Registrácia na voľby poštou zo zahraničia alebo voličský preukaz

S prihliadnutim na to co sa momentalne deje by bolo asi potrebne spravit rychlu inventuru/overview kedze nove volby mozu byt za dverami.

Na hlidac statu spravili dobru pracu s upravou/updatom volby.digital do ich kontextu - spravili tam kopu uprav a vylepseni ktore by sa dali pouzit v buducej verzii pre nase dalsie volby.

Tentoraz by to mala byt lahsia praca kedze gro uz je spravene a dvakrat odskusane naostro (raz na SK a raz v CZ). Su tu nejaki dobrovolnici/cki co by mali cas/chut prejst cez tie zmeny co boli spravene na tom fork-u hlidace statu?

1 Like

Myslim, ze na toto bude este kopec casu. Bohuzial.

Dalsie volby sa nam blizia… co tak urobit update?

1 Like

Zdrojaky navody.digital su na githube, texty mame, apku k eurovolbam asi treba len upravit. Myslim, ze staci, ze sa toho chyti niekto na par dni. Najvacsia robota bude opat ziskat zoznam emailov obci - ktore este nie su zverejnene.

Dobrovolnici?

Prvý krát sme scapli zoznam obcí, a potom sa tento zoznam upravoval manuálne… respektive bola moznost nahlasit spravny email cez formular. Subor email.txt som v starom gite nenasiel, ale predpokladam ze ten update co niekto robil pre eurovolby vychadzal z toho… https://github.com/slovensko-digital/volby.digital/blob/master/js/cities.js

Ako velmi sa menili tie emaily obci, a ktore data su aktualne? Ak by sme zase scrapli eobce, tak tazko povedat ci su tam aktualnesie udaje ako tie co sme mali my…

Co treba urobit je:

  1. Vytvorit novy thread na platforma.slovensko.digital pre nove volby
  2. Zanalyzovat ktore emaily su aktualne, pripadne rozhodnut sa akym sposobom sa budu ziskavat nove emaily (verejna vyzva/scrapovanie/ponechanie starych udajov/ziskanie oficialneho zoznamu od volebnej komisie)
  3. Legislativna analyza… nieco sa zmenilo od minula? maju ine procesy na uradoch?
  4. Zmena textov
  5. Update funkcnosti aplikacie
  6. Test aplikacie

Pred tym ako sa to zacne programovat by bolo urobit tu analyzu … Su tu daky pravnici?

Su pravnici,
ked mame nejaku konkretnu otazku,
mozme posunut na firmu co robi legal check portalu Navody.

Analyzovat situaciu k tymto volbam dostala ako ulohu dobrovolnicka,
spise procesy - najma teda volba mimo trvaleho bydliska.

Texty nasledne, tiez zastresuje dobrovolnicka.

Treba novy thread?

Otázky na právnikov:

  1. Zmenila sa legislatíva od minula? Stále platí informácia, že voliť sa dá poštou po tom, ako sa emailom pošle pdf žiadosti o voľbu poštou na obec podpísaná rukou bez elektronického podpisu?
  2. Existuje oficiálny zoznam emailov obcí pre voľby? Ako sa dá prípadne legálne získať? Má npr volebná komisia nejaké možnosti odporučiť obciam aby zverejnili/nahlásili na jednom konkrétnom mieste emaily?
  3. Aké sú termíny pre voľby? (npr kedy bude zriadená volebná komisia, kedy sú voľby, do kedy sa dá nahlásiť voľba zo zahraničia… iné podstatné termíny?)
  4. Je nejaká zaujímavá právnická otázka k voľbám (ktorá nás nenapadla) ktorá by mohla uľahčiť ľuďom voliť? :slight_smile:

Ináč minule sme mali slack… Budeme aj teraz mať niečo také?

K tomu novému threadu sa dohodnite, ale ak chcete hľadať dobrovoľníkov tak by ho asi bolo vhodné urobiť a potom rozposlať ten email … “čo je nové na platforma.slovensko.digital”… Možno by sa mohla urobiť nejaká zbierka na reklamu …

Nie. Nateraz nikde, ale obce maju povinnost toto len zverejnit na svojom webovom sidle.

Kontakt na pani na MV mame, mozeme jej to navrhnut.

Slack stale funguje.

Nie je zly napad, mozno nie len reklamu, ale celkovo tuto vec.

1 Like

tie maily na obce su celkom zaujimavy problem. Na jednej strane je dobre ze si to riesia sami v ramci decentralizacie a ich pravomoci. Na druhej strane je to zarazajuce ze stat pravdepodobne nema aktualny zoznam mailov na tieto obce. Tipujem ze SD ma asi najaktualnejsi zoznam tych adries :slight_smile:

Tiez je to celkom brutal ked vsetky tie ziadosti s osobnymi udajmi koncia v roznych tych free-mailovych Gmailoch a Zoznamoch a podobnych co maju obzvlast tie mensie obce casto ako standard. Zda sa to len mne ze je to problem? Ale mozno sa mylim a uz pouzivaju vsetci tie schranky.

Minule sa to riesilo manualne cez ten jednoduchy web/formular ktory to skontroloval.
Mozno by stalo za uvahu aby sa to spravilo znova a ponuknut tymto obciam “pomocnu ruku” cez jeden mail.

Nieco v zmysle ze volby sa blizia a radi by sme skontrolovali kontaktny e-mail na obec a tiez tiez potvrdili e-mail na ktory sa budu posielat ziadosti. SD by tym ziskalo update kontaktov a adries a tiez by sme neboli odkazani na uradnikov. (treba poznamenat ze vacsina z nich bola napomocna).

1 Like

Minimálne tu je jeden zoznam: https://github.com/slovensko-digital/volby.digital/blob/master/js/cities.js

Slack volbyzozahranicia.slack.com vyzera dost mrtvo… posledna konverzacia z roku 2016 az na správy z roku 2018 ktoré chcú slack zrusit…

http://slack.slovensko.digital

Dobrovolnici… Pravnici/Support/IT designeri/IT Developers (js,html) hlaste sa do skupinky na slacku do #volby-digital

1 Like

Upravil som starú verziu volieb do NRSR a prehodil som texty tak aby boli aplikované na voľby 2020, vrátane jednoduchého configu presných termínov, rôznych textov pre rôzne obdobia (medzi termínom uplynutia lehoty na voľbu zo zahraničia a voľbu preukazom), a použiteľnosti aj pre ďalšie voľby npr 2024…

GIT: https://github.com/scholtz/volby-zo-zahranicia
Diskusia: https://github.com/scholtz/volby-zo-zahranicia/issues
Beží na: https://volby.scholtz.sk/

Mohol by to prosím niekto otestovať? ideálne viac ľudí na roznych prehliadačoch/zariadeniach…

Toto samozrejme nie je v konflikte s tým, že sa pokúsim pomôcť aj s webom na navody.digital, ale vzhľadom že bezpečnosť je pre mňa prvoradá, uprednostňujem aby existovala aj verzia kde osobné dáta (meno s adresou a rodným číslom) nemusia cestovať cez internet.

1 Like

Ahojte, veľmi sa mi páči, že je celá aplikácia tvorená dobrovoľníkmi a pod licenciou MIT.

Ľudo vďaka Ti za jej dotiahnutie pred voľbami 2016 a za jej aktualizáciu!

V roku 2018 sme spustili iniciatívu SRDCOM DOMA za možnosť voliť zo zahraničia a odvtedy sa vyjadrujeme k voľbám aj na FB.

Aktuálnu aplikáciu k voľbám 2020 (variant s Java Scriptom v prehliadači) sme nasadili na našu doménu volby.srdcomdoma.sk. V najbližších dňoch ju budeme ešte upravovať a aktualizovať texty, aby boli jednoduchšie a aplikácie bola prívetivejšia.

Následne vyzveme tisíce našich priaznivcov, aby ju využili. Už je čas.

