Red Flags: Slovensko v mobile

Otazka: bude hotel, zamestnavatel, policajt a vsetci ostatni kt. maju pravo pozadovat doklad akceptovat eDokladovku? Ak ano bude to platit aj mimo Ceska? Teda napr. v Nemecku na Slovensku atd. aj mimo EU? Lebo ak nie tak je to nedomyslene.

Odporucam tento clanok eDokladovka - Státní tiskárna cenin. Citujem z toho clanku “Státní tiskárna cenin je připravena tento prototyp aplikace eDokladovka finalizovat a podílet se na jejím zavedení do praxe. Jakmile bude schválena stále chybějící zákonná legislativa pro využívání digitálních dokladů v ČR, je zcela reálné její spuštění do jednoho roku od zadání.

Mne to pripomina nase Slovensko v mobile. Urobime appku na doklady, ktora bude sluzit ako fotobanka.

1 Like

… zprávy z tisku:
“Poslednou kvapkou však bol IT projekt mobilné ID, ktorý nebol dobre pripravený a kritizovala ho aj IT komunita. Aj preto sa ministerka minulý týždeň rozhodla odvolať pána Antala z orgánov štátnej firmy Slovensko IT,” uviedlo ministerstvo v reakcii.

Čítajte viac: Antal končí ako štátny tajomník ministerstva investícií - Ekonomika SME

Smutne, ale ze by take stredoeuropske?b

Napriek vsetkej kritike pana Antala, vyuzivat zo strany ministerky SVM ako zamienku na jeho odvolanie nie je uplne spravodlive, ked dovod odchodu je skor politicky nie odborny. Zase nemoze sa pani ministerka tvarit ze sa o projekte a jeho problemoch dozvedela pred tyzdnom. A ked ano asi by tiez mala uvazovat ci je kompetentna na riadenie informatizacie.

2 Likes

možno ho až pred týždňom pochopila, resp. stále nepochopila a kedže vznikla toxická atmosféra, pani Krémešová preventívne odstrihla toxické prepojenie … nedajbože by sa jej DR.Plexisklo alebo GrankoPELÉ opýtal na TA3 niečo k tomuto projekte :face_with_monocle:

To by bolo celkom zaujímavé, ak by sa bývalý predseda vlády na to pýtal. Jeho ľudia totiž zastavili implementaciu už hotového mID z DEUSu do NASES(UPVS) v roku 2019. Bolo by zaujímavé ako by to vysvetľoval. Možno tým, že mal nachystaný v šuplíku “X” dodatok k prevádzkovej zmluve z GT, kde by to v PRK “kupil” za 5-6 nasobnu cenu(ako stalo riešenie DEUS), ako už hotové riešenie…

1 Like

Odvážne tvrdenia…

a ktorí jeho ľudia v NASES, lebo sa imenili a menili a potom prišla nová partička jeho ľudí do NASES a potom zase nová partička v NASES …

ak si dobre pamätáme, tak každý rok bol nový riaditeľ NASESu a teda aj iný kompas :face_with_monocle:

*Prečo sa alternatívy neporovnali v štúdii uskutočniteľnosti, ktorá už mala byť hotová? To je aj výhrada Slovensko.Digital.

Dobre, poviem to inak. Keď idete stavať dom, nerobíte všetky rozhodnutia, aké budú kľučky, aké budú detaily na začiatku. Alebo keď si idete kupovať auto, nepoviete, že musí mať presne tento motor a potom auto tomu prispôsobíte. Musí to mať určité etapy. Štúdia hovorí o tom, čo chcem urobiť, či chcem auto alebo vrtuľník, my sme sa rozhodli, že chceme auto a v tej ďalšej etape ideme hľadať technické riešenie. A to, či to bude DEUS alebo niečo iné, je už technické riešenie. A to nepatrí do tej časti štúdie. A v tom je náš pohľad iný ako Slovensko.Digital. Ale ani doteraz to nebolo inak. Žiaden doterajší projekt neriešil technické riešenie v štúdii."

Pan ex-statny je vedla… pri aute musis tiez manzelke dokladne zdovodnit preco potrebujes luxusne SUV za 70 000 s funkciami, ktore nikdy nevyuzijes a nestaci ti SUV strednej triedy za 30 000, ktore mas hned k dispozicii.

sme še pobaveľi … pri aute riešim ako jednu z prvých otázok akú chcem značku (škoda/hyunday/mercedes …) a či chcem športiak, kombik, alebo van… a to je to správne porovnanie … nie kľučky, či rámy na okná…

2 Likes

nie on je presne tam :- :rofl:

cieľom bolo prelopatovať na SKIT peniaze a tému, potom sa vyberie niečo (technické riešenie), čo za to sa dodá … Analýza ukázala, že …

4 Likes

Záložka licencie v CBA bola na čo? Toto už je fakt nedôstojné ako sa tu ohýba realita.

To si už naozaj nikto nepamätá, že prvá verzia štúdie vylúčila Deus. Vylúčila. Nie, že posúdia neskôr. Ani na verejnom hiringu žiadna informácia o posúdení neskôr nepadla. Dokonca kľúčoví ľudia mi po verejnom hiringu tvrdili, že to riešenie od Deus sa ani nedá dobre kúpiť lebo nedostanú zdrojáky. Čo bola úplná blbosť a keby si otvorili zmluvu v crz tak vidia čo a ako tam je licencované. Dokonca som im povedal, že ktoré časti podľa mňa nepotrebujú.

Keď sa pán ex-štátny sťažuje na to, že tu sa nedá odborne pracovať lebo sa do toho motá politika odporúčam mu hlboký pohľad do zrkadla.

7 Likes

Ten rozhovor si zasluzi zopar dodatkov, lebo mi uplne pokazil rano.

Mobilné ID sme našli na stole presne pred rokom, kde súperil návrh DEUS (združenie Datacentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska založené ministerstvom financií a ZMOS – pozn. red) a návrh GlobalTelu. V tej chvíli sme ale nemali vedenie NASES-u, ktorý sa stará o portál Slovensko.sk a mobilné ID nefunguje, pokiaľ ho nenaintegrujete na ústredný portál. No na ňom je silný vendor lock-in (situácia, keď je zákazník pri snahe rozvíjať IT systém závislý od zmluvného dodávateľa, pozn. red) .

Po tisici krat. Rozlisujme autorizaciu a autentifikaciu. Mobile ID na podpis kliknutim (teda na podania vl. podpisom) uplne v pohode funguje uplne bez integracie na slovensko.sk (resp. uplne beznou integraciou, ktoru viem spravit aj ja). Toto som povedal na verejnom hiringu, povedal som to na internom mitingu s SKIT, ktory pan ex-statny zvolal, lebo sa ho to zjavne dotklo a potom sa tam ale uz nedostavil. Na tom mitingu som sa explicitne pytal, ze kto potrebuje vysvetlit aky je rozdiel medzi autorizaciou kliknutim a autentifikaciou cez websso. Bolo ticho.

Náklady na integráciu DEUS ako mobilné ID boli vtedy vyčíslené na 1,5 milióna eur. V tom čase sme však s cieľom takýchto systémov založili spoločnosť Slovensko IT. Slovensko v mobile sme aj preto dnes dokázali naintegrovať na portál za menej ako 100-tisíc eur. Takže máme ľudí, ktorí tomu rozumejú, a teraz ideme realizovať projekt.

Taktiez pan ex-statny asi nepozna historiu celeho tohto, lebo za cias UPVII osobne @kyselat riesil ako napojit lubovolny identity provider na websso/iam UPVS. Bola to uloha, ktoru si sam nevymyslel, vychadzala z diskusii v NASES s komunitou aj ITASom, aby sa IAM otvoril. Z pochopitelnych dovodov sa GT tvaril, ze je to extremne komplikovane. Kazdy kto si otvoril konzolu vedel, ze staci simulovat podobny request z autentifikacneho node na MV alebo postavit novy IAM bokom (toto by bol trosku problem). Ludia, co tomu rozumeju tam boli uz davno predtym, lenze nemali politicke krytie.

Niekto hovorí – porovnajte to s DEUS-om. Ale DEUS má v sebe dva alebo tri komponenty, ktoré sú čierne skrinky tretích strán, kde každá transakcia je odvedenie nejakých prevádzkových nákladov do externého prostredia. Komunita chce, aby sme to porovnali s naším riešením. My to teraz porovnávame v detailnej analýze, tak ako sme sa dohodli s Útvarom hodnoty za peniaze, ktorý náš postup veľmi pochválil. Ako vidíte, je to komplexný problém a musí sa riešiť komplexne. Ministerke som sa to snažil vysvetliť viackrát.

Osobne som volal do NASESu okamzite po verejnom hiringu, nech neblbnu a spravia porovnanie a ktore komponenty podla mna nepotrebuju, nech si to zanalyzuju a spravia normalne porovnanie. Ani nevedeli, ze vacsinu zdrojakov uz stat kupil a ma na ne (na statne aj komercne pomery) extremne volnu licenciu.

Toto volanie po komplexnej analyze je uz fakt smiesne, my sme tuto temu otvorili v momente ked sa zmenila vlada. Nedialo sa vobec nic. Ved dodnes ani nevieme ako to bude s NFC OP a toto sme ludom, co sa tejto teme mali venovat hovorili minimalne v predstihu pol roka.

Dobre, poviem to inak. Keď idete stavať dom, nerobíte všetky rozhodnutia, aké budú kľučky, aké budú detaily na začiatku. Alebo keď si idete kupovať auto, nepoviete, že musí mať presne tento motor a potom auto tomu prispôsobíte. Musí to mať určité etapy. Štúdia hovorí o tom, čo chcem urobiť, či chcem auto alebo vrtuľník, my sme sa rozhodli, že chceme auto, a v tej ďalšej etape ideme hľadať technické riešenie. A to, či to bude DEUS alebo niečo iné, je už technické riešenie. A to nepatrí do tej časti štúdie. A v tom je náš pohľad iný ako Slovensko.Digital. Ale ani doteraz to nebolo inak. Žiaden doterajší projekt neriešil technické riešenie v štúdii.

Odhliadnuc od toho, ze s kazdym milnikom sa kompletne meni argumentacia (naprv interne - ano spravime porovnanie, potom v studii nespravime nic, potom na hiringu nic nebude, potom odrazu ze v DFS), tak toto je hlavne blbost. Ak sa nieco da kupit hotove, tak ocakavam, ze to daju do zalozky licencie vycislia a hotovo. Co bude zajtra? Pride studia s tym, ze si maju spravit vlastnu relacnu databazu? Vlastne bryndzove procesory? Viem si predstavit, ze CBA by pre nejaky projekt s velkymi prinosmi v klude vysla aj keby sme tam navozili hovadiny. Ved nakoniec - takto sa robila vacsina vyvaru v minulosti. Cim nechcem naznacit, ze tu nejaky vyvar je. Toto skor pripisujem Not-Invented-Here syndromu.

Analyzujeme zdrojové kódy DEUS-u, ktoré sme dostali pred mesiacom. Bude to veľmi detailné porovnanie toho, či vieme niektoré časti DEUS-u do toho veľkého celku použiť. Mobilné ID je len jedna časť projektu Slovensko v mobile. Porovnanie sa práve dokončuje a bude prezentované. To je podmienka ÚHP.

Vyborne, a co ine riesenia na trhu? Inak projekt mohol davno bezat (s DEUS riesenim ci bez), keby p. Antal urobil to, co od neho od zaciatku vsetci chceli. Nech mi nikto nehovori, ze NEROZUMEL preco toto chceme. Ja osobne som to hovoril jeho ludom tolko krat, ze to ani neviem spocitat.

Projekt Slovensko v mobile vznikol v januári tohto roku. Vytvorili sme štúdiu, ktorá porovnáva alternatívy, aj to, čo v projekte bude. Bolo to niekoľkokrát verejne prerokované, dokonca nadštandardne. Technické riešenia aj to, ako sa urobí integrácia na ústredný portál verejnej správy, bolo pripravené aj so zástupcami Slovensko.Digital. Len nie všetky ich pripomienky boli akceptované. Toto vnímam ako ich výhradu.

To, ci to bolo nadstandardne asi viem lepsie posudit ja. Teda pokial sa nadstandardom mysli pocet stretnuti, kde som neustale opakoval to iste dokola a nedostal som ziadnu odpoved, tak ano bolo to nadstandardne. Co sa tyka argumentacie, tak to bolo teda skor priemerne. Participacia nie je povinna jazda, kde sa stretneme a kazdy si povie svoje.

Schválil už Slovensko v mobile riadiaci výbor?

Riadiaci výbor rozhoduje iba o tom, či to bude zaplatené z eurofondov. Projekt je už interne schválený. Na riadiacom výbore sa stalo to, že už sme išli hlasovať a v tej chvíli riadiaci orgán, ktorým je ministerstvo dopravy, prišiel s požiadavkou, aby sme vytvorili analýzu a reformný zámer, čo by bola z nášho pohľadu zbytočná byrokracia. To bol dôvod, prečo sa hlasovanie odložilo. Pripomienka Slovensko.Digital je hlavne o tom, aby sme urobili to porovnanie. Vysvetľujem dokola, že ho robíme v etape analýzy, ktorá teraz prebieha.

Ano presne toto je ten precedens, ktory je podla mna velmi nebezpecny. Cize zajtra pride nejaky Holly a povie, ze chce 100 mega na projekt stavebneho konania a ked mu ho schvalia, tak sa zacne zaoberat tym, ci tam nevie usetrit? Aky formalny mechanizmus ho prosim toto donuti urobit a preco by to robil? Toto je ta nova vizia informatizacie?

Ako sa pozeráte na to, že Sociálna poisťovňa pripravila vlastnú aplikáciu v mobile a niečo v mobile chystá aj ministerstvo vnútra?

To nie je alternatíva mobilného ID. Ak by to malo nahradiť mobilné ID, potrebovali by sa naintegrovať na Slovensko.sk. Ale áno, súvisí to. Otázka teda je, ako dokážeme koordinovať orgány verejnej správy, aby sme zamedzili duplicitám.

Je to autentifikacia, ak sa viem prihlasit cez mobil do socialky, tak to JE alternativa pre mobilne ID v casti autentifikacie a mozno aj podani (autorizacia kliknutim). Ak to nieco nie je, tak to nie je centralne riesenie. Toto je proste duplicita jasnejsia ako slnko.


A darí sa vám ministerstvá koordinovať? Napríklad koronakríza ukázala, že ani nie.

Je to tak. Ale dobrý príklad bol GreenPass, kde sa nám podarilo dať za jeden stôl v týždenných intervaloch ministerstvo zdravotníctva, vnútra, Úrad verejného zdravotníctva, NCZI, nás a Slovensko IT.

Bola to moja iniciatíva. Na začiatku bolo komplikované vôbec si povedať, že toto je náš spoločný projekt, a nie suma izolovaných projektov. Trvalo to možno dve stretnutia. Neskôr sa nám to podarilo čiastočne prelomiť s tým, že je to náš spoločný projekt, všetci sme za to zodpovední a cieľom nie je aplikácia, ale to, aby ľudia mohli cestovať. Aplikácia je iba prostriedok k tomu.

Napriklad by sa mohla do projektov takto vtahovat aj nejaka ta IT komunita a spolocne pracovat na spolocnom cieli, ze? Dokonca to pri greenpass/nczi tak bolo. Pamatam si desiatky hodin, co som tomu venoval, aj ludi co to riesili, len si tam nikde nepamatam p. Antala. Asi to riadil velmi z vysoka.

16 Likes

Ďakujem za cas ktorý si venoval napísaniu tohto príspevku a príspevok samotný.

5 Likes

Ak by som ten dodatok k UPVS(mimochodom dobre schovaný v šuplíku na obstaravaní NASES) nevidel, tak tiež neuverím…

1 Like

hehe “Rezort uhradí spoločnosti preddavok maximálne zhruba 755-tisíc eur s DPH.” Kazdej firme sa uhradzaju takto preddavky? :smiley:

1 Like

Podla funkcnych poziadaviek sudim, ze debata o onboardingu bola niekde rozhodnuta. Ak preberu teda nieco od DEUS, tak tam toho moc neostava.

Som zvedavy, ze naco posluzia tie stale trvajuce tance s CBA a alternativami. Niekedy v decembri si povieme, ze “aha, no hej asi sme mohli pred 2 rokmi zobrat DEUS/whatever, ale tak uz sme to zacali kodit no.”

6 Likes

o tomto sa tam niekde písalo ? mal som z textu skôr opačný dojem