Prehodnotenie eGov povinností

celkom by ma zaujimalo kde okrem SVK sa este ASiC kontajnery bezne pouzivaju v komunikacii so statnou a verejnouy spravou (v komunikacii komercnej a sukromnej je jasne ze takmer nikde)

1 Like

@Lubor @peter_k
Neviem kam to zapisat, aby sa na to nezabudlo, ale bol by som rad, keby ste odo mna zaevidovali vramci tohto pojektu 2 podnety:

1) Human readable rozhodnutia co su v pripade skol ci starostov (ale mozno aj obecne) VSETKY vydavane rozhodnutia by sa mali vydavat ako PDF autorizvane ci uz do PAdESu,alebo do ASiCE/XAdES. V kazdom pripade mal by som si to vediet otvorit v Acrobat readeri bez doplnkoveho softveru. (ako zaznam sa s tym pracuje v agendovych systemoch, odkial sa dalej mozu agregovat celoslovensky … co funguje aj bez EUD)
2) Zarucena konverzia ma v ulozisku formularov na slovensko.sk vzdy dvojice definicii - jedna pre DOKUMENT ktory dostanu do ruky ziadatelia oa ZaKo, a druhy ako zaznam do EZZK. Zase z toho vyplyva ze ta prva definicia v XML je zbytocna, kedze ide o HUMAN READABLE (nie machine readable) dokument. Zase toto dolozku a de facto aj ine typy doloziek v inych procesoch (napriklas 85/2018 - listinny rovnopis) su zase len DOKUMENTY nie XML data, kttore treba vizualizovat.

V oboch priupadoch sa procesne ani softverovo asi vela nezmeni, sice v pripade 2 bude musiet EZZK dodavatel asi overovsat PAdES, kym doteraz dobili len XAdES, ale v trom nevidim ziaden neprekonatelny problem, ved ten register stal miliony a mesacne sa zan asi tiez plati pekna suma (bez toho aby sa na niom nieco menilo ci opravovalo)

Toto vsetko vyzaduje aby sa ZMENILA definicia EUD, alebo aby sa zaviedli 2 definicie EUD (pre human readable a machine readable EUD)
Howgh

1 Like

Bolo by potom potrebne ustat argumenty typu ze nad xml si mozes robit rozne transformacie a teda aj do podoby vnimatelnej ludskymi zmyslami.
Doporucnie
Tu treba za ludsky zmysel povazovat aj zdravy rozum. Lebo sice XSL-FO transformacia z formulara urobi dokument citatelny ale v takej forme ze cloveku vlasy stavaju nad tym ako toto mohol niekto dopustit. Vytvorenie human readable dokumentu neznamena ze iba viem citat jeho obsah ale aj jeho vyjadrenie musi byt take ze drzim dokument a nie nepodareny prevod a nechutne vytlaceny a zbytocne zniceny papier. Len pripomenut ze zijeme v 21. storoci…

1 Like