Školy a mandátne certifikáty

@Roman_Baranovic na fb napisal

toto je obdobie, keď školy a materské školy posielajú rodičom rozhodnutia o prijatí a neprijatí, vzhľadom na bordel v tejto krajine by už aj posledná materská škôlka mala povinne zaslať toto rozhodnutie cez digitálnu schránku. aby to teda ale prebehlo podľa regule, nestačí, že riaditeľ má elektronický občiansky správne aktivovaný, musí mať aj mandátny certifikát. oproti minulému roku je tu zlepšenie, že ho vie vydať zadarmo aj NBU, ale aby bol použiteľný, musí byť umietnený na úložisko - to dnes je fullsize čipová karta alebo USB token. lacnejšia varianta, fullsize čipová karta v špecifikácii Atos (Siemens) verzia CardOSv4.3B, príp. CardOSv4.4 ktorá stojí len 35 eur (predpokladám, že siemens to kupuje na aliexpresse za 35 centov) je vypredaná ale ponúknu vám v disigu radi USB token za 67 eur. je takýto vendorlock normálny a nedá sa obísť?

Niekto nápady na lacnejšie riešenie?

Noo takto, nie som IT-čkar, takže nemám šajnu čo spĺňa a nespĺňa štandardy v prípade čipkariet, ale skúsim takto. Od nemeckého dodávateľa, od ktorého beriem čítačky, sa dajú kúpiť aj nejaké karty:

Popozeraj, či tam majú niečo v štandarde, ktorý je použiteľný u nás, a môžem ich dopytovať o veľkoobchodnú cenu; v prípade čítačiek to robí veľké rozdiely hlavne pri odbere 100ks, 1000ks a pod…

Alternatívne mrknite na stránku Identiv - v zásade tí nemci čo som linkoval vyššie majú na veci od nich (oi. aj tie čítačky) výhradné zastúpenie pre Európu, čiže ak sa nájde niečo cez Identive, dopytoval by som Nemcov a nejak by sme to mohli obstarať…

Tu som našiel napr. 1ks hneď pod 20,- eur… predpokladám, že 100ks by bolo prudko pod 10,-/ks aj s maržou a daňou.

A spomínaný ATOS ale vo vyššej verzii - tzn. nie 4.4 ale 5.xx je tiež pod 20/kus… čiže batch order by bol určite v poho… - K tomuto som im zaslal práve project inquiry, dám vedieť.

https://www.nbu.gov.sk/doveryhodne-sluzby/certifikacia-produktov/certifikovane-produkty/zariadenia-pre-podpis-a-pecat-qscd/index.html

Baranovič ešte neprenikol dostatočne hlboko do tajov eGov. Je to ešte horšie:

  1. OVM musí rozhodnutie vydať elektronicky
  2. kópiu musí samozrejme zaradiť do elektronickej registratúry
  3. pre každého adresáta musí zistiť, či má aktivovanú el. schránku
    4a. ak áno: musí rozhodnutie poslať do el. schránky
    4b. ak nie: musí vydať listinný rovnopis vrátane autorizačnej doložky a poslať poštou

Mandátny certifikát je taká drobnosť v kroku 1. Elektronická registratúra bude minimálne o jeden rád drahšia sranda. Tipujem že zo škôl ju nemá prakticky nikto.
Ale zato v projekte “elektronizácia školstva” sa postaví nový centrálny portál ministerstva!

Ad “vendorlock” pri mandátnych cert: je to normálna situácia. Každý kto chce môže začať podnikať v tomto sektore, pravidlá pre certifikáciu QSCD nikoho nezvýhodňujú. Čiže je to asi taký “lock”, ako keď na dedine je iba jeden obchod s rohlíkmi a aj tam ich majú iba doobeda. Jediný rozdiel je, že rohlík si kúpim keď chcem, OVM kopu elektronických blbostičiek musí mať povinne.

to hej, to ja idem len tak po povrchu, lebo som Pirat … ale teda chcel som aspon nacriet lyzičkou do tohto mora grcu a zriadit si ten mandatny certifikat …

1 Like

Je tu ešte možnosť dať si pečať školy na Slovensko.sk a podpisovať to tam klikom. Alebo by to mohol niekto zaintegrovat do nejakého školského systému. :wink:

Ale pečať školy nie je to isté ako mandátny certifikát jej riaditeľa a nemali by sa zamieňať. Mandát sa takto robiť nedá.

Ktoré rozhodnutie sa nedá spraviť pomocou el. pečate školy? (Fakt ma zaujíma či také je.)
“Laicky” tam kde na papieri je okrúhla pečiatka školy, môže byť použitá el.pečať.

1 Like

Btw. s Erikou sme kedysi skúšali na tú autorizačnú doložku spraviť makro v Exceli, nech je to aspoň trocha automatizované. @Kusyova ako to dopadlo?

presne. v kazdom pripade, oblast skol, tym ze totalne neschopne ministerstvo nebolo a nie je schopne zabezpecit ziadnu podporu a a ni nedokazalo zabranit, aby boli skoly povazovane za organy verejnej moci je velky pruser, ktory potrebuje pomoct. asc ako autor najviac vyuzivaneho skolskeho informacneho systemu nechce ist do velkych investicii, ako to cele prepojit na digitalne slovensko, ani sa im necudujem, od skoly rocne dostanu nejaky 140 eur ako poplatok za upgrady a podporu a to v sumach v slovenskej digitalizacie nie je ani cena sparatiek v zamestnanenckej kuchynke niekde v ditecu a teda za tie prachy po nich nikto nemoze chciet, aby programovali a donekonecna prerabali svoj system, aby to udrzalo krok s miliardovou zlodejinou a tak su skoly na holickach

2 Likes

nijako, mame excell, v nom menime udaje …
kto by to vedel spravit? ako vyzera toto co produkuje skola/obec viem poskytnut …

@Lubor, laicky: ak by si dostal papier, kde je okrúhla pečiatka a žiaden podpis, bol by si si istý jeho platnosťou? :wink:
Ak sa nemýlim, tak v prípade škôl rozhoduje jej riaditeľ a nie oprávnený zástupca školy alebo škola samotná (ale dopredu priznávam, že som neštudoval príslušnú legislatívu). Dávam do pozornosti najmä bod 23 z Výkon verejnej mo... alebo čast “Elektronické úradné dokumenty” z Usmernenie k základným povinnostiam orgánov verejnej moci podľa zákona o e-Governmente
Dokonca pre tento prípad (školy) je tu bod 7 v Školy a školské z...

