Red Flags: Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA)

tebe asi nie je zivot milý … :slight_smile:

Nuz ak niekto vystavuje faktury vo Worde, v Exceli, tak co uz … a nepouziva ziadne uctovnictvo? existuje vobec uctovny SW, ktory nevystavuje faktury? Ak si chce mailom posielat len tak faktury kym nie su definitivne, tak moze aj potom a nakoniec ju vystavi, tak ako mu zakon kaze … ano su to nejake naklady, ale nie podstatne a zrejme stat nebudu zaujimat naklady tych co vystavuju faktury v exceli, ale ak, tak predsa nie je problem pre nich poskytnut system na vystavovanie faktur v “v statnom cloude” za par supov

faktury moze, ale hlavnu uctovnu knihu, uctovanie nakladovych stredisk, vysledovku a ine urcite robi kazdy v ERP. Aj ked nemusi mat vlastne. My tiez mame prenajatu uctovnicku s ERP. Fakturaciu si robime sami a ona to iba uctuje.
Takze suhlasim s tým ze v maintenance poplatkoch to asi bude zahrnute, akurat sa vsetci vyrobcovia ERP zapotia za pausal … a niektorí mozno presvedcia zakaznikov aby prispeli “na dobru vec” …

1 Like

Primárne vystavujem faktúry nie v účtovnom softvéri (je jedno či excel alebo niečo iné). Na konci mesiaca ich zaúčtujeme, tak ako to vyžaduje zákon o účtovníctve - teda v správnom účtovnom období. Faktúra je napríklad vystavená 10-teho splatnosť je 14 dní ale zaúčtovaná je k poslednému dňu v mesiaci. Takto to funguje vo všetkých mne známych krajinách (účtovanie ku koncu nejakého účtovného obdobia). Účtovanie a vystavovanie faktúr sú dve rôzne veci.

Mal by som sa báť niečoho? … to sme kam dospeli preboha. :slight_smile:
A snáď sa tie firmy nehanbia za to, že dodali (faktúrovali) desiatky miliónov Eur za ostatné roky. (minimálne Asseco viac ako 100 miliónov) Mali by byť hrdí na to, že sú významní dodávatelia. Či? :wink:

Faktury sa maju vystavovat podla zakona, dnesny zakon umoznuje vystavovat faktury aj rucne (na pisacom stroji, perom na predtlacenou tlacive atd.) a poznam takych, ktori to takto robia aj dnes, takisto poznam firmy, ktore to robia vo Worde ci v Exceli a poznam kopu firiem, ktore to vystavuju v uctovnych SW (pretoze tie to umoznuju a ano vystavenie faktury a zauctovanie obchodneho pripadu su dve rozne veci a uctovny SW to samozrejme umoznuje takisto ako umoznuje aj davat poklady k fakturacii, schvalovat fakturu atd.). Ak chce neikto prepisovat udaje z faktury ktoru napise v Exceli do uctovneho SW, tak nech to robi 2x a samozrejem nech je zdopovedny aj za chyby kt. pritom nastanu. Fakturu musia vystavovat len platitelia DPH (teda nie male firmy), ostatni su povinni davat uctovne doklady, ale mozu davat aj fakturu (je to ich slobodne rozhodnutie). MF sa zrejme bavi o DPH podvodoch a vystavovani faktur platitelmi DPH (Ti vacsinou pouzivaju seriozne uctovne SW a aj vystavuju faktury v nich). Len poznamka kopa neplatcov DPH uctuje len raz rocne (pretoze nic ich nenuti k mesacnemu uctovaniu), ano niektore firmy uctuju raz mesacne, ale kopec dalsich uctuje prriebezne. Info co je faktura: Čo je to faktúra a fakturácia | Podnikajte.sk

Faktúry majú často rôzne prílohy. Dodacie listy, potvrdené výkazy prác a pod. Budú sa musieť aj tieto prílohy odosielať do IS EFA pred vystavením samotnej faktúry a jej zaslaním odberateľovi, alebo do IS EFA vstupujú len údaje o zmluvných stranách a sumách …

A napriek tomu mam naklady na “riesenie” znasat primarne ja, t.j. overovat si pri kazdej platbe, ci je ucet v zozname. :confused:

+1

KPI k DPH je jasne, uspesnost vyberu: efektivita vyberu.

Neviem, ako sa to rata, ale mame v SR ludi, co vedia ako, vid napr. Blog N: Prekvapivé tajomstvo slovenskej medzery DPH

Nacim potom zistovat, co v tejto veci funguje v zahanici a co nie. A ci teda napr. uz niekto niekde realne s dobrym vysledkom pouzil “zoznam uctov platcov DPH & co.” ako uspesne riesenie.

Ja napr. nie. Lebo patrim do skupiny:

Tot programator, co robi tieto veci na papieri. To asi preto, ze ako programator a zastanca Open Source viem, ze ani SW, ktory je zadarmo, ma v skutocnosti vyjde viac ako 0€ (=TCO). A TCO papiera, s ohladom na moje povinnosti a potreby, my zatial vychadza lepsie.

A prave vyssie uvedeny navrh to tlaci k SW, ale teda sposobom, ktory mi vyrazne navysi naklady bez toho, aby som mal z toho nejake benefity. T.j. skor by sa mi potom pozdavalo presunut firmu do napr. CR: uspesnost vyberu DPH by som zvysil bez znasania cudnych poziadaviek SK institucii.

1 Like

Trošku z iného súdka.

1 Like

Toto je velmi zaujimave, samotny model (kde by sme nahadzali nase data) asi nie je dostupny. Hladal som ale nenasiel :slight_smile:

Algoritmus je popísaný v tom vedeckom článku (odkaz je schovaný dole v popularizacnom článku)

1 Like
2 Likes