Registracny formular na ockovanie + NCZI data/api o ockovani/testovani

v cakarni to samorejme nie je problem … ale eZdravbie si robi nmejaku kontrolu na ciselnik ŠUKL a ŠUKL tomu zase neprideli oficiálny kód, kým to nie je schválene … .tak sa s tým musí pracovať ako s experimentálnym liečivom, čo už ale nie je liečba , ale testovanie liečiva :slight_smile:

To nie je argument na to, ze pripady pouzitia neregistrovanych liekov tu boli v minulosti a budu tu aj v buducnosti. Takze velke eZdravie by malo byt pripravene na takyto uplne standardny stav.

Navyse tie kody SUKL pridelil v predstihu …

Pridelene kody su tu :

Ked si to das hladat cez ATC tak v jednom zozname je to tu : Vyhľadávanie v databáze registrovaných liekov | ŠÚKL

toto su velmi slabe vyhovorky, a teda problem je inde.

1 Like

Ak vidite chybne posledne trojcislie pre SMS a je tam konkretne “111”, tak to znamena, ze Vase udaje su nekompletne a cakaju na manualne spracovanie. Ta banda tam nevie dat hlasku, ze na tom robia, namiesto toho tam daju chybne cislo. Toto nie je o tom, ci su data nekompletne, ci je problem inde … ale dat hlasku: “Cakajte, Vase data sa spracovavaju” je uz to najmenej. Ale nie, oni tam radsej daju chybne telefonne cislo aby Vam neprisla SMS.

Oni su humoristi:
Ak príde smska na inú vakcínu, treba ju ignorovať, upozorňuje NCZI - SME
Ludia maju ignorovat SMS ak pride blbost, nie, ze nemaju poslat tu blbost. Moji svokrovci dostali pozvanie na vakcinaciu 2. davkou ak ked ju uz dostakli davno pred 3 mesiacmi a tiez odpoved bola, ze maju ignorovat. Nuz aby nakoniec ludia neignorovali cele NCZI. Aj by sa clovek smial, keby to nebolo na zaplakanie. Neviem co by povedlai kenby policajti posielali nezmyselne pokuty, ci daniari nezmyslene danove vymery a povedali by, ze ak su zle, tak ludia ignorujte ich …b

1 Like

To je podľa mňa dlhoročný cieľ. Žiadni používatelia == žiadne problémy. Príjem definovaný zákonom.

lenze prave covid ukazal ze tie data fakt chybaju a ich cena bola v desiatkach az stovkach milionov. Bez dat sa to nedalo rozumne riadit.

Toto je len špička ľadovca, ktorá ten dlhoročný stav ukázala v plnej nahote.

Cena tých dát už mohla byť za 5 rokov akože prevádzky viac ako ako miliarda. Iba nedodržiavanie indikačných obmedzení na liekoch znamená 300M ročne. Ďalšie desiatky miliónov sú zbytočné laboratórne vyšetrenia, lebo lekár nevidí / nie je upozornený, že rovnaké vyšetrenie už žiadal / urobil iný lekár. Nehovoriac o strate času lekárov, keď generujú duplicitné štatistiky pre NCZI. Časové straty pacientov sa vyčísľujú ťažko…

Ta suma je síce obrovská, ale z pohľadu NCZI nepodstatná. Oni viac peňazí nedostanú. Je teda ľahšie je rozprávať ako sa niečo nedá, prípadne hľadať komplikované riešenia, aby odradili potencionálnych používateľov.

Keď to vyzerá na “prúser”, tak vypíšu obstarávanie za ďalšie milióniky. Ak to vyzerá, že to už nerozchodia, tak vyhlásia cudzie riešenie za svoje (viď eRecept).

1 Like

ako to je naozaj by asi vedel povedat len ten co je skutocny insider. Ale podla toho co odznelo v mediach to bude komplikovanejsie, nemaju dost penazi rozpoctovych na normalnu prevadzku, peniaze z Eu fondov su uz roky “zaseknute” a rozvoj “vlastnymi zdrojmi” len pekne demonstruje ze to ma vlastne aj ked ine problemy.

Vyvoj “vlastnymi kapacitami” na Slovensku je cesta do pekla a vyzera, ze stav bude este horsi ako za “bolsevika” a to je uz co povedat, aj ked je to viac o neschopnosti riadiacich kadroch ci na ministerstvach alebo ich podriadenych organizaciach. Navyse ich rozhodnutia ci o vlastnych kapacitach alebo o budovani statnych IT firiem, zrejme novi ktori pridu zmenia a otocia kormidlo a ked sa kormidlo bude tocit aj odbornych veciach politicky a po kazdych volbach, vysledok je jasny

1 Like

Bol som blizko, viem vela detailov, ale nie som/nebol som insider. Ja to porovnavam so SW pre zdravotne poistovne, kde mam uz 25 rocne skusenosti.

Na druhej strane neocakavaj, ze skutocny “insider” prizna problemy. Pozri si vyhlasenia NCZI spatne. Vzdy priznaju, iba to co uz nedokazu ututlat. Samozrejme s nejakou vyhovorkou, ktora ma uspokojit pospolity lud.

V mediach odznie iba to co tam uradnici z NCZI povedia. Vyhovorka na “komplikovanost” je ta najjednoduchsia cesticka ked nieco nezvladas a vsetci to vidia. Pre porovnanie :

  • Ockovanie : 220 ockovacich miest, 6 roznych kodov vakcin, 15 atributov, 1.7M riadkov za 5 mesiacov
  • Fakturacia do VsZP : 30-tisic PZS, rozne kombinacie 2 az 50-teho radu z 90-tisic kodov liekov * 16tisic diagnoz, 200 atributov, 22M riadkov mesacne

Pre predstavu : Vykazovanie hospitalizacii je definovane tu : https://www.udzs-sk.sk/documents/14214/121909/MU_5_5_2015_274b+priloha+c.+7_web_ucinny+od+01.01.2019.pdf
Pricom jedna hospitalizacia je vykazovana vo viacerych davkach ( za kazde oddelenie samostatne). Jedno oddelenie moze mat v davke viacero riadkov. Vykazovanie musi zohladnovat prechod cez mesiace. Technicky pre jednu hospitalizaciu mozes vykazat tisic vykonov a 120 diagnoz.

To je zas tvrdenie z NCZI, ktore mozes tazko s niecim porovnavat. EU zaplati nejake percento za vyvoj daneho systemu, takmer vzdy je to pod podmienkou, ze prevadzku si zabezpeci dana organizacia. Ak si nedali do rozpoctu dostatok penazi na prevadzku, tak je to ich chyba.

Mozes sa na to pozriet z druhej strany : Objemy spracovavanych udajov sa za 5 rokov “prevadzky” eZdravie rapidne nezvysili, mnozstvo dat je mozne lahko zistit zo zdravotnych poistovni. Dodnes nespustili vsetky sluzby, ani zdaleka nezbieraju vsetky udaje, system je vsak prilis pomaly na realne pouzivanie. Nie je to chyba navrhu ?

Peniaze z EU mozu dostat iba na rozvoj novych funkcnosti, nie na prevadzku. Kedze na zaciatku naslubovali dodat vsetko, tak teraz maju problem najst “novu” funkcnost, ktora by uz predtym nemala byt hotova a funkcna. Vysledkom je “zaseknutie”, za ktore si mozu sami. Riesenim by bolo priznat, ze niektore casti su nefunkcne a zacat odznova.

Mam obavu, ze je uplne jedno ci ide o vyvoj “vlastnymi kapacitami” alebo cez vyberove konanie/dodavku riesenia. Vzdy to bude zalezat na (ne)schopnosti tych riadiacich uradnikov. Necudoval by som sa, keby za vsetkymi nizsie uvedenymi bodmi boli rovnaki ludia :frowning:

  • definicia poziadaviek / preberanie funkcnosti z velkeho eZdravie
  • rozhodnutie nepouzit objednavaci system z eZdravie
  • rozhodnutie nepouzit zber ockovani cez eZdravie
  • definicia poziadaviek na SKIT pre vytvorenie aplikacie na Green Pass
    • vysvetlenie : SKIT koduje, lebo to dostali prikazom
    • ale este stale nevedia ako “sato” bude pouzivat, pretoze to rozhoduje “riadiaci vybor”

… táto vláda neverí … asi NIKOMU :frowning:

ja by som si dovolil ešte doplniť, pretože sa tu pohybujú po štáte obskúrne postavičky kadejakých poradcov s ich naivnými predstavami aké sú reálne možnosti a kapacity, dávajú nereálne požiadavky …

ako sme písali v inom topicu, nevidel som žiadne lesson learn z uplynulého obdobia, kde by sa napr. mirri pozrelo svojou optikou na to, čo sa dialo v čase krízy, kde boli najväčšie problémy, prečo sa niektoré veci nepodarili a hlavne zamyslieť sa s tými, ktorých sa to dotýka aj na riešením, ako do budúcnosti tieto veci - hlavne krízové riešiť.

štát sa nedá riadiť cez FB a Signal, Whatsapp, nedá sa riadiť ako StartUP, nedá sa riadiť ľudí, ktorých nemá, alebo niečo nikdy nerobili, ak sa im to dostatočne nevysvetlí. Veci nepadajú len tak z neba ako si niekto asi myslel. Postavičky asi určovali priority bez toho, aby rešpektovali stav, aby mali kompetenciu určovať priority a hlavne nedisponovali reálnymi zdrojmi. Preto veci dopadli tak, ako dopadli a veľa vecí sa proste nepodarilo.

Novinári tu často vytvárajú dojem, že ak niečo nie je tak, ako bola niekoho predstava, že je to chyba. Ja si myslím, že život je vždy aj o tom, že sa niečo podarí aj sa niečo nepodarí, dôležité je manažovanie očakávaní, dôležité je určovanie priorít a primerané kritériá akceptovateľnosti. Myslím si, že individuálne mal každý človek aj na NCZI snahu urobiť svoju prácu čo najlepšie, niekedy sa proste veci nepodaria. Všetci dobre vieme, čo sú determinanty (imperatív) úspešného delivery:

  • zdroje
  • čas
  • kvalita

Komedia pokracuje, som na dovolenke, pokusil som sa registrovat prichod na ehranica.

  1. pokus pred tyzdnom - registracia je mozna minus 1 az plus 2dni po prichode. reku ok
  2. dnes druhy pokus ‐ pri registracii nastala chyba… udaje musia byt totozne s udajmi, ktore ste zadali do systemu…

Divne mozno som spravil preklep… tak skusim este 2x , rovnaka chyba…

zeby geoblok ehranica? volam znamemu, nech ma skusi zaregistrovať. ulavil som si, geoblokacia sa nekona, ale chyba registracie pretrvava.

Dalsi pokus podla odporucani volat +421 2 32 353 030, tak volam. prve co sa dozviem, ze opi su pretazeni, ale nevzdavam to. pozorne pocuvam vsetky volby az konecne zistim po 2min, co mam stlacit na prelojenie na opa. stlacam, dozvedam sa, ze opi su vytazeni, zavolajte neskor…

ale ja to nevzdavam. idem skusit podla navodu zmenit registracne udaje v nczi - ved predsa government sa riadi zasadou 1x a dost, tak preco im ich nezadat opat…
najdem covid pass, overovacia sms prisla rychlo, zadam udaje o sebe, potvrdim captcha, dosla sms s overovacim kodom. vraj nevyplnil som nejaky udaj na formulari. kukam jaq puk. prepisujem skusam ale system vyhrava… captcha skusa ci vidim na slnku na mobile vsetky bicykle, hory, motocykle, schody…asi som terorista, zmena udajov neprechadza…
idem si radsej zaplavat ako sa snazit oye…t tento uzasny formular… screenshot mam, tak sa tesim ako vypenim na hraniciara, ked zacne do mna nahodou skakat, ze nemam ehranicu.

ps snad to cita niekto z nczi a mozno sa stane zazrak a registraciu opravia.²

edit2:
tak zaplaval som si, plny elanu ma napadlo, ci sprava vid screenshot


predsa len nieco zmysluplne neznamena.
kukam na to a v tom mi docvaklo, je to jasne, ved formular mi jasne oznamuje, ze do ehranica sa nemozem zaregistrovat, lebo mam objednavku na Ag test!

tak rovno volam znamemu (nech nemam problem s geoblokom) nech mi zrusi registraciu na Ag test. kaslem na gdpr diktujem vsetko co treba, ag test zruseny.

dychtivo klikam do mobilu udaje ehranica - aaaa co to? registracia uspesna, zrazu uz zadane udaje sa zhoduju sudajmi nczi…

Pani z nczi, fakt ste vase registracne formulare premakali do dokonalosti. Dik za moznost si na dovolenke kratit chvilu taktmito hlavolamami… :)))

edit3:
v potvrdzujucom emializ ehranica su uvedene vynimky z karanteny, ktore nie su v sulade s vyhlaskou 218/2021… ale to uz je len nepodstatny detail

Toto akeho genia prosim napadlo?

Na prvy pohlad to dava ako tak zmysel, ale za realizaciu ziskava 14 bludistakov. Okrem toho, ze do toho neviem pastnut skopirovany covid pass, tak vzdy pri strate focusu, pokial je nevalidne vyplnene, cize napr. nedokoncene sa pole zmaze. V mojom pripade, kvoli dvom telefonatom, som toto pole musel vyplnat tri razy za sebou.

A pritom take jednoduche by to bolo - v zmysle dizajn manualu - vyplnte pole a po submitnuti by bolo zvalidovane a pripadne by mi vynadal (genialne by bolo, keby by mohli/nemuseli byt pomlcky)… na co bolo toto potrebne?

1 Like

V NCZI su uplni experti na taketo anti-UX vychytavky, ktore sice museli dat kopec prace, ale zato vsetkym skomplikovali este aj zivot.

1 Like

Paradoxne oddelovace sa obycajne davaju pre lepsie UX - lepsia citatelnost a 3-4 cisla si clovek lahko kratkodobo zapamata.

Lenze ked si pozries ako to robia banky tak to daju nie do jedneho fieldu ked uz.

Kludne aj do jedneho fieldu - ako ked zadavas cislo platobnej karty. Len potom musia aj parsovanie spravit inteligentne. (O to “inteligentne” tu asi islo…)

Takéto neznáme hlášky nepotešia, nie je tam pokyn čo robiť ďalej, či čakať, skúšať znovu, alebo niekam volať a aké ID chyby nahlásiť.

1 Like