Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - územná príprava

Ako som uz pisal hore 3x, nie je to tak. Minimalne co sa tyka podnajmu, co je nezanedbatelna mnozina ludi. Vid petrzalka a nariekanie BA, ze dostava malo dani kedze tu velka cast realnych obyvatelov byva ale oficialne tu nie su.

Z volby.digital vieme, ze toto urobilo minimum ludi.

Vid 1. Podnajomnici, studenti, zdielane najmy. Ved daj tomu aspon minutu rozmyslania.

  1. Sčítava sa každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný, tolerovaný alebo obvyklý pobyt.

V zmysle zakona ich to može zaujímať, keď tak možme zmeniť zákon. :slight_smile:

Dal som. Vsetci na mieste trvaleho alebo prechodneho pobytu, nie?

Nie a vzdavam sa.

Scitava sa. T.j. “nejako” vyplni formular…

hint: Tak potom naco mame ten trvaly a prechodny pobyt? …ked stat aj tak nevie kde ma najde…

Pri tom mieste súčasného pobytu je to nejasná otázka. Pokojne môže byť odpoveď “karanténne centrum Gabčíkovo” alebo “Makarska”. … Samozrejme taká odpoveď nemá hodnotu.
V inštruktážnom videu tvrdia, že by to malo byť miesto, kde sa väčšiu časť roka zdržujete.

Mne to pripadá celkom drahý prieskum populácie, s výsledkami, ktoré vlastne budú len pre štatistické využitie. Na to asi nie je potrebné zapájať 5 miliónov obyvateľov.

Hlavne je vtipna ta pani zo statistickeho uradu, co sa dusuje, ze to musi byt k polnoci na 1.1.2021, inak to je zle. A potom 10 rokov tie udaje pouzivaju… no vtipne…

1 Like

s týmto sa nedá nesúhlasiť :slight_smile: hlavne ak je to x krát drahšie ako sčítanie v 2011 keď bolo kombinované papier a alektronicky a ani sa nevyužili v takej miere dáta z registrov. Veď informatizácia nám mala ušetriť financie a tu sa to javí presne opačne. :joy:

Takisto súhlasím, to je prešne otázka že aká veľká by mala byť vzorka, a či tá má byť úplne štatistické zisťovanie. Nakoniec aj v 2011 sa sčitalo pomerne málo ľudí a výsledok sa štatisticky dopočítal.

Par poznamok : Ked sa robi prieskum, tak ho potrebujes o nieco opriet, napriklad ak chces aby bol reprezentativny tak potrebujes vediet informacie o celej populacii. A to je prave scitanie ( su aj ine sposoby ale ziadny uplne vyhovujuci a jednoduchy).
A napriklad k debate o prechodnom pobyte: Nie nahodou prave mesta bojuju o to aby to ludia aspon v scitanii nahlasili, viaze sa na to pridelovanie penazi. A velke mesta doplacaju na fakt ze ludia sice ziju v meste a do miesta trvaleho bydliska chodia spat ale v ziadnej databaze to nie je.
Atd. Jednoducho je rozdiel medzi uradnym a faktickym stavom.

A preco by mal stat vediet ci ja zijem niekde s frajerkou, co je ho do toho? Ma mat informaciu len o trvalom a prechodnom pobyte.

Noa, el zoberiem niektore otazky (cas na svetky nemam, ale na svetky je odpoved, samozrejem nikdy to nebude uplne presne, ale tak isto vyplnene formulare nidky tiez nebudu presne, bude to len sprvane scitanie nespravnych udajov, ktore ludia tam daju (aj to urcite nie vsetci).

  1. Mali ste od roku 1980 nepretržitý pobyt v zahraničí v trvaní najmenej 12 mesiacov? - vsetci ludia su poisteni v zdravotnej a socialnej positovni, ak zije dlhsie v zahranici, tak si tam musia platit napr. zdravotne poistne a tu sa z poistovne odhlasuju alebo si platia “udrziavaci poplatok - v socialke”, takze tie informacie sa urcite daju ziskat napr. so zdravotnych poistovni

  2. S ktorými osobami bývate v byte v mieste Vášho súčasného bydliska? - nuz dam, povinnost, ak clovek dlhdobo niekde prebyva aby si tam dal prechodny pobyt (bude to povinnost)

  3. Aký je váš rodinný stav? - nech mi nikto nehovori, ze svadby a rozvody nie su evidovame, teda mozutu behat sobasny pdovodnici, ktori sa n-krtat ozenia ci vydaju

  4. Koľko živých detí sa Vám narodilo? - nuz bud na matrike alebo ked sa narodilo v zahranici, tak v poistovni, rodic si zakona musi nechat poistit dieta

  5. Aké je Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie? . SK skoly su jasne, zahranicne

  6. Aké je Vaše zamestnanie? - to snad socialna poistovna vie v akej firme robi a co koho do toho ci je to pozicia programator alebo analytik alebo vratnik?