Aplikáciu som práve otestoval. Vygenerovanie žiadosti funguje perfektne, vrátane podpisu dokumentu. PDF som odoslal emailom a budem informovať ako zareagoval MÚ v Rimavskej Sobote. :wink:

Vďaka všetkým, ktorí ste sa podieľali na apke, každý riadok kódu je dôležitý.

Držme si palce!

PS. Aby sme mohli voliť vo všetkých voľbách zo zahrnaičia, je potrebné zmeniť Zákon 180 / 2014 Z.z. a preto sme spustili petíciu za možnosť voliť zo zahraničia vo všetkých voľbách. Podpísalo ju viac ako 17.000 občanov. Pridajte sa - na webe Srdcom doma (www.SrdcomDoma.sk).

1 Like

Naozaj prosim nie. Toto sposobi hrozny chaos. Obce este nezacali ani zverejnovat adresy, na ktore sa budu zasielat ziadosti. Ak im to zacne teraz chodit na tie stare, tak naozaj nemozeme garantovat nic.

volby.digital su momentalne presmerovane sem. Moze tam clovek nechat email, aby naozaj nic nezmeskal.

Na verzi zaintegrovanej do navody.digital sa zacina pracovat.

1 Like

Otestoval som to a dnes mi prišiel email z MsÚ v R.Sobote (viď. nižšie). Z neho môžme usudzovať, že spustiť aplikáciu by sme mali až po oficiálnom vyhlásení termínu volieb. Ten musí vyhlásiť predseda parlamentu najpozdejšie 110 dní pred termínom volieb do NR SR. To môže byť dosť neskoro na to, aby sme voličov informovali o tom, že budú mať možnosť voliť zo zahraničia, alebo mimo miesta trvalého bydliska - pomocou hlasovacieho preukazu.

Janči, vďaka za podnet.

  1. Súhlasím s tým, že v tejto chvíli by bolo kontraproduktívne aplikáciu ponúknuť voličom. Na druhej strane je potrebné poskytnúť im informácie, že aplikácia pre vytvorenie žiadosti bude a aké možnosti im poskytne.

  2. Považujem za potrebné zmeniť texty. Kontaktoval som už hlavného tvorcu aplikácie - Ľudovíta Scholtza. Myslím, že bude fajn, ak apka bude mať konfigurovateľné texty bez potreby mať texty priamo v kóde. Umožní to lokalizáciu do iných jazykov. Myslime aj na menšiny.

  3. Možnosť vložiť email je fajn - aby sme voličovi pripomenuli keď apku spustíme.

  4. Prihováram sa za to, aby mal užívateľ možnosť: a) stiahnuť si vygenerovanú žiadosť (a odoslať lokálne), b) odoslať žiadosť emailom prostredníctvom apky (ak už nám dôveruje).

A tu už je odpoveď z MsÚ v R.Sobote:

Vašu žiadosť Voľba poštou nemôžeme tohto času akceptovať z dôvodu nevyhlásenia volieb do Národnej rady SR predsedom Národnej rady SR. Po vyhlásení volieb do NR SR môžete poslať žiadosť o voľbu poštou. Vaša žiadosť bude vybavená v zákonom stanovenej lehote.

#srdcomdoma

Odkial je tato potreba? Ja vidim statistiky na volby.digital a momentalne tam chodi ludi v priemere tak 1 clovek denne.

Ziadost sa vzdy odosiela lokalne, na tom nebudeme nic menit.

Na iniciatívu Srdcom doma chodia takéto dotazy pravidelne - cez Facebook, emailom, osobne. Hovoriť im v takej situácii “bude to na volby.digital” mi bolo ešte pred pár dňami trápne, pretože tá stránka mesiace po skončení eurovolieb informovala o možnosti požiadať si o hlasovací preukaz práve pre účasť na Eurovoľbách.

Takže áno - potrebujeme už dnes komunikovať možnosti, ktoré voliči budú mať.

Aha. S tymto nemame ziadny problem, staci sa dohodnut s @HanaBene a spravime.

Ahoj Hanka,

som z iniciatívy Srdcomdoma. Radi by sme sa podieľali na tvorbe textov pre volby.digital. Ako sa môžme zapojiť?