Register úpadcov

Co sa tyka konkurznych konani, upadca a dlzik su mi celkom blizke pojmy. Nastastie len z user researchu pre jeden projekt :). Upadca je ak sa nemylim dlznik po vyhlaseni pravoplatneho rozhodnutia sudom o konkurznom konani. Je to pravnicky pojem, preto konkurzni spravcovia, sudcovia, veritelia atd. tento pojem dobre poznaju… Ale sirokej verejnosti je to nejasne, to jo.

Ja osobne som rada, ze sa da nieco robit, nieco zlepsit, cize super! Kazdopadne, i ked ma Tina dobre otazky, asi to je komplexnejsia vec minimalne kvoli cielovym skupinam. Preferujem teda stretko, kde by sa rychlo vydefinovalo, ake testovanie by pokrylo hypotezy, otazky, zlepsenia, ktore naozaj potrebujete. @vojtob @tina_lickova ak ste sa dohodli na niecom, dajte vediet mailom (kociova@lbstudio.sk) a rada sa pripojim :).

1 Like

Nuž takto, v rámci iniciatívy spraviť aspoň pár user testingov zadarmo nie je problém. Treba to však s citom:

  • nerobiť z ľudí debilov
  • nerobiť z dodávateľov debilov

Chceme tým vytvoriť tlak aby sa to dávalo testovať už v koncepčných fázach napr., ďalej pri prototypoch a podobne. Nechce, to však teraz hovorím za seba, vytvoriť precends že toto bduú občania - odbornící robiť zadarmo. Na to si nielen štát aj ktokoľvek iný, príliš ľaho zvyká.

1 Like

Nehovorme teda o subjektoch, ale hovorme o konkrétnych ľudoch, ktorí tam prídu.
Kto sú to?
Účtovnící? Majitelia firiem? Finanční riaditelia? Zamestnanci fabrík ako indikuješ?

A ideme ďalej: Čo tam teda hľadajú? Čo sa chú dozvedieť? Akú akciu vykonať?

@vojtob

User case s Richardom Geerom je skvelý! Nesrandujem.

Poďme hlavne dať von z našej konverzácie “to bude ťažké”… nikam to nevedie, všetko na tejto téme je ťažké :smile:

Formuláre môžu byť ťažké, ale dajú sa vysvetliť - poznámkami, vysvetlikami, rýchlou okamžitou spätnou väzbou pri chbnom vyplnení.

Miška, dohodni kľudne. Pokojne to môže ísť aj bezo mňa momentálne, my sa napojíme hneď ako bude treba, netreba na mňa čakať.

@vojtob super, ze existuje zaujem o testovanie. My sme sa pripojili do tejto inciativy aj preto, aby sme ukazali ze sa to da a na zaciatok kludne aj nekomercne. Takze vdaka za prilezitost.

Mna zaujalo to, co ste vraveli o obmedzeniach vo formularoch v ramci egov. S egov mame skusenosti a preto by ma zaujimalo co vnimate ako obmedzenia. To by bolo asi skor na osobnu diskusiu ale mohla by z toho vzniknut aj podnetna diskusia pre slovensko.digital a mozno neskorsie zlepsenia. Takze budem rad ak vznikne takato prilezitost.

hmm … nemyslím, že povedať, že je niečo ťažké, je nesprávne. Napr. tona kameňa, je objektívne ťažká. Ale zdolateľná.

A sú veci ktoré zdolateľné nie sú. Napríklad ak sa nedajú niektoré systémy technologicky prepojiť. Nie že by to nešlo kvôli fyzikálnym zákonom, len v danom čase sa to jednoducho nedá. Časom sa to určite zlepší, zatiaľ je to obmedzenie.

A koniec koncov, keby to bolo jednoduché, tak by to bola celkom nuda.

Tešíme sa na zdolávanie tony kameňa. Alebo aspoň pár kamienkov, súhlasím, že robiť dlhodobo zadarmo veci neprospeje, to sa nedá udržať.

Mimo hlavnu temu: Podla mna vobec robit zadarmo krivi podnikatelske prostredie a nieje to spravne. Chapem to iba ako stimul tejto iniciativy. Nevravim, ze na to teraz vidim nejake lepsie riesenie, iba som mal potrebu napisat tuto poznamku.

  1. je to siroka masa ludi

napriklad podnikatelia, podniky, ktore budu lustrovat, ci ich obchodny partner nema problem s platobnou neschopnostou a ci ich obchodny partner nie je v konkurze alebo restrukturalizacii. “Povinnost” kontrolovat obchodnych partnerov maju vsetky podniktelske subjekty na Slovensku. Zakon je pomerne prisny, podnikatelia maju iba 45 dni na prihlasenie pohladavky do konkurzu a restrukturalizacie. takze API s atributmi konkurzu su potrebne ako sol.

dalsimi subjektami, ktore potrebuju informaciu o konkurze alebo restrukturalizacii su sudy, exekutori, nakolko konania vedene na upadcu sa zo zakona prerusuju/zastavuju.

ale mozu to byt fyzicke osoby, ktore pozicali svojim kamaratom peniaze a zrazu zistia, ze su v osobnom bankrote, takze opat maju 45 dni na prihlasenie pohladavky.

zamestnanci fabrik vo vztahu ku svojmu krachujucemu zamestnavatelovi. nastatstie tam maju moznost byt kompenzovani z garancneho poistenia v socialnej poistovni.

atd, atd.

