Riadiaci výbor PO7 OPII

Takže program na štvrtok:

  1. Informácia o aktuálnom stave implementácie PO7 OPII prezentácia

  2. Prezentácia a schvaľovanie zámerov národných projektov PO7 OPII:
    a) Detekcia zraniteľnosti koncových obslužných bodov (žiadateľ Národná agentúra pre sieťové a
    elektronické služby) prezentácia
    b) Informačný systém eFORMS (žiadateľ Úrad pre verejné obstarávanie) prezentácia

Pôvodne mal byť schvaľovaný aj projekt Nases / Certification Authority, ale bol z programu stiahnutý.

  1. Schvaľovanie a informácia k možnému presahu 30% z celkového objemu oprávnených výdavkov
    projektov dopytovo-orientovaných výziev:
    a) Moderné technológie II
    b) Wifi pre Teba II

Ta prezentacia je smutna. Trci z nej bezradnost a absencia nejakeho manazerskeho riadenia na najvyssej urovni.
Uz som na to upozornoval niekolkokrat, tam chyba zakladny manazersky sumar na 1A4.
Tak skusim vlastny prepocet:
Nezazmluvnene zdroje (zmluva medzi MIRRI a ministerstvom): 93,2 mil. EUR
Projekty zazmluvnene ale nemaju spustene VO: 81,71 mil. EUR
Rizikove projekt (zazmluvnene aj VO maju ale nemaju cerpanie, alebo je tam problem): 174 mil. EUR
Celkom 350 mil. EUR a to sa este budu vsetci modlit k najvyssiemu aby tie projekty kde sa aj nieco robi, aby boli uspesne dokoncene. Vo finale stale odhadujem ze OP II pride o 200 - 300 mil. EUR. Tu treba okamzite pristupit k presunu penazi tam kde je to potrebne.

Potrebne je to vselikde. Otazkou je, kde dokazu aj efektivne cerpat :slight_smile:

Podla man uz na take presuny je pozde a toto nie je jednoduche vybavit v Bruseli (navyse este nikto na MIRRI nepriznal, ze toto je naozaj realita ku ktorej sa blizime, az nasledne mozu zacat kroky ako to zmenit)

ved MIRRI riadi aj eurofondy, tak pripravit 3 A4 s krizovym planom kde budu terminy a co sa stane ak k danemu terminu nesplnim milnik, ake su moznosti presunu penazi, kto je pripraveny ich vyuzit, alebo co presne musim urobit, to hadam nie je az tak nepredstavitelna uloha.
Napr. Milnik: 31.12.2021 zazmluvnene vsetky zdroje, ak nie su viem ze mam problem 50 mil. EUR, MH SR moze pridelit zdroje na projekty podnikatelov, presuniem to tam
Milnik 31.03, ukoncene vsetky VO, ak nie su viem ze mam problem dalsich 30 mil. EUR, Ministerstvo dopravy moze pridelit zdroje na nejaku dialnicu, presuniem to tam
Milnik 30.06 …

Viem ze si to lahko predstavujem ale tuto neplati ze nerobit nic je lepsie ako urobit nieco.

Ale ved MIRRI nema kompetenciu prehadzovat z jedneho OP do druheho, to by museli im schvalit v Bruseli, odkial peniaze idu a to nie je len tak napisat 3xA4

okna prilezitosti sa postupne zatvaraju, nic vacsie sa uz neda spravit, ostavaju male projekty mimo statnej spravy ( aka wifi a pod.) a na to maju este par mesiacov. Ale uz je jasne ze opii skonci fiaskom.

A dialnice zabudnime, nic co potrebuje VO uz nejde.

Myslel som 3xA4 pre clenov riadiaceho vyboru. Ja by som sa opytal ci sa opytali Bruselu a ci im to Brusel zamietol. Zase som si dnes vecer otvoril jeden dennik a tam smutny rozhovor so sefom zachranarov Majerskym. Na nich nie su peniaze a tu mame 300 mil. ktore uz asi rok hovorime ze sa nevycerpaju a nic sa nespravilo. Fakt smutne.

