Red Flags: IS Obchodného registra

A tak zasa OR nie je žiadna veľká veda. Nie sú tam nejaké komplikované procesy, existuje pomerne veľa podkladov, iste pár meetingov bude musieť byť, aj sa niekde zakopne, ale rozhodne si nemyslím, že ítečkari z Košíc, či z iného mesta, či z inej oblasti by predstavovali nejaký zásadný hendikep.

Poznaju to 15 rokov, je to vo vyhovujucom stave (staci si pozriet kolko sa za tych 15 rokov na to minulo milionov a v akom je to stave)? Naozaj maju ostat tie procesy, tak ako su (ved sa mali menit)? Poznanie procesov a ich zabetonovanie je mozno horsie ako priniest novy pohlad a nove poznatky a naplnit nove potreby.

Podla mna dovody su jasne. Aj za cenu, ze to pojde zo statneho rozpoctu, tak to chcu zadat “svojej” firme mimo VO, ktore bolo. Ktora to je, ta ich, to ukaze cas (ake riesenie to bude). Tak to je zrejme ta slubena transparentnost po novom …

1 Like

Na jednej strane vyhlasujú, že patríme medzi najhorších v čerpaní eurofondov ana druhej keď majú zmysluplný a vysúťažený projekt z čerpania eurofondov (schválený s podpísanou zmluvou o financovaní), tak projekt zrušia, že ho nebudú financovať z eurofondov, len aby to dali tým “správnym”. Takže skoro sa “vyfarbili”.

toto je trochu konspiracne, bez vo to nejde teda s vynimkou it slovensko. A zrejme tam vedu stopy.

Nuz VO zrusili, nove este ani nezacali pripravovat a vysledok z neho nebude skor ako za 2 roky. Teda mozu ist len netrasparentne, teda bez VO (Slovensko IT pre MS, tiez “musi” ist cez nejake VO, je to podnikatelsky subjekt). Inak zrusit VO (bez dovodne, teda dobrovlane sa vzdat financii z EU, ked je platna zmluva a tie peniaze existuju a sa necerpaju) a povedat, ze urobim nove VO alebo to urobit bez VO, je urcite silne netrasparentne (na tomto tvrdeni nie je nic konspiracne, je to fakt) a kazi to trh.

Cesta ako obist VO pre IT Slovensko je predsa uz nakreslena, pokial to zada MIRRI napriamo.

Prepacte vy dvaja, ale mate nejake dalsie informacie/indicie o tom, ze toto obstarko zrusili preto, aby to zadali napriamo Slovensko IT v Kosiciach? Lebo ak nie, tak toto asi nie je uroven diskusie, ktoru tu chceme. Neskusime sa radsej toho MS a MIRRI spytat?

MInisterka v novembri povedala, ze projekt povazuje za prioritny a od januara zahaja implementaciu (asi by sme jej mali verit), nasledne zrusia VO z dovodu, ze to nebudu projekt robit (ktory mohli vyzmluvnit a naozaj zacat) z EU fondov a ani nebudu robit VO. Teda ako inak mozu zacat implementaciu (vela moznosti nie je, ak naozaj chcu projekt implementovat a nechcu ma drzaka porusovat zakony)? Ano, asi je vhodne sa pytat (neoficialne informacie, su len jedna pani povedala)

Dedukcii ktoru ste tu pouzili rozumiem, len sa pytam, ze ci to su vsetky informacie, s ktorymi pracujete lebo mne to pride nateraz velka konspiracia. Napriklad nedavno ste tu obaja celkom presvedcivo tvrdili, ze statna akciovka bude musiet chodit do VO, eurofondy su uplne no-go a potom sa ukazalo, ze to maju vymyslene uplne inak a dokonca priamo v zakone na to existuje vynimka a dokonca tvrdia, ze aj s EU sa nejako dohodli.

Nerad by som, aby sa toto forum zvrhlo na takuto dojmologiu.

Fakty: “predpokladany vitaz” neuspel, realneho vitaza nechceli, projekt chceli, hladali cestu ako to urobit s inym, najprv v ramci tendra (to bol dovod, preco to tak dlho trvalo, 2 roky nie je normalne), ked neuspeli, zrusili tender a hladaju cestu dalej. Domienka: cestu asi uz ju maju, aku? tych ciest vela nie je (napr. urobia si “sami” alebo urobia pod “starymi zmluvami”, dalsiu nevidim, uz len “neurobia”), ved o chvilku to uvidime (nebudem dalej “konspirovat”, skutocnost ukaze).

Poznamka (moj pohlad): s tymi EU fondami nie som si taky isty (teda ked sa bavime o prostriedkoch OPII, tam je akurat tych - minimalne 15% vlastnymi kapacitami, inak zbytok musi byt VO).

===
Len taka otazocka poc ciaru: Myslite, ze je transparentne take konanie, ze ked vyhra tender, ten ktoreho nechceme, tak zrusime tender a hladame inu cestu?

Ono vymyslene je jedna vec a realizovane je druha vec. Teda, ze to takto ide, sa preukaze ked takto budu zrealizovane projekty, peniaze bude preplatene, ustoja vsetky kontroly a nebudu sa peniaze vracat. Je nazor, ze to bude uspesne a je nazor, ze to nebude uspesne. Preveri prax a hodnotit sa bude po rokoch.

Urcite si to nemyslim. Avsak v tomto tendri bola najnizsia ponuka od celkom velkej medzinarodnej firmy (DXC) vylucena. To mi tiez pride mimoriadne podozrive.

Inak tu ide o novu uroven setrenia, peniaze na projekt sa vratia a vybuduje sa to za statne peniaze. Naozaj by ma zaujimalo ako to zdovodnili pre MF SR.

Pre nizku cenu boli vylucene 2 ponuky, jedna si obhajila cenu a Vami spominana firma si neobhajila. Je to sice subjektivne, ale moj osobny nazor je, ze ich rozpoctovany pocet MD na pozadovany rozsah projektu bol nerealny (aj ked to bol v konecnom dosledku ich problem a nie problem obstaravatela, ale tym padom aj vysoke riziko projektu). Vsetko vsak hopvori o tom, co som uzu pisla, ak nevyhra “nasa fuirma”, tak radsej zrusime tender a bud ho urobime zo statneho rozpoctu alebo radsej vobec. Proste sa nic nezmenilo.

Obe firmy odpovedali, nakoniec rozhodoval az znalec. Znalec oboch vylucil, ak spravne citam. Nakoniec rozhodlo az UVO. Poziadal som MS o ten znalecky posudok a odpovede oboch firiem.

Oznacit DXC za “nasu firmu”, ked vysledkom obstaravania by bola o 50% nizsia suma ako priemer ostatnych ponuk chce znacnu davku predstavlivosti, ktora mne asi chyba. Silne pochybujem, ze by v pripade tejto firmy slo o klasicke “vypalovanie nizkou cenou”.

Inak nie ste Vy nahodou nahodou prepojeny na to “vitazne” konzorcium (EMM + Novitech Tax)? Osoba s rovnakym menom tam do 2017 figurovala ako konecny uzivatel vyhod.

1 Like

https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/475719?page=1&limit=20&sort=datumZverejnenia&sort-dir=DESC&ext=0&cisloOznamenia=&text=&year=0&dzOd=28.12.2020&dzDo=29.12.2020&cvestnik=&doznamenia=-1&dzakazky=-1&dpostupu=-1&mdodania=&kcpv=48000000-8+72000000-5+48820000-2+72250000-2+72260000-5+72263000-6+72222300-0+72261000-2+48800000-6+72212000-4+72267000-4+72265000-0+48100000-9+72310000-1+72267100-0+72262000-9+72268000-1+72200000-7+72600000-6+51610000-1+50312600-1+42962000-7+48600000-4+72253200-5+72300000-8+48190000-6+72400000-4+72266000-7+48821000-9+72320000-4+72240000-9+72230000-6+72227000-2+72254000-0+48900000-7+72700000-7&opb=&szfeu=&flimit=-1&nobstaravatel=&ndodavatel=&nzakazky=

Záleží od uhla pohľadu. Ak znížite due diligence fázu na minimum (s čím sa rátalo a bol na to vykonateľný plán), ak použijete FOSS komponenty alebo SW, ktorý ich uz obsahuje a je rádovo lacnejší ako súčasne používaný, ak si naplánujete reálne a dosť detailne plán migrácie, ak nerátate s MD Rate 800 Eur, ale značne nižšou a ak korporácia má záujem o získanie zákazky zo strategických dôvodov a je ochotná ísť v prvých rokoch aj do straty, tak ta cena zrazu nevyzerá taká nereálna.
Viac povedať nemôžem. Iba že som z výsledku rozčarovaný.
Asi sa netreba až tak snažiť byť efektívny.
Zaujíma ma teda objektívny výpočet znalca. Nie jeho subjektávny názor založený na pocitoch.

Inak pouzit znalca na nieco také, čo je predmetom obchodných tajomstiev mi príde scestné …
Toto nie je súdny proces. Potom nech ten znalec vyrata hodnotu diela dopredu (ale to je možne len pri nemennej architekture postupoch a konfigurácii, takze ak niekto príde na zlepšenie, výpočet znalca už na jeho zmenenú architektúru, či konfiguráciu, alebo postupy nebude zákonite sedieť) a nech ju použijú vo VO. A súťažiť sa bude len o to, kto je ochotný spustiť čo najviac zo zisku… fakt choré.

1 Like

co tym myslis?

Ja som vobec neoznacil DXC za nasu firmu (DXC bola davno z tendra out), mozte si zistit kedy bola definitivne vylucena, kedy padla zabezpeka alebo preco sa neodvolali na UVO. Dovolim si nazor. Firmy DXC a ATOS spolu posobia vo viacerych rezortoch a vo viacerych posobia “koordinovane”, navzajom vedeli o cenach ake daju a DXC nebola ziadna realna konkurencna ponuka pre ATOS, ale zabezpecovacia, ak niekto da nizsiu cenu ako A, aby to nikto iny to nevyhral (samozrejme, otvorene Vam to dnes nikto neprizna, pretoze by to hodne smrdelo), takze tak, vobec to povodne nechceli vyhrat, ale boli tam do poctu a ako ochranna barlicka, aj preto sa neodvolavali, pretoze si boli isti, ze 2. a 3. vyhodia alebo donutia k tomu. Po zmene vlady ked videli, ze vitazne konzorcium nezlomia (a neodstupi a neda sa a situacia sa meni), tak zrazu zacala ina “retorika”, ktoru sa snazil niekto “protipravne” vyuzit.

Myslim si vsak, ze tieto veci tu nepatria do diskusie, ale patria niekde inde.

Ano, mam nejake informacie, pretoze do roku 2017 som figuroval ako konecny uzivatel vyhod (nie je to len zhoda mien). Este do leta som realne aj pracoval a pracoval som aj na ponuke (a detailne poznam zadanie, bnavrh riesenia, rozpocet, aj ine veci), ale ked som videl ako sa “novi” chopili sance, tak som radsej odisiel do predcasneho dochodku a uz som len pozorovatel, ktory nie je nikomu zaviazany a moze si povedat nazor ci na “starych” alebo “novych”, ci na vybavovacov, ci na priebeh … ale ako som uz pisal, toto tu nepatri