Referenčný údaj v kontexte Registra právnických osôb (RPO)

Môže to vadiť. Je rozdiel “ja - fyzická osoba” a “ja - projektant”. Ako napr. “vlastník nehnuteľnosti” som “ja - fyzická osoba” a nie projektant.

1 Like

Tak som spravil rychly check u nas v databazke a aha.

1 Like

lebo je zdrojovym registrom

ano suhlas identifikator je len jeden, zanamy dva z roznych registrov nevidim v tom absolutne ziadny problem

problem skor vidim v katalogu datovych prvkov a v ontologiach - v zmyle zakonov bolo mozme mat obchodne nazvy pre kazdy jeden typ opravnenia jedno. Cize vo vysledku pre jedno ICO x-y (u kazdeho registratora-zdrojoveho registra ine)

je to ten isty subjekt fyzicka osoba podnkitel avsak na zaklade roznych opravneni

rpo vracia podla mna spravny vysledok, kto chce moze si z toho spravit jeden objekt s roznymi predmetmi cinnosti (samozrejme za predpokladu ze sa vyzporiada s s viacnasobnym obchodnym nazvom) alebo mozme jednoducho upravit katalog datovych prvkov a ontologie tak aby bolo mozne mat viacero obchodnych nazvov aby to reflektovalo skutkovy stav

Uznávam, asi som to zle spojil, tj. identifikátor vydaného oprávnenia súvisí s osobou, ktorá je spojená s tou firmou a nie rovno s firmou. Tak či onak ale, RPO má podľa mňa vrátiť len jeden záznam, o tej právnej firme. Ak je osoba zapísaná v registry autorizovaných stavebných inžinierov, čo podľa mňa nie je právny subjekt, len jednoduchý zoznam, asi ani nesúvisí s jej firmou.

Takže identifikátor je podľa mňa vždy jeden, spájať to s registrom mi príde skôr iba hotfix.

v zmysle akeho zakona? slobodne povolanie je podnikanie, platis dane, mozes fakturovat. takze ja by som cakal ze to dostanem z rpo

A k tvrdeniu ze ide o rovnaky subjekt, aky? v prave urcite nie, ontologie maju popisovat realitu nie si ju tvorit.

RPO niesu len pravnicke osoby ale aj fyzicke osoby podnikatelia atd atd. Kedze nieje zalozena ziadna pravnicka osoba, ktorej registracia je podmienana rozhodnutim sudu-obchodne registre. Slobodne povolanie je stale zodpovedny subjekt pred zakonom fyzicka osoba

Ja v tom problem celkom vidim. Ak maju vsetky registre, ktore maju vazbu na nejaky subjekt jednoznacne identifikovat pravnicku osobu referencovanim (lebo zakon), tak to znamena, ze okrem identifikatora ICO musia k tomu prilepit aj stlpec zdrojovy register a az toto vyzera byt unikatne. Ma vobec “source_register” nejaky ciselnik?

Kedze RPO je vyhlaseny za referencny uz nejaky ten piatok, tak vieme ci to tak niekto vobec robi?

Fyzická osoba je len subjekt človeka. Každý ďalší prílepok je právnická osoba (každý prílepok samostatne je právnická osoba). Aj fyzická osoba-podnikateľ je defacto právnická osoba. Ak toto základné pravidlo bude ignorované, tak to nikdy nebude fungovať.

1 Like

preco len preto ze RPO vratilo dva riadky resp. dve vety resp dva atributy - pre tu istu entitu, nieje problem len v pocetnosti atributov?

no hadam ked mame skvely MDM nastroj CSRU cez ktory si OVM stahuju udaje z RPO tak mozno ked nevedia na strane OVM spojit viac atributov z RPO tak im to CSRU urobi (sarkasm off)

hm… nebol by som si taky isty, resp som si na 99% isty ze to takto nieje. Za vsetky skody resp za cele spravanie rucis ako fyzicka osoba pred zakonom, aj celym svojim majetkom. Kdezto pravnicka osoba ma rucenie pred zakon len v zmysle typu pravnickej osoby

No a toto je presne problém. Chýbajú širšie súvislosti. Narodí sa len človek - fyzická osoba.

S tým že majú ontológie popisovať reálny svet s tým súhlasím. :+1:

Nevyznám sa presne v zákone, ale podľa mňa je jedna vec že mr. N má firmu s IČOm v RPO, a úplne druhá vec je, že mr. N je súčasne aj zapísaný v zozname autorizovaných architektov. Takto chápem realitu, môžem sa v tom ale mýliť.

Potom teda keď sa pýtam na RPO, chcem vedieť o tomto IČO čísle, tak mi systém má vrátiť len údaje spojené s danou firmou. To že je mr. N aj autorizovaný stavený architekt s tým IČOm absolútne nesúvisí a nemalo to byť v odpovedi na dané IČO.

Čiže opäť, odpoveď má byť podľa mňa iba jedna, pretože existuje iba jedna jediná firma s daným IČOm. To je podľa mňa aj realita.

tak nastastie zatial mame len fyzicke osoby a pravnicke osoby (ktorych vznik odobil registrovy sud)… mozno v buducnosti budeme mat aj ine virtualne typy osob. V mene pravnickej osoby mozu konat vzdy povereny konatlia, v mene akejkolvek fyzickej osoby (aj fyzickej osoby - podnikatela) vzdy kona fyzicka osoba

ak ti posle fakturu, tak ide o podnikatelsku osobu, a je fajn ked ju najdes v rpo. A co je dolezitejsie vztahy upravuje obchodny a nie obciansky zakonnik.

prave ze suvis dakedy davno to bolo tak ze ked si chcel byt architekt tak si dostal povolenie a ICO, ked si bol zivnostnik tak si dostal druhe ICO, ked si zaroven bol zdravotna sestra a chcel si robit na ICO tak si dostal tretie ICO, ak si bol k otmu rolnik tak aj stvrte ICO (stale ta ista fyzicka osoba podnikatel)… teraz je to ICO jedno, ale pocet registratorov a komor ktore, prideluju ICO je stale ten isty cca 80. Jediny rozdiel je ten ze predtym si nikto neoveroval ci ti uz predtym niekto ICO priradil a teraz sa to overuje aby ti nepridelili milion ICO a na tvoje ico ti pridelia len opravnenie podnikat.

firma je laicky povedana pravnicka osoba. Ak stale vsetci hovorime o tom istom napr ICO 40654541 tak je to fyzicka osoba podnikatel s roznymi opravneniami podnikat. Jedna a ta ista fyzicka osoba. jeden objekt realneho sveta s jednym identifikatorom ICO s ale s roznymi opravneniami podnikat v roznych oblastiach

Priklad: Mam agendovy system, kde mam evidenciu a v nej nanestastie nejaku pravnicku osobu referencovanu cez identifikator (ico). Uradnik si trebars klikne, ze chce vidiet viac info o osobe a vyleti na neho 7 zaznamov a moze si vyberat, ktore referencne udaje ako pouzije? Toto asi nebude uplne ziadany stav.


Bol som v tom, ze identifikator pre nas informatikov znamenal vzdy jednoznacny a nemenny identifikator zaznamu. Ake su na to dovody sa uci niekde na druhej prednaske databaz. :smiley:

Ďakujem za vysvetlenie. Ale potom stále platí to, že na jedno IČO má byť jedna odpoveď, v rámci ktorej môžem nájsť N oprávení, atď. … a žiadne zdrojové registre sa nemajú kombinovať do identifikátora.

stale je to jedna a ta ista fyzicka osoba v evidenci fyzyckych osob vedena pod jednym RC resp IFO,
akurat ak je to fyzicka osoba - podnikatel mozme mat rozne obchodne nazvy pre kazde jedno opravnennie podnikat a zaspianych x cinnosti pod ktorymi moze podnikat.

s týmto musím len súhlasiť - to že jedna odpoveď je vypísaná cez dva riadky nič na tom nemení (to je len reprezentácia) bohužial do jedného xml to asi nenapchám kvoli početnosti :slight_smile: that’s it