Slovensko.sk návrh zjednodušeného prístupu k službám

Slovensko.sk na FB zverejnilo návrh zjednodušeného prístupu k službám.

Pripravili sme pre vás návrh zjednodušeného prístupu k elektronickým službám. Náhľad uvádzame ako ukážkovú verziu a na konci januára plánujeme nasadenie do prevádzky na portáli slovensko.sk spolu s prepojením na konkrétne služby. Budeme vám vďační za váš názor a návrhy na vylepšenie. http://informatizacia.cmsromboid.sk/esluzby

+1 za to, že to robia takto verejne.
-1 za to, že tam nie je search a vlastne netušíme prečo to má byť takto. Je to na základe používania? Testovalo sa to?
-1 za to, že proste nechytíme www.gov.uk a preklopíme k nám ale kopírujeme eSlužby - Dátové centrum obcí a miest čo vlastne nevieme či funguje.
-1 za to, že to nie je živý prototyp kde by boli odkazy na reálne služby. Takto by niečo málo vedeli odmerať.

@tina_lickova @michalblazej co vy na to?

Chýba:
schéma podľa inštitúcií - adresátov žiadostí
počty služieb pod jedn. oblasťami
pri každej službe počet volaní danej služby za posl. hodinu, týždeň, mesiac

na úrovni stránky:
počet vydaných eid kárt
počet aktuálne prihlásených užívateľov
počet prihlásených užívateľov za posl. hodinu, týždeň, mesiac
počet vykonaných e-transakcií za posl. hodinu, týždeň, mesiac

1 Like

Co su samozrejme zaujimave informacie, ktore velmi chcem, ale pre bezneho obcana nemaju vobec ziadny zmysel a na takej stranke nemaju co hladat.

2 Likes

Na prvý pohľad pre človeka, ktorý s tým pracuje denne, je to zmena k lepšiemu. Už to nenúti človeka hádať, na čo tvorca štruktúry myslel, ale preklikám sa k tomu. Chýba však určite vyhľadávanie + našeptávanie a vadí mi, že je to zasa a znovu písané úradníckym jazykom. Pracujem aj s gov.uk a tá štruktúra je podstatne prehľadnejšia, pretože je to všetko riešené formou FAQ, kde sa hneď z článku doklikám na to, čo potrebujem vedieť. Nie je to hromada textu v jednej časti webu a ďalšia hromada pri e-službách, ako je to na Slovensko.sk.

a ako sa vlastne podla vas lisi gov.uk a dcom.sk? tym ze sa to roluje horizontalne a nie vertikalne?

Napriklad na dcom.sk sa na malych obrazovkach / mobilnych zariadeniach po kliku fakticky nic neudeje kedze sa nieco meni/zobrazuje uplne mimo viditelnej plochy. Je to jedno zo zakladnych pravidiel pouzitelnosti. Closeness of Actions and Objects in GUI Design a v ere mobilov je to este dolezitejsie.

Ok, rozumiem, tych www nedostatkov je tam viac, budeme to v priebehu roka este cele optimalizovat, mobily sme riesili velmi malo (pretoze eID je na mobiloch nepouzitelne)

1 Like

Suhlas, ze DCOM.sk je pre mobily viac menej zbytocny. Mna skor na dcom.sk zaraza, ze tie sluzby na tom webe su ako keby v ustrani. Milion kecov o projekte, pre obce a bla bla. toto vsetko malo byt na stranke zdruzeniedeus.sk . Hlavne zameranie stranky dcom.sk podla mna by malo byt co najjednoduchsie ludi naviest resp. co najjednoduchsie ludom ulahcit vyhladat konkretnu sluzbu ktoru potrebuju. Samozrejme na sluzby budu primarne odkazovat asi weby obci resp. slovensko.sk. Avsak ked sa clovek pozrie napr. na tie neprehladne weby obci, tak tam ludia nenajdu nic. Preto dcom.sk by mal hned na uvodnej stranke umoznovat pristupovat k sluzbam resp. vyhladavat v nich.

Úplne súhlasim, budeme musiet z dcom.sk urobit stranku pre elektornicke sluzby = verejnost. Ten sucasny stav je historicky pozostatok, aku ulohu plnila ta stranka pocas projektu. ale ten primarny scenar by mala byt linka z portalu obce praimo na sluzby

no asi takymto sposobom by sa mohlo pristupit (Jozef Ockay, Sygic, zakategorizovanie POI v navigacii, WUD Slovakia 2015) https://youtu.be/GG14ZA_Guks?t=14m30s

fajn pristup, skusime, ale poviem na rovinu: bol by som rad, keby sme mohli venovat na projekte tolko casu tejto jednej casti.

bohuzial v slovenskych realiach - opis nebol moc o sluzbach verejnosti, ale skor o budovani infrastruktury (teraz nemyslim len hw) ktore tieto sluzby umoznia. Verim tomu, ze verejnost je podrazdena. Oocakavania boli velke, pretoze papiere slubovali vela a peniaze boli, a prvy stret z realitou: nic moc, resp. vo vela pripadov viditelna pridana hodnota absentuje.

