Red Flags: Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA)

pekne , a teda co autori si to nevsimli, alebo isli vedome proti tomuto statementu ?

To je asi dnes jedno. Podstatne je dostat do diskusie o tejto teme svetlo. EU od nas chce aby stat fungoval na eFakturach a obcanom ma dat pokoj s touto temou.

4 Likes

To je specifikum, a zial nie raritne, ktore nam uz par krat vytkla aj Komisia.

Cim sa dostavame k:

Dalej:

Tot zial opat logika, ktoru uz stat minimalne raz NEaplikoval, prikladom nech su el. schranky: este nie sme v stave, ze ich pouziva cela verejna sprava a je jej (a nam) to na osoh, a uz sup, povinnost pouzivat schranky dostali aj s.r.o.

T.j. velke +1 za:

Tak už vieme cenu! eFaktúra bude stáť 124 miliónov Euro. :scream:
https://plus7dni.pluska.sk/rozhovory/frajeriny-depehackarov-slovensku-vobec-neskryvaju-naopak-vystatuju-tym-co-nakradli
Tu už fakt všetkým j**e?

2 Likes

to je paaaalka aj v korunách …

Za taketo peniaze to snad nejaka statna firma alebo vlastnymi silami uz nejako snad dorobia. Penazovody, penazovody, penazovody …

1 Like

WOW, tak toto keby spravil Pelle, tak Igor uz skace niekde v parlamente s transparentom.

2 Likes

Suma vycucaná z prsta. …. alebo nadiktovana Assecom, Besetom, Novitechom, Ditecom. … zabudol som na niekoho?

Pise tam o nejakej metodike, toto si rad pozriem.

Je mozne, ze probem s unikmi cez DPHackarov nie je absencia eFaktury. Mozno by sa mohlo urobit porovnanie poctu kontrolorov danoveho uradu na pocet obyvatelov napriklad s Rakuskom. Finanzamt Osterreich je jeden z najvacsich postrachov v krajine.
Tento sk unikat bude len dalsia voda na mlyn nedovery v stat. My fakt nepotrebujeme eFakturu od statu. My potrebujme silne institucie.

4 Likes

Otazka je ci si to Igor vobec uvedomuje.

V tom clanku je toto:

Priznám sa, že dobre. Veľmi sa mi páči jeho prístup. Dal nám základné úlohy a nechal nám slobodu, aby sme robili, ako najlepšie vieme. To je štýl práce, ktorý mi vyhovuje. Kedykoľvek s ním robím, vidno, že je v problematike zorientovaný. Vie, čo finančná správa chce a potrebuje.

Da sa to citat aj opacne “Igor sa v tom vobec neorientuje, takze si mozeme robit co chceme.”

Inak by ma zaujimalo, ci tych 124M obsahuje aj naklady, ktore s tym budu mat podnikatelia na upravu vlastnych systemov a postupov. Pesimisticky predpokladam, ze nie …, vsak z cudzieho krv netecie.

2 Likes

Pocet kontrolorov asi nie je to najlepsie meradlo na porovnanie efektivity. Lepsie by bolo pocet odhalenych fraudov na jedneho kontrolora.

Podla toho co som sa prave dozvedel, je to cislo take velke prave preto, ze tam zaratali vsetko. Zdaleka teda nie len IT system na FS. Cize si treba pockat na tu studiu.

U nas je priblizne 2/3 spravcov a 1/3 kontrolorov, vo vyspelej EU je to presne naopak 2/3 kontrolorov a 1/3 spravcov. UZ to, ze pocet je vysoky a pokuty pri zisteniach vysoke, tak odradza robit fraudy (nehovoriac o tom, ze moralka je tam niekde inde), dostatocny pocet prisnych policajtov v meste urcite zabezepci skor poriadok. Kriterium poce odhalenych fraudov na kontrolora je zle kriterium

Nemyslim si, ze naklady na strane podnikatelov su nejake vysoke, kazdy pouziva nejaky SW ERP balicek, ak chce mat zapracovanu legislativu, tak si plati maintenance a podla mna v ramci zaplatenho maintenancu dostane potrebnu zmenu (predsa vsetci dodavatelia ju zrealizuju presne tak ako realizuju zmney v mzdovych ci uctovnych systemoch ak si to vyziada legislativa)

Az na to, ze sme na Slovensku :-(. Takze to skonci navysenim zamestnancov financnej spravy, ktori pojdu robit “kontrolorov” ( aby sme dorovnali pomer voci EU na 2/3 ). To vsak efektivite nepomoze.

Aj policajtov vraj mame na obyvatela viac ako vacsina EU, mame aj primerane menej trestnych cinov ?

Samozrejme skorumpovany policajt a skorumpovany kontrolor je horsi ako ziadny,a le skorumpovany uradnik dtto, to mozme povedat rovno, ze vsetkych je potrebne zrusit? Nie, potrebne je riesit korupciu, ale ludia v statnej sprave ci represiovnyhc organoch su len vzorka obyvatelstva a ich kvalita odpoveda kvalite obyvatelstva a ak sa poriadok nezacne robit odspodu, tak vyzera, ze zvrchu sa neurobi, takze kazdy musi zacat od seba … strasne dlha cesta … ak je vobec mozna kultivacia v tomto narode

Dovolim si tvrdit, ze tu bude dost velka skupina ludi, co si vyraba faktury v exceli, na papieri a kadejako. Plus toto navysi naklady aj o nove procesy, kde sa dalo emailom poslat “posielam opravenu fakturu” a tu sa stane co?

1 Like

Zrejme, ale tieto procesy su nekorektne sami o sebe, aj dnes existuju popisy ako sa robi opravna faktura, storno ci dobropis (realne opravena faktura neexistuje)

Jasne, avsak nove naklady to su.