Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - územná príprava

aj webka je jednorazova :), Aj tam to staci vyplnit raz. Cele je o tom aby to to co najmenej odradilo ludi. A podla vysledkov budeme vediet ci to stalo za to. Mozeme hadat ci ano alebo nie, ale teraz je dobra moznost pre zmenu ziskat realne udaje.

to stalo 30M? som myslel ze 4M. tak to je vzdy otazka, naklady vs prinosy. treba povedat ze tieto staticke data pouziva mnozstvo vedcov, studentov. ja to nejako zhodnotit neviem ci to stoji alebo nestoji a za kolko.

ine mi vzdy vrtalo hlavou: preco statisticky urad robil RPO a data gov a open data robil nases. podla mna to malo byt naopak.

Inak to je. Nativne aplikacie sa robia a maju zmysel, ked to vyuziva specialne nativne funkcionality, raw power treba alebo to ludia pouzivaju casto (napr. messanger, fb, …). Ani jedno z tohto nie je splnene. => Nezmysel. Stiahovat appku kvoli 5 minutam je fakt nezmysel.

jednorázová … pre teba ako používateľa - jedno použitie

ale to ci je to blbost alebo nie, to je hypoteza a teraz je sanca ju overit. Kazdy by mal vyplnit udaje a mame 3 kanaly. Dozvieme sa kolko ludi pouzije web, kolko appku , kolko urad (taky skor IOM) a kolko sa na to vykasle.
A budeme mat nie hypotezy ale data. Ak je appka blbost tak ju nepouzije nik, ved naco instalovat nieco take, na obrazovke sa to robi lepsie. Ale mozno su ludia co nic ine ako telefon nepouzivaju a potom sa dozvieme ze ak chceme zlepsit penetraciu, tak musime robit appky. Alebo nie a to co sme si mysleli, to budeme vediet.

Zase nevieme, či appka nebola vlastne len “side” produkt niečoho iného. Určite aj sčítačom treba niečo do ruky a pre nich je natívna apka asi logická (aj podľa @jsuchal kritérií).
Celkom by ma zaujímalo, koľko bude maťstiahnutí. Mne sa zobrazuje, že je najsťahovanejšia v kategórii. (asi hype)

Zaujimava hypoteza, ja som to vyplnil z mobilu bez appky. Nakoniec, koncept responzivny web tu je snad uz dekadu.

Vieme. Povodne to malo sluzit na nieco uplne ine. Pytal som sa.

Naozaj ma udivuje, ze tu taketo zakladne veci, ktore komercia roky vie, su to best practices zname kazdemu, kto kedy vobec zavadil o vyvoj vysvetlovat a stavat do pozicie “hypotez”. Fakt nemame nic lepsie na robote, ako overovat tieto hypotezy?

A pocet stiahnuti. Tak ono to asi zalezi aj od kampane, ze?

Je jasné, že ščítavací agenti (či ako sa volajú), ktorí riešia sčítanie v marginalizovaných komunitách, nebudú chodiť so zošitom ale s nejakým tabletom s appkou.
A práve tam sčítanie je potrebné a mimoriadne užitočné. Ak chceme pomáhať týmto komunitám tak im musíme rozumieť a vedieť o nich čo najviac. A predpokladám, že práve takéto veci budú najhodnotnejšie výstupy zo sčítania. (nie ja, ktorého asi možno sčítať aj z registrov - trvalé mám tam kde žijem, žiadne nemanželské deti a pod. :slight_smile:

1 Like

Atlas rómskych komunít je jedným z celej škály projektov a aktivít, ktoré realizuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK). Je nástrojom na mapovanie štrukturálnych nerovností medzi Rómami a majoritou. Vo výsledku obsahuje širokú paletu informácií o obciach s rómskymi osídleniami a o samotných osídleniach, preto je dobrým východiskovým zdrojom pre nápravu nerovností prostredníctvom verejných politík.

