Registrácia na voľby poštou zo zahraničia alebo voličský preukaz

Riešili sme e-mailové adresy a tie v tejto tabuľke nevidím. Prehliadol som niečo? :eyes: Oficiálny štátny zdroj s mailovými adresami nepoznám, ale veľmi rád si nechám poradiť. :wink:

@Lubor Dakujem, velmi uzitocne. Teraz budeme musiet nejako najst a priradit e-mailove adresy pre kazdy urad. Niektore urady maju na volby vytvorene specificke adresy.

E-mailove adresy su prvorade ale potrebne su aj klasicke adresy. Na tie ziadosti totiz treba napisat aj plnu adresu uradu (klasika ako za Marie-Terezie)

Haha, ako správny úradník už jednoduché veci typu e-mail ani neregistrujem. :eyeglasses:
…takže rád prispejem na DB z e-obce

1 Like

@jangondol Dakujem za link - pozrel som si ten odkaz na e-obce.sk - ta cena 100EUR nie je zla a asi to usetri to vela roboty. Napisal som e-mail aj na statisticky urad.
Dalsi krok bude mozno otestovat tie e-mailove adresy (a mozno vyziadat potvrdenie z kazdeho uradu, pripadne si vyziadat e-mailovu adresu na ktoru posielat ziadosti) Mozno by sa to dalo nejako zautomatizovat (aby to neskoncilo ako SPAM)

1 Like

@jangondol @peter_ @marsher @Lubor @mtruban
Dakujem vsetkym za vase odpovede, prispevky a napady. Najlepsie by bolo spravit pracovnu skupinu a zacat diskutovat detaily. Casu je malo tak koordinacia a plan budu rovnako dolezite ako kazda sikovna pomocna ruka a hlava. Dajte mi vediet vase preferencie - budeme riesit realizaciu tu alebo sa presunieme niekam (GitHub?) a spravime link?
Osobne nemam vela skusenosti s navrhovanim aplikacii (teda okrem dizajnu vizualnej stranky/UX) takze budem vsetkych pozorne pocuvat.

Tu som spisal priblizny koncept. Prosim pridajte vase komentare:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/4539332/registracia%20volby%20postou/Aplikacia%20na%20vytvorenie%20a%20podpis%20ziadosti.docx

1 Like

teneto todo list z dokumentu vyzera super:

Vymysliet navrh aplikacie (architektura/funkcnost/technicka stranka)
—> toto by bolo dobre, keby ste sa stretli chalani. koder/grafik a pustili sa do toho. ja som zato, aby sa to robilo na responzivnej webke, ale co najjednoduchsie. aby nebolo treba nic tretej strany. aby to bolo priamo vo webke. (na appku neni moc casu. aj kvoli schvalovacim procesom napr. v appstore, ktore mozu trvat 2-3 tyzdne)
–> urobit v prvom kroku jednoduchu appku s postupom, prednastavenim mailom a adresou uradu. a postupne doladovat.

Casovy harmonogram + priblizne naklady

Databaza obci 2933 obci (+ e-mail) – da sa kupit z e-Obce za 100 EUR (alebo statistcs.sk)
—> neni problem, to zaplatim

Overit a doplnit e-maily (ak treba)
Kupit domenu (ak bude aj web stranka) – cca 15EUR
—> neni problem, zaplatim a zriesim. mame aj nake super domeny nato

Ako to spopagovat (oslovit neziskovky, noviny, FB skupiny)
—> spravim. imho z tohoto budeme vediet spravit dobre PR pre vsetkych az do telky

Takze potrebujeme prvy krok. Aby ste si sadli k tomu a zacali to kodit najjednoduchsie ako sa da.

1 Like
  • mozme si jednoducho rozdelit ulohy:

@PeterPPP - ty si to koordinuj a ries cele (napis koderovi, napis mne ak potrebujete hosting, daj deadliny, a pastuj tu na platforme postup ako ste natom a co by ste este potrebovali). je potrebny jeden, ktory to bude nahanat. cokolvek konkretne potrebujes, daj vediet a zriesime to.

@marsher - mas cas to kodit? (pripadne mam zohnat dalsich koderov?). alebo niekto dalsi na kodenie?

  • na naklady sa imho vyzbierame. keby daco, mozete pocitat s tym, ze tu db s kontaktami a hosting cvaknem.

  • potrebujeme aj grafika/UX ?

  • dajme si deadline, ze to vieme dat za 2 tyzdne. aspon v prvej verzii. do 16.12 keby bola live webka?

2 Likes

Myslim, ze responsive web je najlepsi sposob.

@mtruban - mam(najdem si), toto ma vcelku zaujalo. 16.12. na prvu working verziu je okay.

Grafik… myslim ze nie. Na toto by mal stacit neaky velmi basic bootstrapovy layout. Mozno iba tak ak k tomu chceme fancy logo.
Pamatate zbohom.sk ? Jeden page kde je vysvetlenie, jeden page kde je formular, mozno by som pridal page o slovensko.digital? To by malo byt ok nie?

@PeterPPP Mozme sa meetnut niekde a navrhnut tu spolocne? Ja som v BA ale kludne niekam inam pridem.

Moze niekto kupit tu DB, a idealne aj napisat vsetkym obciam a overit na ktory email sa to ma posielat? + ci nieco nebouncuje.

@marsher jj suhlasim. staci bootstrap. grafika som skor myslel UX. aby to bolo jednoduchucke.

  • chcete uz aj hosting rovno? mohli by sme to spravit na zaciatok na nejakej subdomene slovensko.digital (napr. preukaz.slovensko.digital - ja nato potom regnem aj nejaku dobru domenu jednoduchu zapametatelnu)

  • ak by ste sa chceli stretnut v BA, dajte vediet. mozno by som dorazil. podla mna toto je mega napad a jednoduchy projekt a treba to spravit.

