Red Flags: Slovensko v mobile

Spisane, tak ako aj mohlo/malo byt odprezentovane a nerobit z toho humbuk a propagandu, co moze nakoniec uskodit, pretoze kto s pozrie spravy a uvidi tlacovku, tak bude mat ine ocakavania (napr. ze moze zahodit citacku do kosa, ze moze reralne robit vec so statnou spravou z hoc ktoreho miesta na svete a lubovolneho zariadena atd. … tak to pochopili moji znami … o to vacsia hanba a problem moze byt), este ich nikto nenaucil ako sa pripadne aj pochvalit za dobru pracu …

1 Like

Aby to bola bomba tomu chýbajú dve veci:

  • autorizácia klikom plošne - tomuto dnes naozaj nič nebráni, vravel som to ešte Antalovi. Normálne sa to dá naprogramovať úplne bokom upvs. A keďže modernizácia upvs to aj tak chce celé začať vyhadzovať, tak niet na čo čakať.
  • prvotné spárovanie mimo eid. Normálne niekde fyzicky. Bolo v pláne, nepodarilo sa.

Škoda, že sa ani jedno z tohto nepodarilo do prvého release.

1 Like

toto sa celé (predminulé) leto odlaďovalo aj odladilo na tom DEUS riešení. OCR občianky, lustrácia cez elektronickú službu MV SR (ktorá ale nie je garantavaná a často je nedostupná) … porovnanie fotky …
Bola z toho spústa skúseností, škoda že sa nevyužili.

1 Like

Rozhodnutie, ze sa nepojde cestou onboardingu cez biometriu padlo uz davnejsie. Uplne zdovodnene som ho nevidel, ale toto si netrufaju ani Estonci.

Úrovne autentifikacie a autorizácie (kategorizácia služieb podľa auth/autz) sa musia uz doriešiť a mam indície ze mirri si toho je vedomé.

tak ho tu máme to dlho očakávané slovensko v mobile.
zaujímalo by ma, čo to stálo, táto prvá fáza. a zvlášť vyčíslené za SK.IT a zvlášť za globaltel.
po všetkých tých sľuboch a odkladoch je zjednodušenie prihlasovania cez mobilný token zúfalo málo.

a spustiť to celé s veľkou slávou bez toho, aby sa to otestovalo aspoň s hlavnými poskytovateľmi e-služieb. čerešnička na torte.

ale ako umlčať kritikov? pozvať ich do riadiaceho výboru.
no fasa. teším sa na pozvánku aj pre mňa. možnože ma na tých výboroch tiež uvaríte.

2 Likes

Dá sa nájsť tak dva mesiace dozadu, že si to dokonca všetci mohli vyskúšať otestovať na fixe, dokonca mohli hlavní poskytovatelia, čo to nechceli aj vypnúť. Stačilo sa ozvať.

Ale je to málo, ako tí istí kritici hovoria od decembra, len teda keď kritici hovoria na ivanica sú to notoricki frflosi, keď kritici hovoria na hocikoho iného to isté tak sú uvarení.

Nová doba! Umlčali kritikov tým, že ich začali aj počúvať a spolupracovali! Toto sa nerobí! :joy:

aplikacia vypisuje ze sa nieco pokazilo a mam skontrolovat pripojenie …pripojenie funguje…takze snad pani z skit vedia o probleme :slight_smile:

prepáč, ale reaguješ ako typický uvarený aktivista.
SKIT dodalo zlomok z toho, čo pôvodne bolo v scope.
otázne je, za akú cenu.

to, že ten zlomok urobili remeselne dobre?
no super. a? to sa predsa očakáva.

tvoj blog nič nekritizuje. bolo mi to čudné, kým som sa nedozvedel,
že si sedel v riadiacom výbore. zdá sa to len mne, alebo odkedy SKDIGI
býva prizývané do výberových komisií a riadiacich výborov, síce sa nič
zásadné vo výsledku nemení, ale počuť vás oveľa menej.

…bude to tym, ze uz vidia realitu…? :laughing:

1 Like

asi nechapem…toto nie je jasne uz davno?

Mňa ste chceli umlčať tým, že ste mi ponúkli prácu za tabuľkový plat (na čo rozhodne už nie som zvyknutý) a dobre ste vedeli, že to odmietnem. … Nie je trochu pokrytecké vyčítať umlčiavanie kritikov neodpovedaním na otázky ale výzvami k spolupráci?

2 Likes

Prekvap ma, co bolo povodne v scope?

Pochopitelne. Ak vieme veci riesit cez pracovne skupiny a RV, tak nepotrebujeme vykrikovat do televizie.

Chčo? :smiley:

vy ste nekritizovali, vy ste rýpali do vecí, ktoré s témou nesúviseli.
ak vás trápi lynx, ťažko to môžete riešiť so mnou.

https://lepsiesluzby.sk/jira/browse/SDM-329
Pri zobrazeni prihlasovacieho okna pre mobilny token nie je focus na field “Zadajte mobilný kľúč”, ktory je jediny dolezity na tej stranke. Kazdy jeden clovek musi spravit klik mysou.
Rovnako aj pri pouziti tabelatora je tento textfield az treti v poradi v Chrome.
Je to neprakticke.

2 Likes

https://videoarchiv.markiza.sk/video/telerano/epizoda/82510-21-6-2022

Dávam do pozornosti (ajkeď som to tu už myslím videl niekoho spomínať) What is FIDO? - FIDO Alliance Ja len že miesto vymýšľania kolesa nanovo by možno bolo fajn sa zaradiť a neriešiť :grimacing:

1 Like

Kto tu vymysla koleso?
Mobilne ID je v prvom rade statom garantovana identita bez dodatocnej potreby overovania.
Urady automaticky akceptuju a doveruju, ze uzivatel je ten, za koho sa vydava.
To iste plati aj pre v buducnoosti integrovane 3rd parties. (napr. eshopy, bazos a co ja viem co este…)

FIDO v principe nezaujima, kto som, identita usera moze byt anonymyna, FIDO garantuje len to, ze user sa moze prihlasit do systemu viacerymi bezpecnymi sposobmi.
To, co riesi SVM a jeho mobilne ID je celkom ina vec.

Myslím to, ako sa komplikovane riešia rôzne typy autentifikácie, podpisovania a podobne. Mame tu rôzne bezpečne úložiska, bezpečne zariadenia; rôzne úrovne el. podpisov. Pritom tu existuje pomerne rozšírený a štandardizovaný spôsob overenia identity, ktorý je na platformách iOS a Android vcelku funkčný. Prešiel som si totižto onboardingom autorizácie SvM a je to “pain”. Okrem toho že ta appka vyzerá nenativne a je úplne mimo princípov accesibility, je system overenia identity veľmi user unfriendly.

@MilanK Ešte ak môžem otázku, nepremýšľate nad aktivovanim iPad módu? Je to vcelku otravne, ak si nemôžem appku aktivovať v slideover, resp. vo windowed mode, pretože ide o špecificky iPhone app a musím ju mat fullscreen :grimacing: Bolo by to vcelku fajn mat teda aj full iPad app, hlavne aj s ohľadom na to, aká funkcionalita sa tam plánuje pridať. Diky