Skusenost: Prepis auta elektronicky

Tieto skúsenosti a poznatky sme spísali do návodu na prepis vozidla zo strany kupujúceho a zo strany predávajúceho na portáli Návody.Digital.
Ďalej pokračuje pôvodný príspevok:

TL;DR; Na Slovensko.sk su nefunkcne a protireciace navody na tak beznu vec ako je prepis auta. Edit: Uz to opravili.

Akurat riesim prepis auta. Bol som v tom, ze toto je celkom bezny ukon, da sa jednoducho vybavit osobne, ale siel som na to elektronicky. Celkom sranda. Ti co poznate tento proces si mozno budete trhat vlasy, ze aky som hlupy, ale robil som to prvy krat a riadil som sa tym co je napisane na Slovensko.sk

Zadam do Googlu “slovensko.sk prepis auta”, klikam na druhy vysledok: Predaj auta

Ten link vedie na Žiadosť o oznámenie ukončenia vlastníctva vozidla, co predavajuci vyplnil, podpisal, odoslal (na, 3. pokus kedze to ide len cez Internet Explorer). Do schranky mu prislo zopar sprav, posledna z nich ze oznamenie bolo “prijate”.

Tesim sa, a nasledujucich 5 dni skusam vyplnit ziadost, ku ktorej som sa dostal podla navodu Prihlásenie nového držiteľa vozidla z iného okresu elektronicky:

Formular ma ale nepusti, pretoze je vozidlo “V premávke”. Od prvej ziadosti uz preslo 10 dni. Volam na call centrum Ministerstva vnutra, tam mi so ziadostou nepomozu, vraj ma predavajuci skontrolovat schranku a ak tam nic nie je, mam in poslat screenshoty a povedat aky prehliadac pouzivam. Vyhodnotili to ako technicky problem, toto nebude ono.

Volam teda na okresnu policiu, ze v akom stave je ta ziadost. Tam si ma posuvaju medzi oddeleniami (“aha, to ste podavali elektronicky! Tak s tym vam neporadim…”), nakoniec ma pani ide prepojit na dopravny inspektorat, ale s tym, ze “oni maju teraz strankove hodiny”, asi vam to nezdvihnu. Po 30 minutach vyzvanania uznavam, ze mala pravdu.

Medzitym dalej studujem Slovensko.sk a objavujem dalsi navod(!): Predal som auto:

ktory ukazuje na iny typ ziadosti. OK, volam na call centrum Slovensko.sk, ze ktory z navodov teda plati. Tam mi chlapik poradi, ze jeho “osobny nazor” je ze treba vyplnit Žiadosť o vyradenie vozidla z evidencie. Ked mu oponujem, ze to sa asi robi ak sa chystam auto zosrotovat, ide sa opat niekoho opytat a nakoniec mi poradi nech zavolam na call centrum Ministerstva vnutra. Lebo ze tie clanky nespravuju oni ale MV (aj pod navodmi maju uvedene ze za clanok zodpoveda redakcia ÚPVS).

Volam teda podruhykrat na call centrum MV, tentoraz sa pytam na spravny proces. Tu uz dostanem naozaj vycerpavajucu odpoved, navod ako postupovat dalej a este aj zopar tipov. Vraj ten prvy navod je “cele zle”. V tomto pripade naozaj dobra sluzba. Tak ak by vas to zaujimalo:

  • Spravna ziadost je Žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu. Tu jedna strana odhlasuje a druha prihlasuje pomocou uz spominanej ziadosti Žiadosť o zápis nového držiteľa vozidla. Nastastie sa ta prva ziadost da zrusit.
  • Da sa spravit aj Žiadosť o priamy prevod držby alebo vlastníctva vozidla, kde sa spravia oba ukony (odhlasenie, zapisanie noveho drzitela) naraz. Dokonca aj medzi okresmi.
    • Pozor, notifikacie o pripravenych dokladoch budu pri tejto ziadosti chodit na email/SMS novemu majitelovi, ale vsetka ostatna korespondencia – vratane platobneho predpisu – pride do el. schranky len povodnemu majitelovi.
  • Po zaplateni poplatku na prihlasenie je mozne zavolat na call centrum MV a opytat sa, ci uz poplatok presiel a ci maju policajti tu ziadost v agende. Ak ano, je hned mozne si prist po nove doklady a pripadne ECV tabulky. Nie je teda treba cakat na pozvanku od policajtov. Vraj si na toto niektori policajti pytaju daku dalsiu ziadost, ale nie je ju treba.
2 Likes

Uz to opravili aj na ÚPVS. V navode Predaj auta uz linka na sluzbu poskytovanu elektronicky smeruje na spravnu sluzbu Žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu

2 Likes

Super. Odpisali, ze sa na to pozru ked som ich na to upozornil, tak to bola celkom rychlovka.

Potrebujem spravit prepis kvoli zmene trvaleho bydliska do ineho okresu, myslite ze to je tiez “Žiadosť o priamy prevod držby alebo vlastníctva vozidla”?

Vyzera to ze nakoniec to bude žiadosť o zmenu údajov po prisťahovaní držiteľa z iného okresu.

Ano, to bude ono. Call centrum MV je 0800 222 222 ak chces mat istotu :slight_smile:

1x som sa auto snazil prepisat elektronicky uz v roku 2015, kedy som previedol len vlastnictvo, ale nie drzbu.
2x v roku 2016 a vsetko prebehlo korektne.
Minuly mesiac 3x a opat vsetko korektne.
Prvy krok pri predaj auta je úkon (elektronická sluzba) Suhlas kupujuceho s prevodom na jeho osobu. Dalsi ukon je Ziadost o prevod držby na inu osobu (tzv. odhlasenie) a posledny ukon je Ziadost o zapis noveho drzitela (tzv. prihlasenie).

