Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - územná príprava

Obstarávateľ: Štatistický úrad Slovenskej republiky
Predmet obstarávania: „Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - územná príprava“
Predpokladaná hodnota zákazky: 4 451 500 EUR bez DPH.
CPV zákazky: 38221000-0 - Geografické informačné systémy (GIS alebo ekvivalent)

Zdroj:
https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/417186?page=1&limit=20&sort=datumAktualizacie&sort-dir=DESC&ext=0&nazovZakazky=&cpv=&datumAktualizacie=&nut=&kriterium=-1&eurofondy=-1&obrana=-1&druhPostupu=-1&druhZakazky=-1&fin=-1&organizaciaId=674

Obstarávateľ: Štatistický úrad Slovenskej republiky
Predmet obstarávania: „Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - územná príprava“
CPV zákazky: 38221000-0 - Geografické informačné systémy (GIS alebo ekvivalent)
Predpokladaná hodnota zákazky: 4 451 500 EUR bez DPH.
Celková čiastka: 5 210 000,00 €
Dodávateľ: ArcGEO Information Systems, spol. s r.o. Blagoevova 9, 851 04 Bratislava

Systém musí umožniť evidenciu geolokalizovaných miest, na ktorých sa môže každý obyvateľ sčítať.
Preto je potrebné dáta systému evidovať a spracovať do úrovne obývaného alebo obývateľného
objektu, vedieť tieto objekty popísať a jednoznačne identifikovať (aj priestorovo).

Používateľmi systému bude cca 50 pracovníkov štatistického úradu, 4000 terénnych pracovníkov a
7000 zamestnancov obci. Viac: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3989678&l=sk

"Ak to dobre chápem, tak ide o rozšírenie REGISTRA ADRIES s tým, že tu budem menej premenných (len popis objektu a lokalizácia) doplnený o OBJEKTY, kt môžu byť obývané (chatrč, jaskyňa, strom, kríky…)

1 Like

Vie mi niekto povedat z akeho dovodu sa v dnesnej dobe robi Scitanie obyvateliv atd.? Predsa ak mame udaje v registroch a su spolahlive, tak to vieme urobit bez otravovania obyvatelov a takouto zbytocnou velkou agandiu. Alebo si niekto mysli, ze dotazikova otazka ci mame chladnicku resp. akeho vierovyznania sme zlepsi statisticke udaje, aj to sa vie mozno presnejsie zistit inymi metodami. Proste zijeme v 21.storoci, ale procesne sme stale vo 50/60 rokoch minuleho a to radsej sa nebudem zaoberat kolko milionov sa ulialo na rozne procesne audity.

Ahoj,

nedavno som pripomienkoval uzemny plan, ktory sa opieral napr. o
demografiu zo scitania obyvatelov spred 10 rokov a ta je uplne ina ako
to co je v sucasnosti. Jednou z pripomienok bol navrh opierat sa o data
napr. od marketlocator alebo podobnych sluzieb. Naklad na data by nesiel
z rozpoctu SUSR ale napr. mestskej casti, len neviem odhadnut ci by to
bolo menej alebo viac ako celoplosne spocitanie obyvatelstva v
absolutnych peniazoch.

Problem je ze data zo scitania nie su uz povedzme po 2 rokoch uplne
relevantne lebo nezohladnuju napr. migraciu za pracou medzi regionmi.

r.