1 Like

Ak však osobitný právny predpis neustanovuje podpis konkrétnej osoby na úradnom dokumente, teda vyžaduje iba podpis oprávnenej osoby ako prejav vôle konať v mene orgánu verejnej moci, použije sa na autorizáciu elektronický podpis s mandátnym certifikátom alebo kvalifikovaná elektronická pečať orgánu verejnej moci.

Toto je fajn info.

podpis MC dávame (podľa usmernení UPVII a NBU) na rozhodnutia, kde je právnou normou vyžadovaný podpis konkrétnej osoby v konkrétnej pozícii, napr. rozhodnutia o prijatí,komisionálne, … (zákon 596) - rozhoduje riaditeľ ZŠ a tam dá MC…
horšie, že ak rodič nemá aktivovanú schránku na doručovanie, musíme potom robiť listinný rovnopis… ale to iná story…
pečaťou napríklad ak by rodič chcel potvrdenie o návšteve, alebo odpoveď na nejakú výzvu UPSVaRu, …

1 Like

super, ze aj pani Erika sa tu zapojila, tak mozno toto moze byt platforma to dalej sledovat. ja som zatial na ten mandatny certifikat rozhodol zobrat ponuku nejakej “sim” karty z disigu za 35 eur, teda nie je to plnoformatova kartam vraj sa to potom da nalepit na karton a pouzivat ako plnoformatova karta, tak som zvedavy. este som na aliexprese objednat tento zazrak http://bit.ly/2HSpRpp lebo teda ak tomu spravne rozumiem. musim mat k pocitacu pripojenu aj citacku z obcianskym aj s mandatnym certifikatom (da sa vytahovat jeden a zastrcit druhy ale vravim si, ze za tych par eur skusim pohodlnejsie riesenie) no a ak som spravne pochopil, ten cinsky bazmek ma nejaky adapter pribaleny, kde tu sim kartu s mandatnym certifikatom len zastrcim, nemusim lepit na karton. ked to bude fungovat, pozdielam :slight_smile:

je to tiez karta formatu obcianky, takze pri podpisovani staci vybrat obcianku a vlozit tuto kartu s nahratym certifikatom,
nemaju tie fullsize, ale formatovo rovnake, len maju okolo cipu perforaciu, preto si ich OVM beru a pripadne podlepia, pouziva sa v citacke gemalto aj bit4id - najlacnejsia verzia aby mal riaditel el. podpis s MC,
alebo zozeniete token, do ktoreho sa ten cip vlozi…

Tak už som si to našiel presne:
§23.3 z.305/2013: “Ak tento zákon alebo osobitný predpis vyžaduje autorizáciu konkrétnou osobou alebo osobou v konkrétnom postavení, na autorizáciu sa použije kvalifikovaný elektronický podpis vyhotovený s použitím mandátneho certifikátu, ku ktorému sa pripojí kvalifikovaná elektronická časová pečiatka. Ak tento zákon alebo osobitný predpis ustanovuje len povinnosť autorizácie bez označenia konkrétnej osoby alebo osoby v konkrétnom postavení, alebo autorizujúcu osobu označuje len všeobecne ako oprávnenú osobu, na autorizáciu sa použije kvalifikovaný elektronický podpis vyhotovený s použitím mandátneho certifikátu alebo kvalifikovaná elektronická pečať, ku ktorým sa pripojí kvalifikovaná elektronická časová pečiatka.”

Zlý príklad. Listinné “rozhodnutie musí mať úradnú pečiatku a podpis s uvedením mena, priezviska a funkcie oprávnenej osoby” (§47.5 z.71/1967). To je akokeby si hovoril, že keď listinné rozhodnutie nemá časovú pečiatku, ako si môžeš byť istý jeho platnosťou?

Keď teda o prijatí do školy rozhoduje riaditeľ a nie škola, zaujímalo by ma, prečo na listinnom rozhodnutí je pečiatka školy a nie pečiatka riaditeľa?
Najmä keď škola “štátnu správu v školstve na úseku škôl” vlastne nevykonáva (viď. §2 z.596/2003).

este § 5 ods. 3 Riaditeľ základnej školy vykonáva štátnu správu v prvom stupni. Rozhoduje o…
a nasledne su vyrecitovane rozhodnutia, kam ide podpis MC, okrem vychovnych opatreni a nizsie aj ukoncenie adaptacneho …

mimochodom, skoly by dost ocenili, ak by existovala nejaka pomocka, zoznam, usmernenie, nieco po lopate, kde vsade dat ako riaditel podpis MC… zatial take nie je… teraz horeli rozhodnutia o prijati…

Organom verejnej moci je kazdy kto vydava rozhodnutia (niekde tu najdes ale aj na slovensko sk je definicia kto je OVM a preco nim je ). Cize jedinou moznostou by bolo aby o prijati dietata do skolky, skoly a pod rozhodovali ministerstvo alebo urady, a to by sa rodicom asi moc nepacilo…

O co v tomto pripade ide?