SK doména a Zákon o kybernetickej bezpečnosti

Toto je príspevok na tému SK-NIC, správa národnej domény, NašaDoména.sk, ktoré sa tu tiež občasne rozoberajú. Myslím, že je jasné o čo nám v našej iniciatíve ide. Kto by nevedel, tak sumarizácia cieľov a požiadaviek je na www.nasadomena.sk

Zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý navrhuje NBÚ asi poznáte, rozoberali ste ho napríklad v tejto téme. Tento zákon má svoj pôvod ešte v roku 2015, keď bol navrhovaný ako Zákon o informačnej bezpečnosti. Vo svojom § 30 riešil aj správu národnej domény .SK. A riešil ju naozaj zaujímavo a dobre, tu citujem bod 2 zo spomínaného paragrafu:

2. Prevádzkovateľom databázy menného priestoru domén druhej úrovne doménových menných serverov je verejná organizácia Národná doména.sk (ďalej len „organizácia ND.SK“), zriadená pre tento účel ministerstvom, ktorá je povinná:

a. zabezpečovať nepretržitú, bezpečnú a bezporuchovú prevádzku databázových doménových menných serverov a poskytovať menný priestor domén druhej úrovne v súlade s pravidlami podľa § 30 ods. 2,

b. poskytovať službu prístupu k databáze serverov registrátorom doménových mien druhej úrovne,

c. zabezpečovať vzájomné prepojenia databázových menných serverov druhej úrovne a medzinárodných databázových menných serverov.

Čiže žiadny SK-NIC, žiadny CentralNIC, ale normálne natvrdo štátom zriadená organizácia Národná doména.sk. Skvelá idea!

Bohužiaľ nevydržala dlho. Asi Vás veľmi neprekvapí, že sa do Zákona o kybernetickej bezpečnosti tento paragraf nedostal. Nechcem špekulovať či zaúradovali chápadlá chobotnice, ktorá ich má naozaj dlhé, alebo to bolo vypustené z iných dôvodov. Tak či onak my máme snahu presne tento paragraf do zákona vrátiť, a presne o tom je naša hromadná pripomienka:

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=919971

Budem rád, ak našu hromadnú pripomienku podporíte na uvedenom linku.

Dodávam, že znenie pripomienky je presne v súlade s tým o čo sa snaží iniciatíva NašaDoména.sk. Takže ak ste podpísali našu petíciu, tak táto pripomienka je v súlade s ňou.

Ďakujem Vám!

Zdravím Vás,
znamená to, že navrhujete vyvlastnenie majetku súkromnej spoločnosti?? :slight_smile:

A ak bude potom vlastniť štát doménu .sk, prečo prosím potom nenavrhnete do zákona aj to, aby si registráciu domény meno.sk mohol urobiť v štátnej organizácii ktokoľvek a teda celý proces by sa jednodušil pre samotných vlastníkov domény a samozrejme aj výrazne zlacnil, prosím?

chcem teda navrhnúť, aby sme ako platforma doplnili aj tieto veci ku častiam o správe domény.

Za mňa toto nie je dobré riešenie, lebo:

  • do zákona o KyB veci o správe domény skrátka nepatria (a nepodceňoval by som, že ak to tam bude, gestor zákona - NBÚ - bude v tejto oblasti presadzovať najmä svoj pohľad na svet, ktorý je prirodzene o utajení, odpájaní, monitorovaní)
  • keď sa pozriem na IT systémy v prevádzke verejnej správy, nemám pocit že “zoštátnenie” domény magicky zabezpečí lepšiu kvalitu služieb + zníženie nákladov (úmyselne mierna formulácia)
  • ak dnes je potrebná vyššia flexibilita služieb správcu domény, tak vloženie do mechanizmu “ideme podľa zákona a nič iné nemôžeme robiť” tomu ozaj nepomôže

Pre ilustráciu, navrhnutý mechanizmus zriadenia nd.sk sa veľmi podobá na to, ako bol zriadený NASES na prevádzkovanie centrálnych komponentov eGov. Všetok reálny výkon IT služieb (vývoj, prevádzka) je dodávaný externe, so známymi limitmi.

