SK doména a Zákon o kybernetickej bezpečnosti

Viete, nehovorím že to robia, ale to robili. Ja nehádžem všetkých do jedného vreca, to nie, ale nevyzdvihujem ich ako tú špeciálnu a lepšiu komunitu. Proste každý sa snaží podnikať s konkurenčnou výhodou, ktorú má. Rovnako to robím aj ja samozrejme.

To, že niekto zneužíva pravidlá a to, že niekto to nesankcionuje, to je dôvod na to, aby sa zrušilo jeho vlastníctvo ?? potom by Vám takto mohol niekto zobrať záhradu, lebo v nej máte zelinu alebo že Vám sused tam chodí sypať neporiadok… tento Váš argument neviem či obstojí.
Možno ale Váš príklad je dobrý námet na to, aby práve tá komunita mala viacej sa pozeral na to, ako sa správajú aj tí registrátori a ako “etická” autorita by ich mali tiež trošku usmerňovať. Ved sa len pozrime na to, ako mali registrátori problémy so zákonom pri doménach pre zahraničné firmy na loterie a tak…

Prosím popíš konkrétne čo týmto myslíš.

kde som prosím napísal, že mi registrátori zakazujú registrovať doménu v SK-NIC? ja len hovorím, aby mi bolo umožnené, to je dosť veľký rozdiel. Neumožňujú mi to pravidlá SK-NICu, kedže som FO:
"SK-NIC neuzavrie Registrátorskú zmluvu s Budúcim Registrátorom, ak nespĺňa podmienky stanovené v článku 3 týchto Pravidiel v primeranom rozsahu a nie je právnickou osobou so sídlom na území Slovenskej republiky, alebo fyzickou osobou - podnikateľom s miestom podnikania v Slovenskej republike, ktorého predmetom činnosti je poskytovanie služieb korešpondujúcich s postavením Registrátora v zmysle týchto Pravidiel. "

Druhou vecou je, že som Vám dal nejakú politickú nálepku. No neviem či som to niekedy urobil, lebo som písal o p.Trubanovi, ktorí proste do politiky išiel, riešil to niekoľkokrát voči Peleginimu a teda túto tému začal politizovať… Vidím, že sa stiahol s tejto témy, a teda tým pádom už nerezonuje v médiach… Opakujem stále, že mne je jedno, že či je vlastníkom ten alebo iný, ale proste vlastnícke právo musí byť nedotknuteľné… Od komerčného subjektu viete získať jeho majetok len vyvlastnením - zoštátnením (násilím), alebo odkúpením (dohodou)… Nakoľko tu nikto nedal argumenty a spôsob, ako chce vziať tú doménu SK-NICu, celé toto je v hmle…

A poslednou vecou je, že Isto nie je mojou snahou niečo manipulovať, práve naopak, musíme si uvedomiť, že niektorí ľudia čo sa venujú tejto problematike sa musia pýtať také isté otázky ako sa pýtam ja a teda aj argumenty odporcov musia byť naozaj jasné … to že niekto povie, že z ničoho bude výhodu komunita je na dnes už dosť slabý argument, pokiaľ sa nepovie aké výhody komu a tak… lebo komunita registrátorov a webhosterov má ciele čo najviacej zarobiť, univerzity neviem čo vedie k tomu, aby spravovali doménu .sk . Operátori a ISP je podľa mňa to isté a vlastne robia s doménami zrejme ako registrátori… SIX a SANET sú zrejme na samostatnú diskusiu, aké ciele majú, čo a ako vlastne robia (v dobrom, samozrejme)
Berte to tak, že len argumenty ktoré sú naozaj jasné sú argumenty.

Čítal som v rámci informácií, že tuším dostali za to pokutu od MFSR, lebo si podľa pravidiel SK-NICu (že užívateľom a držiteľom domény s .sk môžu byť len osoby zo SR) registrovali domény na ktorých sa prevádzkovali nejaké hry a lotérie, ktoré ale zákon bez registrácie na MFSR proste nepovoľuje

alebo??

Citali ste spravne, je to tak ako pisete. Ale je nutne ist s temou trochu do hlbky.

Sudny spor sme vyhrali. Financna sprava prostrednictvom pana Imreczeho ale podala Kasacnu staznost, tj. mimoriadny opravny prostriedok. Takze je to momentalne na Najvyssom sude v Kosiciach.

2 Likes

Našim priateľom zo SK-NIC/CentralNic sa vec trochu zadrhla.

Viac info:

Nevieme čo je vo veci, lebo samozrejme s nami (ZPW) sa nik nebaví. Ale jednoduchou heuristikou môžeme dospieť k tomu, že je to niečo z tohto:

  1. List do ICANN ohľadom skrytej redelegácie .SK (malá pravdepodobnosť)
  2. Hromadná pripomienka ZPW k Zákonu o kybernetickej bezpečnosti (väčšia pravdepodobnosť)

Zatiaľ takto. Keď budem vedieť viac, napíšem.

1 Like

Na NBÚ sa dejú zvláštne veci: