Registrácia na voľby poštou zo zahraničia alebo voličský preukaz

@Jaso
Tu je dokument, kde je návrh textu, čaká na pripomienkovanie.
Zároveň je tam načrnutý flow aplikácie - kopíruje situáciu z Eurovolieb, bude ešte upravený o hlasovanie poštou.
Ku každému kroku aplikácie je potrebné doplniť texty, ktoré užívateľa informujú prečo danú otázku vypĺňa. Úvodné informácie ohľadom volieb má za úlohu spracovať dobrovoľníčka, ktorá pripravila aj tento text - slážiaci dočasne, kým nie sú verejné ďalšie informácie.
https://docs.google.com/document/d/1WrZ1aWDz0o54afOh46MbUj5N18WAgLYMV0uMvQArqJw/edit?usp=sharing

Dokument by mal byť prístupný na komentovanie.

Plánujeme v piatok podľa tohto textu upraviť landing page - teda poskytnúť základné informácie, ktoré postupne rozšírime.

1 Like

Ďakujem za link. Požiadal som o prístup.

Ahoj, popísal som Workflows, ktorými by užívateľ aplikácie volby.digital mal prejsť pri zisťovaní možností, ako môže voliť.

Pre prehľadnosť som ich rozdelil do troch diagramov, podľa podobnosti podmienok pri tých ktorých voľbách.

Následne bude navrhnutá interakcia užívateľa a aplikácie pri vytváraní žiadosti, ktoré sú pri rôznych voľbách podobné.

Budem Vám vďačný za komentáre:
1._Volby_NR_SR_prezidenta_referendum_odvolanie_prezidenta.png

2._Volby_do_EP.png

3._Volby_do_organov_samospravnych_krajov_a_samospravy_obci.png

Len takto narychlo. Pozrel si aky je existujuci flow na ktorom sa robi v navody.digital?
Pride mi to stale velmi komplikovane - nie je to velmi uzivatelsky pritulne. Vela krokov tam je navyse. Viac komentarov v tvojom zdielanom dokumente.

Ahoj,
prosím upresni mi “existujuci flow na ktorom sa robi v navody.digital”.

K tvojmu komentáru - áno, samozrejme, je to komplikované. Zákon 180/2014 Z.z. má rôzne podmienky účasti na voľbách pre rôzne voľby a podľa toho, kde sa volič nachádza, kde má trvalé bydlisko…

Zažil som dnes na fb diskusiu, keď niekto cieľavedome tvrdil, že voliť zo zahraničia sa nedá. Po poslaní viacerých odkazov aj na oficiálne výsledky pokračoval v odvracaní diskusie na tému “poslanci to nechcú”, "“všetci sú rovnaké” a keďže sa posledné dvoje volieb nedalo, takto diskusiu odvracať bolo ľahké. Odkazy na oficiálne výslekdy z 2016 nepomáhali. Keď napísal, že bude musieť ísť na Slovensko 24 hodín autobusom, začal som mať pocit, že je to súčasť kampane zachovať hlasy voličov z cudziny v cudzine. Veď keď si strana majúca v zahraničí málo voličov zakladá rôzne TIPy a spolčuje sa s fiktívnou stranou Zelených(Veď 18 845 a 17 541 hlasov vo voľbách 2016, ktoré nepadli opozícii sa zišlo. Že Strana Zelených nie je poriadná strana Zelených tu.), tak kľudne môže pokútne pracovať na tom, aby počet tých, čo si vyžiadajú voličský preukaz(to je základ) bol čo najnižší.

Preto je fajn, že na volby.digital už niečo je, ale v kontexte dvocho volieb, kde sa nedalo voliť zo zahraničia a aj predhcádzajúceho odstavca je slabé a nedáva jasný obraz, že sa dá voliť zo zahraničia. Možno štatistika od prvých volieb od platnosti zákona o možnosti voliť zo zahraničia:
2006 3 427 osôb t.j. 0,14%
2010 5 861 0,23%
2012 7 051 0,27%
2016 17 278 0,65%
N%C3%A1rast%20po%C4%8Dtu%20voli%C4%8Dov%20z%20cudziny%20a%C2%A0v%C5%A1etk%C3%BDch%20z%C3%BA%C4%8Dastnen%C3%BDch%20voli%C4%8Dov

O význame voličoch zo zahraničia vo svete píše www.slovenskezahranicie.sk.

Neviem, kde je starý repozitár, ale mám pocit, že Androidová Opera mini v marci 2016 minimálne vyhlásila, že treba priehliadač, ktorý podporuje JS. Teraz informačnú stránku, na ktorú ma presmeruje ani nezobrazím.

“Na tomto návode ešte pracujeme” u mňa ako návštevníka evokuje, že tu určite pre mňa nič funkčné nie je a preto ma ani nenapadne strkať email do rozrobeného formulára.

1 Like

Za situácie, ktorá v SR je, keď pre každé voľby máme odlišné pravidlá, musí byť veľa voličov zmätených. Dal mu niekto aj odkaz na Zákon a príslušný paragraf?

Kde sa na FB o tom diskutovalo?

Aj preto som presvedčený, že je potrebné pokryť na jednom mieste všetky voľby a jednoduchými otázkami previezť občana procesom na konci ktorého zistí, aké má v tých ktorých voľbách možnosti uplatniť svoj hlas.

Súhlasím s tým, že je potrebné pohnúť s aplikáciou veľmi rýchlo. Každý deň môže kapitán vyhlásiť voľby a aplikácia nie je pripravená.

1 Like

v roku 2016 sa dalo zo zahraničia voliť, klasickou poštou… nepohodlné pre všetky zainteresované strany, ale dalo sa.
Postup:
http://presov.vadium.sk/portal/?c=12&id=25417

Áno, najlepší je skutočne odkaz aj na zákon a nielen na články a stránku ministerstva, ako som dal ja. Keď mu pozerám profil, nie je platený. m.facebook.com (Možno sa niekto zasmeje na mojej “paranoji”, ale nestretol som sa s nimi prvý raz a ích práca už funguje dokonalejšie, ako za čias keď začínali na SME v diskusiách a boli odhalení podľa Súmračnej IP. Už si dávajú pozor, aby to robili len loajálni ľudia, ktorí to neprezradia médiám, alebo opozícii.

Navrhujem napríklad úvodnú stránku s 3-4 stĺpcami, kde najbližšie budú vždy navrchu(prípadne spojené spolu) a zvyšok sa rozbalí po kliknutí, aby to človeka neohúrilo. Zvyšok s logom §, nech to inklinuje k myšlienke, čo tam človek nájde.

URL ku komentovaniu návrhu, prípadne si už dorobte niečo sami rovno do HTML. HTML môže brať údaje z previazanej tabuľky, alebo čo ja viem ako to editovať

1 Like

Pôvodný text:

Volič môže voliť na území Slovenska vo volebnom okrsku podľa miesta trvalého pobytu alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu. Mimo územia Slovenskej republiky je možné voliť poštou.

Nový text:
Voliť môžete:

  • Na území Slovenska môže voliť vo volebnom okrsku podľa miesta trvalého pobytu alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
  • Mimo územia Slovenskej republiky je možné voliť poštou a túto voľbu Vám vieme zjednodušiť na stránke volby.digital

Pomohli sme voliť už 12345 voličom…

2 Likes

Budem sa opakovat, kedze informacia neprechadza na druhu stranu opakovane. Aj keby sa volby vyhlasili zajtra, zoznam emailov (ktore su nutne potrebne) skor ako v nejakom novembri neuvidime.

Zlepsovaky na texty a aplikaciu vitame.

Pripajam aj aktualnu statistiku navstevnosti volby.digital po mesiacoch.

1 Like

Môžem osloviť pani Chmelovú - riaditeľku Odboru volieb, referenda a pol. strán MV SR. Keď sme s pani riaditeľkou pred rokom rokovali, bola ústretová. Sama sa posťažovala, že by privítala spoluprácu aj pokiaľ ide o aplikáciu volby.digital.

Trochu sa strácam v riadení tohoto projektu. Neviem kto je člen tímu, kto to riadi, vyvíja, čo má byť výstupom.

Je to niekde zhrnuté?

Clenom timu je hocikto kto chce nieco spravit, ale ocakavame, ze sa bude aspon trochu koordinovat s nami (slovensko.digital)

Riadi to @HanaBene, ja mam na starosti vyvoj, vyvojarom je dano husar, vid github.

Vystupom ma byt aplikacia, ktora pomoze ludom zahlasovat v parlementnych volbach. Ci uz postou alebo hlasovacim preukazom alebo aj informaciou o volbach. Takto to robime kazde volby, na tom sa nic nemenilo.

Prosime neoslovovat, pokial si aspon ramcovo nedohodneme o com chceme s nou komunikovat. Kedze garantom projektu je Slovensko.Digital (lebo ked sa nieco pokazi, ukazovat sa bude na nas a nie na vas) - prosime o to, aby sa komunikovalo najprv s nami.

Odporucam nejasnosti riesit tu alebo na slack.slovensko.digital v kanali #volby-digital

1 Like

Je mi to strašne ľúto, že po niekoľkých dňoch práce nad zdieľaným dokumentom a oprave chýb boli moje návrhy a diagramy zmazané. V situácii, keď správu dokumentu riadi človek, ktorý nerozumie Zákonu 180 / 2014 a nie je ochotný sa zamyslieť nad vysvetleniami neviem ako ďalej spolupracovať.

Dá sa oficálne tvrdiť, že voliči v zahraničí majú menej času na prípravu? Alebo to vyhlásenie volieb sa týka v prvom rade politických strán a voliča už keď mu príde domov termín a zoznam strán s kandidátmi?

Google Drive funguje ako verzovací systém, všetky zmeny sú v ňom uložené.

Prosím o vynechanie osobných narážok.

Ku každému bodu, ktorý nebol prijatý v zmenách máme náležité odôvodnenie a navrhujem zavolať si, lebo evidentne takto neprechádza pochopenie oboma smermi. Viac v súkromnej komunikácii.

Do výsledku hlasovania sa započítavajú hlasy na hlasovacích lístkoch, ktoré boli doručené obci trvalého pobytu voliča najneskôr v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb

Maju menej casu v tom zmysle, ze musia hlasovaci listok poslat skor, aby to stihli. Ale ci to je nejake signifikatne neviem.

Obmedzenie je jedine v tom že sa treba Skorej registrovať a tiež poslať hlasovací lístok vcas nazad.

Volebne kampane vrcholia posledné dva týždne a ľudia sa často rozhodujú na poslednú chvilu. Toto je nemožné pri voľbe poštou pretože ideálne treba poslať tie odvolené lístky ešte pred tým.
A často sa ľudia v zahraničí začnú dva týždne pred voľbami iba zaujímať o to ako voliť zo zahraničia a to už je samozrejme neskoro.

Myslím že najväčší problém pre ľudí v zahraničí je to, že musia poslať žiadosť 50dni pred voľbami. To je 7 týždňov pred voľbami.
To je ako mat nakúpené vianočné darčeky na konci októbra začiatku novembra. Niekto to zvláda ale väčšina nie. A potom už je neskoro.

Toto ale nevyrieši aplikácia ale iba osveta. A pripadne nejaké tie notifikácie/ remainders ktoré ľuďom pripomenú termíny. Cez FB alebo maily.

Toto je niečo čo môže napríklad srdcomdoma.sk začať robiť už teraz. Aby boli všetci ich followeri pripravení

2 Likes

Prvé zvýraznené je veru ten problém a druhé je pekná/šťastná číslovka ku komunikácii k tomu, nech to riešia hneď, čiže nech preistotu dajú email, pokaiľ pre ních adresa ích obce nebude, alebo nech to hneď vyhlnia… A môžu sa tešiť na šťastých 7 týždňov.

1 Like

Tak a je to vonku. Zdielajte hlavne kamosom za hranicami!