Len máličko hyperbolický scenár je, že štát kúpi doménu od sk-nic (kto posúdi za akú cenu?), a nd.sk si následne objedná jej prevádzku (verejným obstarávaním), ktoré vyhrá zhodou okolností sk-nic (veď s tým má najväčšie skúsenosti a presný prehľad). Popri tom vykonaná analýza preukáže, že na splnenie zákonných povinností, povedzme “nepretržitú, bezpečnú a bezporuchovú prevádzku”, nestačia ani príjmy zo súčasných poplatkov a rozvoj domény a súvisiacich služieb treba podporiť eurofondovým projektom.

2 Likes

Iste, nie je to ideálne riešenie. Môžeme čakať na super dobré optimálne riešenie, ktoré si potom vychytnajú deti našich detí, alebo môžeme robiť aspoň niečo, dostatočne dobré, hoci nie optimálne.

Keď má chobotnica 100 chápadiel a jedným z nich je prisatá na zlatú štátnu žilu, a ty nevieš v tej spleti ktoré konkrétne chápadlo chobotnice treba preseknúť, aby prisatie na zlatú žilu povolilo, tak potom je dobré sekať hlava-nehlava, až kým to prisatie nepovolí. Možno práve tento zákon je to správne chápadlo:)

Veď to, použijúc toto prirovnanie, ja v návrhu vidím naopak prisatie ďalších chápadiel.

A najmä v ňom nevidím žiadne konkrétne riešenie súčasných problémov, iba hmlistú vieru že štátom riadená inštitúcia to bude robiť lepšie. (Priatelia libertariáni práve omdlievajú.) Možno sa ukáže, že úplný prechod na štát je najlepšie riešenie, ale aj v takom prípade vloženie do zákona je podľa mňa posledný z krokov čo by sa mal spraviť.

Súhlasím s Luborom, myslím si, že ak sa toho chytí štát, stane sa presne to čo hovorí, bude nás to stáť stále viac a viac peňazí z našich daní.

So zákonom o kybernetickej bezpečnosti to nemá nič.

A hlavne je fajn si uvedomiť, že národná doména nie je až taká dôležitá ako by sa mohlo zdať. Kedysi boli tie domény per krajinu, teraz podľa mňa je úplne jedno pod akou TLD máme niečo zaregistrované. Takže aj keď sa to nezdá, na SK-NIC je čiastočný konkurenčný tlak, lebo si stále môžem zaregistrovať .com alebo hoci aj .cc, .digital a všeličo. Čiže SK-NIC nemôže robiť úplne to, čo chce, lebo ľudia začnú používať iné domény, ktoré sú lacnejšie alebo kvalitnejšie. Tento konkurenčný tlak ale zmizne v momente, keď sa o to začne starať štát, lebo toho kvalita a konkurencieschopnosť nezaujíma, v tom momente je to otázka koľko rozpočtových peňazí dostanú, nie či sú konkurencieschopní.

Dokonca by bolo podľa mňa kúl spraviť reálnu konkurenciu, napríklad pod slovensko.digital. Alebo sk.digital. Lacnejší alebo free registrátor. Technológie na to sú (napríklad Ethereum Name System tú registráciu zmákne aj decentralizovane).

Čiže si myslím, že dobrá cesta je mentálne sa odtrhnúť od .sk domény, nie je rok 2005, nedovoliť, aby sme to museli platiť ak to platiť nechceme (mechanizmus dobre popísal Lubor) a venovať sa dôležitejším veciam.

Viem, že pre veľkých registrátorov je to čiastočne zdroj biznisu a zaujíma ich ich marža, ale bojím sa, že sa chcú nechať príliš zregulovať. Ja zákazníkom hovorím, nech si zaregistrujú .com, je to úplne jedno, je to lacnejšie, funguje to a môžu ľahko meniť registrátora, netreba žiadnu byrokraciu a všetko funguje.

Chápem vaše argumenty. Požadujete akoby záruky aby to bolo lepšie ako je teraz, a tie neexistujú, no vychádzam z toho, že teraz je to tak zlé, že horšie to proste nemôže byť.

Vám nevadí, že SK-NIC má ročné revenue 5M a reálny zisk 4M? Mne to vadí, lebo to považujem za peniaze nás všetkých.

Primárne sa snažíte chrániť štátne peniaze, ale aj poplatky za registráciu národnej domény SK môžete považovať štátne peniaze, ktoré idú do vrecka súkromníkovi, ktorý odvádza mizernú robotu (na tomto sa asi zhodneme).