Ano je to smutne, ako sa “vyuzivaju” financie z OPII (teraz pojde zrejem hocico aj nepotrebne veci aby sa aspon nieco minulo). Lenze ked sa pozriem na fond obnovy, tak tiiez nemam vacsia ocakavania, pretoze pouzii fond obnovy na to, ze dame seniorom tablety je co za “chujada”? Co maju tablety pre seniorov z obnovou hospodarstva po covide, reformami, prosperitou ci udrzatelnostou mladych schopnych v tomto state?

3 Likes

DeJaVu 2015 ???

3 Likes

sotva, problem je prejst cez vo.sk it je uz zahltene. Teraz smerujeme k prepadnutiu.

Bude tomu presne rok, co som na toto upozornoval, ze je obrovsky objem nevycerpanych penazi v OP II a namiesto krizoveho manazmentu pride dalsich 500 alebo 600 miliono v plane obnovy. Vtedajsi pan poradca v diskusii, ktoru organizovalo SK Digital, povedal nieco v zmysle ze s tym nieco asi budu robit. No neurobili nic.

V tomto je ta genialita spiacej princezny. Nemoze asi dat tablety priamo mladym, tak ich da seniorom a ti ich posunu ako darcek svojim vnukom a Brusel bude stastny, MIRRI bude stastne, vsetci budu stastni.

Plan obnovy je pozicka, nie? a brat pozicky na to aby sa prejedli takym sposobom je blaznovstvo a zadlzovanie buducich generacii. poziicky sa beru na to, aby sa pozdvihla konkurecieschopnost krajiny, aby sa rozmohla a dostala z marazmu, potom su to rozumne pozicky, inak su to “vlaky zadarmo”, proste nezodpovedne rozhadzovanie penazi (navyse seniori z toho budu mat akurat to, ze nemusia kupovat vianocny darcek vnucatam, pretoze im daju tablety a stat bude mat stamilionovu sekeru.

1 Like

Na RV boli oba projekty schválené, náš pohľad tu:

Ďalšie zasadnutie RV PO7 bude 22.2.2022. Program:

  1. Prezentácia k schvaľovanému zámeru národného projektu PO7 OPII:
    Výcvikové a školiace stredisko pre bezpečnosť prevádzky a správy IT pre sektor VS (žiadateľ MIRRI)
    MIRRI_NP_Výcvikové a školiace stredisko pre bezpečnosť prevádzky a správy IT pre sektor VS_RV19.pptx (6.3 MB)

  2. Aktualizovaný zoznam rizikových projektov PO7 OPII - v nadväznosti na úlohu vyplývajúcu z posledného zasadnutia riadiaceho výboru, ktoré sa uskutočnilo dňa 16. decembra 2021.
    Zoznam rizikových projektov PO7 OPII_02_2022_F.pdf (451.9 KB)

  3. Informácia k možnému presahu 30% z celkového objemu oprávnených výdavkov projektov plánovaných dopytovo-orientovaných výziev so zameraním na
    -Rozvoj governance a úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti v zdravotníckych zariadeniach
    -Digitálne zručnosti vo verejnej správe
    -Digitálne zručnosti pre znevýhodnené skupiny
    Zdovodnenie_prekrocenia limitu 30%HW_RV.docx (33.4 KB)

1 Like

Nie je k dizpozicii komplexny pohlad? Kolko projektov bude realizovanych a kde sa uz odstupilo? Pretoze toto je zoznam rizikovych, teda ostatnu su?

Dnes uz su vsetky rizikove

3 Likes

Uz mi to pride ako zamerne predkladanie ciastkovych info. Naozaj je problem urobit vzdy na 1-2 A4 zhrnutie?

Hlasuje sa o Edunete, už druhý krát.
Info som dal sem: Red Flags: EDUNET_SK - #39 by Lubor

Hlasovali sme proti, tu je aj vysvetlenie: Red Flags: EDUNET_SK - #42 by Lubor