Rada vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy

pamatas si na neboheho p. Tarinu ? Bol splnomocnencom vlady pre informatizaciu. Nezavisel od politickej strany. Pamatas si co vsetko na tomto poste dokazal?

2 Likes

nepamatam, ja si uvedomujem že som povedal utopiu … žiaľ.

+1, kedze:

  1. v zasade opakujeme “neriadeny big bang” z OPIS-u (vid napr. Harmonogram OPII projektov na 2018 - #12 by hanecak , ach ako rad by som sa bol byval mylil)
  2. rozdiel 1: asi sa “vycerpa” menej, a teda sa aj menej preflaka ci ukradne, co beriem ako drobne pozitivum (zavisi, kam tie nevycerpane eurofondy presunu)
  3. rozdiel 2: “zakonodarna smrts” v NR SR, co beriem ako velke negativum
  4. rozdiel 3: mame Slovensko.Digital, co beriem ako pozitivum
  5. rozdiel 4: mame UPVII → MIRRI co nam nateraz asi az tak nepomohlo, ale teda do buduceho obdobia to dava nadej, ze “tentokrat” to vyjde, co beriem ako drobne pozitivum (ale len preto, ze som asi nevyliecitelny rojko; resp. sa mi fakt nechce emigrovat)
1 Like

Bude zasadnutie Rady vlády, zajtra 22.6. Program:
1.Správa o plnení Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy - Predkladá sekcia informačných technológií verejnej správy MIRRI SR

2.Informácia k Rozhodnutiu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2481 zo 14. decembra 2022, ktorým sa zriaďuje politický program digitálne desaťročie do roku 2030, ako aj k súvisiacim povinnostiam a záväzkom SR vyplývajúcim z tohto Rozhodnutia. - Predkladá sekcia digitalizácie MIRRI SR - 2. Rozhoduntie EP a Rady (Digitálna dekáda).pdf - Google Drive

3.Informácia k Master plánu v rámci cieľa politiky 1. Konkurencieschopnejšia a inteligentnejšia Európa a cieľa politiky 4. Sociálnejšia a inkluzívnejšia Európa vykonávajúca Európsky pilier sociálnych práv Programu Slovensko. - Predkladá sekcia implementácie projektov informatizácie MIRRI SR

Poznamka, level “drobne zabrdnutie”:

2.4.1 Podiel sledovaných služieb, ktoré stotožňujú vstupujúce údaje s referenčnými
Východisková hodnota: 18,2 %
Hodnota k 31.12.2022: 16,7 %
Cieľová hodnota 2026: 60 %
Status: Mierny pokrok (cervenou)

Ono je to “mierny pokles” a teda asi by to malo byt cierne. Pripadne potom aspon pod ciartou vysvetlit, ze sa povedzme spresnila metodika a preto poskocil udaj?

Poznamka k pripomienke p. Rovana(?):

Cieľom Informatizácie verejnej správy nemôže byť zlepšenie nejakého európskeho koeficientu.

DESI a pod. sme brali ako proxy ukazovatel, kedze to EU zistovanie je vcelku podrobne a vcelku dobre ide po “podstate”. Navyse je menej ovplyvnitelne “lokalnymi faktormi” typu “niekto to zakamufluje” resp. “nik na to nebude mat cas” (a.k.a. sami by sme si tu asi lepsiu metriku aj tak nevymysleli a ak aj ano, tak zrejme nezrealizovali).

Potom este k master planu, namatkovo:

Geospatial data/visual
Štatistický úrad SR ; MRR/VRR; MIRRI SR - SITVS
Implementing Regulation on HVDs (EU) 2023/138 - poskytovanie údajov zo štatistickej produkcie prepojenej na mapové podklady. implementácia jednotnej komunikačnej stratégie (ESS Comunication Strategy) na roky 2022-2027 prijatej v rámci Európskeho štatistického systému, ktorá sa stala záväzným rámcom pre národné diseminačné a komunikačné stratégie.

Otazka: Mapova implementacia sa planuje aka? Tot ze ci povedzme Google a pod. alebo “vlastne” na baze UGKK rieseni? (Ja osobne by som uprednostnil “vlastne”, tot aby bol tlak na zlepsovanie UGKK rieseni a aby sme neplatili X-krat za kvazi to iste. Debatu o tom uvitam, zatial asi nebola resp. bola bezo mna a neviem o nej.)