Ešte dodávam, že biznis na tomto postavený je zanedbateľný. Určite to platí pre moju firmu, a verím, že aj velkí registrátori na tomto zásadne neryžujú, keďže ceny su stlačené na minimum. Takže toto nie je téma.

Otázka paralernej SK domény je zaujímavá a mne osobne sa páči. Bolo by to skvelé keby to bolo prakticky realizovateľné, bohužiaľ asi nie je. Zato, že je takýto utopistický scenár teoreticky realizovateľný, je to argument zato teraz nerobiť nič, zachovať súčasný stav, a čakať na ideálne riešenie?

A na záver: prevádzka národnej domény samozrejme súvisí s kybernetickou bezpečnosťou, pretože keď nepôjde doména SK, tak nepôjdu všetky tie štátne služby, za ktoré všetci bojujeme, aby boli lepšie. A tie z princípu nebudú na inej doméne ako SK.

V prvom rade to nie sú peniaze nás všetkých. Sú to peniaze tých, ktorí sa rozhodli zaregistrovať si .sk doménu a každý môže doménu kedykoľvek zmeniť a prejsť na .com alebo množstvo iných TLD, pod ktorými si môžu zaregistrovať doménu.

Zisk súkromnej firmy ma netrápi, hovorím, ak to robia s príliš veľkou maržou, stále mám možnosť si kúpiť lacnejšiu doménu a na .sk sa vykašľať.

Myslím, že ak bude najväčší problém slovenského štátu že nemôžu bežať pod .sk doménou lebo ich niekto drží za gule, bude to nice to have. Podľa mňa ak to bude nefunkčné a neudržateľné, tak kľudne aj slovenská vláda môže prejsť na čokoľvek iné.

Alternatívna doména je prakticky realizovateľná a to, že to nechceš urobiť znamená len to, že to nepovažuješ za dobrú vec, to znamená, že ťa problém .sk domény až tak neštve. Nadávať a vymýšľať ako by svet mal fungovať vie každý, máš reálnu možnosť s tým niečo urobiť - sprav lepšieho registrátora na inej TLD.

Namiesto toho chceš, aby som ja platil za to, že ty chceš .sk doménu. Ak to bude spravované štátnou organizáciou, stane sa to, že to bude prudko neefektívne, platené zo štátneho rozpočtu a tak spravíš zo svojho problému aj môj problém. Ďakujem, neprosím si, ak máš nejaký problém, rieš ho bez toho aby si chcel prístup k mojej peňaženke. Nevidím dôvod prečo by nejakú .sk doménu mali platiť dôchodcovia na DPH z rožkov a tresky. Už nie sme v roku 2005, národné domény nie sú už tak kúl ako kedysi, môžeš mať .eu ako europatriot, .digital alebo množstvo iných domén.

Teraz, keď je to súkromné aj keď podľa teba v rukách zlej firmy, je na to aspoň nejaký konkurenčný tlak tých TLDs, musia to držať v zisku, nemôže to byť úplne udrbane drahé (lebo ak by .sk doména stále €100, tak si ľudia začnú registrovať 5-eurové domény v hociktorej coconut country, ktorá im ich predá). Čiže je horný aj dolný limit na cenu.

V momente keď to prejde do štátnych rúk, nebude žiadna konkurencia. Zožerie to z rozpočtu toľko koľko tomu rozpočet dá a ešte čosi navyše, veľmi pravdepodobne to pôjde nejakej firme, ktorá to technicky zrealizuje, kvalita bude katastrofálna a niekto na tom mrte zarobí. A zaplatia to tí dôchodcovia na DPH z rožkov a tresky. To je podľa mňa ešte výrazne horšie riešenie ako súčasný stav.

Nemá veľký zmysel reagovať na niečo kde ja napíšem, že sa mi táto idea páči a ty mi odpíšeš, že to nepovažujem za dobrú vec :slight_smile: Neviem či si navzájom rozumieme, ale mohli by sme vychádzať z toho, že keď niečo napíšem, tak to myslím vážne. Lebo ja tiež beriem vážne všetko čo píšeš a nedomýšlam si medzi riadkami.