Chcem poukazat na kopec projektov, ktore sa realizuju bez sirsieho konceptu. Projekty su samoucelne. Toto trva roky. Pokial nebude fungovat spolupraca bez politickych vplyvov, tak sa budeme furt tocit dokola.

1 Like

Ako povedaj moj kamarat, chybala mu tam na zaver moznost “poznamka”, kde by mohol vyjadrit sklamanie z vyberu otazok a navrhnut nejake zaujimavejsie do dalsieho scitania.

ja myslím, že pokiaľ ju nik nebude požadovať aj vyhodnocovať, tak ju tam kľudne môžu pridať :wink: ( → /dev/null/ )

Zbiera google data zo scitania?

Vzhladom na to, ze scitanie obyvatelov je pre obcanov povinne a teda nemaju na vyber, som toho nazoru, ze stat nemoze podmienovat vyuzitie stranok scitanie.sk prijatim licencneho ujednania s tretou stranou (spolocnost Google). V tomto pripade z dovodu vyuzitia prvku reCaptcha. Viac:

https://lepsiesluzby.sk/jira/browse/SDM-181

2 Likes

Pozrite si informáciu o “ochrane” osobných údajov, čo v skutočnosti znamená zbieranie osobných údajov:

https://www.scitanie.sk/ochrana-osobnych-udajov

V časti “C. Identifikačné a kontaktné údaje sprostredkovateľa” je zoznam firiem. Aký účel plnia? Asi preto je to také drahé. A ešte zabudli na Google.

1 Like

Nuz, ten tan naozaj vidim nerad.

Mimochodom všimli ste si práva tej mobilnej aplikácie:
This app has access to:
Camera
take pictures and videos
Photos/Media/Files
modify or delete the contents of your USB storage
read the contents of your USB storage
Storage
modify or delete the contents of your USB storage
read the contents of your USB storage
Device ID & call information
read phone status and identity
Phone
read phone status and identity
Other
control flashlight
full network access
prevent device from sleeping
view network connections

Ja som sa sčítal cez web, ale takéto “permission” sú teda ťažký fail a aplikácia ide hodne za čiaru slušného a aj dovoleného správania.

Navyše: Updates to SODB 2021 may automatically add additional capabilities within each group., takže si ešte môže bez súhlasu rozširovať práva. :hot_face: :face_vomiting: :face_vomiting: :face_vomiting: :cold_face: :woozy_face: :dizzy_face: :unamused:

Tých 138 používateľov si toto uvedomilo?

3 Likes

a ešte lepšie je, že celé scítanie.sk postavili na predpoklade dostupnosti reCaptcha.

stači nedostupnosť gstatic.com a sčítanie cez web skončilo.

Pomôže ti komisár… Sa už len čudujem ze to neprifaril nejaký ten poradca k Iomo…

Dodatok: Linkujem to sem, len z dovodu, ze som to nasiel. Niektore tie veci tam su zjavne blbosti.

1 Like

mýlil som sa, ich riešenie je nepriestrelné :

v prípade nedostupnosti služby reCaptcha Enterprise, je možné pre prihlásenie sa do formulára využiť možnosť “Prihlásiť sa elektronickým občianskym preukazom”, v ktorej sa služba reCaptcha Enterprise nepoužíva.

So spoločnosťou Google Ireland Limited (Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Írsko) má Štatistický úrad SR uzatvorenú zmluvu formou potvrdenia jej Všeobecných obchodných podmienok (Terms and conditions) v účte Štatistického úradu SR na Google Cloud Platform.

Tak to býva, že keď sa podarí vyplniť formulár, odoslanie sa nemusí podariť. Posledný krok: Odoslať. Error #8 internal server error. Bez vysvetlenia. Mám kontaktovať. Nenapísali, že koho.

Snáď to nebude spôsobené tým, že som zablokoval JS na Google Analytics, čo v tomto formulári jednoznačne nemá byť, ani ho neuvádzajú v sprostredkovateľoch spracovania údajov.