1 Like

@marsher @mtruban
Dakujem za napady. Dnes vecer sa rozpisem viac.

Toto je velmi dobry layout pre registraciu v USA:

Toto je priklad v UK:

Ten priklad z USA je spraveny na zaklade ich novych grafickych pravidiel

UK maju podobny design-book. Skusim pohladat.

V principe by sa mohla tato webstranka spravit ako priklad toho ako by sa to mohlo dat spravit…

1 Like

ta americka vec vyzera fajn.

@PeterPPP ako to vidis s dalsim postupom. dokazete sa s @marsher skoordinovat? a napisat, co dalsie by ste konkretne potrebovali, aby sme cim skor s tym vedeli ist von

Dakujem, za dve hodiny poslem viac info.

@mtruban: Mame spraveny GitHub a Slack (pozvanku sme ti poslali - dufam ze na dobru adresu)
Pomohlo by nam nastavit hosting - prosim dohodni to s @marsher priamo (nastavenia, poziadavky, etc…)
Budeme to riesit cez Bootstrap.
dakujem

Čaute… veľa kecáte a málo robíte… (To bude asi všeobecný problém v IT) :smile:

http://volby.scholtz.sk/

Sa mi nechcelo hľadať oficiálnu žiadosť, tak keď sem niekto hodí link, že ako to má vyzerať tak to môžem prispôsobiť…

Edit1: A niekto by mohol nájsť aj adresu pre ten úrad kde sa to odosiela ak niekto nemá trvalý pobyt.

Edit2: Zatiaľ vidím problém s podpisovaním… Ak sa to podpíše nie ako ZEP (cez OP), tak ak viete o niekom kto nepôjde voliť, môžete voliť namiesto neho… Pri účasti vo voľbách cca 50% sa týmto spôsobom dajú ľahko voľby zmanipulovať!

@Scholtz Dakujem za link. To je dobry zaciatok. Radi by sme to spravili tak, aby sa to dalo riesit cele cez display na telefone/tablete (vratane podpisu) Nechces sa radsej pridat ako robit vlastnu verziu? Kazda ruka pomoze.

Oficialne ziadosti su tri:
Hlasovaci preukaz: http://www.minv.sk/?nr16-preukaz
Volba postou (bez trvaleho pobytu) http://www.minv.sk/?nr16-posta1
Volba postou (s trvalym pobytom) http://www.minv.sk/?nr16-posta2

Problem s podpismi by som nevidel v tomto stadiu. V sucasnosti urady akceptuju oscanovany rukou vyplneny papier. Na zaklade toho uradnik vyhodnoti ci sa ziadost akceptuje alebo nie. Potom vam zaslu hlasovacie listky na adresu do zahranicia.
Tento system nema za ciel manipulovat volby ani riesit medzery v systeme. Jediny ciel je ulahcit odoslanie ziadosti v ramci existujucich/platnych zakonov.

Ked bude ZEP rozsireny a akceptovany tak pri dalsich volbach bude tento system dufajme zbytocny.

2 Likes

@Scholtz este jeden dotaz - odkial mas data s adresami obci a maily?
Dakujem

To znamená, že ste sa zhodli, že užívateľ má možnosť odoslať citlivé údaje na server?

Ako je to s tým podpisovaním? Má tam byť elektronický popsis, nascanovaný podpis, alebo zep?

Ja sa rad pridam… Respektive, nechcete sa pridat vy? :smile:

Aj ja som urobil git: GitHub - scholtz/VolbaPostou: System pre hlasovanie postou vo volbach do parlamentu 2016

Zatiaľ je to celé o tomto súbore: https://github.com/scholtz/VolbaPostou/blob/master/blocks/Main.php

Inac ja by som to podpisovanie najradsej riesil tak, ze sa emailom odosle PDF a PDF podpísané aplikáciou XML Signer

Veľa ľudí čo je v zahraničí si pri robení nového OP práve dávali ZEP do OP práve na to aby mohli komunikovať s úradmi bez nutnosti dochádzky domov…

Z odkazu vyssie, ale sa mi nechcelo platit 100 eur ci kolko, tak ked @mtruban je im ochotný zaplatiť, nech to kľudne urobí… Otázka je, či je to dôveryhodný zdroj, a či tie emaily sú reálne a použiteľné pre tento účel…

A inac to kludne mozme dat aj pod domenu volbapostou.slovensko.digital alebo ako chcete… Ak si chcete riesit hosting sami, tak kludne, a ak chcete aby to bolo u mna na serveri tak mozme nastavit dns subdomeny na moj server…

  1. otazka - nie, ziadne citlive udaje by nemali odist z telefonu/pocitaca. Momentalne rozmyslame ze sa udaje doplnia cez JS ktory bude bezat iba na uzivatelovej strane (ziadny server) a vygeneruju do suboru. Ten subor sa potom odosle mailom z uzivatelovho uctu. Nechceme mat ziadny prenos citlivych udajov (koli bezpecnosti a ochrane osobnych udajov) Dufam ze to ma hlavu a patu

  2. Bolo by fajn to robit dokopy. Momentalne na tom robi @marsher takze sa s nim daj do kontaktu a skuste si to prejst. Cim viac oci/ruk tym by to mohlo byt lepsie.

  3. podpisovanie sa moze riesit OP ale nie je to vyzadovane - urady akceptuju oscanovany rukou podpisany papier poslany normalnym e-mailom (bez Elektronickeho podpisu) Ziadosti idu casto na male obce ktore ani nemaju vycleneny e-mail na prijmanie tychto ziadosti.