Chcem sa spýtať jednu vec: ako je možné, že v susednej Českej republike tento navrhovaný model dobre funguje, tj organizácia CZ.NIC si zarába sama na seba, navyše financuje komunitné projekty, a čo je hlavné, nestojí štátny rozpočet nič? Je to krajina velkosťou aj kultúrou porovnateľná s tou našou. Tiež tam jedia rožky a tresku, a neplatia z jej DPH domény CZ. Ako je teda toto možné, že im to funguje? A prečo si myslíš, že u nás by to rovnako dobre nemohlo fungovať? Vopred vďaka ak si nájdeš čas na odpoveď.

Ahojte,

na zaciatok, tiez som nestatny zo stareho, alebo buduceho noveho systemu
pre registraciu domen a neexistencie napriklad DNSSEC v sk domene.

Nemyslim si ale, ze je v dnesnej dobe na Slovensku mozne zopakovat
napriklad za 2 roky vyvoj CZNICu ktory sa do vzoroveho stavu dostal za
15 rokov.(40 registratorov, 60 zamestnancov).

A urcite si nemyslim, ze to ma robit stat. Tolko ospevovany CZNIC je
zaujmove zdruzenie pravnickych osob (dnes viac ako 100 clenov) - od
zaciatku boli clenovia poskytovatelia internetu.

Platforma SD existuje preto, lebo stat ma velmi malo motivacie robit
veci dobre.

r.

1 Like

Nepto, funguje to tam preto, lebo CZ-NIC nie je štátna firma, ale záujmové združenie (teda súkromná právnická osoba, ktorá nemá nič so štátom okrem toho, že im dobrovoľne dali pár miest v jednej z komôr).

Ak by to bolo občianske združenie alebo iná forma súkromnej neziskovky, nebol by som proti. Len potom by ma zaujímalo ako konkrétne chceš zabezpečiť ten prechod, chceš vyvlastniť súkromný majetok?

Je tu samozrejme možnosť, že sa členovia toho občianskeho združenia zložia a ten SK-NIC proste kúpia. Môže na to byť kľudne crowdfunding a môže to byť kľudne súkromný dlhopis, ktorý sa postupne splatí zo zisku z prevádzkovania domény s nejakým úrokom. Ak by si to chcel docieliť takto, myslím, že by to bol celkom kúl spôsob.

To, čo tu vidím je zase riešenie pomocou vkladania nejakých formuliek do nesúvisiacich zákonov a snahu niečo robiť “lepšie” pomocou toho, že to prejde do rúk štátu. Formulka “horšie ako teraz to nemôže byť” to nefixne, jednak všetko môže byť horšie a okrem toho v tomto formáte ma to vôbec nemusí zaujímať, kdežto ty z toho chceš urobiť môj problém. Radšej by som bol aby existovalo niečo zlé, čo nemusím používať ako niečo (dajme tomu aj o trochu lepšie), ktoré síce používať nemusím, ale platiť áno.

Viete, povedať že biznis je zanedbateľný by som netvrdil, lebo …
kolko stojí registrácia domény v sknic? 10€ a na nové domény 7€
koľko stojí u registrátora tí istá doména? 14-15€ niekto má prvý rok 9-10€

Ale prosím, nerozumiem o čom sa to teda stále bavíme? viete, ja nerozumiem tomu, prečo by sme si mali myslieť, že je .SK vlastníctvom štátu. Chápem, že to rozbehli chalani s komunity, ale potom sa to proste dostalo cez rôznych vlastníkov do SKNICu. viete koľko majetku sa dostalo do rúk ľudom čo mal štát? len sa pozrite na FNM o čo všetko prišiel, nehovoriac o reštitúciách…
Ale nikoho nenapadlo teraz urobiť nové Benešove dekréty a znárodniť všetko späť štátu.

Ak boli prevody protiprávne, potom je potrebné to riešiť súdom, tak ako to má proste v štáte fungovať. Viete pozerať sa na to, že v inom štáte je niečo spravované inak proste sa nedá, to je iná situácia, zrejme v inom štáte ma doménu štát. Proste ako píše aj Lubor, vlastníckych aj prevádzkových modelov je isto veľa, ale musia vychádzať z reálneho stavu - kto je majiteľ.

Niekde my tieto témy, ktoré sa otvárajú takmer stále, pripadajú ako otváranie Benešových dekrétov.