JA osobne povazujem cele scitanie za buzeraciu obcanov. To chcem povedat, ze nemame informacie ako migruju ludia za pracou? Ze nemame informacie kolko ludi zo Slovenska skutocne zije v zahranici? Ze nevieme ko,ko ludi relane chodi do rtaislavy na tyzdnovky? A ktomu potrebujeme buzerovat lkudi zo scuitanim obavytelstva, domov a bytov. Vsetky informacie niekde su, taK nech si stat to zistuje po svojich linkach a neotrabvuje ludom zivot. nemaju udaju zo socialnej poistovne? zo zdravotnyc poistovni? z danoveho uradu? z registra obyvatelov? z prihlasovani na pobyt? z cestovanie lietadlami, vlakmi, autobusmi,? z cestnej dopravy? atd. atd. Terza si myslia, ze urobia elektronicky fomular miesto paieroveho a aky su progresivny … nuz ked neikto nevie ci potrebuej nove byt v Bratislave a ake alebo cestu do Kosic alebo posilnit vlaky ci lietadla alebo odviest dane do rozpoctu obci, na k tomu relane potrebuje scitanie hcoiccoho od ludi, tak relane neviem co si tom mam mysliet. Zijeme snad v 21.storoci.

No ved skusme otazku po otazke, ze v ktorom registri by to statisticky urad tak mohol najst.

  1. Aké je miesto Vášho súčasného pobytu?
  2. Mali ste od roku 1980 nepretržitý pobyt v zahraničí v trvaní najmenej 12 mesiacov?
  3. S ktorými osobami bývate v byte v mieste Vášho súčasného bydliska?
  4. Aký je váš rodinný stav?
  5. Koľko živých detí sa Vám narodilo?
  6. Aké je Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie?
  7. Aké je Vaše zamestnanie?
  8. Aká je adresa miesta výkonu Vášho zamestnania?
  9. V akej časovej periodicite dochádzate do zamestnania alebo do školy?
  10. Aký spôsob dopravy využívate pri dochádzaní do zamestnania alebo do školy?
  11. Aká je Vaša národnosť?
  12. Hlásite sa aj k ďalšej národnosti?
  13. Aký je Váš materinský jazyk?
  14. Aké je Vaše náboženské vyznanie?
1 Like
  1. RFO
  2. RFO, resp. MV SR (pri trvalom pobyte v zahranici sa este odovzdava OP?)
  3. RFO
  4. RFO
  5. RFO
  6. RFO, resp. MVVaS SR

Takze nech vyklopi MV SR prislusne udaje…

      1. nie su v RFO ani omylom. Nepytaju sa na trvaly pobyt ani prechodny pobyt.

Interne urcite ano. Z coho asi je tak evidencia obyvatelov, vydavaju OP, zistuju rodinny stav, trvaly pobyt atp…

Nuz tak sa taku otazku nemaju co ani pytat, ked sa nejdena o oficialny pobyt trvaly ci prechodny, ani im vacsina ludi nema preco na to odpovedat, kazdy tam napise aj tak co uzna za vhodne

Na vsetky ostatne otazky (mimo 3 a 14) maju odpoveda v statnych systemoch. Povazujem to za buzeraciu nehodnu 21.storocia

Najprv by mali povedat ciel ktorej otazky, potom by sa lahko hladala odpoved ako sa dopatrat dat a naplneniu ciela. ja si tiez mozem vymysliet ake vsetky data potrebujem vediet a rozposlem forlmular, nech mi vyplnuju ludia. A co jeden krat a dost neplati pre Statisticky urad?

Schvalne, co si predstavujete pod 1x a dost? Lebo podla zakona je to nieco ine ako toto. Tieto data vidite niekde v referencnych registroch alebo su statistike zname z jeho cinnosti? No podla mna nie.

Pomalsie a konkretnejsie. Co z otazok 1,2,3 podla teba maju RFO? Podla mna nic. Nieco ako bydlisko zistuje akurat tak urad prace pri poberani materskej, na OP nie je bydlisko, ale trvaly pobyt. Ano suhlasim, ze vacsia ludi dlabe na nahlasovanie trvaleho a prechodneho pobytu, ale tak uz ste si to niekto skusili v podnajme? Toto prenajimatelia velmi neradi podpisuju.

