Prípadová štúdia – Doplnenie identifikačných údajov do ORSR

Ahojte.

Vlani na podnikateľov padla povinnosť doplniť do Obchodného registra identifikačné údaje. V spolupráci s dobrovoľníkmi vzniklo v rámci projektu Návody.Digital riešenie, ktoré pre určitú cieľovú skupinu slúžilo ako alternatíva k štátnemu riešeniu. Radi by sme sa verejne podelili o informácie ohľadom problematiky, procese návrhu a výsledku našej snahy pomocou prípadovej štúdie.

Prípadová štúdia - Doplnenie identifikačných údajov.pdf (2.2 MB)

Osobne môžem povedať, že sa jednalo o krásny projekt a zaujímavú výzvu. Podľa mňa majú takéto projekty obrovský zmysel, pretože pomáhajú veľkému množstvu občanov a je pekné vidieť spokojnosť v očiach ľudí x)

Teším sa na ďalšiu spoluprácu so Slovensko.Digital a dobrovoľníkmi.

4 Likes

hmm … trochu by som tie závery opravil.
Nejde mi do hlavy, ze MS SR a jeho ludia spolupracovali a radi.
KTO KUA potom napisal tu legislativu a vymyslel ten otrasny sposob ?
NIE STAT, ale konkretni ludia na MS SR… aspon myslim (nemyslim, ze to tam vlozili poslanci na rozprave v plene) …

Neviem kto konkrétne to vymyslel a z presne akých ministerstiev boli. Úradníci MS SR, s ktorými sme boli v kontakte sa nám snažili pomôcť od zaĉiatku až do konca. Myslím si, že je nutné upozorniť aj na to dobré, lebo tej negatívnej kritiky tam je neúrekom x)

1 Like

Pekna studia aj riesenie v ramci Navody.digital (mohol by stat prevziat celu tuto stranku :slight_smile: )
Mam otazku, ty posobis v SKIT, vsak? Vy ste na tom pracovali ako dobrovolnici mimo SKIT alebo bol do toho zapojeny SKIT ako statna firma?

Kedze som mal tu “cest” zapisovat udaje do registra. Za mna by si MS SR zasluzilo nieco ine ako pochvalu (jemne povedane). Urcite sa najdu vsade kompetentni ludia, ktori maju snahu pomoct. Ale prave preto ze ako institucia MS SR zlyhalo, navrhol by som vyzdvihnut konkretnych ludi, ktori pomohli, lebo takto ich mena zapadnu prachom :slight_smile:

Ďakujeme x) Aj štúdia, aj riešenie zabrali týždne práce. Osobne ma teší, že ľudia mohli údaje do ORSR doplniť jednoduchšie a zároveň, že o tom môžeme informovať takýmto spôsobom. Môže to inšpirovať ďalších (napríklad aj v štátnej správe), aby sa zamerali na zlepšenie života občanov.

Dobrovoľníci mimo SKIT.

To je veľmi dobrý point. Ak nám dajú súhlas, môžme ich mená prihodiť do dokumentu.

1 Like

Suhlasim. Slovensko.digital supluje pracu, pritom tento formualr stat mohol vyrobit pol roka vopred, kedze s tym nasledne byrokraticky zatazoval desattisice ludi (popri tom, ze maju bordel v registroch, ktore rovnaki byrokrati vymysleli).

O to viac to treba ocenit. Pytal som sa preto, ze toto vidim ako dobry business case pre SKIT. Ked si nejake ministerstvo vymysli povinnost, zbytocny formular, tak im urobit oponenturu, ze sa to ovela jednoduchsie alebo to netreba lebo je to v registroch a pod. A mozno bonus aj nejaku financnu analyzu kolko to bude stat obcanov a uradnikov.

Presne. Ako pisem vyssie, pokojne by som SKIT pridal ulohu robit nadstavbu (udelatka) pre taketo pripady, ale to je asi v nasom rezortizme neuskutocnitelne.

Ak SKIT začne robiť takéto “záškodníctvo”, tak sa hlásim ako dobrovoľník, stážista, čokoľvek.

Treba ale povedať aj B: My sme si týmto projektom (ale aj napr. priznanie.digital) vybrali v podstate čerešničku z celého koláča. To najľahšie s najväčším dopadom - sročky osekané na čo najjednoduchší prípad. Zbytok sme odignorovali a nechali na tie hnusné ORSR formuláre.

Čo ale bránilo štátu rozmýšľať rovnako a vytipovať si prípady, ktoré by vyriešili zvlášť v takejto jednoduchej forme? A zároveň to využiť ako príležitosť na zvýšenie kvality dát (Keď už to posielate, skontrolujte si aj ostatné záznamy, nech to spravíme teraz poriadne a zadarmo a nebudeme vás každé 3 roky otravovať…)

Znova sa ukázalo, že proaktívny prístup dokáže veľmi rýchlo priniesť veľké benefity, len sa treba zamyslieť. Dúfam, že nie len tento projekt a nielen aktivity SD pomôžu štátu uvedomiť si, že ich klient nie je štát, ale občan a ak sa niečo robí, tak to má v prvom rade fungovať dobre pre občana.