Prosím toho, kto vie, vedel by povedať niekto, čo by priniesla zmena vlastníka na štát?? a komu??

A pozeral som, že nie je zisk 4mega, ale menej…
A prečo by to mali byť peniaze všetkých… kde končia peniaze za frekvencie, čo platí Orange, O2 a pod… ?? vracajú sa ako do komunity?

A kde sú peniaze za vodu, čo predávajú vodárenské spoločnosti nám občanom?? kde končia??

viete, .SK doména nie je ani náhodou štátna, nikde to nikto takto nepoložil na stôl, je nad ňou veľa biznisu a neviem, či teraz by mali registrátori kázať o tom, že ich biznis je super a potrebný a biznis SK-NICu je to zlé … koľko vracajú registrátori komunite?? kde to prosím nájdem??

Ale súhlasím s tým, že by mal zabezpečiť to, čo už dávno… DNSsec, poriadny a spoľahlivý registračný systém, ale podľa mňa by mal otvoriť registrovanie domén aj obyčajným ľuďom, toto ja vidím ako totálny nezmysel, aby sa všetky domény predávali len cez firmy…

Chcem požiadať, aby sa už konečne prestal vytĺkať politický kapitál z témy doména .sk, lebo si myslím, že je to nedôstojné platformy s.d. aby sa plietol do politiky…

1 Like

Ja som práveže rád, že takáto diskusia tu prebieha, politiku tu nejako nevidím. Naivne si hovorím, že aj takéto porovnanie viacerých pohľadov pomáha nájsť najlepšie riešenie. A to je, zdá sa, pre doménu .sk, ozaj ťažké.

1 Like

nedá sa nesúhlasiť, debata je dobrá. aj na platforme. Skôr som myslel na ten politický kapitál niektorých ľudí, ktorým je stále táto téma trnom v päte a občas sa ju snažia znovu oživiť ale neprinášajú proste to reálne zhodnotenie, čo by táto zmena priniesla…
štátu?
komunite?
občanovi?
firme?

Dlhšie som tu nebol, pretože posledné dni boli hektické. Najskôr prednášky v Prahe (http://ix.sk/jh0O0), a potom sme robili briefing pred Úradom vlády (http://ix.sk/QlWdf). Skúsim teraz reagovať na všetko čo bolo povedané.

Prechod na občianske združenie podľa českého modelu by bolo samozrejme najlepšie riešenie. V tom zákone sa spomína “verejná organizácia”, čo nie je úplne šťastné, ale v princípe sa len vychádzalo z existujúceho návrhu zákona z roku 2015. Prepisovať paragrafy by sme museli spolu s právnikmi, čo v ďaľšej fáze nevylučujem.

Oficiálne revenue SK-NIC, ktoré nájdete v ich účtovnej závierke je samozrejme nižšie ako by malo byť. Hovorí sa tomu daňová optimalizácia. Pre mňa je podstatné, že viem akými číslami marketovali budúcemu kupcovi .SK domény. To boli reálne čísla.

Vytĺkanie politického kapitálu tu nevidím nikde. Koho konkrétne myslíte? Všimol som si takú vec, že je zvykom v tomto štáte, keď sa minú argumenty, obrátiť to na politický boj. Pričom téma bola, je, aj bude vyslovene len odborná.

Ešte odpovede na nejaké ďalšie otázky:

  • Pozitívna zmena pre štát: bude mať pod kontrolou kĺúčovú časť svojej infraštruktúry, ktorú potrebuje napríklad pre ehealth.sk, alebo slovensko.sk, alebo aj drsr.sk.
  • Pozitívna zmena pre komunitu: relevantné subjekty z komunity, ktoré so .SK doménou primárne pracujú, budú mať vplyv na jej budúci vývoj (tvorba pravidiel, nové features, atď).
  • Pozitívna zmena pre ľudí: napríklad nižšie ceny. Momentálne neexistuje mechanizmus, ako napríklad ceny zreálňovať. Máme vyše 350K registrácii .SK domén. Keď ich bude raz toľko tj. 700K, má byť cena stále rovnaká?
  • Pozitívna zmena pre firmu: neviem ktorú firmu myslíte, ale ak SK-NIC, a.s., tak tam vidím jedno veľké pozitívum a to je očistenie sa od zlej karmy:) Samozrejme stratia spomínané revenue, ktoré má pre nich asi väčšiu hodnotu ako dobrý pocit zo správnej veci.
1 Like

Pozitívna zmena pre štát: bude mať pod kontrolou kĺúčovú časť svojej infraštruktúry, ktorú potrebuje napríklad pre ehealth.sk, alebo slovensko.sk, alebo aj drsr.sk.

