Školy a mandátne certifikáty

Neviem ci som spravne pochopil problem. Ale kvalifikovany certifikat bez ohladu na to ci je to mandatny, moze vydat certifikacna autorita iba na zariadeni (napr. karte) ktore je pre tento ucel certifikovane. Zoznam tychto zariadeni - kariet je na strankach NBU. Akreditovanych Certifikacnych autorit ktore mozu vydavat kvalifikovane certifikaty je niekolko a tie je podla mna potrebne obvolat a opytat sa ich ze na akych zariadeniech (kartach, usb a pod) mandatny certifikat vydavaju a podla toho si vybrat na com budes mat mandatny certifikat ulozeny.
Cize neobides nic, musis pouzit kartu alebo usb ktore je certifikovane pre kvalifikovany elektronicky podpis. Jedine co sa da je vybrat si z ponuky cert. autorit to co sa najviac priblizuje tvojim predstavam

Ak to vie vydat NBU, tak sa tam treba spytat na ake QSCD (cipova karta, USB token) to vedia nahrat. Co im ich system umoznuje. Disig ma system, kt. evidentne je postaveny iba na QSCD Atos CardOS. Ceske CA vydavaju certifikaty tiez na nimi podporovane QSCD - su rozne. Cipove kartu su zvacsa specialne naformatovane pre konrketnu certifikacnu autoritu a taktiez priklada svoj upraveny driver. Takze ani nie je mozne si kupit QSCD na Aliexpresse a pouzivat ho. Z mojej praxe cena QSCD je stanovena podla poctu vopred nakupenych kusov. Napr. pri kupe 1000 ks bola cena ina ako pri kupe 100ks. Plus treba pripocitat aj cenu za softver dodavany k QSCD.

ano, NBU ma na webe, ze je to Čipová karta Atos (Siemens) verzia CardOSv4.4
https://www.nbu.gov.sk/doveryhodne-sluzby/poskytovanie-kds-pre-ovm/kds-vydavania-mandatnych-certifikatov/index.html
pytame bud fullsize, rozmer co sedi do statnej citacky - 35e
alebo ten isty rozmer ale s perforaciou okolo cipu - 35e
alebo token, kedy sa cip vylupne a vlozi do citacky co vyzera ako usb - 67e

postup je, vygooglis kde predavaju kartu, zistis ze disig, napises im objednavku,
oni ju potvrdia a zariadenie dorucia do NBU, tam ti nahraju bezplatne certifikaty

My sme nakupovali cipove karty aj cez cryptoshop.com, ale pozeram, ze tam maju iba CardOS V5.3

Na tomto eshope https://www.motechno.com/buy/cardos-v4-4/ som nasiel V4.4, ale cena nizsia, iba ak sa nakupi vacsie mnozstvo kariet.