Ak sa už úplne opustím, tak raz by som chcel vidieť princípy service designu v štáte.

2 Likes

To je super point. Súhlasím.

Minimálne za dizajnový tím v SKITe viem povedať, že takéto debaty sa vedú často (a niekedy veľmi dlho). Pri návrhu riešení vždy do procesu vstupuje niekoľko plnohodnotných a dôležitých faktorov (pohľadov):

  • biznis (v tomto prípade OVM) má nejaké očakávania, dlhodobú víziu, ciele a ohraničenia;
  • používatelia (občania SR) majú svoje očakávania a ciele;
  • dostupná technológia zas určuje čo sa dá a čo sa nedá.

V dizajnovom tíme samozrejme berieme na vedomie a pracujeme so všetkými týmito faktormi, avšak podľa mojho vnímania sú prioritou pre nás práve používatelia. Robíme im advokáta a bijeme sa za to, aby používateľská skúsenosť pre nich bola čo najpríjemnejšia. Vedieme s nimi rozhovory, testujeme s nimi nápady, zbierame spätnú väzbu. Potom už je to iba o komunikácií a hľadaní prieniku týchto množín. Veľa z tohto nie je vidieť, niečo málo sa tu snažíme verejne prezentovať.

Súhlasím s potrebou takéto “udelátka” riešiť. SD robí super prácu, ale mal by ju robiť v prvom rade štát. Ak by prišlo zadanie do SKITu, určite by sa na tom robilo. Neviem však o tom, že by taká úloha prišla. Sem tam sa dá robiť niečo “navyše” ako napríklad covid automat, uz.gov.sk a podobne, ale nemôžeme mimo zadania len tak robiť veci.

Beriem ťa za slovo xD

Presne to by som videl ako ulohu SKIT, riesit tieto ceresnicky, nerobit velke riesenia a ak tak skor ako partner IT firiem na strane statu pre specificke oblasti.

1 Like

Nebudes verit, ale toto vyzera, ze sa podarilo presadit. Sice od nas nepreberu portal, ale “krokovnik” je ta cast, ktora je uz naplanovana, implementuje sa, obsah sa tvori, treba ocakavat, ze bude vonku cim skor. (Nemozem uplne teraz hovorit terminy z riadiacich vyborov, pokym nie su vonku zapisy, ale tlacime na to, aby to bolo ASAP).

Cize ja verim, ze pride coskoro den, kedy Navody.Digital budeme moct presmerovat z velkej casti na nove slovensko.sk.

Tu su dve roviny.

  1. Ano v tomto procese som bol napr. ja osobne uplne od zaciatku, davno pradavno som im hovoril, ze nieco taketo nech MSSR spravi alebo si objedna. Nespravili. Dovody neviem, ale za toto si pochvalu uplne nezasluzia.
  2. Velmi nam pomohli pri testovani nasho riesenia, dali nam pristup do FIX, preklikali, vedeli sme to otestovat end-to-end. Bez toho by to dopadlo asi dost zle. Zaroven isli nad ramec toho co museli a co je na uradoch bezne, naozaj to klikali a nasli veci co sme my nevideli. Za toto urcite pochvala a kiez by takto fungovalo viac uradov.
2 Likes

Toto mi inak hlava neberie, mali na to negativny ohlas v tlaci, vy ste na nich tlacili, podnikatelska komunita a aj tak si to urobili po svojom, a potom s vami spolupracovali na komunitnom “udelatku”.

Tak zase zodpovednost bola u nas, nie u nich. Oni by museli riesit obstaravanie, projekt, cely cyklus. Viem si predstavit, ze toto odpiskli aj kvoli kapacitam. Ale to uz spekulujem.

Znovu ďakujem za tento podnet. Hneď sme sa ich išli spýtať a dostali sme súhlas zverejniť ich mená. Konkrétne to boli Zita Šupákova a Imrich Gombita zo sekcie informatiky a riadenia projektov Ministerstva spravodlivosti SR. Doplnili sme ich na záver prípadovej štúdie. Ešte raz im chcem poďakovať za pomoc x)

3 Likes

S pani Šupákovou môžem potvrdiť len dobré skúsenosti, pomohla nám s autorizovanými podaniami na ORSR, kde dodnes nie sú štandardné formuláre, ale akési InfoPathové …
Neviem prečo takí ľudia nie sú prizývaní k autorstvu vyhlášok, ale vezme to furt do ruky niekto so “štandardným úradníckym mindsetom” (tu mi to vyplníte úplne všetko, čo len od Vás vieme vypýtať a naši úradníci potom budú stotožňovať a vracať Vám vaše chyby na opravy… )

1 Like