  7. Aká je adresa miesta výkonu Vášho zamestnania? Socialne púositovne vie ci ste v SK v akej firme alebo v zahranici

  8. V akej časovej periodicite dochádzate do zamestnania alebo do školy? pacci sa mi otazka, ano su lduia co robia len kazdy druhy den, su ludia robia z domu a nedochadzaju, ale adresu firmy kde robim vedia a adresu mojho pobytu ci trvaleho alebo prechodneho vedia

  9. Aký spôsob dopravy využívate pri dochádzaní do zamestnania alebo do školy?

  10. Aká je Vaša národnosť? a to matrika ci pristahovalecky urad nevie?

  11. Hlásite sa aj k ďalšej národnosti? Co je to hlasit? mam preukaz? ak mam preukaz (napr., madarsky), tak ej evidovany, dokonca bol na to zakonny postih, ptoom ho zrusili

  12. Aký je Váš materinský jazyk? Vacsinou je to zhodas narodnostou, pre statisticke ucely postcujuca (malokto kto ma slovensku narodnost ma materinsky jazyk rusky aalebo iny), urcite to psotacuje na presnost pris tatistike, vyplnovanie ja presne take istee nepresne, co uvedu ludia

  13. Aké je Vaše náboženské vyznanie? Nuz vedia kto bol krsteny a na akej fare, vedia kto bol sovbaseny a aky typ sobasu to bol. Ak maju zaujem nech rozsiria percento dane aj na crikvi a uvidia kto kde dal a ked chcu urobia people counting do akych kostolov ludia chodia

Urobil som to len velmi rychlo, urciote by sa dalo lepsie a viacej pohnjhut mozgovymi zavitmi, ale chyba mi ucel, ciel co chcu dosiahnut a potom pdola toho povedat ako nato. Ich ciel je demograficky vyslkum a pytat sa, yvhdonocovat aobhajit si svoju malo zymselnu pracu, hlavne pracovne miesta, ktore maju minimlany uzitok

argumenty Ad Absurdum

vzdavam to aj ja

ciel je statistka, aj v zmysle nariadenia EU. Diskusia o tom aka je hodnota za peniaze a ci to je potrebne je samozrejme relevantna a mozme diskutovat a mame aj europoslncaov cize mozme to dostat do EU a zmenit stav aby sa to v 2031 uz nemuselo robit. Ale napriklad ako uz bolo poukazane su tu aj ludia ktory vidia uzitok a volaju po scitani a pouzivani udajov z neho napr. BA mesto

a len dodam, ze ciel je statistika a nie udaje o obcanoch, udaje zo scitania sa NESMU pouzit na informacie o konkretnych ludoch. Ale ak chceme aby sa robili kvalifikovane rozhodnutia, tak nejake udaje k tomu predsa len potrebujeme. Ako sa ma robit politika dopravy ak nesmieme vediet na co ludia pouzivaju auto ? Ak chceme viac verejnej dopravy, tak kam to smerovat ? Atd.
Debata co koho do toho, to je potom koniec zmysluplnej debaty. Do konkretneho cloveka nic, ale ako demograficke udaje ano.

1 Like

Ale udaje o konkretnych ludoch snad mozu pouzit na statistiku, nie? A vela z tych udajov stat ma, nech nehovoria ze nie… Napr ten rodinny stav maju u 99% na MV SR. Pochybujem, ze scitanim dostanu presnejsie udaje…

mas 40 percent ludi co ziju ako rodina bez papierov, to je udaj z posledneho scitania. Ak zoberies oficialne udaje, tak dostanes nepouzitelne udaje.

1 Like

Čiže trvalé, príp. prechodné bydlisko.

1 Like

Co zmeni na tom ze som slobodny / zenaty, ked s niekym zijem v jednej domacnosti (Mozno inej ako by sa patrilo podla daneho stavu)? Nic. Stale budem slobodny / zenaty…

2 Likes

Tak som to dnes vyplnil. Nebudem rozpisovať moje výhrady, ktoré mám podobné ako @Jody

Ale reálne sa niekto môže pýtať na “6. Koľko živých detí sa Vám narodilo?” a očakávať u muža inú odpoveď ak 0? A ešte dať do komentára, že bezdetní muži napíšu 0. Ja nie som biologicky schopný rodiť deti. BODKA.A som si takmer istý, že ani iný muž nie je schopný rodiť deti.

Predpokladám, že je to naposledy čo taký formulár vidím a som ochotný vyplniť.
Štát si na toto vytvoril zákon. Jeho pripomienkovanie beží Zákon o údajoch - #33 by Pavel.Simon bohužiaľ bez viditeľného záujmu Slovensko.digital. Keďže si štát vytvára zákon o mojich údajoch, tak v roku 2031 ho pošlem kade ľahšie a nech si moje údaje zistí zo svojich databáz, vytvorených a prevádzkovaných (aj) za moje peniaze.

2 Likes

No mňa nachytali tak som dal dve. :grinning:
A žena tiež dala dve.
… tak teraz neviem ako to spočítajú.

3 Likes

Preto je to statistika. V priemere im to vyjde. A ked nie, potom sa este ocistuju data, aby to vyslo… :laughing:

1 Like