Registracny formular na ockovanie + NCZI data/api o ockovani/testovani

Tazko sa tu diskutuje, ked si nepozries ani co linkujem: GitHub - citusdata/citus: Distributed PostgreSQL as an extension → columnar storage, sharding. automatic rebalancer.

Ach, ale ved reindex je normalne transparentna operacia, ktoru si v app ani nevsimnes. Recluster ako kde.

Relacne db su dnes uz inde ako ked sme padali na zadok z map/reduce papera.

Ako ktore sql.

Ved ano. Ja zase hovorim, ze ani to “treba zmenit architekturu” nie je velakrat pravda. Je velmi vela moznosti, ako to vyriesit pokym pride na zmenu architektury. Lebo ta je fakt draha.

Takze uz staci “iba” zmenit Microsoft SQL za Citus :slight_smile:

Ano, vymenit celu relacnu db, pokial pouzivame standardne SQL moze byt ovela lahsie a lacnejsie ako zmenit architekturu riesenia. Ale sme tu uz prudko off topic. Pre drvivu vacsinu egov rieseni mame uplne prizemne problemy, ktore s architekturou alebo big data nijako nesuvisia.

1 Like

Za predpokladu, ze povodna architektura riesenia bola navrhnuta rozumne s ohladom na poziadavky ktore boli definovane uz na zaciatku. Robit pokus s vymenou DB/migraciou dat, aby som na konci aj tak zistil, ze povodna architektura je celkom drahy spas :frowning:

Napr. to ze zo slubovaneho riesenia oficialne “odovzdaneho” pred piatimi rokmi, funguje mozno 20% (eRecept) a aj to vymysleli, implementovali a primarne prevadzkuju poistovne.

Kvalitná prezentácia štátnej organizácie Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

nczisr

Skoda, aj ked po vcerajsej tlacovke sa to dalo cakat. Ale aspon konecne nejaky vysokopostaveny uradnik povedal co si ludia interne myslia.

:slight_smile: Ale ako uradnik taku volnost nema, Ale teraz to uz bude moct hovorit

Dotaz na Rádio Jerevan: Může v Sovětském Svazu mladý komsomolec kritizovat politiku Komunistické strany? Ano, může, ale je škoda mladého života.

To sme sa napocuvali aka tu bude po volbach transparentnost, oproti smerakom sa vsetko zmeni najmenej o 180 stupnov, vsetko sa zverejni, vsetko bude transparentne diskutovane, problemy budeme otvorene riesit :wink:

Ospravedlnujem sa za politicky offtopic

4 Likes

Zrejme vcerajsia tlacovka (aj ked podla mna mal pravdu) uz bola poznacena tym, ze vedel "zajtrajsomL odvolani (vlastne sa ani nikdy netajil, ze je tam docasne), skoda, bol aspon otvoreny rozumnej diskusii

kauzalita je urcite obratena, inak by sa rozlucil.

samozrejme, ako hovorieval jeden terajsi poslanec “veriiiiime”.

Odvolam docasneho riaditela aby som vymenoval dalsieho docasneho riaditela, tak?nestacilo sa so Sujom dohodnut nech potiahne par tyzdnov do vyberoveho konania?

ale ved sa nehrajme na debilov,
dovod povedal jasne "Jeho pondelková tlačovka nebola šťastná, nepáči sa mi, že ako šéf podriadenej organizácie si zvolal tlačovku a povedal, že sme na hranici kapacít. "
A dovod ze neprejavil snahu pokracovat ? To je nahradny medialny dovod, inak je ale dost hlupy. Povedal tym ze vyberove konanie je “naoko”, ze ma vyhrat povereny riaditel a pokracovat. Taketo vyjadrenie by inemu ministrovi otrepali o hlavu ale tento ma zatial imunitu.

( ale okrem toho si stale myslim ze tieto tanceky okolo transpartneho vyberu ludi, ktorych moze minister na minutu odvolat je smiesne. Nech si ich menuje a potom nech nesie politicku zodpovednost za organizaciu. )

4 Likes

skúsim nadlahčene povedať slovami pani ministerky Lentilky Premúdrej z tlačoviek, že za to predsa nemôže nová garnitúra, ale smerácke mafia a kradnutie posledných 10 rokov … :slight_smile:

To som este nepocul, ale paci ma Lentilka Premudra

Toto si myslim, ze je taka falosna dilema, co sa tu uz nebezpecne opakuje. Ved ak verim na transparentne vyberove konania (akoze kto, ked nie tato vlada) a verim, ze to je najlepsia cesta ako najst najkvalitnejsieho sefa, tak by som mal politicky podporit kazdeho, kto vyjde z transparentneho vyberoveho konania, nie?

Ked to prezeniem… ved zrusme cele obstaravanie a dajme IT zakazky tomu “kto za to bude niest zodpovednost”. Asi tusime ako by toto vo verejnej sprave dopadlo.

1 Like

Realne transparentnych konani aj dnes je minimum (preto zrejme ta reakcia), Kym sa budu sefovia menit pri zmene vlad, tak nemoze byt ani reci o transparentnych konaniach, ak nastupi nova vlada, vymeni vsetkych (takto sa to deje), tak ich meni trasparetnymi konaniami (ak to bude naozaj trasparentne tak to bude trvat minimalne rok a potom za 3 roky sa to zopakuje?). Bud sa napriec “celym” politickym spektrom dohodne, toto su politicke nominacie (tie si vladnuce strany podelia) a toto nie su politicke nominacie (ved este horsie je ked sa menia veduci odborov na ministerstvach, veduci obvodnych uradov atd. nielen sefovia firiem), inak to nemoze fungovat (pretoze novy sef vie, ze je tam len do vymeny politickej garnitury). Mysli si niekto, ze sef SKIT bol vybraty trasparentne? Ved jeho meno sa “vedelo” v den ked Matovic s Remisovou oznamili, ze vznikne statna IT fiirma v Kosiciach.

2 Likes

tu je este iny problem, riaditela nczi podla zakona menuje a odvolava minister. A moze ho odvolat okamzite ako sa stalo aj dvom predchadzajucim. V takom pripade ale nejde o typickeho statneho uradnika, je to manazer a jedna z klucovych potrebnych vlastnosti je jeho vztah s ministrom. A to nejde urcit na vyberovom konani. Ak si nesadnu, tak utrpi cela organizacia. To bolo vidiet doteraz, riaditel nczi nemal priamy pristup k ministrovi, nedokazal nastavit procesy medzi nczi a mzsr, a vysledkom bol chaos. Pokial si minister nevyberie “svojho” ktoremu veri a ktory ma potom silne postavenie tak budu veci zlyhavat nadalej.
To je dnesny problem, mala by byt jasna ciara co je uradnicka pozicia, co manazerska a co nezavisla. A potom nemiesat pravidla medzi nimi, na “definitivu” vyberat normalne ale na manazerske pozicie umoznit vyber ministrovi a nenutit ho fixlovat. Pretoze aj to to bude vyberat sam.

… alebo Lentilka Kremešová … :wink:

Pisal som ti odpoved, ale nakoniec som nasiel clanok, ktory myslim vystihuje aj moj postoj

#uprimne a #odvazne si este myslim ze ani tato vlada neveri na transparente vyberove konania svojich podriadenych.

1 Like