Recenzne konanie: OverSi

Zaciatkom roka som robil recenzenta k analytickemu komentaru okolo projektu OverSi. Vyzera, ze sa to az teraz dostava dalej, takze sem davam vsetky material (+ moje pripomienky, ktore boli dost zasadne a nakoniec uspesne zapracovane).

Bude k tomu workshop piatok, keby mal este niekto nejake pripomienky/komentare, tak mi ich nevahajte poslat (tu alebo do spravy alebo emailom), posumiem kam treba.

OverSi po roku.pdf (1016.6 KB)
CBA k analyze po roku.xlsx (68.0 KB)
recenzne-konanie_pripomienkovací hárok_Suchal_zlúčené hárky (1).docx (27.9 KB)

stavebné úrady a OverSi
Hlavne posledná strana hovorí o tom, že v rámci niektorých agend je OverSi len ťažko použiteľné. Chýba napr. hromadné zadávanie požiadaviek (LV - napr. 100 parciel naraz; každá požiadavka sa vypisuje samostatne = neprimerane veľa času úradníka). Dcom nerieši prenesený výkon štátnej správy (stavebný úrad) a teda nezohľadňuje potrebu LV v rámci niektorých agend. Interpretácia a porovnanie čísel papier-edokument nemusí zodpovedať realite.

1 Like

Nespomunula sa aj dosť dôležitá vec, že úroveň uveriteľnosti jednotlivých “výpisov” je systém od systému rôzny. Od záznamov z logov az po kvalifikované podpisy/pecate …
Toto by sa malo dat na uroven, ze sa komunikuje B2B - pricom pod biznis myslim informacny system uradu. V takejto komunikacii je predpokladom doveryhodnosť zdroja a posielaju sa recordy (nie dokumenty). Za mňa postačujúce. Ale je to B2B. Ak je na druhom konci iba človek s browserom, alebo systémom, ktorý iba ukáže dokument, tak mi vadí že zo Socky dostanem obycajne PDF, z ineho system TXT a z nejakého iného registra ASICE s pečaťou organizácie … .

Toto asi nesuvisi uplne s tou analyzou, ale teda skusme: Ked si pozries spravu v schranke na slovensko.sk, tak si ju stiahnes, overis podpisy v nejakom nezavislom softveri, ktoremu - ehm - veris, alebo ti staci, ze to vidis na slovensko.sk?

Neriesme mna. Pytam sa pre to ze sme sa s tym stretli, ze na obec prisiel vypis zo Socky cez OverSi ako obycajne PDF (ani PDF/A) … takze neobsahoval platnu autorizaciu a obec (mesto) nevedela ci takemu vypisu moze verit a moze ho akceptovat …

Z hladiska CBA ja tam vidim prilis vela pre mna nezodpovedanych otazok/nedostatkov. Je to prilis skresleny vypocet
Najma:

  1. Ak spravne chapem analyzu, tak za kazdy jeden vypis v ramci OverSi sa pocita prinos ako keby predstavoval zmenu z papieroveho na elektronicky vypis. Ja vsak OverSi chapem len ako dalsi “predajny” kanal niecoho co existuje (registrov/DCOM). Takze mali by spravit analyzu kolko vypisov predstavuje len odklon napr. od RPO na OverSI. Inak povedane prinos v plnom rozsahu pocitat len pre vypisy, ktore by inak boli papierove. Pre vypisy, ktore by uzivatel ziskal elektronicky z ineho zdroja by nemal byt prinos ziadny alebo ak OverSI oproti povodnemu zdroju predstavuje zlepsenie tak len vypocet zlepsenia.
  2. Kedze primarnym cielom (sudim podla analyzy) OverSI je poskytovat vypisy z inych zdrojovych registrov tak nepredstavuje stand-alone system s vlastnymi registrami, ani nepredstavuje agendovy system, kde vypis potrebujes napr. len pre odsktrnutie si povinnosti v ramci procesu. Cize ak je to len dalsi front-endovy kanal pre vypisy, potom v nakladoch musia byt zohladnene aj rozpocitane prevadzkove naklady zdrojovych registrov na vydanie vypisov, ktore by bez OverSi vydane neboli.
  3. Z tabulkovej casti vyplyva ze autori pocitali prinos obcana/podnikatela (cestovne + usly cas) pre kazdy jeden vypis z OverSI, ale je to naozaj tak, ze pre ziskanie kazdeho jedneho vypisu ziskaneho z OverSI by inak musel obcan/podnikatel cestovat a vynalozit cas, tak ako to tam uvadzaju? Nepredstavuje cast vypisov take vypisy, ktore by inak obcan a podnikatel ziskali elektronicky z RT a RPO? Nepredstavuje cast vypisov len nejake overenie si uradnika, ktore by inak od obcana neziadal? Alebo ktore obcan/podnikatel standardne ziska raz napr. elektronicky z RT alebo RPO a pouziva 3 mesiace?
  4. Nevidim z tej tabulky ze by tie udaje diskontovali, ale to je len drobnost
1 Like

Ak si pozries moje pripomienky, tak ja som navrhoval pozriet sa primarne na cisla “prejdanych miest” rok pred zavedenim oversi a rok po. Ak sa medzi tym neudiala ziadna ina reforma, tak tento pokles by sa dal prisudit OverSi (ma to svoje limity, ale dava to zmysel). Tieto cisla vsak nie uplne sedia (pokles bol niekde (myslim vypis z RT) ovela vacsi ako vypisov v OverSi o rok neskor). Ale toto je asi najblizsie skutocnemu impactu tohto projektu, ktory sa da citat bez nejakej hlbokej analyzy domeny.

Toto som tiez pripomienkoval, neviem nakolko je toto signifikantna cast, ale viem si predstavit, ze prave pre nejake velmi caste pouzivanie to takto niekto robi. Pre taketo pripady sa vsak neumerne zvysuje narocnost pre uradnika. Tiez neviem ci s tym ludia co to takto robili prestali. Toto neviem uplne ako odmerat. Musel by si ist na uroven logov podla ziadatela (ak take nieco vobec je).

Ako pozname vyuzivanie egovu, tak by som tipol, ze toto bude marginalne. Ale dobry point.

1 Like

Bolo by este mozne vziat do uvahy kolko vypisov z RPO ako sluzby sa urobilo elektronicky pred OverSi a po OverSi a v komparacii s celkovym narastom poctu vypisov (listinne a papierove). Ma to tiez obmedzenia. Ale ak napr. celkovy pocet elektronickcyh vypisov RPO + OverSI nenarastol oproti povodnemu RPO v porovnani s dynamikou rastou vypisov celkovo, tak velmi tazko by som pocital vypisy z OverSI ako prinos, proste len OverSI nahradil RPO ako kanal cez ktory sa vypis ziskal.

Ja by som bral tie pointy aj moje aj tvoje ako vyzvu ak sa s tym chcu popasovat, aby ta analyza mala nejaky hlbsi zmysel. Je tam toho vela co sa neda jednoducho zmerat ale mohli by sa tomu viac povenovat, takto je to pomerne jednoducho spravene ale nemyslim ze uplne realne. Nemam predstavu ake data maju k dispozicii, urcite asi vedia ziskat frekvenciu vypisov za subjekt, pripadne dalsie udaje ktore by to vedeli skvalitnit.

trochu na téme popracoval aj NKÚ:

1 Like

Piatok bol online workshop k tomuto recenznemu konaniu:

  1. zopakoval som nas pohlad, ze je potrebne pozriet na “predajne kanaly”, resp. miesta kde sa vypisy robili pred zavedenim a po zavedeni. A pozriet ci poklesy (v absolutnych cislach sedia). Bolo prislubeme, ze sa na to este pozru.
  2. dobra poznamka (nepamatam si od koho), bola, ze sa treba pozriet aj na trend, vypisov asi bude globalne stale viac (lebo viac firiem, viac ludi…), toto bude treba tiez zahrnut (ak to stupa nejako vaznejsie)
  3. spomenul som, ze by sa mohla spravit aj nova verzia, kedze uz budeme mat data za 2019 a pomaly aj 2020. Nic vazne, len nech sa mozno zverejnia na uvod data.
  4. navrhol som, ze data o vypisoch by sa mohli normalne zverejnovat na data.gov.sk resp. v metais na mesacnej/kvartalnej baze. Kedze uz vieme co a od koho pytat
  5. pohlad na elektronicke vypisy (v analyze sa tento pojem trochu zle pouziva na vypisy z oversi) tiez dava zmysel zapracovat, vid bod 1.
  6. UHP sa vyjadrilo, ze je to pekny priklad ako robit CBA v nakladoch, lebo sa ukazalo, ze tie cisla pri dolozke vplyvov nie uplne sedeli a dalo sa to poriadnejsie spravit uz tam.

Zasielam prezentaciu: OverSi_prezentacia.pptx (6.5 MB)

Dakujem vsetkym za pripomienky, snazil som sa ich tam spomenut.