A ideme ďalej: Čo tam teda hľadajú? Čo sa chú dozvedieť? Akú akciu vykonať?

ako som spominal, klucovym je datum, ku ktoremu je na subjekt vyhlaseny konkurz alebo restrukturalizacia a k tomuto datumu treba pripocitat 45 dni, pocas ktoreho by mali veritelia uplatnit svoje pohladavky jednoduchym formularom na sude a u spravcu. a potom uz len reagovat na to, co bude vo veci robit spravca (Richard Gere). :smiling_face:

Súhlasím. Tu je však iný kontext.

Je nasadená nová verzia RU (register úpadcov), v nej už SH trade nájde :smile:

  1. Moznosti s nulovym poctom vysledkov by nemalo byt mozne zaskrtnut.
  2. Jednotlive filtre by sa mali dat vyresetovat jednym klikom
  3. Ked zaskrtnem “Krajský súd v Bratislave (0)” dostanem 3 vysledky
1 Like

Odporúčam zmeniť popis “Začiatok konania:” na “Dátum podania návrhu” menej to bude laikov mýliť pri počítaní lehôt. Lebo až “Vyhlásením konkurzu sa začína konkurz.”

Zmeniť popis “Vyhlásenie konkurzu:” na “Dátum vyhlásenia konkurzu:” a pridať lehotu + 45 dní k dátumu zverejnenia uznesenia o vyhlásení konkurzu. (je to pevný dátum, ktorý sa nemení, je opísaný v každom uznesení zo zákona, takže nebude tam iná lehota. Inak povedané, systém by mal mapovať uznesenia súdu a ak narazí na uznesenie s kľúčovým slovom “vyhlasuje konkurz”, tak automaticky spustí skript, ktorým pripočítajú lehoty uvedené v uznesení (+45 dní) k dátumu zverejnenia. Samozrejme lehotu na podávanie prihlášok hrubou červenou zvýrazniť. a formát nastaviť tak, aby bolo zrejmé, o ktorý deň v týždni ide, aby si veriteľ vedel naplánovať podávanie prihlášok ak pripadne dátum na sviatok, sobotu alebo nedeľu alternatívne pridať + 1, 2 dni, aby lehota vychádzala na pondelok, alebo nasledujúci deň po sviatku.

Tie ostatné dátumy sú také “penuts” pre správcu, neskôr pre veriteľov, kľudne môžu byť zverejnené na konci (evidentne ich nateraz nezverejňujete).

No a by sme boli úplne košér, bolo by vhodné urobiť zoznam všetkých konaní v tabuľke v html, xls, xml, v ktorých bol v ten ktorý deň zverejnené uznesenie, ktorým sa začína konkurzné/reštrukturalizačné konanie. Celoslovensky to bude odhadom 3 - 10 uznesení každý pracovný deň. Veritelia majú totiž iba 45 dní na prihlásenie pohľadávky, Síce aj potom, ale bez hlasovacích práv. Aby som nezabudol, nastávajú účinky spojené s vyhlásením konkurzu/reštrukturalizácie, takže by mali mať všetci možnosť načítať si do svojich systémov (napr. účtovných) presné dátumy.

Tiež by pomohlo pridať v sekcii OV náhľad na výrok uznesenia/text zverejnenia cez hover a title v a tagu, aby nemusel užívateľ zbytočne preklikávať a vracať sa späť. Alteranatíve by sa text mohol vyrolovať na stránke.

Vhodné by bolo nechať formátovanie textu, nakoľko ľudia nie sú stroje ale potrebujú mať pri čítaní odseky a nie zliatý text.

aby sme zostali v téme, podľa zverejnených informácii by sa malo aktuálne viesť konanie aj na slovenského herca - úpadcu: https://ru.justice.sk/ru-verejnost-web/pages/konanieDetail.xhtml?konanieId=6327&back=true
:neutral_face:
konkurz ešte nebol vyhlásený

Pred 14 rokmi bola spustena testovacia verzia evidencie upadcov.

https://web.archive.org/web/20021012184748/http://www.orsr.sk/konkurzy/

@vojtob
Dobrý deň, chcel by som sa prosím opýtať ohľadom verejných WS: getKonanieDetail v odpovedi nevracia meno sudcu, bolo by to prosím možné doplniť? Na webe sa zobrazuje.
Taktiež som si všimol, že v prípade právnickej osoby (či už úpadca, správca alebo navrhovateľ) vkladá obchodné meno aj do priezviska - to je zámer?.
A tiež popísné a orientačné číslo v adrese - tam často vracia 0. Nebolo by vhodnejšie tam radšej nedávať nič ak to číslo nie je vyplnené?

A este je prosim mozne doplnit datum vyhlasenia konkurzu alebo datum zverejnenia rozhodnutia o vyhlaseni konkruzu z OV?