Správa o plnení NKIVS bola schválená. Stojí za povšimnutie, aké sa tam udiali zmeny oproti pôvodnej verzii:

  • doplnené boli farebné hodnotenie stavu, kde 17 KPI je v stave “stagnácia”, 7 “mierny pokrok” a iba 3 “pokrok”; optimisticky to hodnotím tak, že miera záujmu MIRRI o splnenie týchto vlastných cieľov sa zvýšila
  • v časti Záver je uvedené, že MIRRI “navrhuje zaviesť” krízový manažment
  • nasleduje popísaných 20 opatrení, ktoré sa majú realizovať v roku 2023, t.j. super rýchlo
  • špeciálne by som dal do pozornosti aktualizáciu 3 dokumentov SP:
    • Orientácia na používateľa, multikanálový prístup, orchestrácia a životné situácie k referenčnej architektúre na webe
    • Manažment údajov zamerané na kvalitu údajov, vyhlasovanie referenčných údajov, mojich údajov, analytických údajov a zvyšovania rozsahu a kvality otvorených údajov
    • Zdieľané služby, vládny cloud a centrálne spoločné bloky “Rámcová koncepcia rozvoja vládneho cloudu”
    • plus Koncepcia asistovaných služieb
  • pre ostatné dokumenty SP sa má pripraviť plán ich vypracovania
  • zavedenie merania “benefitov a nákladov” pre IS s rozpočtom vyšším ako 100K€ ročne
  • vyhlásenie viacerých dopytových výziev z OPSK

Tu sú naše poznámky na rokovanie k Správe o plnení NKIVS:

  • vítame, že bolo možné Správu o plnení pripomienkovať, aj že je teraz prerokovaná, naše pripomienky sú dlhodobého charakteru a budeme ich presadzovať aj ďalej, teraz budeme hlasovať za schválenie dokumentu
  • pri tvorbe NKIVS od 2020 bola zhoda, že sa veľmi chceme zamerať na dosahovanie výsledkov a riadený prístup - čiže to, čo je v NKIVS napísané, sa má aj reálne naplniť a treba sa na to sústrediť
  • bohužiaľ v súčasnej dobe je stav kritický, najmä v oblasti governance, ale aj v smerovaní k naplneniu cieľov/KPI NKIVS - viď. aj “červená a žltá” pri jednotlivých KPI
  • pozitívne hodnotíme zavedenie krízového manažmentu (viď. kap. Záver) vo viacerých oblastiach
  • bohužiaľ to hodnotíme tak, že tu navrhnuté opatrenia nebudú stačiť,
  • vítame v oblasti governance konkrétny záväzok do konca roka 2023 aktualizovať 3 dokumenty strategických priorít, ktoré sú najakútnejšie potrebné a pripraviť harmonogram aktualizácie ostatných
  • očakávame dokument Akčného plánu NKIVS, ktorý má obsahovať plán, ktorého realizáciou sa ciele NKIVS dosiahnuť - to čo je teraz vidno na webe https://nkivs.statneit.sk/ takýto plán neobsahuje
  • do ďalšieho cyklu hodnotenia NKIVS očakávame úpravy merateľných ukazovateľov a aj dokumentu NKIVS

Naše poznámky k rokovaniu o Master pláne:

  • vítame vznik Master plánu, taktiež snahu o rozbeh projektov čím skôr - tieto veci môžu pomôcť odstrániť klasický stav “nával projektov na konci” ako bol pri OPIS, OPII
  • taktiež vítame väčší dôraz na dopytové projekty - avšak považujeme za dôležité správne ich nastaviť, očakávame prerokovanie hodnotiacich kritérií v pracovných skupinách MIRRI - bude sa realizovať
  • eGov projekty v OP Slovensko majú mať verejné pripomienkovanie podľa vyhlášky o riadení projektov - opäť upozorňujeme, že MIRRI sa nezaujíma o vykonanie pripomienkovania ani o jeho výsledok, čo je hlúposť, keďže práve takto sa identifikujú slabé miesta projektov
  • projekty majú byť následne schválené zo strany MIRRI - opäť upozorňujeme, že nie je koordinácia medzi OP SK a týmto schvaľovaním MIRRI, čiže keď projekt príde na schvaľovanie v Komisii 1 OP SK, my až vtedy vytvoríme hodnotenie Red Flags a budeme tlačiť na vyriešenie kritických rizík projektu - na riešenie tohto problému sme navrhovali MIRRI zriadiť pod touto Radou vlády pracovnú skupinu pre posudzovanie zámerov projektov, tam sa mohli prediskutovať a vyriešiť prípadné otázky a problémy - avšak toto MIRRI odmietlo, preto budú nastávať komplikácia a časové prestoje
  • KPI, ciele, reforma - implementačné princípy
  • OP SK je podstatne lepšie z pohľadu transparentnosti a participácie ako POO

Taktiež sme informovali o problémoch, ktoré vidíme v projektoch Digitálne vybavenie škôl, Digitálna infraštruktúra škôl a Centrálny ekonomický systém.

2 Likes

Všetky dokumenty sú v podstate nanič, pokiaľ sa nedostane penetrácia elektronckej identity občana na úroveń aspoň nad 50%.

Skúsili sme eID - dosiahli sme koľko, 5% ?
Skúsili SVM / dosiahli sme koľko ? - ďalších 5% ?

Inšpiráciu na skokové zvýšenie penetrácie máme toť za humnami …
A to môžme využiť napríklad to, že veľa SVK bank používa IT infra z čiech … že banky, ktoré založili bankovní identitu v ČR pôsobia aj na SVK … trochu ich v tom podpischnúť, podporiť …

Ved kolko ludi ma OP s cipom? 2M+ ? Asi bude problem inde.

Nedávna skúsenosť na pracovisku Košice, pani si pýtala k novému NFC občianskemu USB čítačku, odmietli jej ju dať, že to je len pre podnikateľov.

Je v plane citacky nahradit appkou slovensko v mobile, ale kym sa tym bude dat podpisovat tak to este potrva. Je to smutne, ze aj ludom co to aktivne chcu to takto odmietaju.

Keby sa aspoň appka slovensko v mobile dala aktivovať cez NFC v mobile, ale nedá, musí sa použiť USB čítačka OP. Ani na stránke https://portal.minv.sk sa nedá prihlásiť cez appku je nutné mať čítačku.

Mne na inom pracovisku doslova pri preberení OP “nanútila” zobrať si čítačku, hovoril som, že mám tú priesvitnú čo kedysi dávali, tak že teraz majú biele a dala mi ju. Som ju potom posunul inému čo sa nedostal k čítačke.
Tak záleží od ľudí, viem že prvú čítačku som si musel vypýtať, aj to hodila krivý pohľad, ale nakoniec ju dala.

Toto je v plane najblizsi milnik SVM - NFC onboarding + autentifikacia spolu s OP a SVM cez NFC rozhranie. MV prislubilo, ze takto spristupni svoje sluzby. Ale o podpisovani zatial moc rec nie je.

podpisovanie som zatiaľ ani nespomínal. My by sme u nás tiež mali hovoriť o elektronickej identite občana, podnikateľa/podniku.
Identite, ktorá a dá použíť na tých a tých portáloch, na to a na to …
Identite, do ktorej sa viem autentifikovať takto a takto a takto, lebo všetky tieto kanály a v nich tvorené identity sú fedrované na identitu občana.
Legislatívu a interné smernice prerobiť tak, aby na vačšinu podaní stačilo byť dokázateľne autentifikovaný ľubovoľným kanálom a takto dať podanie. Bez podpisu. Prípadne tak ako v ČR zdokonaleným podpisom na kvalifikovanom certifikáte (v ČR väčšina ľudí používa na podania podpisové certifikáty z Windows úložiska - aj kvalifikované)
Podpisy (KEPom) riešiť u pár percent najkritickejších podaní/úkonov…
Veď v ČR ani eObčanky skoro nepoužívajú. Teraz sme robili (odovzdali) projekt kde podpisujú starostovia obcí zo stredočeského kraja. Skoro všetci majú kúpené komerčné karty s cerifikátmi, nespomínam si, žeby sme nejako riešili nejaký problém pre eObčanky. A nechýbajú im ani mandátne certifikáty. A podpisujú do PAdESu a sú to viacstranné zmluvy medzi obcami, krajmi a dopravcami, ktoré sa ukladajú do archívu … A všetci sú s tým spokojní, PDFka otvorí každy na každej platforme, aj eIDAS overovače to overia …
Nikto, ani český dozorný orgán nemá s viacnásobne podpísaným PAdESom žiaden problém…
Prosto fungujúci model …

Slovenski uradnici nemaju zaujem o funcnost, ale najma o tony popisaneho papiera a natahovacky.

1 Like

ozaj úradnici ? Dosť s klientami pracujem a popravde väčšinou chcú aby to fungovalo … akurát niekto postavil mantinely tak, že sa v nich ťažko hýbať …

1 Like

Práve naopak. Úradníci varia z vody. Nemajú nástroje a chýba vzdelávanie. Práveže by boli veľmi radi.

1 Like

uradnikov sa vacsinou ani nepytaju co potrebuju, proste niekto niekde vyfabuluje projekt a potom to praxi musime nejako vymysliet aby to sedelo na tie papiere ale aby to davalo zmysel pre uradnikov.

btw: vela obstaravani pozadaju odbornikov s certifikatmi od vymyslu sveta ale aky odbornik napisal to zadanie tam nikdy nie…

5 Likes

Ako je možné, že to nejde poľahky zisti, kto to napísal? Tých odborníkov tu zasa veľa nie je. Napríklad Slovensko nemá ani jedného Microsoft MVP. Keď sa robia obstarávania, tak si firmy medzi sebou požičiavajú certifikovaných odborníkov.

lebo tie zadania su v takom stave, ze ak by sa pod take nieco podpisal nejaky odbornik, velmi tazko by potom obhajoval, ze je odbornik :wink:

1 Like

Len tak informačne, medzičasom bola Správa o plnení NKIVS prerokovaná Vládou SR.
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/28625/1
Ako/kedy sa v rámci krízového manažmentu navrhnuté “opatrenia na rok 2023” budú plniť však zatiaľ netušíme. V (najkritickejšej) časti Governance sa zdá, že sa nedeje vôbec nič. :-1: