Red Flags: DCOM+

Takže miliarda euro, kopa peňazí veľká ako Kriváň :slight_smile: , bola minutá na základe chybných výpočtov? :frowning:

1 Like

Tie vypocty su vzdy chybne. Dolezita je len miera tej chybovosti. Ak niekto DNES nariklad odpocita ze sucasna miera zapojenia komponentov vladneho cloudu do všetkých ISVS je niekde okolo 5% a stanovi ciel a odhad, ze na konci roku 2019 to bude 85% - tak je to cislo, ktore mozno ani Pelleho nepostavi do pozoru a kravatak v konzultacnej agenture ho kludne zanesie do CBA … Ale kazdy prakticky IT-ckar, co kedy robil nejaky statny projekt vie, ze je to nezmysel, a ze to percento nepresiahne ani 15% na konci roku 2019 … Cize je to o tom ci CBA ma za ciel ospravedlnit vydavky, ktore ideme vynalozit, alebo chce skutocne a co nakjpresnejsie vypocitata buduce vydavky … V situacii ked par rokov dopredu vies, ze musis minut 1,2 miliardy (samozrejme dopredu rozdelene na “drobne” a na projekty) uz autori CBA dopredu vedia “kolko im ma vyjst”, resp, aspon sa im naznaci, ze je na to tolko penazi dopredu alokovanych a teraz to len treba potvrdit vypoctom … Cize aj keby ti autori nechceli (akoze vacsinou dostavaju instrukcie priamo od svojich sefov, ktori zase komunikuju so “zakaznikom”) aj tak su okolitymi podmienkami aspon podprahovo vedení k tomu, aby prisposobili odhadované vstupy očakávaným výstupom. Toto je podla mna ináč jedna z naväčších a najdôležitejších misií čo stoí pred aktivistami. Dokonca aj chyby v architektúrach alebo náhrady komponentov sa dajú v pohode zvládnut, ale zbytocne systemy, ktore este trebba aj udrziavat a nikto ich nepouziva - to je nieco co je uz navzdy vecna strata … Aspon tolko som mohol vidiet zo svojho uhla pohladu … :smiley:

2 Likes

Nemozem nesuhlasit, ale zase bacha. Citujem z metodickeho usmernenia pre spracovanie SU.

Screenshot%20from%202018-04-02%2015-48-58

Screenshot%20from%202018-04-02%2015-50-05

Takze je na mieste sa pytat na to odkial a ako uveritelne su nielen prinosy, ale najma nakladove polozky v studiach uskutocnitelnosti, nie?

4 Likes

A možno by pomohlo, keby sme poznali aj autora/ov štúdií :slight_smile:

už sa tých “ušetrených” 1800 € niekde rieši :slight_smile:

aha tu MetaIS pokracovanie DCOMu…vymena hw pre tie obce, ktore su v DCOMe…na zbytok obci alebo tie, ktore DCOM nepouzivaju, tak sa nejak zabuda…ci?

no co poznam stav v mojej vikendovej samosprave tak tato aktivita je velmi vitana.
Inak to ze DCOM ziada pre “svoje” obce, tak sa aspon ukazuje vyhoda DEUSu a obce mimo si mozu poziadat v ramci dopytovej vyzvy kde za ziadost o NFP zaplatia viac ako za hardver :smiley:

jj, pravda

ale o takej vyzve neviem

mam obavy ze taka vyzva neexistuje lebo v dnesnom nastaveni eurofondov nedava akosi zmysel.
Keby to nebolo smutne tak sa zasmejem.
Kazdopadne ukazuje sa zmysel nejakej centralnej organizacie pre samospravu, ktora dokaze obci dodat potrebne vybavenie bez toho aby obec musela pohnut prstom.

hej, ale na to netreba DCOM

no na tuto konkretnu aktivitu vybavenia obci HW nie, ale:

  • viem si predstavit reakciu keby si DEUS dovolil podat projekt pre vsetky obce (necital som dokumentaciu ale z tvojho postu to vnimam tak ze chcu vybavit len obce zapojene do DCOM)
  • mat na 5 mil. slovensku, kde elektronicke sluzby vyuziva mozno 100, mozno 200tisic ludi 10 rieseni pre samospravu (ktora ma rovnake procesy), ktore chtiac nechtiac su financovane multiplicitne z verejnych zdrojov je ekonomicky nezmysel a zatial ma nikto nepresvedcil o opaku, imho ta decentralizacia tu zlyhava.

VO na prevadzku DCOM https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/446121

Projektovy zamer na obmenu HW na urovni obci oficialne Oznamy - DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska

pripomienky do 25.8. do 16:00

prikladam pripomienky, ktore boli zaslane k projektovemu zameru
Formular_verejne-pripomienkovanie_ObmenaHW_pripo_SD.xlsx (80.2 KB)

Trochu som sa pobavil na pripomienke tykajucej sa alternativy prenajmu a ESIF ako zdroja financovania (ak to spravne chapem prenajom nie je opravneny naklad v eurofondoch): DEUSu vyjde ako najlepsia alternativa prenajom pride za Veron, ta pokruti hlavou ze prenajom nie je mozne financovat z eurofondov nech idu za Igorom. Pridu za igorom a Igor sa zamysli a povie a mate zdroj financovania? :smiley:

ano, dobre uvazujes

v SD hovorime, ze studie a projektove zamery by mali byt zdrojovo agnosticke a mala by sa hladat najvhodnejsie alternativa a az potom z coho to financovat, lebo v opacnom garde zdroj financovania rovno dizajnu navrh/alternativy

Presne tak, obavam sa ale ze tento stat takto nefunguje. Mne by sa pacilo, ze ak da UHP pripomienku podobneho charakteru a naozaj vyjde prenajom ako najlepsia alternativa tak MF bude povinne vyclenit financie :smiley:

ano a trocha sa to bude aj priorizovat…ako v domacnosti…proste mas obmedzeny rozpocet a podla toho si vyberas, realizujes investicie, odkladas na neskor, kupujes napriamo alebo na lizing a pod.

ale asi sa vratme do reality

ale zial tak je to v drvivej vacsine projektov … co z tých dokumentov robí zase len zbytocný krok a administratívnu prekázku a zdrzanie k dopredu vymyslenej “architekture” a cene … a to máme 2022 …

ano, potom je minimalny zaujem nieco menit, premyslat a pod…je to len taka hra okolo v podstate a kto koho skor nachyta na nejakej chybe