Ale to neznamena, ze to bolo zbytocne.

Myslim ze zaklady boli polozene, na zaciatku nebolo nic, len vela papiera, predstav. Teraz uz aspon vieme, co nie je dobre a naopak kde mozeme veci vylepsit. A tato komunita je velke prekvapenie, najma konstruktivnym a transparentnym pristupom, a prave preto verim, ze dokaze vyvolat urcity tlak, aby veci nakoniec boli aj pouzitelne. Kiez by si lekari a skolstvo brali priklad :(.

4 Likes

Ale dobre uz som sa vyzaloval :), skusme ist nato prakticky, gov.uk je spraveny lepsie, je prehladny,
clovek stale vidi co sa deje, ked klika (aj ked ine rozlisenie). tak teda skusme to posunut tymto smerom. Ale ked aj zmenime dizajn, zostava stale relevantnost informacii. Pamatate si niekto portal obcan.sk? Neviem co sa s nim stalo, ale tam boli velmi, velmi pouzitelne informacie. Bolo by potrebne ho reinkarnovat aspon z pohladu informacii.

My si to síce už nepamätáme, ale Wayback áno:
https://web.archive.org/web/20050205051114/http://www.obcan.sk/

1 Like

Tato tema tu uz je Statna IT firma (zdielana IT kapacita na strane statu), nemusime ju otvarat znova.

skus napisat priamo na @michalblazej a popytat sa na tu kategorizaciu a tvorbu informacnej architektury priamo reprezentativnou vzorkou pouzivatelov…on ti urcite bude vediet blizsie popisat cely proces, co sa odporuca a co nie a pod…podla mojho odhadu za cca 15 MD by sa dali ziskat velmi zaujimave vysledky, s ktorymi sa da dalej pracovat

Z mojho pohladu je toto jednoznacne posun k lepsiemu. Kategorie aspon ciastocne pomahaju navigovat zakaznika. Vnimam 5 koncepcnych problemov ergonomie, su to vsak len moje hypotezy, ktore je nutne validovat:

  1. Horizontalne rozlozenie – ako @jsuchal uz spomina vyssie, na mobiloch nevidno akciu po kliku (ale to neplati len pre mobily! ja mam macbook a nevidim ako to tam skace). 1024-rozlisenia budu mat velky problem.

  2. Jednoznacne chyba akceleracne vyhladavanie s nasepkavacom. Nestaci vsak urobit len obycajne vyhladavanie, ale pridat este jednu dimenziu kategorie (vid vyhladavanie na amazone).

  3. Moja tretia domnienka je, ze nie vsetko je uplne spravne zakategorizovane a pomenovane. Bolo by vhodne vyuzit metodu card sortingu – teda nechat skupine cca 30 respondentov, aby vsetky najnizsie uzly stromu zatriedili do skupin a pomenovali ich. Zaroven sa hned zvaliduje ci aj najnizsie uzly nepouzivaju prilis komplikovany jazyk (to spominal @peter_ vyssie ked ukazoval priklad z WUD). V idealnom svete sa nasledne takato navigacia otestuje s koncovymi zakaznikmi na vzorke aspon 200 respondentov a tam uz mame velmi vysoku spolahlivost vysledkov spravnosti zaradenia.

Stvrta domnienka – rozumiem, ze je to prototyp. V buducnosti, pri realizacii by bolo dobre dat si pozor na velkost farieb a kontrast. Napriklad je tu pouzity prilis slaby kontrast, ktory by nepresiel validaciou, cervena farba, ktora evokuje chybu, odkazove linky su prilis male. Vizualna struktura tiez neevokuje obsahovu strukturu web stranky. Jednoduchou recou: to znamena, ze mojmu otcovi nebude jasne, ze to hore su taby.

Podla mojho nazoru idete spravnym smerom, viem, ze je to tiez prototyp, takze aj posledny bod pisem skor ako odporucanie a nie kritiku.

3 Likes

Moje postrehy:

  1. chyba fulltext vyhladavanie (aspon v nazvoch sluzieb)
  2. v kazdej kategorii existuju podkategories alebo sluzby, ktore su pouzivane najcastejsie (top 3?), tie by mali byt zvyraznene, ostatne podkategorie a sluzby zoradit abecedne
  3. zrusit animacie podkategorii (ked uz, tak animovat cely zoznam podkategorii a nie jednotlive polozky)
  4. rozbalenie podkategorii pod zoznamom kategorii je matuce
  5. ikonky by som vobec neriesil, kedze nie su jasne zauzivane a teda aj tak kazdy potrebuje text kategorie
  6. je tam viacero duplicitnych sluzieb, ktore sa lisia len samospravnym krajom, to by som zrusil a kraj umoznil vybrat az pri zvoleni prislusnej sluzby

ak mozem este zareagovat, to co tu pisete je presne dovod preco sme zacali ponukat nase weby pre obce. Kazdy si totiz zapamata web obce a nebude si pamatat stranku dcom.sk. preto vznikaju weby obci, aj ked su zatial jednoduchsie, kde bude priamy odkaz na elektronicke sluzby.