.sk domena a jej buducnost

zaujimal by ma postoj komunity slovensko.digital k tomu ako je spravovana a funguje .sk domena
a co sa s nou momentalne deje. a co by bol podla vas optimalny scenar?

(aj ked rozumiem, ze to nie je primarne agenda slovensko.digital, ale viacere veci to spolocne ma.)

viac info o historii, aktualnom stave, predaji a moj nazor si mozete precitat tu:

Ako vnimate toto, kedze viacero z vas asi ten navrh zakona o kybernetickej bezpecnosti asi videlo:

Živé.sk má k dispozícii napríklad starší návrh zákona o informačnej bezpečnosti z roku 2015, ktorý zrejme vôbec neopustil dielňu zodpovedného ministerstva.

V ňom sa určovalo, že správu domény mala mať na starosti verejná organizácia Národná doména.sk. Teda nie súkromná firma, ako v súčasnosti.

Momentálne štát chystá nový zákon, dnes sa nazýva „o kybernetickej bezpečnosti“. Celá predmetná časť sa v ňom už nenachádza. Musí len korešpondovať so smernicou Európskej komisie o spoločnom postupne pre oblasť bezpečnosti sietí a informačných systémov.

Európsky predpis do konkrétností nezachádza. Hovorí len, že prevádzkovateľom základných služieb vrátane registrov domén najvyššej úrovne je verejný alebo súkromný subjekt.

V dokumente sa píše, že prevádzkovateľom základných služieb vrátane registrov domén najvyššej úrovne je verejný alebo súkromný subjekt.

Zaujímavosťou tiež je, že podľa akčného plánu pre oblasť kybernetickej bezpečnosti mal Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) legislatívu preložiť na vládu ešte v septembri minulého roka. Doteraz sa tak nestalo.

5 Likes

Vidím dve možnosti: verejná / nezisková organizácia, a/alebo súkromné firmy, ale v takom prípade nech je ich viac a nech si konkurujú. Súčasný stav - súkromný monopol - je podľa mňa principiálne ešte horší ako monopol štátu.

v tejto oblasti sa neorientujem, v com je problem? co hrozi pripadne ake su prilezitosti? je potrebna regulacia?

To je nejaká michalova politaktivita? Nejakú webstránku by nebolo treba urobiť?

S ktorej strany to chces rozobrat ? Historickej od Sanetu cez Euroweb po Swan alebo Legislativnej ake boli navrhy v casoch vyhrotenia situacie alebo ktore konkretne veci su absolutne nefunkcne ( od zabudnuteho loginu , po moznost zadarmo blokovat domeny az po migraciu cez wordovsky dokument ) :slight_smile:

Tuto mal Rasto Turek celkom pekny blogovy vylev na tuto temu, dobre precitat aspon na zorientovanie sa

http://turek.co/post/44061879134/sk-nic-analýza

1 Like

Myslim, ze na hrube pochopenie celej situace staci tento odstavec z Michalovho blogu:

Terajší majiteľ .sk Swan/Danubia tel., ktorý si ju neoprávnene v 2007 prepísal na seba za pomoci vtedy prítomných politikov na určitom ministerstve (…) ju teraz predáva zahraničnému subjektu.

Neverim, ze sa tu najde niekto, kto by toto vnimal pozitivne. Mali by sme teda skor hladat odpoved na otazku: Ake su moznosti to zmenit? @mtruban mas nejaky napad?

Mám taký pocit @mtruban, že táto téma nejak zmrzla. Hoci to, čo by mohla nejaká neziskovka na Slovensku robiť, štát bez problémov odovzdal do cudziny. Vie vôbec niekto, akým spôsobom a ku komu sa vlastne dostali tie granty z SK-NICu, ktoré mali odviesť z výnosov na podporu internetovej komunity? Veď to za 10 rokov muselo byť dosť peňazí…

A myslite, ze to ten “stat” urobil zadarmo? V roku 2007 sa hovorilo o uplatku 5 mil. Sk…

V diskusii u Misa pod clankom zazneli celkom dobre argumenty, ale uz ich tam neviem najst:

  • preco .sk domena nie je v kritickej infrastrukture statu?
  • napriklad co sa stane ked dodavatel “vypne” ehealth.sk?
  • to ze to niekto prebral niekomu, tak ICANN uz taketo nieco neriesil?

ICANN neriesi vnutrostatne spory, on zapise to, o co ho dany stat poziada.

tak to je drsne… ak je toto pravda, tak to treba swanu zobrat asap… “Terajší majiteľ .sk Swan/Danubia tel., ktorý si ju neoprávnene v 2007 prepísal na seba za pomoci vtedy prítomných politikov na určitom ministerstve (v ICANN databáze uviedol seba ako majiteľa, aj keď mal byť uvedený iba ako administratívny kontakt)”

Vedel som, ze to spravuje swan, ale ze si ju od statu “kupil” to som netusil… ani ze sa narodna domena vobec da presunut na pravnicku osobu…

Cakali 10 rokov na to aby nemuseli ziadne doklady archivovat?

Ako je mozne ze si to novinari nevsimli uz 10 rokov dozadu?

no toto ? Domena .SK v bulvari ?

1 Like

inac tlackovka p. Pellegriniho, kde sa vyjadruje aj k .sk domene (10ta a 40ta minuta)

jj ozval som sa mu, ze teda by som sa s nim rad stretol:

moj status na fcbku:

Má zmysel sa snažiť posúvať veci k lepšiemu, aj keď to nie je ľahké, priamočiare a rýchle.
Som rád, že aj p. Pellegrinimu nie je osud .sk domény ľahostajný.
Dnes mal tlačovku aj o niekoľkých pozitívnych zmenach v e-govermente ale aj tom, že rád prijme argumenty ako ešte vylepšiť správu .sk domény. Dával som tie argumenty už na stôl na komisii, ale napísal som mu, že sa s ním rád osobne stretnem a argumenty dám na stôl aj jemu.
Tak sa teším na stretko.

Čisto technická otázka: je alebo nie je toto spolupráca so SMERom? :wink: :sunglasses:

to je ako keby si povedal, ze slovensko.digital je spolupraca so smerom :slight_smile:

Chybaju argumenty?

Prvy a zasadny: narodnu domenu nema co spravovat komercna firma a zisky z tejto cinnosti uz vonkoncom nemaju tiect do zahranicia.

Staci si pozriet ako je to v ostatnych statoch EU: domenu spravuje zdruzenie ISP, neziskova organizacia, univerzita, regulacny urad, rozvojova agentura, akademicka siet, vyskumny institut a pod.

Diskusia o tom co funguje zle je az nasledny problem.

Ak je to pre dobrú vec, nemám s tým problém. :wink: