Red Flags: Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA)

“Zároveň podnikateľom finančná správa sľubuje, že sa zruší kontrolný výkaz k DPH a časom sa zjednoduší aj vypĺňanie daňových priznaní. Nejaký čas však podnikatelia určite budú posielať daniarom aj kontrolný výkaz k DPH, aj e-faktúry. Pribudnú im povinnosti a zvýšia sa im náklady na počítačový softvér aj na služby externých účtovníkov. Prvé odhady hovorili o tom, že štát zo zavedenia e-faktúr získa do rozpočtu 120 miliónov, desiatky miliónov však bude stáť štátna aplikácia a vybudovanie systému finančnej správy.”

Za toto nech sa idu viete co. “Casom” v slovenskom terminologickom slovniku znamena “nikdy”. Napriklad take dorucovanie do schranok na slovensko.sk je toho peknym prikladom. To sa @Filip_Sladek nedalo pripravit riesenie ktore by tu zvysenu zataz nepredstavovalo?

1 Like

Jo, jo, Imrecze a jeho skorumpovani kamoskovia by urcite boli chyteni tymito e-fakturami. Tento vlhky sen mafistickych bossov kto presne vymyslel?

1 Like

Sorry, but I am not a decision maker here. I can have an opinion similarly as you can. I will tell you my opinions, presented to the MFSR as well.

B2G is mandatory, given by EU and in my opinion a great idea to make all state invoices public.

B2B, if exists should be the same system but the question is if it should exists. Giving more centralized data with easier technical access to the institution which is questionable is at least questionable and has to be evaluated properly, which has not been done yet.

Also I suggest not to add any burden (financial, procedural) to the process.

I would suggest also to rather simplify the trading laws, procedures and rules to boost the economy.

2 Likes

EU a v každej krajine … to len my sme pred tým dali iniciatívne kontrolný výkaz DPH a teraz sa to bije/duplikuje s EU legislatívou

predpokladam ze v ziadnej legislative sa neuvadza ze to ma skomplikovat zivot podnikatelom, ci? :smiley:

Ano, ale tie navaznosti, ako pises, komplikuju lokalni nerozmyslajuci trucuradnici a tym sposobuju komplikacie = financne naklady.

dejavu … XZEP (ktoreho sa nevieme zbavit ani po 5 rokoch od posledneho deadline 1.7.2016) :slight_smile:

Nadviazem vo vseobecnosti na toto:

a toto:

a tiez toto:

a finalne toto:

Nakolko je tato aktivita MIRRI (je to aktivita MIRRI, vsak?) v sulade s aktivitami MF SR, resp. naopak?

Tot ze ci uz mozem investovat namahu do implementacie danych API spoliahajuc sa na to, ze budu platit a budu funkcne v case, ked dane povinnosti vstupia do planosti?

Lebo teda na zaklade doterajsich skusenosti vidim jedno riziko: vidim v tom figurovat minimalne dve ministerstva, ergo velke rizikov toho, ze API od MIRRI je sice pekne, jednoduche a open, ale ze MF SR nic take prevadzkovat alebo uznavat nebude.

Pytam sa pre kamarata, co vydava cca 10-30 faktur rocne a prijima ich radovo par stovak, pricom FA zatial nenahadzuje on-line nikam, ma Linux (a nechce si instalovat nic bez Open Source zdrojakov), ale hadam zvladne implementovat jednoduche REST API. A dajme tomu, ze je aj dost naivny a veri odbornikom na potieranie DPH podovodov v SR, ze nieco take spolocnosti ako celku pomoze.

1 Like

Toto cele bola aktivita MFSR (nie MIRRI) urobit transparentny open-source projekt s open API.

Hoci API aj kod existuje a je zverejnene, projekt sa zasekol na vrchnych poschodiach MFSR.

Momentalne neodporucam sa nikomu spoliehat na doterajsi vyvoj a doterajsie rozhodnutia, dopadnut to moze este hocijak.

3 Likes

Dakujem za odpoved, smutne, ale lepsie ako tapat.

Doplnujuca otazka: Kto na MF SR je podla Vas najkompetentnejsi prijat nejake pripomienky k danej veci?

Problem je tuto: Projekt momentalne nema pana (a uz vobec nie prioritu).

Hoci teda tych, co sa o tento post usiluju je viacero a existuje viacero skupin s roznymi zaujmami, ktore sa ich snazia roznymi sposobmi do projektu presadit.

A teda ktokolvek pripomienky prijme, nie je uplne jasne, ci to bude ten, na ktoreho nazore bude zalezat na konci dna.

to je zial problem vacsiny rezortov … .a videl som to ked som robil v korporacii … rozhovory s ministerskymi uradnikmi v Rakusku a u nas boli nebe a dudy (a zial to musim povedat aj o key account manazaeroch v IT spolocnostiach co sa snazili tym uradom nieco predat). Tam aj clovek na skolstve, ci zahranicnyuch veciach posudzoval svoje nazory a pripravovane rozhodnutia s ohladom na to akym IT systemom je dany proces podporovany, ake zmeny to do systemu prinesie a pod. Zaroven mali aj zaujem svojim ludom pracu zjednodusovat a podporovat inovacie … to na nasich uradoch nenajdes ani s lampasom na prave poludnie… tu sa riesi len verejne obstaranie a najnizsia cena … a idealne nic … nech vsetko bezi pekne ako doteraz kym si tu ja svoje 4 roky odsedim …

3 Likes

Tento projekt je celé zle. Ja dúfam, že to niekto nezačne oživovať a pretláčať.

je to slovenska implementácia jedného z nástrojov jednotného digitálneho trhu
https://ec.europa.eu/cefdigital/wiki/display/CEFDIGITAL/eInvoicing
… Tak váž slová :slight_smile:
Jedne žeby bola vykonana nejaka lokalna nadpráca …

Ale asi nik z eu nevyzaduje pouzivat centralizovane riesenie einvocingu na spehovanie celeho ekomickeho ekosystemu. Z mojho pohladu ma povinnosti v tejto oblasti primarne verejna sprava… u nas sa to nejak otocilo uplne inym smerom… Key eInvoicing dates and events

4 Likes

Mozno by to chcelo aby sa to pouzilo v prvom rade tam kam to bolo povodne urcene - tj. v sfere verejneho obstaravania. A az to tam prinesie nieco co by mohlo vyraznym sposobom pomoct aj sukromnemu sektoru potom zacat o niecom mozno uvazovat. Tu niekto zjastril prilezitost dostat sa k informaciam, ktore by sa mu hodili do kramu, bez ohladu na nazory a problemy sukromneho sektora

2 Likes

Ono ked si to spojis s dalsim napadom ako je pristup k uctom pri podozreni z priestupku proti majetku tak ti vznika nepekny obraz mozneho sledovania a predavania informacii. (podozrenie z priestupku proti majetku moze byt inak akakovlek hlupost, ktora policajta napadne).

O tejto príležitosti už vypovedá aj p.Suchoba. On to s Ferom Imreczem začal pretláčať. … a potom používať na vypaľovanie kadekoho. Finančná správa nevie ochrániť ani elementárne dáta u seba a tu jej budeme dávať ďalšie a ďalšie údaje. Kým sa neurobí poriadna očista aj na tejto inštitúcii, tak to nesmie prejsť. Inak idem do *** s firmou. (aspoň ja keď môžem)

V tejto teme by sme mali skusit vratit narativ k vyzadovaniu implementacie eFaktury v state a vyzadovat akceptovanie elektronickeho standardu verejnou spravou. Ak to bude fungovat privatna sfera a obcania sa pridaju aj bez regulacie. Centralne riesenie pod FS nema co robit v slobodnej krajine.

Toto je stanovisko EK:
"However, eInvoicing can also be used to enable Government to Government communication (G2G).

Business to Business (B2B) and Government to Citizen (G2C) or Business to Consumer (B2C) are not addressed in the context of the eInvoicing building block."

5 Likes