Obcan: keby používal štát to, čo je povinné aby používal, tak samozrejme by kontrolu mal :slight_smile: podľa výnosu by mali mať domény tvar …gov.sk , Stále však neviem, čo znamená “pod kontrolou časť svojej infraštruktúry”, lebo pokiaľ viem, tak .sk nie je štátna infraštruktúra, alebo je? Tak isto nemá pod kontrolou cesty na slovensku, alebo internet ako taký, lebo nevlastní všetkých providerov, a nič sa nedeje. stále nevidím žiadne riziká, ktoré vyplývajú s toho, že má súkromná firma doménu .sk. Ak to bude nezisková organizácia, vidím oveľa väčšie riziko, že štát stratí akúkoľvek kontrolu, pretože OZ je v skutočnosti úplne na vode a v podstate úplne nekontrolavteľný … pozrime si napr. NADSME, SANET do ktorej štát pumpuje / pumpoval obrovské prachy a pritom nemá nad nimi žiadnu kontrolu…

Pozitívna zmena pre komunitu: relevantné subjekty z komunity, ktoré so .SK doménou primárne pracujú, budú mať vplyv na jej budúci vývoj (tvorba pravidiel, nové features, atď).

Občan: ktoré sú to relevantné subjekty komunity?? registrátori?? prečo mne ako vlastníkovi domény neumožníte, aby som si registroval doménu priamo v sk-nicu?? kto stále lobuje za to, že sa to nemôže? zmente pravidlá, aby si mohol ktokoľvek regnúť doménu a hotovo, potom za tie prachy k doméne nech teda sknic niečo robí /faktury, platby a pod…
Tiež hovoríte o tom, že s .sk doménou pracujú, to je presne o tom, že si niekto chce vytvárať priestor pre svoj biznis a oligopol…

Pozitívna zmena pre ľudí: napríklad nižšie ceny. Momentálne neexistuje mechanizmus, ako napríklad ceny zreálňovať. Máme vyše 350K registrácii .SK domén. Keď ich bude raz toľko tj. 700K, má byť cena stále rovnaká?

Hmm, nižšia cena… zreálnenie nižšej ceny si myslíte, že bude robiť to občianske združenie jednoduchšie, ako teraz súkromná firma?? prečo si to myslíte, podľa mňa to bude tak isto, ako to dnes robí SANET, S.D … že bude všetky prachy tlačiť do “kamarádskych a spriaznených” firiem a vlastne na zníženie nezostane… lebo otázka ceny predsa sa dá riešiť aj teraz, ak je .SK a SK-NIC dominantný na trhu, nech podlieha cenovej regulácii ako aj iné odvetvia (napr. mobilné služby a pod) a teda nech stanoví nejaký štandardný cenový nákladový predpis…

Pozitívna zmena pre firmu: neviem ktorú firmu myslíte, ale ak SK-NIC, a.s., tak tam vidím jedno veľké pozitívum a to je očistenie sa od zlej karmy:) Samozrejme stratia spomínané revenue, ktoré má pre nich asi väčšiu hodnotu ako dobrý pocit zo správnej veci.

Občan: viete, nechcem nikoho ochraňovať ani obviňovať, ale zatiaľ nikto nedal reálne dôvody na to, aby sa niečo malo zmeniť. Lebo len zmena / transformácia spoločnosti z jedného druhu vlastníctva na druhé, nepriniesla ani v minulosti lepšie efekty… Ako píšete o zlej karme, to je pravda, majú ju presne ľudia, ktorí závidia podnikateľovi, ktorí má nejaké trhovú výhodu a snažia sa ju získať pre seba netrhovým spôsobom - politickým tlakom… To je typické pre dnešných “nových politikov”, ktorí sa ako zástupcovia “komunity, občanov, verejnosti…” snažia postaviť do čela a pritom ale majú len svoj vlastný záujem, nič iné.
Opakujem, že mne je jedno, kto vlastní .sk doménu, v princípe je to to isté, ako ked niekto má dnes kameňolom alebo nejaké rašelinisko a podobne. Niekto si túto vec kúpi a potom je jediný v okolí a proste na tom zarába, to je presne princíp dnešnej trhovej ekonomiky… šikovný si zabezpečí trhovú výhodu a na tom ryžuje… Presne to robili registrátori, ked využívali predošlí systém sk-nicu a registrovali domény, za ktoré neplatili, lebo stále dookola si len dávali myslím do holdu domény a vždy ked už mala padnúť do expirovanej, tak znovu a dokola… a tiež sliedia po zabudnutých doménach, ktoré si ludia zabudli zaplatiť na ďalšie obdobie a potom si ju registrujú a predávajú ďalej, alebo domény si registrujú pre zahraničné subjekty - kadejaké lotérie a výhry, aby možno obchádzali legislatívu … ano, aj to je podnikanie, lebo majú nejakú trhovú výhodu a snažia sa ju využiť…

Stále sa tiež pýtam a nikto mi neodpovedal, že prečo by komunite (teda, asi treba povedať aj kto to je…) nemali prispievať aj registrátori domén zo svojich ziskov?? aké projekty podporujú oni?? :slight_smile:

Narážal som na vyjadrenia p.Trubana, ktorý ako “nový politik” otváral voči Pelegrinimu tému domény .sk… aj novinári na tlačovkách k politickým témam to zase otvárajú…

Možno o tej odbornej téme by sme teda mohli si viacej povedať:

  • prosím definujme teda, v čom prosím tá odbornosť ? čoho konkrétne sa týka tá odbornosť k doméne .sk?
  • prosím definujme si ten pojem komunita, kto to je a koho zastupuje? registrátorov, občanov, firmy?
  • napíšme konkrétne v čom je problém dnes s tou doménou .sk a čo to spôsobuje (dôsledky), pre koho sú to problémy?
  • napíšme teda ako by mala tá doména fungovať (nie organizácia, ktorá ju bude spravovať, ale samotné služby súvisiace s doménou .sk)

Tvrdite, ze sa snazime ziskat pre seba konkurencnu vyhodu. To nie je pravda, ale klamstvo. Chceme prechod na obcianske zdruzenie, ktore:

  • z titulu svojho statutu a zriadenia nemoze produkovat zisk a vyplacat akcionarov;
  • nema patrit nikomu z nas, ale zastupcom komunity – konkretne univerzity, SIX, SANET, registratori, webhosteri, telco operatori a ISP;
  • ma rozhodovat demokratickym a nie jednostrannym sposobom ako je tomu teraz.

Tvrdite, ze registratori drzia domeny bez uhrady poplatku. Z tych, ktori su uvedeni na NasaDomena.sk to nerobi ani jeden. To ze niektory z registratorov to mohol robit a aj robil nie je chyba tych ostatnych registratorov, ale zlych pravidiel. Tu mate jeden z argumentov, preco spravu domeny SK-NIC odobrat => pretoze zanedbavaju jej spravu a pravidla.

Tiez tvrdite, ze my ako registratori vam zakazujeme registrovat domenu v SK-NIC, co nie je pravda, ale je to klamstvo.

Tiez mi neustale davate politicku nalepku, a tu som vam uz niekolkokrat vyvratil.

Kedze vo vasich prispevkoch je prilis vela opakovanych nepresnosti (nechcem napisat ze vyslovene klamstiev), mam teda zato, ze je vasim cielom diskusiu manipulovat, a nie tu seriozne debatovat.

Dobrý deň, trošku prekrúcate moje slová, ale to nevadí, ja neobhajujem nikoho, ale hladám reálne prínosy zmeny vlastníka.
tak teda sa pýtam ešte raz, že kde je ten štát, ktorý ste na začiatku hovorili že by mal mať tú doménu .sk… nikde vo vašom texte som ho nevidel. teda štát podľa Vás nie je vlastne ten štát ako úradníci, ale iné súkromné osoby, alebo?

A tiež teda zrejme to dopadne tak, že sa peniaze za domény rozmenila medzi nich, t.j. minuly sa medzi tie subjekty, ktoré budú pri zdroji … tak ako to “transparentne” robí napr. združenie SANET :slight_smile: