Rýchlejšie updatovanie api mhd bratislava

Data z vozidiel idu najcastejsie k tomu, od koho je OBU (palubak) cez klasicke datove sim karty, ale v privatnom APN. Granularita byva najcastejsie okolo 5 sekund, ked je vozidlo v pohybe, pokial vozidlo stoji moze byt nizsia, raz za minutu. Potom je tam este hafo vynimiek, ked OBU strati GPS signal, datovy signal, atd. Poskytovat realtime data vo vysokom rozliseni nie je technicky problem, ten problem bude skor datovy (mnozstvo) a obchodny. Preto su data pre public API takto orezane. Napriklad dispeceri tahaju data z ineho API, a tam je to blizko realtime, oneskorenie byva okolo 10 sekund.

4 Likes

No, cize maju, ale nedaju. Lebo ak to maju dispeceri, tak bandwidth uz bol vyuzity a data DPB tak ci tak zaplatilo. A teraz to “len” ostava zverejnit.

1 Like

Jasne, ze maju. Inak by nevedeli bez toho dispeceri fungovat. Je nejaky plan a realita. Dispeceri musia vidiet, aka je realita. Mozu si zobrazit realnu poziciu vozidla s predikciou (pouzivaju sa na to aj historicke data z linky/spoja) + plan, takze vidia kde je a kde by mal byt na linke pre jednotlive spoje. Tak isto tabule na zastavkach. Meskanie si vie pocitat priamo vozidlo, kazda linka je rozdelena na mnozstvo malych segmentov, kde je presne dane v timestampe od zaciatku linky, kedy autobus ma byt na ktorom segmente a OBU presne vie, kedy na tom segmente je, rozdiel je meskanie. To posiela tych kazdych ± 5 sekund.

Dovod, preco to nechcu zverejnovat, netusim. Do zmluv nevidim. Pisem to vseobecne, netyka sa len DPB, je to vseobecne bolava noha vsetkych DP na Slovensku.

2 Likes

Dobrý deň,

dva dni sa pokúšam pripojiť k api podľa:
https://opendata.bratislava.sk/en/dataset/insight/17112
cez konzolu, localhost aj public url ale buď to skončí 500 alebo 401.
Kľuć pre api je platný a hlavička pre request validná.

Vopred ďakujem za prípadnú radu.

Asi to vypli lebo dokumentácia pri API sa nezmenila. Vyskúšal som sa pripojiť a tiež 500. Odporúčam napísať na opendata support.

ja som sa na to pár mesiacov dozadu pýtal a nemá to žiadnu prioritu, zrejme to vypli.
toto bol projekt predošlého riaditeľa IT,
evidentne už nie je taký zaujímavý pre súčasné vedenie.

Tak to je škoda.

Dobrý deň,

ďakujem za správy. Skúsil som tam napísať.

1 Like

nie, api to nelimituje. naopak, spacovanie cez geoevent server sa aktualizuje myslím každých 27, tak to odporučil aj dodávateľ. vozidla mhd vysielajú signál tak ako je uvedené vyššie a keď zo zastávky odchádzajú a keď k nej prichádzajú. a je to podľa toho aj na informačných tabuliach, ktoré sú na zastávkach.

eventuálne zrýchlenie je vec najskôr dopravného podniku a samozrejme peňazí. myslím si, že raz k tomu príde. myslím si, že až vtedy to bude mať pre DP zmysel, keď zavedie do monitorov, ktoré sú vo vozidlách vizuál z polôh

V poslednej dobe som preskúmaval stránky dpb a našiel som starý zabudnutý portál z ktorého JS sa dali extraktovať api requesty. Tak som urobil python package na komunikovanie s tímto api a parsujem to. Ponúka tú live lokáciu, ale stále iba v intervale 2-3min. Ďalej sú tam zoznamy zastávok, liniek a trasy liniek. Bohužiaľ živé odchody nefungujú. Tu je na to github GitHub - mrtineu/MHD_API: Repository that contains all the information for Bratislava MHD

2 Likes

Vďaka.

Teraz som si všimol toto: Zastávková tabuľa • imhd.sk Bratislava

Zatiaľ mi to asi stačí. Majú to cez wss a keby som to šiel implementovať inak ako iframe, tak majú možnosť požiadať o prístup.

3 Likes

OpenData support myslis tento? Open Data Bratislava alebo mas nejaky lepsi/dedikovanejsi ? lebo toto zrejme smeruje na vseobecny support hl.mesta (info@bratislava.sk )

A na aky email si posielal ziadost o API klúč ? Dakujem.

Áno, myslím OpenData Bratislava. Api klúč som získal keď som na ich stránke vyplnil registráciu. A áno všeobecný support je aj na open data lebo my odpovedali z oddelenia open data

1 Like