To co je zmatocne a zbytocne je drzitelstvo auta a vlastnictvo auta pri fyzickych osobach, kedy je uplne zbytocne, aby bol evidovany drzitel aj vlastnik.

2 Likes

Tak uz to mam vybavene. Notifikacia, ze ECV tabulky a velky technicak maju pripraveny mi prisla do nejakej hodiny po zaplateni spravneho poplatku (platil som kartou). Maly technicak dosiel na policiu 2 dni potom.

Zarezervoval som si termin a za 30 minut som bol komplet vybaveny. Na to, aky to bol na zaciatku porod bol zvysok toho procesu dost svizny.

1 Like

Ktoru verziu si nakoniec robil? Zvlášť žiadost o prevod a žiadosť o zápis, alebo si to robil priamim prevodom držby?

Robil som Žiadosť o priamy prevod držby alebo vlastníctva vozidla (t.j. povodny majitel zada vsetky potrebne udaje k prevodu).

Ale aj Žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu + Žiadosť o zápis nového držiteľa vozidla by mali fungovat. Tu sa ten proces rozdeli (povodny majitel “otvori” drzbu vozidla a novy majitel si ju potom vezme na seba).

Kúpil som nové auto z predajne, chcem ho zaregistrovať. Po prihlásení sa na slovensko.sk a po zadaní VIN mi vypísalo, že nemám “oprávnenie realizovať na zadanom vozidle požadovaný úkon za inú osobu”. Auto je financované na lízing, ale lízingovka mi tvrdí, že elektronické plnomocenstvo mi poskytnúť nemôže. Mám od nej plnomocenstvo na papieri, ale s tým musím ísť na políciu. Pýtam sa teda skúsenejších, či mám trvať na tom elektronickom plnomocenstve (či mám na to vôbec právo), alebo sa jednoducho musím zmieriť s tým, že nové auto sa prihlásiť do evidencie nedá. Ďakujem vopred za reakcie.

Moj pohlad z cisto z technickeho hladiska: splnomocnenie sa da udelit aj na individualny ukon, resp “formular”. Teda splnomocnenie, co ti vystavili na papieri by mali vediet spravit aj elektronicky. Otazka je, ci vedia ako na to a ci su na to vybaveni…

Ak ti to pomoze, splnomocnenie sa udeluje tu:
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/vozidla/ziadosti-plnomocenstva/vozidla-plnamoc-zapis-menu/

Ten formular si vyskusaj, mozno im nan budes musiet dat instrukcie :smiley:

Daj vediet ako si pochodil, som zvedavy.

Ak to mas na papieri, mozno zbehni na postu si spravit zarucenu elektronicku konverziu a potom by si s tym uz mohol existovat aj v el. svete. Neni to nic moc, ale asi to pojde.

Na to, aby si zrealizoval tuto sluzbu musi mat osoba splnomocnitela KEP.

Ak KEP nema, moze splnomocnenie urobit u notara, ktory ho potom zarucene skonvertuje a da mu ho na USB. Toto, ale neviem ako funguje v praxi.
Pripadne to, co odporuca Jano, ale rovnako ako v prvom pripade neviem ako to funguje v praxi a ci vobec budu na poste ochotni konvertovať nieco co nevydali oni.

1 Like

Ako potom postupovať, keď budem mať zaručenú konverziu z pošty. Čo ďalej s tým?

Predpokladam, ze “zarucenou konverziou” mas na mysli plnomocenstvo v elektronickej podobe, na ktorom si splnomocnitelom (predavajucim) urceny ako splnomocnenec pre vsetky ukony suvisiace s prepisom auta. Problem je, ze ho nemas ako predloziť, pretoze na to (upload plnomocenstva) neexistuje eSluzba.

MV poskytuje na zapis splnomocnenia eSluzbu, ale ta je pre splnomocnitela (musi mat eID s KEPom) a neumoznuje upload plnomocenstva v elektronickej podobe.

Inak je postupnost takato:
1. eSlužba: Suhlas kupujuceho s prevodom držby motoroveho vozidla na jeho osobu
2. eSlužba: Ziadost o prevod držby na inu osobu (tzv. odhlasenie)
3. eSlužba: Ziadost o zapis noveho drzitela (tzv. prihlasenie).

1 Like

neviem ci si pamatam spravne, ale v pripade prepisu ak odhlasujuci neudelil elektronicky splnomocnenie (v tom pripade si ho system ked som ako prihlasujuci vyplnal naslo a automaticky pouzilo) tak prihlasujuci mohol uploadnut dokument so splnomocnenim

asi nerozumiem :slight_smile:
ako som to pochopil:
odhlasujuci (predajca) auto odhlasil a prihlasujuci (kupujuci) pri prihlaseni predlozil (uploadom) plnu moc? preco by to robil?

Takže sme opäť na začiatku, ak predajca nemá eID s KEPom a poskytne mi len papierové splnomocnenie, zaručená konverzia mi aj tak nepomôže, lebo ten súbor nemám kam vložiť?

mozno som to poplietol, riesil som to minuly rok v lete a nepamatam si presne kde bol ten form ale akurat si pamatam ze jedna z moznosti pri tom celom procese bolo uploadnut splnomocnenie v pripade, ze nebolo elektronicke v systeme
ja som totiz riesil prepis z FO na firmu sam sebe, takze som bol v procese aj odhlasovatela aj prihlasovatela tak sa mi to mozno pletie :slight_smile: