze by museli mat stovky zamestnancov, ktori robia len toto …

Co potom ale s primeranostou cien. Lebo cena by mala vychadzat z nejakeho realneho zakladu.
Inak je to dojenie statu, v principe zalozene na tom ze odberatel suhlasil s takouto neprimeranou cenou a tym sa obchod povazuje za uzatvoreny. Len otazka je ci ten odberatel ako riadny hospodar bol opravneny takuto cenu akceptovat lebo sa neda povedat ze spravoval majetok statu so starostlivostou riadneho hospodara.

Tragedia na tom by nebolo to ze si dobre zarobili, ale to ze toto casto vlastne robia ludia najati iba na danu zakazku. Nie su to ani zamestnanci firmy a potom ked napr. patras po dokumentacii ktoru potrebujes pre vyvoj, lebo v integracnej dokumentacii nie je v danom smere dostatok info. a pod. prides na to ze to robil najaty clovek, ktory pracu odovzdal ale dokumentaciu nema ani stat ani firma ktora dodavala takuto vec, lebo to nikto od nich nepozadoval. A nie su ju schopni zohnat lebo…
Takze tie vysoke ceny potom nejaku logiku davaju, len skoda ze nie v prospech statu.

Praveze mnohi si to predstavit vedia velmi dobre:

  • obcan nevie nic spravit, ale plynu mu lehoty, nik mu nepomoze, nic mu neodpustia
  • uradnici sa uz nejako zasiju, najma ti “zodpovedni”; ti “nezodpovedni” sa aj obcanovi pokusia pomoct, ale narazia hlavou o beton

A podobne ako obcan pri pouziti slovensko.sk sa citia aj uradnici zo samosprav, ked pracuju so slovensko.sk, pripadne v “combe” s DCOM a pod.

OK zle som sa vyjadril. Mas pravdu. Ja som skor myslel ze toby bol medialny cirkus kde by sa jedna strana vyhovarala na druhu a nikomu z obcanov a firiem by to nepomohlo…

To mas zase na mysli tu kauzu s “odpocuvanim”? NAKA v UV, UPVII a NASESe

Pardon, uz len podpichujem. :>

1 Like