1 Like

Stat nema co buzerovat obcanov, taky obcania podporovat nebudu. pytam sa (inak vacsinu naozaj ma, to nie su len registre) a ak chce ine, tak to musi vychadzat so zakona (a ked si ppnim zakonnu povinnost tak to statu davam, nejedna sa o zakonnu povinnost davat statisticke data ktore si vymyslia) a musi povedat preco chce a co z toho obcan bude mat, nuz teraz to povedal Satisticky urad, zajtra povie nieco danovy urad, pozajtra zdravotna poistovna, potom bezpecnostny urad atd. atd. Predsa byrokracia statu sa ma zmensovat, inak to nikam nepovedie a co ked sa budu pytat kolko mate okien, ci mate komin aine nezmyslenosti, tak sklopime usi a bude kricat “heureka” nedavame tlaciva,a le vyplnujeme formulare.

Zakona povinnost je aj štatisticke zisťovanie. A tu povinnosť maju aj firmy ktore su aj na mesačnej baze povinny vyplňať štatisticke formulare. Takisto ma povinnosť občan a su k tomu aj sankcie.

Vačšina tych otazok je ozaj štatistickych a nenachadzaju sa v registroch. To že žijem niekde v podnajme s frajerkou/partnerkou/družkou nemaju odkial ziskať. Ano ľudia vyplnia aj hluposti, ale o tom je štatistika že na dostatočnej vzorke vieme určiť intervaly spolahlivosti.

Interna databaza MV SR o obyvateloch a osobach na uzemi SR urcite tieto informacie obsahuje. Matrika kde asi zistuje rodinny stav pred vydanim povolenia o uzavretie manzelstva? Ked ti ukradnu doklady, odkial asi policajt zistujuci tvoju totoznost cerpa informacie na urcenie tvojej identiy (typicka otrazka “Meno matky za slobodna?”). Ked ti menia trvaly pobyt, kde to asi tak zapisuju? Vsetky tieto informacie maju.

RFO je v idealnom pripade nadstavba nad tymto. Ak nie, tak su idioti.

tak ako pisal @jsuchal podme teda bod po bode ktore udaje obsahuje, lebo ja som nenasiel ani jeden. z tych 13. Možno dva su diskutabilne"

  1. Koľko živých detí sa Vám narodilo?
  2. Aké je Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie?

tieto údaje sú len čiastočne:

  • ak sa jedná o slovenských občanov všetky deti sú narodené na SK resp zaevidovane v matrike - ale to nemnusi byť pravda, mohli sa mi narodiť v zahraničí, majú zahraničné občianstvo, nie sú tu poistené atď

  • vzdelanie takisto - mohol som vyštudovať v zahraničí

otázne je len že ako významná je štatistická vzorka takýtho ľudí. A to je už diskusia pre štatistikov a dátových analytikov či z tohto pohľadu nestačilo použít údaje zo slovenských registrov.

Skusim to naposledy, bavime sa o otazkach 1, 2 a 3. Co z toho RFO ma? Otazky 1,2,3 nehovoria nic o rodinnom stave. 1. miesto sucasneho pobytu (nie trvaly pobyt, nie prechodny pobyt). 2. nepretrzity pobyt v zahranici? toto ma rfo? citation needed 3. s ktorymi osobami byvate v byte v mieste vasho sucasneho bydliska? vid 1. + ak by si aj vedel trvaly pobyt tak to nevies vztiahnut na byt lebo v panelaku mas X bytov.

Cize ako?

1 Like

1/ Miesto sucasneho pobytu = miesto trvaleho pobytu (aspon ja to tak citam), to maju urcite.
2/ Plati este ze pri prihlaseni na trvaly pobyt v zahranici treba odovzdat OP? Tj. z evidencie dokladov a hlaseni trvalych pobytov vedia zistit.
3/ Trvaly pobyt maju (vydavaju na zaklade toho doklady). Co tak zratat vsetkych pribuznych na jednej adrese?

A ani ich to nema co zaujimat. Moze ich zaujimat tak mesto a mestska cast. Ale aj tak im je to na nic - oficialna adresa je trvaly pobyt predsa. Ci sa pytaju ci dodrzujem zakon, a ohlasil som zmenu trvaleho pobytu?