Rýchlejšie updatovanie api mhd bratislava

Začal som sa hrať s MHD open data Bratislava api a vyskúšal som rôzne funkcie. Najviac ma zaujala funkcia ktorá posiela live feed o všetkých autobusoch. Tento feed obsahoval číslo autobusu ,id autobusu, a hlavne lokáciu ale aj iné veci. V dokumentácii api píšu že sa api aktualizuje každých 2-3 min. Otestoval som to a je to tak. Urobil som web aplikáciu ktorá zobrazuje live pozíciu autobusov na google mape. Funguje to docela nanič pretože je to pomalé. Je možné aby to api feedovalo v kratšom intervale max 5s na aktualizáciu.

Ďakujem za hocijakú radu alebo zmenu.

3 Likes

Skus email priamo na inovacne oddelenie, Petra Dzurovcinova, nech zinovuju tento lag.

Otazka este je, ako casto vozidla poziciu reportuju.

Vozidla zasielajú cca v tomto rozmedzí údaje o polohe (aspoň v čase kedy sme to tvorili, tak to tak bolo), preto nevidim možnosť že by to mohlo byt rychlejsie.

A teda odporúčam sa obratit na dátové oddelenie (nie inovácie), ktoré je autorom - majiteľom tohto API ako aj celkovo portálu s otvorenými udajmi (podobne ako napr. geoportalu).

PS: máte niekde aj tieto údaje zverejnené v nejakej aplikácii? Ak áno, viete zaslať link? Ďakujem

1 Like

Myslíte link na applikáciu moju z mapami alebo odkaz na api

Myslel som link na aplikáciu, odkaz na API magistratu samozrejme poznam :slight_smile:

1 Like

Ďakujem za osvetlenie.

Georss feed: busbratislava diplayer - Replit
A frontend z google maps api(teraz ten frontend je nefunkčný lebo sa google maps api zmenil a ja som veľmi nepochopil tej dokumentácii:jsmgoogle maps - Replit

asi nerozumiem. akože aby to posielalo dáta častejšie ako každé 2-3 min?
to snáď závisí od toho, ako často sa dáta aktualizujú.

API samé o sebe iba agreguje dáta z dopravného podniku, takže môže posielať iba to, čo dostane.

Veď to áno ale možno to limituje iba api alebo proste dopravný podnik to rýchlejšie neposiela

Limitujú to jednotlive vozidla a technika v nich, takze najskôr tam by musel byt technologicky Update a následne by mohli byt aj častejšie údaje - nelimituje to API

Ale inak odporúčam prípadnú polohu v “medzičase” simulovať - svojho času sme nad tým na magistrate tiež premýšľali, ale už sme sa k tomu nedostali.

Je to naozaj tak? Ako potom elektronicke tabule zobrazuju prichod vozidla v minutovych intervaloch? Ci tam je len napevno hlupy cestovny poriadok?

Je to aktializovane pretoze sa tam ukaze meskanie a dokonca na presnost 30s

No prave, cize vozidla tie data posielaju zjavne, inak by ta info nebola ani na elektronickych tabuliach.A teda problem bude na strane API a spol.

Odpisal mi magistrat a povedali ze oni mali realtime v produkcii ale neni to spristupnene pre verejnost a dopravca to nepodporuje

A sme doma, skoda ze tuto informaciu skryvaju a clovek sa k nej musi dopatrat. Trosku netransparentne postupy.

Možno na vysvetlenie - čo chápete pod “realtime”?

Lebo jednotlive vozidle cca pred 1,5r odosielali polohu od 1,5 minuty až po 3 minuty (preto zaokrúhlene 2-3 minuty). Ak teda hovoríme, že toto je realtime, tak je…

A jedine ak prešiel DPB a všetky vozidla ta ten 1,5r komplexne technologickým Update-om (čo si nemyslím) aby posielal polohu v sekunde či aspoň každých 10 sekúnd…

No na API žiadny filter - obmedzenie si nepamätám, ako poskytol DPB (a ich dodávateľ), tak sa spristupnili ako otvorený udaj.

Magistrát odpisal ze maju realtime co je pod 15s do mailu

Elektronické tabule: zobrazované sú (predpokladané) odchody, nie príchody. Samozrejme je to na základe online údajov - tam kde sú dostupné (rozlíšenie: údaje iba podľa CP začínajú znakom ~). Sú úmyselne zaokrúhľované na celé minúty, keďže aj presnosť cestovných poriadkov je na celé minúty. Presnejšie, vyhodnocuje sa predpokladaná odchýlka od CP v celých minútach.

(Viem to, lebo back-end pre tabule programujem ja, v rámci iMHD, následne údaje preberá DPB, prístupné mám údaje s cca. rovnakou granularitou ako api, ktoré sa tu rozoberá, aktualizácia polohy vozidla štandardne á 2 min. Pokiaľ viem, existujú aj presnejšie údaje, avšak nie sú v súčasnosti technicky dostupné a ani zo strany DPB poskytované, @Martin_Senkyr daj sem prosím čo presne Ti magistrát napísal.)

Dobrý deň,

žiaľ nastaviť častejšie odosielanie informácie o polohe vozidla nie je možné. Sám poskytovateľ/prevádzkovateľ systému, ktorého súčasťou je monitoring polohy vozidiel nedisponuje informáciu v takomto časovom intervale. My sme obdobnú aplikáciu o “real-time” polohe vozidiel mali v produkcii ale aktuálne nie je dostupná pre verejnosť.

S pozdravom a prianím príjemného dňa

Viktor Robert Bederka

Vedúci oddelenia

Oddelenie dátových a priestorových analýz

1 Like

Tak som sa znovu rozhodol pustiť sa do logovania polohy všetkých vozidiel MHD z API. Môj posledný pokus fungoval niekoľko mesiacov. Medzitým sa Postgre databáza nafúkla na niekoľko GB a kľaklo to. :smiley: Zaujímalo by ma, akým spôsobom prúdia dáta z vozidiel do systému. Cez Tetru? Cez internet? Kto to vôbec zabezpečuje?

Tá granularita (45 sekúnd až 3 minúty) je celkom problém pre taktické plánovanie prestupov. Zdalo sa mi, že iMHD má dáta o polohe s častejšou obnovou, ale očividne teda nemá… Hm.

Je to bohužial smutné