Skusenost: Prepis auta elektronicky

nepletie sa ti to, akurat je v tom jeden velky rozdiel - aj predavajuci mal eID s KEPom :slight_smile:
kolega riesi situaciu so zarucenou konverziou plnomocenstva predavajuceho, ktora sa pravdepodobne neda predlozit v ziadnom kroku…

vyzera to tak, ze ano…ale chcelo by to vyskusat…

Písal som na callcentrum MVSR, po mailovom vyjadrení súhlasu so spracovaním osobných údajov mi napísali, aby som im poskytol tel. kontakt na ktorý mi v zápätí zavolali, že pri kúpe nového vozidla, kupujúci elektronicky zaregistrovať vozidlo momentálne nemôže. Musí to spraviť predajca.

Ževraj niektorý predajcovia toto umožňujú ale pýtajú si za to poplatok. Že šak jednoduchšie to mám ísť osobne na dopravný inšpektorát.

1 Like

Mne predajca (pred cca 2,5rokom) auto zaregistroval elektronicky, mal som zlavu aj z registracnej dane (lebo bol ukon vykonany elektronicky).
Prvé prihlásenie vozidla do evidencie môže vykonať len importér / predajca motorových vozidiel** , ktorý je registrovaný v Národnej evidencii vozidiel.
Da sa takto usetrit az 70 EUR za registracnu dan…
Takze treba kopat do predajcu auta.

:rofl: este ze tak…

No znie logicky, že na to, aby si auto prihlasil na seba, musi byt najprv prihlasene predajcom prvykrat. Co vsak logicke nie je, ze tvoj predajca neposkytuje svojim zakaznikom takuto “nicnestojacu” sluzbu.

Vyska spravneho poplatku za prve prihlasenie auta (tzv. registracna dan) zavisi od vykonu auta. Ak by napr. auto s vykonom do 98 kW tvoj predajca prihlásil elektronicky, tak výška poplatku by bola 75 eur - 50%, = 37,5 €.
Maximalna vyska zlavy zo spravneho poplatku je 70eur.
Takze spravny poplatok platis tak ci tak, ide len o to, ci si predajca pyta este nieco naviac.

Súhlas kupujúce s prevodom držby na svoju osobu nemusí byť iba elektronický (ak nemá eID s KEPom), stačí sken overeného dokumentu/podpisu v PDF. V tomto prípade má eSLUŽBA Žiadosť o prevod držby na inú osobu (tzv. odhlásenie, ktoré vyplňuje predávajúci) aj PIATY KROK - viď pripojený obrázok. Predpokladám, že ak kupujúci využije eSLUŽBU Súhlas kupujúceho s prevodom držby …, dôjde k automatickému spárovanu a Prevod držby (tzv. odhlásenie) bude mať iba 4 kroky. Aspoň všade v návodoch vidím iba 4 kroky …

1 Like

Ale este stale ostava, aby ho kupujuci prihlasil (ziadost o zápis noveho drzitela), co znamena, ze aj ked pre udelenie suhlasu s kupou nie je eID s KEPom kupujuceho nevyhnutny, tak pre prihlasenie vozidla nevyhnutny je.
V konecnom dosledku je ten piaty krok pri odhlaseni zbytocny. Mal by vsak zmysel, ak by umoznoval okrem suhlasu kupujuceho vlozit aj plnomocenstvo kupujuceho na predavajuceho, ktorym ho splnomocni zanho urobit aj prihlasenie.

toto urcite zbytocne nie je :slight_smile: su rodiny a partnerstva ktore to praveze potrebuju mat rozlisene (z dovodov vztahov, potencialneho dedicskeho konania atd).

Ako to je ked ja ho odhlasim elektronicky a novy majitel tu moznost nema? Idem to robit prvy krat v zivote…

ktorych je kolko z tisic? 5? :smiley:

  1. krok eSlužba : Suhlas kupujuceho s prevodom držby motoroveho vozidla na jeho osobu
  2. krok eSlužba : Ziadost o prevod držby na inu osobu (tzv. odhlasenie)
  3. krok eSlužba : Ziadost o zapis noveho drzitela (tzv. prihlasenie).

Ak tvoj kupujuci nema eID s KEP tak musi krok

  • 1 spravit osobne, resp. zaslat postou, ak postou tak musi byt uradne overeny,
  • 3 viem ze sa nieco menilo s tymi obhliadkami, ze uz nemusia byt vykonavane pri kazdom prepise, ale opat prihlasku musi bud osobne, alebo postou, myslim ze prihlaska by uz nemusela byt uradne overena, ak postou.
    Kazdopadne ty by si mal vediet odhlasenie vediet spravit aj cez tu sluzbu v kroku 2.

Odhlasil som, suhlas som mal od neho ten som nahral tak uvidim co bude. Dik

ut 21. 4. 2020 o 19:22 Anton Jánoš via platforma.slovensko.digital noreply@platforma.slovensko.digital napísal(a):

Absolutne suhlsím.
Načo tam sedia policajti a riešia, kto je držiteľ a kto vlastník. Tak v inom majetkovom vzťahu napr. vlastník nehnuteľnosti nemá zapísaného nájomníka, tak načo ho má vlastník auta?

Aby to proste bolo komplikovanejšie a všetko sa muselo riešiť a doprosovať policajtom. Okamžite zrušiť vôbec celý ten proces “schvaľovania” zápisu do registra.

V skutočnosti ak sa prehlasuje auto z jedného na druhého a robí sa to elektronicky, nie je vôbec dôvod aby človek niekam chodil pre niečo, všetko mu má predsa prísť poštou a hotove. Nehovoriac o tom, že veľký technický je už uplny nezmysel, pre koho to je dobré?

Rovnako už mali dávno zrušiť tie nezmyselné výmeny značiek EČV medzi okresmi, načo je to dobré a komu to treba?

a ten suhlas bol uradne overeny? lebo ak bol len podpisany tak to si si mohol vyrobit aj sam…

Bol hej, ten co kupoval bol u notara dat potvrdit. Ten som odfotil, dal do pdfka a nahral k tej ziadosti.

Dňa st 22. 4. 2020, 9:39 Anton Jánoš via platforma.slovensko.digital noreply@platforma.slovensko.digital napísal(a):

v minulosti taketo nieco odmietali a dovodili to tym, ze ak naskenujes suhlas aj ked uradne overeny, tak vysledkom bola kopia…
presiel som si sluzbu a podla vsetkeho od tejto poziadavky upustili…takze by to malo cele zbehnut…
kazdopadne daj sem vediet ako si dopadol…dik

inak upravili esluzbu prevod drzby na inu osobu tak, ze zaklikavas ci prevodom drzby prevadzas aj vlastnictvo…
ale ano, pri 99% autach, ktore vlastnia fyzicke osoby je osoba drzitela zaroven aj vlastnikom…takze rozdelovat to na dve osoby nema skutocne ziadny zmysel …

1 Like

Ahoj, tak Žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu (odhlásenie) prebehla úspešne. V mojom prípade to trvalo dva pracovné dni. V každom prípade to bolo rýchlejšie ako osobne nakoľko termín na DI v Martine tento týždeň voľný nebol a to som si musel ísť ešte aktivovať čip na občianskom preukaze na úrad a aktivovať cez PC elektronický podpis nakoľko to v tejto situácii nerobia. Popri tom som cez net žiadal o zápis nového držiteľa na moje nové auto ktoré vybavili hneď na druhý deň, značky a papiere by mali prísť do 7 prac. dní kuriérom Slov. pošty.

st 22. 4. 2020 o 12:24 Anton Jánoš via platforma.slovensko.digital noreply@platforma.slovensko.digital napísal(a):

2 Likes

možno majú policajti prístup k registru úradný overení (notári) teda vedia kto koho splnomocnil

Ahoj. Ja som spravil odhlasenie auta rovnakym sposobom teda elektronicky.
Vykonal som jednotlive kroky, a na konci som vlozil uradne overene splnomocnenie od kupujuceho (naskenovane do PDF). Behom hodiny prisla sprava, ze odhlasenie bolo vykonane.
Tato cast OK, chcel by som sa ale opytat, ze ako si riesil zrusenie PZP. Pretoze pri predaji auta ziada poistovna kopiu technickeho preukazu s vyznacenim odhlasenia na noveho drzitela. Ale kedze odhlasenie bolo elektronicky, tak logicky na papierovom TP nebude nic vyznacene, pretoze som nebol na policii osobne